Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Deloday Şurup ve 5 mg Tablet Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı

Deloday Şurup ve 5 mg Tablet Nasıl Kullanılır?
Deloday Şurup ve 5 mg Tablet Nasıl Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Deloday

Etken Maddesi: Desloratadin

Grubu: Antihistaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet, Efervesan tablet, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

DELODAY 0.5 MG 150 ML SRP. 869792957003944.68 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DELODAY 5 MG 20 FTB. 869792909004972.00 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DELODAY PLUS 120/2.5 MG 20 E *8697927024183139.71 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DELODAY PLUS 60 MG/2.5 MG 20 *8697927023971119.30 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Deloday şurup ve hap formu bulunan alerji ilacıdır. Saman nezlesi ve kurdeşen başta olmak üzere alerji nedeniyle gerçekleşen belirtilerin tedavisinde kullanılır. Antihistaminik ilaçlarda en fazla görülen uyku yapma etkisi bu ilaçta görülmemektedir. Şurup ve tablet formunun nasıl kullanılır ve kimlerde kullanılmaması gerektiği güncel fiyatı hakkında bilgiler şöyle.

Deloday Nedir?

Deloday alerji belirtilerini önlemeye yarayan 5 mg hap ve şurup formu bulunan bir ilaçtır. Hap formu 5 mg desloratadin içeren yuvarlak, mavi renkli film kaplı tabletler şeklinde satılmaktadır. Şurup şeklinde ise her ml’sinde 0,5 mg desloratadin içeren plastik kapaklı cam şişede satılmaktadır.

Deloday 5 mg hapı veya şurubu içerdiği etken maddesi desloratadin sayesinde vücudun alerjik yanıtını baskılamak amacıyla kullanılır. Alerjen madde ile karşılaşınca Histamin* başta olmak üzere bir çok madde savunma hücrelerini harekete geçirir. Bunun sonucunda burun akıntısı, deride kaşıntı gibi alerji belirtileri ortaya çıkar. Desloratadin ise histaminin etkilerini kısıtlayarak etkisini gösterir.

Deloday Şurup Nasıl Kullanılır?

Deloday şurup veya 5 mg hap aç veya tok karnına alınabilir. Genellikle hap formu günde bir defa bol su ile birlikte alınması önerilir. İlaç alındıktan sonra 1 saat içinde etkisini göstermeye başlar. Tedavide kullanılan durumlar şu şekildedir;

 • Alerjik Riniti (Sürekli ve aralıklı alerjik rinitte dahil) olan kişilerde
 • Kronik idiyopatik* Ürtiker olan kişilerde

Deloday Şurup kullanmaması fazla yan etkisi bulunmadığı için ve uyku getirmediği için genellikle herkes tarafından güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda doktor gözetiminde kullanılmalı veya kullanılmaması gereken durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan bazıları şu şekildedir;

 • 65 yaş üstü bireylerde yeterli çalışma olmadığı için önerilmemektedir.
 • İleri derecede böbrek yetmezliği olan kişiler kullanmaması gerekmektedir. Orta düzeyde böbrek yetmezliği olan kişiler doz ayarlaması ile kullanabilir. (Böbrek yetmezliğinin evreleri hakkında detaylı bilgiyi yazımızdan ulaşabilirsiniz.)
 • Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması yapılmalıdır.
 • Hamile olan kişilerde kullanılması önerilmemektedir. Ancak kontrollü bir şekilde kullanılabilmektedir.
 • Emziren kişilerde ilacın süte geçip geçmediği konusunda güvenilir bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden emziren kişilerin kullanmaması önerilir.

Her ilaçta olduğu gibi Deloday 5 mg tabletinde günlük alınabilecek maksimum dozu bulunmaktadır. Bu doz deloday 5 mg tablet için 45 mg (Maksimum dozun üstünde alındığı takdirde vakit kaybetmeden en yakında bulunan sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Deloday Şurup Ne İçin Kullanılır?

Deloday şurup ve 5 mg haplar alerjenlerin vücutta oluşturduğu şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Etkisini de anti histaminik özellikliği sayesinde sağlamaktadır. Hastalığın belirtisini tedavi etmesine rağmen alerjinin üzerinde hiç bir etkisi bulunmamaktadır. İlacın kullanıldığı hastalıklar ve dozu şu şekildedir;

Alerjik Rinit

Deloday Şurup

Alerjik rinit halk arasında saman nezlesi olarak bilinmektedir. Yüzde bulunan burun ve göz yaşı bezlerinden sıvı salgılanmasına sebep olmaktadır. Göz yaşı ve burun akıntısına ek olarak burunda kaşıntı hissi bulunmaktadır.

Deloday şurup ise genellikle günde sabah ve akşam bir ölçek olarak kullanılmaktadır. Hap formu ise günde bir defa 5 mg alındığı takdirde belirtilerin iyileşmesine sebep olmaktadır. Belirtilerin 4 haftadan uzun sürmesi durumunda tedavide başka bir ilacın kullanılması önerilmektedir.

Ürtiker

deloday şurup kurdeşen tedavisi

Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak bilinmektedir. Alerjik sebepler ve stres gibi durumlar sonucunda vücutta kaşıntı ve renk değişimi gözlenmektedir. Ani başlayan bu hastalığın 6 haftadan kısa süren ve 6 haftadan uzun süren kronik ürtiker formu bulunmaktadır.

Deloday 5 mg tablet formunda bulunan ilaç ise kronik ürtiker tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kişilerde genellikle günde 1 kez 5 mg doz ile tedaviye başlanmaktadır. Hastanın durumuna göre ve belirtilere etkisine göre dozu ayarlanabilmektedir.

Deloday Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Deloday şurup ve 5 mg tablet formunda bulunan hapları kullanmadan önce etken maddesi olan desloratadine alerjisi olan kişiler kullanmaması gerekmektedir. İlacı kullandıktan sonra ilaç alerjisi (İlaç erüpsiyonu) gerçekleştiği takdirde kullanılmaması gerekmektedir. İlaç alerjisi hakkında detaylı bilgiyi İlaç Erüpsiyonu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Seyrek görülmekle birlikte ilacın kullanımından sonra aşağıda yer alan belirtiler gözlenebilmektedir. Bu belirtiler ortaya çıktığı zaman doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 • Ağız Kuruluğu
 • Baş Ağrısı
 • Karın Ağrısı
 • Kas Ağrısı
 • Sinirlilik ve Gerginlik Hali
 • Uykusuzluk
 • Mide Bulantısı ve Kusma
 • Hazımsızlık

Deloday 5 mg Tablet Fiyatı

Deloday 5 mg tablet fiyatı güncel olarak 72.00 TL olarak satılmaktadır. İlacın muadilleri ise şu şekildedir;

 • Aırcomb
 • Alores
 • Alrınast

Deloday Uyku Yapar Mı?

Deloday uyku getirmemektedir. Antihistamik ilaçların en çok şikayet edilen durum uyku getirmesidir. Deloday şurup ve tablet formunda uyku yapmamaktadır.

Deloday Şurup Kaç Yaş İçin Uygundur?

Deloday şurup 6 aydan büyük kişilerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Deloday 5 mg tablet ise 12 yaşından küçüklerde kullanılmamaktadır.

Kaynak: Prospektüs