Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Metanefrin Testi Nedir? Normetanefrin Neden Yapılır?

Metanefrin Testi Nedir? Normetanefrin Neden Yapılır?
Metanefrin Testi Nedir? Normetanefrin Neden Yapılır?

Metanefrin testi ve Normetanefrin testi nadir yapılan iki testtir. Bu sebeple her gün yapılmadığı gibi her kurumda yapılmamaktadır. Bu kadar nadir yapılmasının sebebi tanısını konmasını sağladığı Feokromasitoma ve Böbrek Üstü Bezleri kaynaklı tümörlerin ülkemizde nadir görünmesidir.

Bu yazımızda az bilinen Metanefrin testi nedir? Normetanefrin testi nedir ve neden yapılır? başta olmak üzere tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Normetanefrin Metanefrin Testi

Normetanefrin ve Metanefrin testi genellikle birlikte yapılmaktadır. Çünkü metanefrin adrenalin yıkım ürünüdür. Normetanefrin ise noradrenalin yıkım ürünüdür. Adrenalin ve noradrenalin seviyeleri birbirleri ile kıyaslanması önemlidir. Bu testlerin istenme sebepleri genellikle şu şekildedir;

 • Ailede Feokromasitoma varlığında tarama amaçlı
 • Feokromasitoma hastalığından şüphelenildiği zaman tanı amaçlı
 • Adrenal bez büyümesi olan kişilerde fazla hormonun üretilme miktarını görmek için
 • Katekolamin (Adrenal grubu hormonlar) salgılayan tümör şüphesinde tanı amaçlı

Yukarıda yer alan durumların hepsinde vücuttaki katekolamin miktarı yüksektir. Katekolamin miktarında artış olduğunda bazı bulgular görülmektedir. İşte en sık görülen bulgular şunlardır;

 • Yüksek Tansiyon
 • Terleme
 • Ellerde Titreme
 • Baş Ağrısı
 • Kalp Çarpıntısı

Metanefrin Testi Nasıl Yapılır?

Normetanefrin ve Metanefrin testi kandan ve idrardan bakılabilmektedir. Kandan bakılması o anki durumu göstermektedir. Bu yüzden kanın alındığı zamanki stres ve kan vermeye giderken hızlı merdiven çıkmak bile sonucu etkileyebilmektedir. Ancak normal seviyede çıkması hastalıkların olmadığını düşündürdüğü için kan tahlilinde de bakılır.

İdrar testi yapılması için 24 saatlik idrar toplanması gerekmektedir. Toplanan bu idrardan örnek alınıp sonuç değerlendirilmektedir. 24 saat boyunca idrar toplandığı için kan tahlilinde görülen anlık olaylardan etkilenmesi azdır. Bu sebeple kişinin normal değerine en uygun sonucu bu şekilde elde edilir.

24 Saatlik İdrar Toplanması Nasıl Yapılır?

24 saatlik idrar toplama kabı ışık geçirmemesi gerekir.

24 saatlik idrar toplanması için yukarıda yer alan kap gibi bir kabın içine konması gerekmektedir. Bu kap özel olarak alınabileceği gibi 5 litrelik su şişeleri de kullanılabilmektedir. Ancak kola şişesi veya deterjan kapları kesinlikle KULLANILMAMALIDIR.

İdrar toplamaya sabah uyanınca ilk idrar ile başlanır. Sonra gün içindeki tüm idrar bu kaba yapılmaktadır. Ertesi gün uyanınca (24 saatin bittiğinde) ilk idrar kaba yapılır. Sonrasında bir daha kaba idrar yapılmaz ve vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekmektedir.

Not: İdrar kabı serin bir yerde ve karanlık ortamda saklanması gerekmektedir. Ayrıca hastaneye gelirken siyah poşetin içinde taşınması önerilmektedir. 

Metanefrin Normetanefrin Normal Değerleri Nelerdir?

Metanefrin normetanefrin normal değerleri laboratuvarlar arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca çocuklarda ve erişkinlerde farklı olduğu gibi tansiyon hastası olan kişilerde de farklı olmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda idrarda Metanefrin Normetanefrin normal alanları aşağıda tablo olarak verilmiştir.

Yaş GrubuMetanefrin (µg/gün)Normetanefrin (µg/gün)
0 – 3 ay5.90 – 37.0047.00 – 156.00
4 – 6 ay6.10 – 42.0031.00 – 111.00
7 – 12 ay8.50 – 101.0023.00 – 103.00
1 – 3 yaş6.70 – 52.0032.00 – 118.00
4 – 5 yaş11.00 – 99.0050.00 – 111.00
6 – 12 yaş54.00 – 198.0047.00 – 176.00
13 – 15 yaş39.00 – 243.0053.00 – 290.00
15 – 18 yaş52.00 – 341.0088.00 – 444.00

Yetişkinlerde ise yüksek tansiyonu olan kişilerde ve normal insanlarda farklılık olmaktadır. 24 saatlik idrar sonuçlarına göre olması gereken referans aralık şu şekildedir;

 • Metanefrin (nmol/L): Normal kişilerde 3.4 – 16.6 iken hipertansif bireylerde 4.1 – 30.7 olmaktadır.
 • Normetanefrin (nmol/L): Normal kişilerde 1.7 – 9.3 iken hipertansif bireylerde 1.7 – 10.4 olması beklenmektedir.
Normetanefrin kanda ve idrarda bakılmaktadır. Kanda 1 haftada sonuç verilmektedir. İdrarda genellikle sonuçları 2 hafta sonra verilmektedir. Tabi ki bu süreler kurumdan kuruma göre değişmektedir. Bu süreler üniversite hastanelerinde ortalama bir süredir.

Metanefrin testi yapılırken beraberinde vanilmandelik asit testi istenmektedir. Çünkü Metanefrin normal kişilerde de yüksek çıkabilmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu yazımız ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Metanefrin Düşüklüğü Neden Olur?

Metanefrin düşüklüğü adrenalin hormonunun az salgılandığı durumlarda görülür. Bu durumda şu hastalıklar görülür;
– Lösemi
– Addison Hastalığı
– Bağ Dokusu Hastalıkları

24 Saatlik İdrar En Az Kaç Litre Olması Gerekiyor?

24 saatlik idrar en az 0,5 litre olması gerekmektedir. Çünkü bir günde hiç su içilmese de yarım litreden fazla idrar çıkışı olması gerekmektedir.

Kaynak: rochester.edu

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.