Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Ursofalk Şurup (250 mg/5 ml) Nasıl Kullanılır?

Ursofalk Şurup (250 mg/5 ml) Nasıl Kullanılır?
Ursofalk Şurup (250 mg/5 ml) Nasıl Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Ursofalk Şurup

Etken Maddesi: Ursodeoksikolik asit

Grubu: Safra Asidi Düzenleyici

Kullanım Alanı: Mide

İlaç Formları: Kapsül, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

URSOFALK 250 MG 100 CAP. 8699543150031408.22 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
URSOFALK 250 MG 250 ML SUSP. 8699543700052365.20 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Ursofalk şurup karaciğer ve safra yolu hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Safra mekanizmasına bağlı geniş bir hastalık yelpazesinde kullanılabilir. Kullanıldığı hastalıklara örnek olarak yenidoğan sarılığı, safra taşları ve siroz hastalığı verilebilir.

İçerisinde doğal olarak safrada bulunan ursodeoksikolik asit bulunur. Bu sayede safra metabolizmasının düzenlenmesini sağlar. Her hastalıklarda farklı şekillerde kullanılan ilacın nasıl kullanıldığı yazımızda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Ursofalk Şurup Nedir?

Ursofalk şurup safra kesesi ve safra yolları ile ilgili çeşitli hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. İlacın etkeni ursodeoksikolik asit (ursodiol) adı verilen bir maddedir. Bu madde doğal olarak insanlarda üretilen bir safra asididir. Esas olarak kolesterol safra taşlarının ve Primer Biliyer Siroz (PBS) tedavisinde kullanılır.

Ursofalk bebeklerin kullanımına uygun süspansiyon formu ile birlikte 250 mg tablet formları da vardır. Bebeklerde sarılık tedavisinde kullanılırkan doz ayarlaması (kiloya bağlı olarak) kritiktir. Yetişkinlerde ise karaciğer ve safra yollarının çalışmasını düzenleyerek etkisini gösterir.

Ursofalk Şurup Nasıl Kullanılır?

Ursofalk beyaz renkte, limon kokulu bir ilaçtır. Süspansiyon formda olduğu için kullanmadan önce şişe iyice çalkalanmalıdır. Aç ya da tok karna kullanılabilir. 47 kilogramın altındaki çocuklarda süspansiyon şurup formu önerilir. Üstündeki çocuklar yetişkinler gibi tablet kullanabilirler.

ursofalk şurup kullanımı

Bu ilacı kullanırken hekiminiz sizin değerlerinizi ayda 1 kontrol etmek isteyebilir. Bu kontrollerde ilacın etkinliğini ve yan etkilerini değerlendirecektir. Gerekli görürlerse günlük kullanmanız gereken dozu artırabilir ya da azaltabilirler. Başlangıç dozunun nasıl belirlendiğine değinerek devam edelim.

Doz Hesaplama

Kullanım dozu hastalığa ve kiloya bağlı olarak değişmektedir. Doz sıklığı ise bazı durumlarda günde 3 kez bazı durumlarda ise gece yatmadan önce tek doz olarak önerilir. Bu sebeple başlangıç dozu ve dolaylı olarak kullanımı çeşitlilik göstermektedir.

  • Kolesterol safra taşlarını eritmek için önerilen doz kilogram başına günde bir kez olacak şekilde 10 miligramdır. (Örneğin 60 kilogram biri için günlük tavsiye edilen doz 600 miligramdır)
  • PBS tedavisinde ise günlük önerilen doz kilogram başına 12-16 mg arasında değişmektedir. Başlangıç dozları ise günde 3 defa olacak şekilde bölünerek alınır. (Örneğin 60 kilogram biri için günlük doz yaklaşıl 840 miligramdır. Bu dozu sabah-öğle-akşam olacak şekilde 280 er miligrama uygun bir değere yuvarlanarak tedavi planlanır.)

Hamilelerde Kullanımı

Hamilelerin kullanımı için uygun değildir. Çünkü henüz tüm testler tamamlanmamıştır. Yapılan hayvan deneylerinde teratojenik* etkiler görülmüştür. Bu sebeple ilacı kullanan kadınların doğum kontrol yöntemleri kullanmaları tavsiye edilir.

Doğum kontrol yöntemi olarak hormonal (östrojen) ilaçlar safra taşı oluşumunu kolaylaştırdığı için kullanılmamalıdır. Yüksek östrojen içermeyen ilaçlarla doğum kontrol sağlanabilir.

Emziren anneler de Ursofalk kullanmamalıdır. Yeterince çalışma olmadığı için bu ilacı kullanan anneler emzirmeyi kesmesi tavsiye edilir.

Ursofalk Şurup Ne İşe Yarar?

Vücudumuzda esas olarak safra yollarına ait rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Safra ve kolesterol mekanizmasını düzenleyerek hastalıkların belirtilerini ortadan kaldırmaya yarar. İçeriğindeki safra asidi sayesinde safra yollarını düzenler. Ayrıca karaciğerdeki kolesterol sentezi azaltarak etkisini gösterir. Sonuç olarak safra oluşumu ve atılımı artmış olur.

safra taşı görünümü

Bu etkileri sebebiyle safra taşı yıkımında ve tekrardan oluşmasını önlemede kullanılabilir. Ayrıca safra yollarına bağlı siroz hastalarında hastalığı kontrol altına almak ve belirtilerini azaltmak için de kullanılabilir. Bu hastalıkları biraz daha detaylı inceleyelim.

Kolesterol Safra Taşları: (Koledokolitiazis)

Safra kesesi ya da safra kanallarında kolesterol birikimi ile oluşan küçük oluşumlardır. Boyut olarak 3 mm den büyük olanlar taş, küçük olanlar çamur olarak adlandırılır. Karnın sağ üst bölgesindeki ağrı ve idrar rengindeki koyulaşma tipik belirtileridir. Hem oluşan safra taşının eritilmesinde gem de yeni safra taşı oluşumunun engellenmesinde Ursofalk kullanılabilir.

Genellikle tedavinin 6 ay ile 2 yıl arasında sürmesi planlanmaktadır. Eğer 1 yıl süre boyunca ilaç etkinliği yeterli bulunmazsa tedavi kesilir ve başka bir tedavi yöntemine geçilmesi planlanır. Bunun yanı sıra taşlarda kireçlenme olması da tedavinin durdurulmasını gerektirir. Bu sebeple ilacı kullandığınız süre boyunca hekim kontrollerini aksatmamanız gerekmektedir.

Primer Biliyer Siroz (PBS)

Nedeni tam olarak bilinmeyen safra yolundaki tıkanıklıklara bağlı karaciğerde hasar oluşumuyla giden bir hastalıktır. Kaşıntı ve halsizlik şikayetleri ile kendini gösterir. Otoimmün* hastalık sınıfına girdiği için kadınlarda daha sık görülür. (50-55 yaş) (Daha fazla detayını PBS yazımızdan öğrenebilirsiniz.)

Ursofalk şurup PBS hastalarına öncelikle dozlar günde 3 defa şeklinde bölünerek başlanır. Karaciğer değerlerinde düzelme görüldükten günde tek doza düşürülür. Bu birleştirilmiş dozun gece yatmadan önce alınması tavsiye edilir. Hekiminiz azalması beklenen belirtilerin gidişatına göre doz ayarlaması yapabilir.

Diğer Kullanım Alanları

Esas olarak üstteki iki hastalıkta da kullanılır. Bunların haricinde safra yollarının ve karaciğerin diğer hastalıklarında da kullanılabilir. Bu hastalıklar şunlardır:

  • Kronik Hepatit
  • Primer Sklerozan Kolanjit
  • Kistik Fibrozis tedavisi ilaç kombinasyonlarından biri olarak
  • Biliyer Diskinezi
  • Alkolik Karaciğer Hastalığı

Ursofalk Şurup Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Ursofalk kullanan kişilerde de istenmeyen etkiler görülebilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte yan etki potansiyeli çok fazla değildir. En yaygın yan etkisi ishaldir. Diğer seyrek yan etkileri aşağıda sıralanmıştır:

  • Safta taşlarının kalsifikasyonu
  • Kurdeşen
  • Karın ağrısı

Bunların haricinde içerisindeki herhangi bir maddeye alerjisi olanlar, alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda doktorunuza bildirmelisiniz.

Ursofalk Şurup Fiyat ve Muadilleri

Ursofalk 250 mg/5 ml süspansiyon güncel fiyatı 408.22 TL’dir.

SGK kullanıldığı ve raporlandığı hastalığa göre karşılamaktadır.

Eşdeğer (muadil) ilaçlar arasında şunlar vardır: SAFRAX, URSACTİVE, URSOMED, URSODİN

Ursofalk Şurup Kullananlar

Genellikle uzun bir tedavi şeklinde planlanan bir ilaçtır. Bu sebeple sonuç almak için sabırlı olmak gerekmektedir.

Özellikle hekiminiz tedaviye başladıktan sonra ilk 3 ay süreyle kan değerlerinizi sıkı bir şekilde takip etmek isteyecektir. Bu testler arasında AST, ALT ve GGT vardır.

Ursofalk Devlet Karşılıyor mu?

Devlet reçete edilen kişideki hastalığa göre karşılıyor. Reçete düzenlenirken raporlanan bazı hastalıklarda ödeme yaparken, bazı hastalıklarda karşılamamaktadır.

Ursofalk Neden Gece Yatmadan Kullanılır?

Tek doz kullanan hastalara gece yatmadan kullanmaları önerilmektedir. Bunun sebebi yeme içme faaliyetlerinin olmadığı gece saatlerinde, karaciğerin ilacın etkinliğine daha fazla uyum gösterebilmesidir.

Kaynak: Prospektus

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.