Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Rupafin 10 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyat Ne Kadar ?

Rupafin 10 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyat Ne Kadar ?
Rupafin 10 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyat Ne Kadar ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Rupafin

Etken Maddesi: Rupatadin

Grubu: Antihistaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

RUPAFIN 10 MG 20 TB. 869951401752347.43 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Rupafin 10 mg alerjik hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. İçerisinde rupatadin adı verilen bir etken madde vardır. Kaşıntı, hapşırma, burun akıntısı gibi yakınmaların tedavisini sağlar. 12 yaş altındaki çocuklar için Rupafin 1mg/ml şurup formu da vardır. Rupafin ne işe yarar ve güncel fiyat ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Rupafin Nedir

Rupafin 10 mg bir alerji ilacıdır. Rupafin renkli baskılı, her bir kutuda 20 tane tablet olarak satışa sunulmuştur. Antihistaminik grubu ilaçlardandır. Alerjik rinit ve ürtiker hastalığı olanların kullanımı içindir. Rupafin diğer antihistaminiklere göre bir avantajı daha az uyku yapma ihtimali olmasıdır.

Histamin vücutta damarları genişletme, hava yollarını daraltma ve vücut salgılarını artırma gibi görevler üstlenir. Vücut herhangi bir alerjenle karşılaştığında histaminin etkinliği artar. Alerjen vücutta alerjiye sebep olan polenler, ev tozu, kedi tüyü gibi maddelerdir. Rupafin ise histaminin bu etkilerini engelleyerek alerjik hastalığı olanların rahatlamasını sağlar.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminik
Etkisi Alerjik yakınmaları azaltır
Yan EtkisiBaş Ağrısıdır
Fiyat44.43 TL
Rupafin 10 mg

Rupafin 10 mg Nasıl Kullanılır

Rupafin 10 mg tablet ağızdan bir bardak su eşliğinde yutularak alınmalıdır. Alerjik rinit(saman nezlesi) belirtilerinin tedavisi için kullanılır. Yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Genellikle günde 1 adet kullanılır. Etkisi yaklaşık 1 saat içinde başlamaktadır.

 • 12 yaşın üstündeki bireyler alerjik temelli hastalıklarının şikayetlerini azaltmak için kullanabilir.
 • 2-11 yaş aralığındaki çocuklar ise Rupafin Şurup kullanabilirler. Yine benzer alerjik yakınmaları hafifletmek için kullanılır.

Kimler kullanmamalıdır

 • 12 yaşın altındaki çocuklarda ve 65 yaşın üstündekilerde kullanımı uygun değildir.
 • Ciddi karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olanların kullanımı sakıncalıdır.
 • Rupafin hamileler ve emziren anneler tarafında hekim tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.
 • Kanda potasyum düşüklüğü rahatsızlığı olanlar ile kalp rahatsızlığı olanların kullanımı sakıncalı olabilir.

Rupafin 10 mg Ne İşe Yarar

Rupafin 10 mg alerjenlerin (polen, kedi tüyü vb ) vücutta oluşturduğu şikayetleri engellemeye yarar. Etkili bir antihistaminik bir ilaçtır. Hastılığın belirtilerini tedavi eder yani herhangi bir şeye olan alerjinizi ortadan kaldırmaz. Vücudumuz alerjen maddelere karşı bazı tepkiler oluşturur. Bunlar bizim hastalık yakınmalarımızdır. Rupafin aşağıdaki bu belirtilerin hafiflemesini sağlar:

 • Burun Akıntısı- burun tıkanıklığı ve burunda kaşınma
 • Gözlerde sulanma-kaşınma
 • Deride şiddetli kaşınma
 • Deride kızarıklık ve kabarıklılık

Rupafin Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Rupafin 10 mg
Rupafin 10 mg Saman Nezlesi tedavisinde kullanılır.

Alerjik Rinit: Halk arasında saman nezlesi olarak da bilinir. Burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşınma şikayetleri ile beraber hapşırma atakları ile kendini gösterir. Mevsimler ya da günün belli saatlerinde şikayetleriniz artabilir.

Rupafin alerjik rinit tedavisinde günde 1 adet kullanılır. Şikayetlerinizin olmadığı dönemlerde hekiminiz kullanmanıza gerek olmadığını söyleyebilir. Onun haricinde etkili bir tedavi için her gün aynı saatte kullanmaya özen gösteriniz.

Rupafin 10 mg
Rupafin 10 mg kurdeşen tedavisinde kullanılır.

Ürtiker: Halk arasında kurdeşen olarak bilinir. Alerjik sebeplere bağlı deride oluşan kaşınma şikayetine ek kabartılı ve kızarıklık şeklinde kendini gösterebilir. Ani başlangıçlı-kısa süreli ya da 6 haftadan uzun süreli(kronik) formları vardır. Her ikisinde de Rupafin kullanılabilir.

Rupafin ürtikere eşlik eden başlıca kaşıntı şikayetinize iyi gelecektir. Bunun için günde 1 adet Rupafin ile uzun dönem kullanım gerekebilir. (4-6 hafta). Düzenli kullanıldığında hastalığın günlük hayat üzerindeki olumsuz etkileri azalacaktır.

Rupafin bu hastalıklara ek gıda alerjileri veya böcek sokmalarında da kullanılabilir.

Rupafin Yan etkileri

Rupafin yan etkisi baş ağrısıdır. Hafif ama yaygın görülen istenmeyen etkilerinden biridir. Bunun dışında özellikle Rupafin içeriğine karşı alerjisi olanlarda ciddi yan etkiler görülebilir. Yaygın görülen yan etkileri şu şekildedir:

 • Baş ağrısı – Baş dönmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Mide bulantısı – Kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal ya da Kabızlık

Bu yan etkileri haricinde başka yan etkiler de raporlanmıştır. Bunları hepsine ilacın prospektüsünden ulaşabilirsiniz. İstenmeyen herhangi bir beklenmeyen etkisi ile karşılaştığınızda hekiminize danışınız.

Rupafin Fiyat

 • Rupafin 10 mg 20 tablet 47.43 TL dir.
 • Rupafin 1mg/ml oral çözelti 120 ml fiyatı ise 62.38 TL dir.

Rupafin birçok muadili vardır. Bunlar: Anthix, Ripatrin, Rupatek, Rupafin, Rupax… Uzun etkili anti histaminik ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

Nexium yazımız dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.

Rupafin Genel Tavsiye

 • En iyi verimi alabilmek için günde 1 adet düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir.
 • Rupafin uyku yapabilir. Bu sebeple gunluk dozunuzu yatmadan önce alınabilir. Rupafin kilo alımını da kolaylaştırabilir.
 • Rupafin Greyfurt suyu(emilimini etkilediği için) birlikte kullanılmamalıdır.
 • Bazi ilaçlarla birlikte kullanmayınız. Bu ilaçlar : eritromisin(antibiyotik), ketokanazol(mantar ilacı), statin(kolesterol ilacı) ve antidepresanlar dır.
 • Rupafin Laktoz içeriği sebebiyle duyarlılığı olanlar tarafından kullanılmamalıdır.
 • Bazı alerjik hastalıkların kalıcı tedavisi vardır. Bunun için alerji deri testi yaptırarak neye alerjiniz olduğunuzu bilmelisiniz. Akabinde bu alerjene karşı desensitizasyon tedavisi uygulanabilir.
 • Alerji Deri Testi: Yama testi olarak da bilinir. En sık karşılaşılan 10-12 alerjene karşı deri üzerinden yapılan bir testtir. Herhangi bir alerjene karşı alerjiniz vasrsa test sonucunda küçük kabarcıklar şeklinde gözlenir ve tespiti yapılmış olur.

Kaynak : Drugs.com

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.