Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Bilaxten 20 mg Ne İşe Yarar ? Ne işe Yarar? Güncel Fiyatı

Bilaxten 20 mg Ne İşe Yarar ? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
bilaxtenBilaxten 20 mg Ne İşe Yarar ? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Bilaxten

Etken Maddesi: Bilastin

Grubu: Anti Histaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

BILAXTEN 20 MG 20 TB. 869983201004660.43 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Bilaxten 20 mg tablet antihistaminik grubunda yer alan bir ilaçtır. Saman nezlesi ve alerjik rinitin diğer formlarında burun akıntısı, burunda kaşıntı, gözlerde yaşarma gibi belirtilerin tedavisinde kullanılır. Greyfurt suyu ve diğer meyve suları ile birlikte kullanılmamalıdır. Biaxten nedir? ne işe yarar ve güncel fiyatı gibi tüm bu bilgiler yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Bilaxten Nedir ?

Bilaxten beyaz renkte oval ve çentikli yapıda olan antihistaminik ilaçtır. Etken maddesi bilastin olan ilaç alerjenlerle maruz kalındığında ortaya çıkan şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Bu etkisini vücudun alerjenlerle karşılaştığında aşırı reaksiyonundan sorumlu histamini engelleyerek yapmaktadır. Bundan dolayı da antihistaminik ilaç kategorisinde yer almaktadır.

Vücut sebebi tam anlaşılamayan bir şekilde bir maddeye karşı hassaslaştığı zaman histamin salgısı artmaktadır. Histamin ise bu maddeyi vücuttan en kısa sürede attırmak için savunma hücrelerini o bölgeye toplamaya çalışır ve vücudun salgısını arttırmaktadır. Bu durumun sonucu olarak burun akıntısı ve kaşıntı oluşmaktadır. Bilastin ise histaminin bağlandığı hücre reseptörlerine bağlanarak bu etkilerin ortaya çıkmasını engellemektedir.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminik
Etkisi Alerji belirtilerini kaldırır
Günlük alınacak maksimum doz200 mg
Yan EtkisiBaş Ağrısı ve Sersemlik
Fiyat60.43 TL
bilaxten
Bilaxten ne işe yarar

Bilaxten Nasıl Kullanılır ?

Bilaxten 20 mg tablet beyaz renkli oval şeklinde çentikli bir ilaçtır. İlacı ağızdan bir bardak su kullanarak yutulması gerekmektedir. Su haricinde Greyfurt suyu ve diğer meyve suları ile içilmemesi gerekmektedir. Çentikli yerinden kırılarak ikiye bölünerek kullanılabilir. Bu sayede yutmakta zorlanan kişiler 2 seferde yutabilirler. İlacı aç karnına alınması gerekmektedir. Yiyecek ve içecek kullandıktan sonra 2 saat hap yutulmaması gerekmektedir. İlacı içtikten 1 saat sonra herhangi bir şey yenilip içilmemelidir.

İlaç ağızdan alındıktan 2 saat sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. 24 saat süreyle etkisi devam etmektedir. Bu sebeple genellikle günde bir defa kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda toksik doz olarak 200 mg olarak gösterilmiştir.

12 yaş üzeri kişiler rahatlıkla kullanabilmektedir. 65 yaş üstü kişilerde doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur. Karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlamasını gerektirecek bulgu bulunmamaktadır.

Hamile ve emziren kişiler üzerinde çalışmalar yetersiz olduğu için bu kişiler doktorlarının vereceği karara göre hareket etmeliler. Etken maddesi ketokonazol, eritromisin, diltiazem, siklosporin, ritonavir ve rifampisin olan ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Bilaxten Ne İşe Yarar ?

Bilaxten 20 mg tablet alerji sebebiyle oluşmuş olan şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Etki süresi 2 saatte başladığı için ani gelişen durumlarda kullanılmamaktadır. Ancak etkisini 24 saatten fazla devam ettirdiği için idame tedavide kullanılmaktadır. Alerjik rinit ve kurdeşen hastalığında etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

bilaxten
Bilaxten Alerjik Rinitin mukus salgılatmasının önüne geçmektedir.

Alerjik Rinit hastalığında burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, göz yaşarması, geniz akıntısı ve öksürük şikayetlerinin tedavisinde kullanılır. Genellikle günde 1 kez kullanılması yeterlidir. Ancak bu alerjenle maruz kalınan süre ve miktara göre değişmektedir. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman alerjik rinitin tüm belirtileri ortadan kalkabilmektedir.

bilaxten
Bilaxten Kurdeşenin sebep olduğu kızarıklık ve kaşıntıya iyi gelmektedir.

Kurdeşen hastalığında kaşıntı, kızarıklık ve yanma şikayetlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi için genellikle günde bir kez bir doz şeklinde kullanılmaktadır. Tedavi hastalığın şiddetine göre değişmektedir. Düzenli kullanımında belirtiler ortadan kalkmaktadır.

Bilaxten Yan Etkileri Nelerdir ?

Bilaxten yan etki olarak oldukça güzel bir ilaçtır. Çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda bazı yan etkileri yaptığı gösterilmiştir. En fazla görülen yan etkisi baş ağrısı ve sersemliktir. Bu durumlar ortaya çıktığında doktorunuza sonraki görüşmede söylemeniz gerekmektedir.

İlacın çok nadir olarak görülse de ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bunlar iştah artışı ve kalp atışlarını düzensizleştirmesidir. Bu belirtilerden birini hissettiğiniz takdirde en kısa sürede doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.

Bilaxten Ne Kadar ?

Bilaxten 2023 yılında 60.43 TL olarak eczanelerde satılmaktadır. SGK ödeme listesinde yer almaktadır. Ülkemizde kullanılan ilacın muadili : Alerex

İlaç ile aynı grupta yer alan uzun etkili anti histaminik ilaçlardan bazıları şunlardır;

İnsidon Nedir ? yazısına göz atmak ister misiniz ?

Genel Bilaxten Yorumları

Bilaxten kullanan kişiler yorumları şikayetlerin ortadan kalktığını belirtmektedir. Yan etkileri oldukça az olduğu için antihistaminik ilaçlarının yan etkilerinden şikayetçi kişiler bu ilaçtan oldukça yarar görmektedir. Kullanan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi ise su ile içilmesi gerekliliğidir. Bu duruma dikkat edilmediği takdirde ilacın etkinliği ciddi bir şekilde düşüş göstermektedir.

Kaynak : Medicines.org