Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Kestine 20 mg Ne İşe Yarar ? Kimler Kullanabilir ?

Kestine 20 mg Ne İşe Yarar ? Kimler Kullanabilir ?
Kestine 20 mg Ne İşe Yarar ? Kimler Kullanabilir ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Kestine

Etken Maddesi: Ebastin

Grubu: Antihistaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

KESTINE 10 MG 20 FTB.869958609212121.29 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
KESTINE 20 MG 20 FTB.869958609223739.67 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Kestine etkisini histamini etkisizleştirerek gösteren antihistaminik bir alerji ilacıdır. Başlıca Alerjik rinit ve Konjonktivit hastalıklarını kontrol altına almaya yarar. Çocuklar için şurup formu da vardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Kestine 20 mg ne işe yarar, yan etkileri nelerdir, kimler kullanabilir bu sorulara cevap vereceğiz.

Kestine nedir ?

Kestine etken maddesi ebastin olan bir alerji ilacıdır. Kutusunda beyaz, yuvarlak ve üzerinde E20 baskısı olan haplar vardır. Kestin ilacının 10 mg ve 20 mg tablet formu bulunmaktadır. 12 yaşından küçük çocukların kullanımı için Kestine 1mg/ml şurup formu da satışa sunulmuştur.

Kestine 20 mg Ne İşe Yarar ? Kimler Kullanabilir ?
Kestine 20 mg Ne İşe Yarar ? Kimler Kullanabilir ?

Alerjik rinit ve alerjik konjonktivit hastalıklarında kullanılır. Bu hastalıklar polen veya kedi tüyü gibi bir alerjene karşı gelişir. Vücudumuzda tepki olarak histaminin etkisi ile salgı üretimini artırır. Kestine etkisini işte bu histamin adı verilen maddeyi etkisizleştirerek gösterir.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntihistaminiktir
Etkisi Allerjik yanıtı baskılar
Günlük alınacak maksimum doz20 mg
En Yaygın Yan EtkisiBaş Ağrısı
Fiyat39,67 TL
Kestine 20 mg

Kestine nasıl kullanılır ? Kestine 20 mg Kimler Kullanabilir ?

Kestine ağızdan bol su ile yutularak kullanılır. Aç veya tok karna alınabilir. Genellikle günde 1 adet alınması tavsiye edilir. Şurup formunda ise çocuğun yaşına göre doz ayarlaması yapılması gerekir. Etkisini yaklaşık 2-3 saat içinde göstermeye başlar. Kestine 20 mg hangi durumlarda kimler kullanılabilir sorusunun cevabı maddeler halinde aşağıda yer almaktadır.

 • Alerjik nezle veya allerjik göz rahatsızlıkları olanlar kullanabilir.
 • 12 yaş üzerindeki çocukların kullanımı uygundur.
 • Yaşlılar da yetişkinler gibi rahatça kullanabilir.
 • Böbrek rahatsızlığı olanlar herhangi bir doz ayarlamasına gerek kalmadan kullanabilir.

Kestine kullanımı sakıncalı olanlar:

 • Karaciğer yetmezliği olanlar günlük en fazla 10 miligramı aşmamalıdır.
 • Emzirme döneminde süte geçip geçmediği bilinmediği için kullanılması sakıncalı olabilir. Hamilelik ya da laktasyon döneminde hekiminize danışmadan kullanmayınız.
 • Kan potasyum değeriniz yüksekse veya EKG sonucunuz normal değilse kullanmayınız.
 • Beraberinde bazı ilaçlarla kullanılmamalıdır. Bu ilaçlar Ketokanazol, İtrakonazol, Eritromisin, Rifampisindir.

Kestine 1mg/ml şurup nasıl kullanılır ?

12 yaşın altındaki çocuklar için şurup formu da bulunmaktadır. Kestine 1mg/ml şurup çocukların yaşına göre doz ayarlaması yapılarak kullanılır. Doz ayarlaması şırınga kullanılarak yapılmalıdır. Hekiminizin reçetesine göz önünde bulundurarak gerekli miktarı günde bir doz şeklinde ağızdan verilmesi uygundur.

 • 2-5 yaşındaki çocuklar için 2,5 ml
 • 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için ise 5 ml
 • 12 yaş üstü çocuklardan hap yutmayacak olanlar ise tek seferde 10 ml kullanması gereklidir.

Kestine Ne İşe Yarar ?

Kestine alerjik temelli hastalıkların belirtilerini kontrol altına alma işine yarar. Bu hastalıklardan biri alerjik rinit diğeri ise konjonktivittir. Kestine etken maddesi ebastinedir (antihistaminik). Bu sebeple Histaminin damarlari genişletme ve salgı üreten bezlerin aktivitesini arttırma gibi özellikleri baskılanır. Böylece hastanın burun akıntısı ya da gözlerdeki kızarma yakınmaları hafifler.

Kestine 20 mg Saman Nezlesi Tedavisinde Kullanılır.

Alerjik Rinit(saman nezlesi): Alerjik temeli olan yaygın bir hastalıktır. Mevsimsel olabileceği gibi günün bazı saatlerinde şiddetlenebilir. Burun akıntısı, burunda kaşınma hissi ve burun tıkanıklığı şeklinde belirtileri vardır. İlk tercih edilen tedavi yaklaşımı Kestine 10 mg günde bir doz olmalıdır. Hekim gerek görürse günde 20 mg a çıkılabilir.

Kestine 20 mg Konjonktivit Tedavisinde Kullanılır.

Konjonktivit(kırmızı göz): Allerjiye yatkın kişilerde bir alerjene karşı gelişen gözlerde sulanma, kızarıklık ve kaşıntı benzeri şikayetlerin görülmesidir. Kestine kullanılması halinde göz yaşı bezlerinin aktivitesini azaltır. Bunun için günde 1 adet Kestine 10mg alınması tavsiye edilir.

Bunun haricinde alerjik deri hastalıklarında da kullanılabilir.

Kestine Yan Etkileri

Kestine yan etkileri arasında en fazla öne çıkanı baş ağrısıdır. İstenmeyen etkileri arasında en yaygın görülenidir. Bu baş ağrısı yaygın dağılımlı ve orta şiddette olması muhtemeldir. Baş dönmesi gibi ek belirtiler olmaz.

Nadir görülse de ciddi yan etkileri de raporlanmıştır. Bunlardan biri ruh hali değişiklikleridir. Sinirlilik ya da aşırı hareketlilik şeklinde kendini gösterebilir. Kestine yaygın yan etkileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Baş ağrısı
 • Uyku hali
 • Ağız kuruluğu
 • İshal
 • İştah Artışı

Alerjik hastalıklarda kullanılsa da her ilacın alerjik yanıt oluşturma ihtimali vardır. Herhangi bir istenmeyen etkisi ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurmaktan çekinmeyiniz.

Kestine 20 mg Fiyatı Nedir?

 • Kestine 20 mg 20 tablet fiyatı 39,67 TL dir.
 • Kestine 10 mg 20 tablet fiyatı 21,29 TL dir.
 • Kestine 1mg/1ml şurup fiyatı ise 5,22 TL dir.

SGK tarafından ödemesi olan bir ilaçtır. Ebafit isminde muadil bir ilaç daha vardır. Uzun etkili anti histaminik ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

Kestine Kullananlar

Her gün gece yatmadan önce 1 tane kullanmanız tavsiye ederiz. Uyku yapma ihtimali olduğu için gündüz almanıza göre daha faydalı olabilir.

Etkisi yaklaşık 24 saat kadar sürer. Her gün aynı saatte alarak alışkanlık haline getirebilirsiniz. Eğer bir gün almayı unutursanız telafi etmek icin 2 kere almayın.

Kestine etki mekanizması sebebiyle alerji deri testi sonuçlarını etkileyebilir. En iyi sonuç için ilacı kestikten 5-7 gün sonra test yaptırmalısınız.

İçerisinde laktoz ve sodyum bulunur. Bu gıdalara diyet kısıtlaması olan hastalar kullanırken dikkat etmeleri gerekir.

Kaynakça: Prospektus

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum. 

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.