Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Rupatek 10 mg Nedir ? Yan etkileri var mı? Alerji İlacı

Rupatek 10 mg Nedir ? Etkisini Nasıl Gösterir ?
Rupatek 10 mg Nedir ? Etkisini Nasıl Gösterir ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Rupatek

Etken Maddesi: Rumatadin fumarat

Grubu: Antihistaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi:

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

RUPATEK 10 MG 20 TB. 869956901102661.14 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Rupatek 10 mg ağızdan kullanılan , alerjik rinit ( saman nezlesi ) semptomlarını giderici anti alerjik (anti histaminik ) bir ilaçtır. Rupatek 10 mg tabletler halinde 20 ve 30’lu kutularda satılır. Nasıl etki ettiğini, yan etkileri var mıdır ve güncel fiyatı hakkında bilgiler şöyledir.

Rupatek Nedir ?

Rupatek 10 mg vücudumuzda alerjik durumların ortaya çıkmasına sebep olan histamini engelleyici hap şeklinde bir ilaçtır. Etken maddesi rumatadin fumarat olan ilaç alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Alerjik rinit ( saman nezlesi ) ilacın en sık kullanılan hastalıklarındandır.

Histamin cildin herhangi bir yerinde kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık yapabilir. İlaç ise histaminin deri ve deri altı dokulara etki etmesini engellemeye çalışır. Bunu histaminin dokuya etki etmesi için dokuda hazır bulunan reseptörlerine ( dokuya yapışma yeri ) bağlanarak yapar. İlacın dokuya etkisi sayesinde histaminin etkileri ortadan kalkar.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAnti Histaminik
Etkisi Alerjenlerin Etkisini Azaltır
Günlük alınacak maksimum doz1 gram
Yan EtkisiBaş Ağrısı
Fiyat61.14 TL
Rupatek
Rupatek

Rupatek Nasıl Kullanılır ?

Rupatek açık pembe renkli her iki yüzü düz yuvarlak ilaç sadece ağızdan kullanım içindir. Ağızdan bir miktar su ile çiğnenmeden yutulur. Su içilerek hapın mideye verebileceği hasar engellenmeye çalışılır. Önerilen dozu akşam saatlerinde günde bir defa 1 tablet (10 mg) şeklindedir. İlacın etkisi önerilen dozda alımından 30 dakika sonra ortaya çıkmakta ve 24 saat boyunca sürmektedir. Söz konusu ilacın toksik (zehirleyici) dozu önerilen dozun 100 katı (Yaklaşık 1 gram) kadardır.

12 yaş ve üzeri bireylerde mevsimsel (aralıklı) veya yıl boyu süren (sürekli) alerjik rinit ve ürtikerin belirtilerini gidermek amacıyla kullanılır. Gebelerde ve emziren kişilerde kullanımı ile ilgili yeterli bilgi bulunmadığı için doktor tarafından yakın takiple kullanılması gerekmektedir.

Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği ve 65 yaşından büyük kişilerde doz ayarlamasıyla ilgili yeterli bilimsel çalışma olmadığı için bu kişiler ilacı kullanırken doktor tarafından yakın takipli olmaları gerekmektedir. Kalp rahatsızlığı olanlarda ve kalp atım hızı yavaşlayan kişilerde kullanmamalıdır.

İlacı içmeyi unuttuğunuzda dozları hatırlar hatırlamaz alınız ve unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Rupatek Ne İşe Yarar ?

Rupatek 10 mg histaminin dokulara bağlanarak kaşıntı ve kızarıklık gibi etkilerini önlediği için histaminin aşırı salgılandığı durumların tedavisinde kullanılır. İlacın kullanımı sonrasında etkisini 24 saat boyunca gösterdiği için Allerjik rinit ( saman nezlesi ) ve Ürtiker (Kurdeşen) tedavisinde kullanılır.

Rupatek

Saman Nezlesi olan kişilerde özellikle bahar aylarında yoğun alerjenlerle karşılaşıldığında etkili şekilde kullanılmaktadır. Günde tek sefer kullanma ile 24 saatten uzun etkisini sürdürdüğü için kullanımı kolaydır. Devamlı kullanıldığı zaman aşağıda yer alan belirtilere iyi gelir :

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı
 • Gözlerde kaşıntı
 • Burun kaşıntısı
Rupatek

Kurdeşen hastalığının tedavisinde kullanılır. Kurdeşen hastalığında histaminin etkisiyle derinin şiddetli kaşınması, deride kızarıklık ve deri döküntüsüne iyi gelmektedir. Genellikle günde 10 mg tek doz şeklinde kullanılır.

Rupatek Yan Etkileri Nelerdir ?

Rupatek’in yan etkilerini ciddi ve hafif yan etkiler şeklinde 2 gruba ayırmak mümkündür.

Ciddi yan etkiler ;

 • Ellerde, ayaklarda, yüzde ve dudakta, özellikle nefes almayı yutkunmayı ve yutmayı engelleyecek şekilde boğazda şişlik
 • Kas, bel veya eklem ağrıları
 • Bulantı ve kusma
 • Üst ve alt karın ağrısı
 • Burun kanaması

Durumlarının oluşması halinde derhal doktorunuza danışınız veya acil servise başvurunuz. Bu durumlar az görülse bile acil tıbbi müdahale gerektirecek durumlar olabilir.

Hafif yan etkiler ;

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk, halsizlik
 • Dikkat eksikliği
 • İshal veya kabızlık
 • Ağız, boğaz veya burun kuruluğu
 • Yüksek ateş ve boğaz ağrısı

Durumlarının oluşması halinde doktorunuza bu bulguları söyleyiniz.

Rupatek Fiyatı ve Muadilleri ?

Rupatek 10 mg 20 tablet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ilaçlar listesinde yer almaktadır. SGK ödemesi için reçete yazdırmak gerekmektedir. Ancak sigortasız olanlar için 2023 yılında 61.14  TL olarak satılmaktadır.

İlacın muadilleri (eşdeğerleri) , Rupax , Rupafin , Ruftan , Ripatrin gibi ilaçlardır. Bu ilaçlar aynı mekanizmalar(uzun etkili anti histaminin sağladığı) ile aynı etkiyi göstermektedirler. Rupatek 10 mg 20 tablete ulaşamamanız halinde muadili olan ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Uzun etkili anti histaminik ilaçların bazıları şu şekildedir;

Ciprasid Ne İşe Yarar ? yazımız dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.

Rupatek Kullananlar İçin Genel Tavsiyeler

Rupatek 10 mg kullanan hastaların dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri uyku ve sersemlik yapmasıdır. Bundan dolayı ilaç alımından sonra araç kullanmak gibi dikkat gerektiren işlerden uzak durmaları gerekmesidir. Zaten bu sebeple akşamları alınması önerilmektedir.

İlacı kullanan kişilerde iştah artışı gözlenebilir. İlacı kullananlar bu konuda dikkatli olmalı kilo artışına karşı doktoru ve diyetisyeni ile görüşüp diyetini düzenlemelidir.

Kaynak : Generic Drugs