Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Esopral 40 mg Ne İşe Yarar ve Yan Etkileri Nelerdir?

Esopral 40 mg Ne İşe Yarar ve Yan Etkileri Nelerdir?
Esopral 40 mg Ne İşe Yarar ve Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Esopral

Etken Maddesi: Esomeprazol

Grubu: Proton Pompa İnhibitörü

Kullanım Alanı: Mide

İlaç Formları: Kapsül

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

ESOPRAL 40 MG 28 CAP. 8699792171610121.39 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Esopral 40 mg, mide koruyucu etkisi olan bir proton pompa inhibitörü ilaçtır. 40 mg’lık tabletler şeklinde bulunur. Mide asidinin salgılanmasını azaltarak etkisini gösterir. Etken maddesi esomeprazoldür. Gastroözefageal reflü ve peptik ülser tedavisinde yaygın şekilde kullanılan bir ilaçtır. Bu hastalıklar özellikle hazımsızlık, mide yanması, mide ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkarlar.

Sadece doktor tarafından reçete edilirse kullanılmalıdır. SGK tarafından karşılanma durumu ve fiyatı tablomuzda güncel şekilde yer almaktadır. Uzun süreli kullanımda ya da kullanılmaması gereken durumlarda kullanıldığında yan etki gösterme ihtimalinin artmaktadır. Bu yan etkilerinin ne olduğundan ve hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Esopral 40 mg Nedir?

Esopral 40 mg, mide asidinin oluşmasını engelleyerek etki gösteren bir ilaçtır. Proton pompa inhibitörü grubundandır, bu grup ilaçlar asit salgılayan mide hücrelerinin çalışmasını azaltarak etki gösterirler. Son derece yaygın şekilde kullanımda olan bu ilaçlar gastroözefageal reflü ve peptik ülser tedavisinde kullanılır.

Esopral 40 mg Nasıl Kullanılır?

Esopral 40 mg tablet formunda bir ilaçtır ağız (oral) yoluyla kullanılmalıdır. Bol suyla beraber tüketilmesi önerilir. Yemekten önce kullanıldığında daha etkili sonuç verdiği gösterilmiştir. Bu nedenle doktorun reçete ettiği ölçü ve zamanda kullanılması oldukça önemlidir.

Bu tabletler suyla karıştırılmamalı ve çiğnenmemelidir. Doğrudan yutulduklarında etkilerini daha iyi gösterirler. Genel olarak sabah aç karnına tek tablet kullanım için reçete edilirler. Ancak hastalıklara ve belirtilerin şiddetine bağlı olarak kullanım dozu doktor tarafından düzenlenebilir.

Özellikle peptik ülser tedavisinde doktorun belirttiği ölçüde ve düzende kullanılması oldukça önemlidir. Peptik ülser tedavisi 4 hafta kadar bir çok ilacın birlikte kullanılmasıyla yapılacağı için belirtilerin geçmesiyle ilaç kesilmemelidir.

İlacın Etkisi Ne Zaman Başlar?

İlacın etkisi ortalama 1-2 saat içinde başlar. Maksimum etkisini 24 saat kadar sürebilmektedir. Bu nedenle fazla miktarda kullanmak etkide artışa neden olmayacaktır. Bu nedenle unutulan dozlar için çift doz alınmamalıdır.

İlacın Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bir çok ilaç ağızdan kullanıldığı ve mide içerisindeki asit ile etkileşime girdiği için bu ilaç ile etkileşime girer. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz ilaçları kullanıyorsanız doktora danışmalı ve gerekli düzenlenmeler yapılmalıdır.

İlaç AdıKullanım Alanı
Ketakenazol, itrakanazolMantar iltihaplarının tedavisinde
Erlotinib, metotreksatKanser tedavisinde kullanılır
Sitalopram, imipraminDepresyon tedavisinde kullanılır
DiazepamAnksiyete tedavisinde kullanılır
FenitoinSara (Epilepsi) tedavisinde kullanılır
VarfarinKan sulandırıcı olarak kullanılır
DigoksinKalp rahatsızlıklarında kullanılır
Esopral 40 mg ile Etkileşime Giren İlaçlar

En yaygın olarak kullanılan ilaçları ve kullanım alanlarını yukarıda belirttik ancak etkileşime girebilecek bir çok ilaç bulunur. Bu nedenle doktora kullandığınız tüm ilaçları söylemeniz gerekmektedir. Doktor kullandığınız ilaçların doz ayarlanmasını yapacaktır gerekirse ilaç değişimine gidilebilir.

Esopral 40 mg Ne İşe Yarar?

Esopral 40 mg gastroözefageal reflü, peptik ülser gibi mide asidinin aşırı arttığı veya yemek borusuna mide asidinin kaçmasıyla oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ayrıca sürekli ağrı kesici alması gereken kişilerde oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek için doktor tarafından reçete edilebilir. İlacın hangi hastalıklarda ne etkiler ile tedaviyi sağladığına yazımızın ilerleyen kısmında bahsedeceğiz.

Gastroözefageal Reflü Hastalığında Kullanımı

Gastroözefageal reflü hastalığı, mide asidinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşan bir kronik rahatsızlıktır. Bu hastalığın oluşması için risk faktörleri arasında obezite, stres, fıtık varlığı, aşırı asitli gıda tüketimi, yemeklerden sonra hemen uzanma gibi durumlar bulunur. Bu faktörler mideyle yemek borusunu birbirinden ayıran alt yemek borusu kapağını gevşetir. Böylece gevşeyen bu kapaktan mideden üretilen asit karın içindeki basın ile beraber yemek borusuna döner. Dönen asit yemek borusunun duvarına hasar verir böylece gastroözefageal reflü hastalığı oluşur.

esopral 40 mg

Gastroözefageal reflü hastalığının en önemli belirtileri mide yanması, mide ağrısı, ağza ekşi su tadı gelmesidir. Bu belirtilerle doktora başvurulduğunda öncelikle bu hastalık düşünülür ve tedavide bir süre doktor tarafından reçete edilir.

Eğer belirtiler geçmez ve şiddetlerinde azalma meydana gelmezse doktor ileri tetkik isteyebilir. İlaç dozunu değiştirebilir veya ilacın kullanımını kesebilir.

Peptik Ülser Hastalığında Kullanımı

Peptik ülser hastalığı H.pylori adlı bakteri tarafından oluşan bir hastalıktır. Bu bakteri midenin koruyucu tabakaların bozar ve mide duvarında ülser denilen yara benzeri yırtıklar oluşturur. Özellikle başta H.pylori enfeksiyonu olmak üzere, uzun süreli ağrı kesici ilaç kullanımı (NSAİİ), stres gibi nedenler bu hastalık için risk faktörlerini oluşturur. Oluşturduğu bu ülserler nedeniyle yemekten önce veya sonra değişmekle beraber mide ağrıları oldukça yaygın belirtilerdir.

Doktora anlatılan hikayeye göre, alarm bulgularına göre bu ilaç reçete edilebilir. Eğer doktor gerek görürse bir çok ilaçla birlikte bu ilacı kullanarak H.pylori enfeksiyonunun giderilmesini sağlayabilir.

Esopral 40 mg Yan Etkileri Nelerdir?

Esopral 40 mg bir proton pompa inhibitörü bir ilaç olduğu için sindirim sisteminde bir çok yan etki gösterir. Özellikle mide asidinin seviyesini düşürerek etki ettiğinden sindirim sisteminde görülen yan etkileri oldukça sıktır. Bu etkiler şu şekilde sıralanabilir :

Sindirim Sistemi

 • Bulantı – Kusma
 • İshal / Kabızlık
 • Karın ağrısı
 • Demir ve B12 emiliminde düşüklük sonucunda oluşan kansızlık

Sinir Sistemi

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

Solunum Sistemi

 • Solunum yolu enfeksiyonları
 • Akciğer enfeksiyonuna ağır yatkınlık ve zatürre (pnömoni) oluşumu

Kas İskelet Sistemi

 • Uzun süreli bu ilacın kullanımı sonucunda kanda ve kasta elektrolit bozukluklar meydana gelir. Bu elektrolitlerin bozulması, kasların kasılmasını ve iskelet sisteminin korunmasını engelleyebilir
 • Halk arasında osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığının oluşması için bir risk faktörüdür. Bu yan etkilerinin görülmemesi için D vitamini ve kalsiyumun destek tedavisi uygulanabilir.

Bunların dışında şu yan etkileri görürseniz hemen ilacı kullanmayı kesmeniz ve doktora gitmeniz gerekebilir :

 • Nefes darlığı ve yutma güçlüğü ile beraber boğazda baskı hissi oluşması
 • Dudaklarda ve yüzde şişlik ve kızarıklık
 • Özellikle ayaklar ve ellerde şişme, kızarıklık
 • Tüm vücutta döküntü ve kaşıntılı kızarık alanlar

Esopral 40 mg Muadilleri Nelerdir?

Esopral 40 mg fiyatı 121.39  TL olarak eczanelerde satılmaktadır. Yukarıdaki tablomuzda ilacın fiyatı, SGK tarafından karşılanması gibi güncel bilgiler yer almaktadır. Bu ilacın ülkemiz eczanelerinde satılan muadilleri şunlardır:

 • Esoblok
 • Esom
 • Esomen
 • Esopro
 • Espovil
 • Essıum
 • Genıum
 • Jectosen
 • Masecris

Okumaya Holoxan kanser ilacıyla devam edebilirsiniz.

Mide Koruyucu Sürekli Kullanılır MI?

Mide koruyucu ilaçlar doktorun önerisi ve reçete etmesiyle kullanılması gerekmektedir. Genellikle doktorlar ilacın sabah aç karnına kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Hastalığın durumuna göre bu durum değişkenlik gösterebilir.

Esopral 40 mg Yerine Doğal Tedavi Kullanımı Önerilir Mi ?

Bazı araştırmacıların ortaya attığı üzere belirli yiyecekler mide asidini azaltmaktadır ancak hiç bir bitkisel tedavi doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Durumu daha kötüleştirebilir bu nedenle doktorun reçetesine uyulması daha etkili olacaktır.

Kaynak : Prospektus