Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Luxat 10 mg Muadili İlaçlar Nelerdir?

Luxat 10 mg Muadili İlaçlar Nelerdir?
Luxat 10 mg Muadili İlaçlar Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Luxat

Etken Maddesi: Montelukast

Grubu: Lökotrien reseptör antagonisti

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

LUXAT 10 MG 28 FTB. 8699525093899168.63 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Luxat 10 mg özellikle astım hastalarında ve alerjik rinit durumunda kullanılan, hastalık yakınmalarının hafifletilmesini sağlayan anti-lökotrien ilaçtır. Belirtileri hafifletmek için bu ilaç her gün düzenli olarak ağızdan alınmalıdır. İlacın içeriğindeki maddelere olan duyarlılığınıza bağlı olarak kullanırken bazı yan etkiler görülebilir. Ama bu yan etkiler genellikle hafif yan etkilerdir.

Luxat 10 mg Nedir?

Luxat etken madde olarak montelukast içeren lökotrien reseptör antagonistidir. Lökotrien reseptör antagonistleri lökotrienlerin alıcılara bağlanmasını engelleyerek astım belirtilerini azaltmada ve alerjik rinitin (nezle) tedavisinde kullanılırlar.

İlacın etken maddesi olan montelukast lökotrien reseptörlerine bağlanarak lökotrienlerin bağlanmasını bloke eder. Lökotrienler akciğer dokusunda ve kan hücrelerinde bulunur ve astım gibi bazı durumlarda fazla salgılandığında hava yollarının daralmasına ya da tıkanmasına yol açabilirler. Montelukast antagonist etkisiyle hava yollarının rahatlamasını sağlar.

Luxat 10 mg Nasıl Kullanılır?

Luxat 10 mg yalnızca ağız yoluyla alınır. Aç ya da tok kullanılabilir. Film kaplı tablet formu yeterli miktarda sıvı ile çiğnemeden yutulmalıdır. İlacın ayrıca çiğneme tableti formu da vardır, bu formdaki tabletler yutmadan önce çiğnenmelidir.

Luxat Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklarda Günde Kaç Kez Kullanılır?
Luxat Kullanımı

Genellikle günde bir kez aynı saatte alınır. İlacın kullanılacak olan dozu hastalığa ve kişinin yaşı gibi değişkenlere bağlıdır. Doktorunuz size en uygun kullanım dozunu ve kullanma zamanını söyleyecektir. Eğer bu ilacı kullanıyorsanız aynı etken maddeyi (montelukast) içeren başka bir ilaç kullanmadığınıza emin olmalısınız.

Çocuklarda Luxat 10 mg Kullanımı Nasıldır?

Luxat çocuklarda görülen alerjik astım ve alerjik rinitin tedavisinde de kullanılabilmektedir. Çocuklarda kullanılacak olan doz ve ilaç formu yaş gruplarına göre ayarlanmaktadır. Çocukların kullanımına uygun olan 4 ve 5 miligramlık, çiğneme tableti ve oral granül formları bulunmaktadır.

Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar

 • Eğer etken maddesi olan montelukasta alerjiniz varsa kullanmamalısınız.
 • Astım belirtileriniz ya da solunumunuz kötüleşirse en kısa zamanda doktorunuza danışmalısınız.
 • Astım atakları sırasında kullanım için değildir. Atakları azaltmak ya da hafifletmek için düzenli kullanmalısınız.
 • Kullanan kişilerde bazı duygu durum değişikleri raporlanmıştır. Kendinizi kötü hissederseniz doktorunuza başvurunuz.
 • Hamileyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız kullanmadan önce doktorunuzla konuşunuz.
 • İçerisinde laktoz* bulundurmaktadır. Eğer daha önceden bilinen bir laktoz intoleransınız (hassasiyetiniz) varsa doktorunuza bildiriniz.

Etkileşimi Olabilecek İlaçlar:

Alacağınız bazı ilaçlar Luxat ile etkileşime girerek ilacın etkisini azaltabilir ya da ilaç diğerlerinin etkilerini azaltabilir. Doktorunuza kullandığınızı bildirmeniz gereken ilaç etken maddeleri aşağıdaki gibidir.

 • Fenorbital (Epilepsi tedavisinde kullanılır)
 • Fenitoin (Epilepsi tedavisinde kullanılır)
 • Rifampisin (Tüberküloz tedavisinde kullanılır)
 • Gemfibrozil (Yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır)

Luxat 10 mg Ne İçin Kullanılır?

Luxat astım belirtilerinin azaltılmasında ve alerjik rinitin tedavisinde kullanılır. Hava yollarının daralmasını önleyerek bu hastalıkların semptomlarını azaltır.

Astımda Kullanımı

Astım bronşial hava yollarının kronik* enflamasyonu (Vücuttaki bir hasara karşı bağışıklık hücrelerinin verdiği koruyucu cevap.) sonucunda bu hava yollarının daralması ve solunumu zorlaştırmasıdır. Yaygın astım belirtileri öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alma ve göğüste sıkışma hissidir.

Astım tedavisinde, astım atakları sırasında rahatlamayı sağlamak için kullanılmaz. Düzenli olarak kullanımında astım belirtilerinin hafiflemesini ve atakların seyrekleşmesini sağlar. Doktorunuzun ataklar sırasında kullanmanız için verdiği ilaçları yanınızdan ayırmamalısınız.

Alerjik Rinitte Kullanımı

Mevsimsel olarak görülen alerjik rinit toplumda saman nezlesi olarak da bilinmektedir. Saman nezlesi ağaç ya da çiçek polenleri gibi etkenlerle tetiklenir. Ev tozu, hayvan tüyleri, küf sporları gibi evdeki etkenlerle tetiklenen alerjik rinit tüm yıl boyunca görülebilmektedir. Alerjik rinitin başlıca belirtileri hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve kaşıntısıdır.

Luxat alerjik rinit belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olur. 15 yaşın üzerindeki kişilerde alerjik rinit belirtilerinin tedavisinde kullanılabilir.

Luxat 10 mg Yan Etkileri?

Luxat’ın içeriğinde bulunan maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde ilacın kullanımı, bazı yan etkilere sebep olabilir. Görülen yan etkiler genellikle hafiftir.

Karşılaşılabilecek bazı yan etkiler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • İshal, bulantı, kusma
 • Ateş
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Döküntü
 • Karaciğer enzimlerinin yükselmesi
 • Sersemlik, baş dönmesi

Montelukast içeren ilaçlarla tedavi gören bazı hastalarda gribal hastalık, kol ve bacaklarda uyuşma, solunumda kötüleşme ve döküntü belirtilerinin bir arada görüldüğü çok nadir bir komplikasyon (Churg-Strauss Sendromu) raporlanmıştır. Bu belirtilerin bir ya da birkaçını gözlemlerseniz doktorunuza başvurmalısınız.

Luxat 10 mg Fiyat Ve Muadilleri

Luxat 10 mg tabletin güncel olarak 28 tabletlik ambalaj fiyatı 168.63 TL’dir. Bu fiyat gramaja ve pakette bulunan tablet sayısına göre farklılık gösterebilir. SGK tarafından karşılanmamaktadır.

İlacın bazı eşdeğerleri şu şekildedir:

 • Airlast
 • Airmox
 • Alecast
 • Aliento

Janumet şeker ilacı Glifordan daha mı etkili? Ne gibi Farkları var? Tıklayarak ilgili ilaçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Luxat 10 mg Steroid İçerir Mi?

İçerisimdeki etken madde, montelukast içeren bir lökotrien reseptör antagonistidir. Steroid türevi bir ilaç değildir.

Çocuklarda Luxat 10 mg Kullanılır Mı?

15 yaşından küçük çocuklarda inatçı astımın tedavisinde kullanılır. Çocukların kullanımına daha uygun dozda ve formda üretilen çeşitleri vardır.

Kaynak: Prospektüs