Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Ciprasid 500 750 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

Ciprasid 500 750 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?
Ciprasid 500 750 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Ciprasid

Etken Maddesi: Siprofloksasin

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik, Mide, Cinsel Sağlık

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

CIPRASID 500 MG 14 FTB. 869955909034571,21 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
CIPRASID 750 MG 14 FTB. 869955909047583,50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Ciprasid 500 ağızdan alınan kinolon grubu antibiyotiktir. Solunum yolları, böbrek ve idrar yolları, tekrarlayan kulak ve sinüzit enfeksiyonlarında kullanılır. Ülkemizde 500 mg ve 750 mg formatlarında satılmaktadır. Süt ve süt ürünleri ile birlikte kullanılmamalıdır.

Ciprasid Nedir ?

Etken maddesi siprofloksasin olan kinolon grubu antibiyotiktir. Solunum yolları enfeksiyonu, tekrarlayan kulak ve sinüzit enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılır. Etki ettiği bakteriler çok geniş olduğu için geniş spektrumlu antibiyotik olarak isimlendirilir. Bu yüzden birden fazla hastalık için ilk kullanılan ilaçlardan birisidir.

Hastalık yapıcı bakterilerin DNA enzimlerine etki eder. Onların çalışmasını engelleyip etkisiz hale getirir. Bu şekilde DNA üretimini engelleyerek bakterinin çoğalmasını engeller. Çoğalamayan bakterilerin bir sonucu olarak hastalık ilerleyememiş olur. Vücudun savunma hücreleri çoğalamayan bakterileri etkisiz hale getirir ve hastalığı vücudumuzdan uzaklaştırır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuKinolon Grubu Antibiyotik
Etkisi Bakterilerin üremesini engeller
Günlük alınacak maksimum doz12 gram
Yan EtkisiKas Güçsüzlüğü
Fiyat71,21 TL
Ciprasid 500 mg

Ciprasid Nasıl Kullanılır ?

Ciprasid 500 mg film kaplı bir ilaçtır. Ağızdan bol su ile yutularak kullanılır. Aç karnına veya tok karnına kullanılabilmektedir. Hastalığın şiddetine, ilacı alacak kişinin kilosuna ve beraberinde kullandığı ilaçlara göre günlük kullanım dozu doktor tarafından ayarlanması gerekmektedir. Ancak genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanılır. İlaçları her gün aynı saatte alınması gerekmektedir.

İlaç ağızdan alındıktan 2 saat sonra kanda etki edecek düzeye ulaşmaktadır. Ancak genellikle iyileştirici etkisini 2 gün sonra göstermektedir. Çocuklarda ve yaşlılarda doktorlar önerdiği takdirde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması yapılmalıdır. İlacınızı almayı unuttuğunuzda aklınıza geldiğinde dozunu almayı unutmayın. Eğer sonraki doza çok az zaman kaldıysa ikisini almayınız.

Süt ve süt ürünleri(yoğurt ve peynir) ve mineral katkılı içecekler(Kalsiyum takviyeli meyve suyu) ile birlikte kullanılmamalıdır. Çünkü bu durumda ilacın emilimini azaltmaktadır. Hamileler ve emziren kişiler kesinlikle kullanılmamalıdır. myastenia gravisli tanılı hastalar kesinlikle kullanmamalıdır. Tizanidin etken maddesine sahip ilacı kullanan kişiler kullanmamalıdır.

Ciprasid Ne İşe Yarar ?

Ciprasid kinolon grubu antibiyotik olarak bakterilerin üremesini engellemektedir. Bu etkisini çok çeşitli bakteriler üzerinde gösterebildiği için etki alanı oldukça geniştir. Bu yüzden çok çeşitli enfeksiyonlarda ve birden fazla enfeksiyonun aynı anda olduğu durumlarda ilk tercih edilen ilaçlardandır.

ciprasid

Solunum yolu enfeksiyonlarında etkinliği yüksektir. Genellikle penisilin türevi antibiyotik tedavisini düzenli kullanılmasına rağmen geçmeyen kişilerde kullanılır. Daha önce tedavi almamış olsa bile vücudun başka bir bölgesinde enfeksiyon varsa veya bakteri kültür sonucuna göre kullanılabilir.

ciprasid

Böbrek ve İdrar yolları enfeksiyonlarında ilk sırada kullanılması gereken antibiyotiklerdendir. Özellikle üst idrar yolları enfeksiyonunda ve tekrarlayan alt idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde çok fazla tercih edilmektedir. Tedavinin 3. Gününde hala bir iyileşme gözükmüyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

ciprasid

Tekrarlayan kulak ve sinüzit enfeksiyonlarında etkisi vardır. Tekrarlayan enfeksiyonlarda genellikle en az bir kere antibiyotik tedavisi uygulanmış ve başarısız olmuş olmaktadır. Bu durumlarda en etkili çözüm hastalık yapan bakteriyi alıp laboratuvar ortamında çoğaltıp hangi etken maddenin etkili olduğunu bulunup onun uygulanmasıdır.

Bel soğukluğu, prostatit dahil genital organların enfeksiyonunda ilk sırada kullanılmaktadır.

Beyaz kan hücresi ve savunma hücrelerinin düşük olduğu kişilerde diğer antibiyotiklerle birlikte verilebilir. Bu kişilerde hastalık olmadan önleyici etki etmektedir.

Ciprasid Yan Etkileri Nelerdir ?

Ciprasid çok çeşitli yan etkisi bulunmaktadır. Bunların görülme sıklığına göre çok yaygın, yaygın, yaygın olmayan, seyrek ve çok seyrek olarak sınıflanmaktadır. Bu sınıflama şu şekilde yapılmaktadır;

  • Çok yaygın: 10 hastanın en az birinde görülebilir.
  • Yaygın: 10 hastanın birinden az fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir.
  • Seyrek: 1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir
  • Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Aşağıda çok seyrek görülmesine rağmen görüldüğü takdirde ilacı kullanımını bırakıp en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken yan etkileri vardır. Bunlar şunlardır:

  • Kas güçsüzlüğü ve kasların kemiklere bağlayan tendonlarda yırtılma ve iltihap olması
  • Psikolojik (kendini kötü hissetme, tükenmiş hissetme gibi) belirtilerin olması veya var olan psikolojik rahatsızlığın giderilmesi

Yaygın görülen yan etkiler ise şunlardır ;

  • Bulantı
  • İshal
  • Eklem ağrısı

Güncel Ciprasid Fiyat Ne Kadar ?

Ciprasid ülkemizde sgk tarafından ödeme listesinde yer almaktadır. Buna göre 2023 yılında 500 mg fiyatı 73,21 TL 750 mg fiyatı 83,50 TL olarak satılmaktadır. Ülkemizde kullanılan muadilleri ise cipro ve ciflosin dir.

Kinolon grubu antibiyotiklerden bir diğeri ise Avelox 400 mg yazımızı okuyabilirsiniz.

Ciprasid Kullananlara Genel Tavsiyeler Nelerdir ?

Her antibiyotik kullanımında geçerli olan tedaviyi tamamlamak ciprasid kullanımı için oldukça önemlidir. Bu ilacı kullanan kişiler kesinlikle şikayetleri geçtikten sonra tedavi planını yarıda kesmemelidirler. Eğer tedavi yarıda kesilirse belirtiler tekrar ortaya çıkabilir ve bakteri antibiyotiğe karşı direnç geliştirebilir. Bu olduğu takdirde sonradan kullanmaya başlasanız bile hastalığı tedavi etmeyebilir.

Kaynak : Medicines.org