Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Zespira Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Astım Tedavisi

Dirençli Astım Tedavisinde Kullanılan Zespira Nedir?
Dirençli Astım Tedavisinde Kullanılan Zespira Nedir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Zespira

Etken Maddesi: Montelukast

Grubu: Bronkodilatör

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

ZESPIRA 10 MG 28 FTB. 8699569090502127.44 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ZESPIRA 4 MG 28 TB. 8699569080091127.44 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ZESPIRA 4 MG 28 PED SASE 8699569240082127.49 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ZESPIRA 5 MG 28 TB. 8699569080060127.44 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ZESPIRA PLUS 5/10 MG 30 FTB. 8699569092667101.96 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Zespira nedir sorusuna kısaca lökotrien adı verilen maddeyi engelleyerek hava yollarının genişlemesini sağlayan ilaçtır cevabı verilir. İlaç bu sayede astım ve alerjik rinit(saman nezlesi) tedavisinde kullanılır.

Ülkemizde 10 mg tablet şeklinde satılır. Bunun yanında çocuklar için 5 mg çiğneme tableti ve 4 mg oral granül içeren şase formu da vardır. Dirençli Astım tedavisinde kullanılan Zespira nasıl kullanılmalıdır? Yan etkileri nelerdir? Tüm bunları ve daha fazlası detaylı şekilde yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Zespira Nedir ?

Zespira nedir sorusunun cevabı solunum yollarını genişlemesine (Bronkodilatör) yarayan etken maddesi montelukast olan bir ilaçtır. Etkisini dokular arası madde geçirgenliğini engelleyen maddelere karşı gösterir. Bu sayede hava yollarının genişleterek nefes alıp vermeyi kolaylaştırmaktadır.

Saman nezlesinde ve astımın uzun süreli tedavisinde kullanılır. Diğer astım ilaçlarından en önemli farkı daha az yan etki oluşturma profilidir. Yalnız astım atak tedavisinde kullanılmaz. Astım ataklarının oluşmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuBronkodilatör
Etkisi Hava Yollarını Genişlemesi
Günlük alınacak maksimum doz150 mg
Yan EtkisiBaş Ağrısı
Fiyat127,44
Zespira Nedir
Zespira Nedir
Zespira Plus Nedir? Yan etkileri

Zespira Nasıl Kullanılmalıdır ?

Zespira 10 mg tablet formu ağızdan bol su ile alınarak kullanılmalıdır. Eğer şurup olarak alıyorsanız kullanmadan önce şişeyi çalkalamayı unutmayınız. Hap yutamayacak hastalar için şuruba alternatif çiğneme tableti formu da vardır.

Aç veya tok karna alınabilir. Etkisini yaklaşık 2-3 saat içerisinde gösterir. Günlük alınabilecek maksimum dozu aşmanız halinde karın ağrısı, uyuklama, susuzluk ve baş ağrısı görülebilir.

Zespira 10mg tablet formu 15 yaşından büyük çocuklarda kullanılabilir. Yetişkinlerde ve yaşlılarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Daha küçük yaşlarda ise doz ayarlanması ve şurup ya da çiğneme tableti önerilmektedir.6 yaşından büyük çocuklar için Zespira 5 mg çiğneme tableti kullanılabilir. 6 yaşından küçük çocuklarda ise 4 mg çiğneme tableti önerilebilir.

Kimlerin Kullanımı Sakıncalıdır ?

Böbrek yetmezliği olan hastalar kullanabilir. Safra yolları ile atıldığı için Karaciğer hastalarının hekimlerine danışarak kullanması uygundur. Bunun haricinde hamileler ve emziren anneler de hekimlerine danışmadan kullanmamalarını tavsiye edilir. İçerdiği ek maddeler sebebiyle galaktoz hassasiyeti olan hastaların kullanımı uygun değildir.

Zespira Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Zespira hava yollarını genişleterek nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Vücudumuzdaki lökotrienleri engelleyerek bu etkisini gösterir. Alt hava yollarını üst hava yollarıyla aynı anda genişletmesi önemli bir özelliğidir. Bu sebeple hem saman nezlesi hastalığına iyi gelir hem de dirençli astım hastalarının nefes darlığı ataklarına iyi gelir.

Zespira Nedir
Zespira Nedir? Alerjik Rinit Tedavisinde Nasıl Kullanılır ?

Alerjik rinit: Halkta saman nezlesi olarak bilinir. Kısaca burunda akıntı, kaşınma, tıkalılık yakınmalarına ek olarak hapşırma atakları şeklinde kendini gösterir. Mevsimsel olabilir. Doktorunuzun reçetesi uyarınca günde 1 adet Zespira kullanarak fayda görebilirsiniz.

Zespira Nedir
Zespira Nedir ? Astım Tedavisinde Nasıl Kullanılır ?

Astım: Alerjik temeli olan hava yollarında daralma atakları ile giden bir hastalıktır. Hastalığın atak tedavisi ve atakları önlemek amacıyla idame tedavisi farklıdır. Astımda çeşitli ilaçlardan oluşan tedavi kombinasyonları uygulanır.

Zespira özellikle ilk tedavi rejimlerine dirençli hastalarda tedaviye eklenir. Bunun için astım ataklarının engellenmesi için her gün 1 kez kullanılır. Atak tedavisinde kullanılamamasının sebebi etkisini 2-3 saat içerisinde göstermesidir. Ataklar için daha kısa süreli hava yolları genişleticiler kullanılması uygundur.

Zespira Yan Etkileri Nelerdir ?

Zespira yan etkileri çok fazla olmayan bir ilaçtır. Ancak her ilaçta olduğu gibi alerjik yan etki gösterme potansiyeli vardır. Ama en önemli yan etkilerinden biri kanama eğilimini artırmasıdır. Bu çok yaygın değildir. Yaygın olmayan ama bir diğer önemli yan etkisi ise ruh ve davranış değişikliklerine sebep olabilmesidir. Örneğin sinirlilik hali yapabilir.

Yaygın yan etkileri ise kısaca şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Mide de yanma hissi

Zespira Kaç Liradır ?

 • Zespira 10mg 28 FTB 127,44 Türk Lirasıdır.
 • Zespira 5mg 28 çiğneme tablet fiyatı ise 127,44 Türk Lirasıdır.
 • Zespira 4mg şase fiyatı ise 127,49 Türk Lirasıdır.

Eşdeğer İlaçlar Hangileridir ?

Zespira nedir gibi ilacın eşdeğerleri arasında Onceair, Airlast, Medlukast sayılabilir. Ülkemizde satılan bronkodilatör ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

Nootropil Nedir yazımız dikkatinizi çekebilir. Göz atmak istemez misiniz!!

Zespira Kullananların Bilmesi Gerekenler

Zespira kullananların bilmesi gerekenler maddeler halinde şu şekildedir :

 • Etkin tedavi için düzenli yani her gün bir kez kullanmanız çok önemlidir. Bazı durumlarda mevsimsel kullanımı yeterli olabilir. Ancak ilacı hekiminize danışmadan kesmeniz ya da tavsiyesi olmadan başlamanız doğru değildir.
 • Zespira uyku yatkınlığı oluşturan ilaçlardan değildir. Ama Zespira Plus içerisinde ek bir etken madde daha vardır. Bu diğer etken madde sebebiyle Zespira Plus uykuya eğilim oluşturabilir.
 • Zespira hap yutamayanlar için özellikle de çocuklar için başka formları da vardır. Bu formlar çocuklara mamaya karıştırılarak da verilebilir.
 • Astım ilacı olmasına rağmen steroid içermeyen bir ilaçtır. Zespira bu sayede diğer astım ilaçlarına göre yan etkisi epey azdır. Bu da özellikle uzun süreli kullanımda daha güvenli bir tedavi oluşturur.

Zespira Nedir yazımızı burada noktalıyoruz. Sizi sitemizdeki diğer yazılarımıza bekliyoruz.

Kaynakça:myHealthbox

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.