Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Gaviscon Şurup 200 ml Nedir? Reflü-Mide Şurubu-Zararlı Mıdır? 

Gaviscon Şurup 200 ml Nedir? Zararlı Mıdır ? 
Gaviscon Şurup 200 ml Nedir? Zararlı Mıdır ? 

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Gaviscon

Etken Maddesi: Sodyum aljinat

Grubu: Antiasit

Kullanım Alanı: Mide

İlaç Formları: Tablet, Toz, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: A

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

GAVISCON 500 MG 200 ML SUSP. 869057070003972.56 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
GAVISCON D.ACTION 48 CIGN TB. 8690570081077140.21 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
GAVISCON D.ACTION 200 ML SUSP.869057070106755.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
GAVISCON INFANT 225 MG 30 SASE869057025002283.50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Gaviscon şurup antiasit grubuna ait bir mide asidi düzenleyicidir. Şurup formu 200 ml’lik şişelerde, tek dozu 10 ml olmak üzere satılır. Tamamen fiziksel etkili olan Gaviscon, başta reflü ve mide asidi problemlerinde kullanılır.

İlaç aynı zamanda hazımsızlığa ve gaz problemlerine de iyi gelir. 12 yaş üstü için kullanımı sakıncasızken, 12 yaş altı için kullanımı doktor reçetesi gerektirir. Gaviscon mide şurubu zararlı mıdır ? Nasıl kullanılır ? Ne işe yarar ? tüm bu soruların cevabını detaylı bir şekilde yazımızda anlattık.

Gaviscon Nedir? 

Gaviscon, antiasidik maddeler içeren ve mide floranızın asitliğini dengeleyen bir ilaçtır. Çiğnenebilir tabletler ve şurup halinde iki çeşit formu bulunur. Etken maddesi sodyum bikarbonat ve kalsiyum karbonat olmakla birlikte ek olarak nane aroması ve saf su içerir. 

Mide asitlerinin problem yarattığı hastalıklarda, hamilelikte yaşanan mide problemlerinde asidin yemek borunuza kaçarak reflüye sebep olmasını, zaten mevcut bir reflü durumunda etkisinin azaltılmasını sağlar. Bunu midenin asidik bileşenlerinin üzerine adeta bir tabaka oluşturarak yapar. Aynı zamanda içerdiği anti asidik maddeler sayesinde midede normalden fazla olan ve rahatsızlığa sebep olan asidik ortamı nötralize ederek mide asit seviyesini azaltır.  

Alım şekli Ağızdan
FormlarıŞurup, Çiğnenebilir tablet, Toz
EtkisiMide asidini dengelemek
Günlük alınacak dozŞurup: 40-80 ml, Çiğnenebilir tablet: 4-8 tablet
Fiyat200 ml şurup: 72.56 TL, 500 mg Tablet: 80.61TL
Gaviscon
Gaviscon Şurup
Gaviscon 200 ml şurup

Gaviscon Şurup Nasıl Kullanılır? 

Gaviscon şurup oral yolla kullanılır ve kullanılmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Yatmadan önce ve yemeklerden sonra kullanılır. Kullandıktan kısa süre sonra etkisini göstermeye başlar ve bu etki yaklaşık 4 saat sürer. Çiğnenebilir tablet formunu da şurup formunu da günde 4 kez kullanmalısınız.

Bahsedilen gibi problemlerin en çok nüksettiği vakitlerde yani sindirim sistemi fonksiyonlarının arttığı bir vakit olduğu için yatmadan önce ve yemeklerden sonra alınmalıdır. Tablet formları çiğneyerek kullanın, direkt yutmayın. Eğer çocuklar ve bebekler için toz formunu kullanıyorsanız kaynatılmış ve ardından soğutulmuş su veya süt ile karıştırarak kullanın. 

 Dozajı kullandığınız ilacın tipine göre değişiklik gösteriyor. Genelde Gaviscon şurup formu 10 ml’lik dozajlarda günde 4 kez kullanılmalıdır. Fakat 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda 5-10 ml kullanılmalıdır. Tablet formlarına gelirsek 2 ila 4 tablet arası günde 4 defa olmak üzere kullanılabilir. Doktorunuzun reçeteli verdiği Gaviscon’u uygun gördüğü doza göre kullanınız.

Bir haftayı geçen kullanıma rağmen bir düzelme yoksa doktorunuza başvurunuz.  

Gaviscon’u mide asidi problemleri, hazımsızlık ve reflü yaşıyorsanız kullanmalısınız. Hamilelikte ve emzirmede kullanılmasında bir sakınca yoktur. Kullanmanız gerekenden fazla kullandıysanız midenizin gazla dolu olduğunu hissedersiniz fakat bunun büyük bir zararı yoktur. Böyle bir durumda doktorunuza haber veriniz.  

Gaviscon Şurup
Gaviscon Şurup reflü için kullanılır mı?

Gaviscon’un 2 saat geçmeden öncesinde veya sonrasında kullanılması önerilmeyen durumlar:  

  • Antihistamin grubu ilaç kullanımı 
  • Bazı antibiyotikler 
  • Demir takviyeleri 
  • Mantar tedavisi için kullanılan ilaçlar 
  • İnflammatif ve otoimmun hastalıklar için kullanılan steroidler 

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar? 

Gaviscon şurup mide asit dengesizliğinde, yemek borusu iltihaplarında ve ülserde oluşan belirtilerin giderilmesine yarar. İlaç mide dokusuna zarar veren ve bu hastalıkların gittikçe yoğunlaşmasına sebep olan fazla asidik floradan, midede oluşturduğu bir tabaka sayesinde korur. 

Mide asidinin sağlıksız derecede yüksek olması, ağzınızda ekşimsi bir tat ile kendini gösterebilir. Aynı şekilde midede doluluk hissi, bulantı, mide şişkinliği de hazımsızlık belirtisidir. Bu durumlardan şikayetçiyseniz yemeklerden sonra belirtileriniz ağırlaşabilir. Bu sebeple yemekten sonra 10 ml’lik dozla günde 4 defa Gaviscon kullanmanız önerilir. 

Ülser tedavisinde mide için verilen antibiyotiklere ek olarak hazımsızlığınıza ve rahatsızlığınıza iyi geleceği için Gaviscon’u ağrılarınızı, şikayetlerinizi hafifletmek için kullanabilirsiniz. 

Gaviscon Şurup
Gaviscon şurup mide rahatsızlıklarına ve yanmasına iyi gelir mi?

Reflü yemeklerden sonra, açlık durumunda rahatsızlığınızı arttıran bir hastalıktır. Bu bahsedilen tüm mide problemleri için beslenmenize dikkat etmekle birlikte çiğnenen tablet formlarından rahatsızlığınız şiddetine göre 1-2 tablet, gaviscon şurup formlarından ise öğünlerden sonra 10-20 ml kullanmalısınız.

Gaviscon Şurup Yan Etkileri Nelerdir? 

Gaviscon şurup oldukça güvenli bir ilaçtır. Kullananların çoğunda herhangi bir yan etki görülmez. Fakat seyrek de görülse aşağıdaki belirtiler gözlenebilir.

  • Vücutta giderek artan bir kızarıklık
  • Ayaklarda şişkinlik
  • Yüzde şişme
  • Dudaklarda şişkinlik
  • Yutkunma ve nefes almada zorlaştıran bir boğaz şişmesi

Bu Gaviscon’un içerdiği maddelere karşı duyarlılığınız olduğunu ve bir alerjik reaksiyon geçirdiğinizi gösterir. Böyle bir durum yaşadığınızda acil tıbbı müdahale gerekebileceğinden en yakın hastaneye başvurmanız gereklidir. 

Zespira yazımız ilginizi çekebilir!!

Gaviscon’un Güncel Fiyatı Nedir? İlacın Muadilleri 

Gaviscon şurup (500 mg 200 ml ) fiyatı güncel olarak 72.56 TL’dir. Gaviscon (500 mg 60) çiğneme tabletinin satış fiyatı 80.61 TL’dir. Gaviscon muadilleri olarak Digestan çiğneme tableti, Gastopal Duo ve Gastren Duo süspansiyon önerilir. Bildiğimiz en yaygın muadil ise Rennie’dir.

Diğer mide grubu ilaçlar şunlardır: Gastren duo, Panto, Lansor, Esopral, Nexium

Gaviscon Kullanıyorsanız Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Gaviscon kullanırken paracetamol (örneğin calpol) kullanmanın bir sakıncası yoktur. Fakat ilacı kullanırken ibuprofen ve aspirin kullanılmamalıdır. Eğer Gaviscon’u reçetesiz almış ve kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan 1 haftayı geçirmeyiniz. Farklı formları olduğu için size uygun olanı doktorunuza danışınız.

Eğer bir dozu almayı unutursanız bir sonraki dozda bunu çift dozla telafi etmeye çalışmayınız. Almadığınız dozu atlayınız. Doktorunuz Gaviscon yazarken bütün sistemik rahatsızlıklarınızı kendisine bildiriniz.  

Kaynak: webmd.com