Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar?
Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Hirudoid Forte

Etken Maddesi: Mukopolisakkarit Polisülfat

Grubu:

Kullanım Alanı: Cilt, Kas Gevşetici

İlaç Formları: Krem, Jel

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

HIRUDOID FORT %0.445 40 GR JEL869952734152383.50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
HIRUDOID FORT %0.445 40 GR KR.869952735154683.50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Çeşitli travmalardan dolayı oluşabilecek gerek ağrı gerek de kişi için rahatsız edici olabilen estetik görünümden kurtulmak için bilinen önde gelen ilaç olduğunu söyleyebiliriz. Bu kadar tercih edilen bir ilacın yan etkilerinin kızarıklık, duyarlılık, kaşıntı olmak üzere oldukça az olması ve nadir görülmesi büyük bir avantajdır.

Santa Farma ilaç firması tarafından piyasaya sürülen Hirudoid Forte Jel; hem günlük hayatta hem de spor faliyetleri sırasında meydana gelebilecek düşme, ezilme, burkulma sonucu oluşan morluk, kızarıklık, ödem için ve bunun yanında toplardamar yangıları gibi şikayetlerde yara izlerini hafifletmek, ağrıyı dindirmek ve o bölgede iyileşme sürecini hızlandırmak adına günde hekim tavsiyesine göre 2-3 kere kullanılan jel formunda bir ilaçtır.

Hirudoid Forte Jel Nedir?

Hirudoid Forte Jel metal tüp ambalajlarda 40 gram halinde bulunan turuncumsu, saydam jel görünümlüdür. Hirudoid Forte Jel; pıhtı oluşumunu önlemesi, pıhtıyı eritmesi ve yangıyı önleyen bir ajan olması sayesinde yüzeyel flebit*lerde hematomu (zedelenmiş bir damardan sızıntı olması ile kanın dokuda birikmesi) olan veya hematomu olmayan darbe veya kaza sonucu yaşanan burkulma, ezilme gibi künt yaralanmalarda sıklıkla tercih edilir.

Özellikle şişkinlik kaynaklı morlukları ve ödemi engelleyen etkili merhemlerden biridir. Bunların yanı sıra tıbbi gözetim altında olmak koşuluyla damarlarda mevcut olabilen çeşitli enflamasyon durumlarında da kullanılabilmektedir.

Hirudoid Forte Jel Nasıl Kullanılır?

Hirudoid Forte Jel işlem günde 2-3 defa kullanılacak şekilde yaklaşık 3-5 santimetre jel hedef bölgede yaranın büyüklüğüne göre cilde parmakla hafifçe yayılarak, masaj yapılarak sürülür. İçeriğinde alkol bulunması sebebiyle sargı, bandaj altında kullanılmamalıdır. Göz, açık yaralar, hasarlanmış deri ve mukoz membranlara (ağız içi mukozası, burun içi mukozası benzeri) sürülmesinden kaçınılmalıdır. Çocuklarda ve yaşlılarda da kullanıma uygundur.

Hirudoid Forte Jel Uygulama Sıklığı ve Süresi

Hekimin de önerisiyle gerekirse 2-3 defadan daha sık da sürülebilir. Tedavi, şikayetleriniz bitene kadar düzenli bir şekilde sürdürülmelidir. Özellikle en sık kullanıldığı künt yaralanmalarda ortalama tedavi süresi 10 güne kadar sürmektedir. Diğer bir yaygın şikayet olan ‘flebit’ için ise olağan süre yaklaşık 1-2 haftadır.

Hirudoid Fort Jel Nasıl Kullanılır?

Bu sürelerden daha uzun süre kullanımda da bir sakınca mevcut değildir. 2 hafta süre sonucunda şikayetleriniz hala devam etmekte ise hekiminize danışmalısınız.

Hirudoid Forte Jel’in Saklanması

Çocukların erişemeyeceği yerlerde, ambalajında 25 derecenin altı sıcaklıkta son kullanma tarihinin geçmemesine dikkat edilerek saklanmalıdır.

Hirudoid Forte Jel Ne İşe Yarar?

Jelin etken maddesi ‘’mukopolisakkarit polisülfat‘’tır. Bu madde cildimizin dermiş tabakasında bulunan, vücudun doğal mukopolisakkaritlerine (MPS) oldukça benzer. Ciltteki bu MPS’ler varlığı, cilde kendini onarma özelliği kazandırdığından önemlidir. Doku yenilenmesini teşvik etmesi ve şişlikleri, iltahaplanmaları azaltması cildin hyaluronik asit içeriğini arttırması ile cildi nemlendirmesi sayesinde olur.

Her gramında 3 mg etken madde içerir. MPS’ler ayrıca suyu çekebilir ve bu sayede bağ dokusunu gevşetebilme özelliğine sahiptir bunun sonucunda da yara izleri yumuşar, yara dokusunun esnekliği artar, kızarıklık azalır, cildin estetik görünümü daha hızlı düzelir.

Hirudoid Forte Jel Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Jelin sahip olduğu bütün bu mekanizma sayesinde aşağıdaki şu şikayetlere ve hastalıklara sahip olan kişiler bir hekime de danışarak gönül rahatlığıyla kullanabilir:

  • Künt yaralanmalardan (çarpma, düşme, kaza gibi olaylardan sonra olan delici olmayan travmalar) sonra oluşan morluklarların, kan oturmalarının iyileşmesi için
  • Ödem
  • Kas ve deri ezilmeleri
  • Damar tıkanıklığı sonucu oluşan morluklar
  • Kan sıkışması
  • Yüzeyel Flebit (toplardamar yangısı)

Hirudoid Forte Jel’in Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın kullanımında vücudun yan etki göstermesi olağandır. Hirudoid jel kullanımında da yan etkiler beklenebilir ancak oldukça az tehlikeli ve diğer ilaçlara nazaran daha az sıklıkla gözlenen yan etkilerdir. 

  • kızarıklık ve duyarlılık (en sık görüleni)
  • Kaşıntı
  • Ağrı 
  • Acı

Bu yan etkiler dışında kendinizde fark ettiğiniz bir yan etkisi olması dahilinde hekiminize ve eczacınıza mutlaka bildirmelisiniz. Tedavi sonlandırıldıktan sonra ise bir etkisi bilinmemektedir.

Hirudoid Forte Jel’in Fiyatı ve Muadilleri Nedir?

”Santa Farma’’ İlaç firması tarafından piyasaya sunulan bu ilacın 20.06.2023 tarihinde açıklanan satış fiyatı (KDV dahil) 83.50 TL’dir. 

Günlük hayatta bile çeşitli yaralanmalar, zedelenmelerden muzdarip olduğumuz için ortaya sık çıkan ve gerek estetik açıdan gerek de bazen acı verebildiğinden yara izlerinin tedavisi için insanlar çeşitli ilaçları, tedavi yöntemlerini denemek istemektedir.

Muadili yoktur. Aynı ilacında krem formunda olan Hirudoid Forte Krem’i düşünülebilir.

Ebafit nedir? Ne gibi yan etkileri vardır?

Hirudoid Forte Jel Dudağa Sürülebilir mi?

Özellikle dudaklarına dolgu işlemi yaptıran kişilerde bu işlemden sonra oluşabilecek morluklar ve kızarıklıklar için kullanılabilen ilaçlar arasındadır

Hirudoid Forte Jel Yanık İçin de Kullanılabilir mi?

Açık yaralar, kanama ve yanıklarda kullanılmamalıdır. Yanıkların iyileşmesi için süre geçtikten sonra renk değişikliği şeklinde bulunan yanık izini hafifletmek için kullanılabilir.

Hirudoid Forte Jel Basura İyi Gelir mi?

Hemoroid için kesinlikle önerilmemektedir. Krem tercih edilmelidir.

Hirudod Forte Jel Sivilceye İyi Gelir mi?

Sivilce ve akne şikayeti olan kişilere bu jeli kullanmaları önerilmez çünkü sivilceye karşı bir etkisi yoktur.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Beril Fırıncı
Ben Beril Fırıncı. 2002 doğumluyum. Bolu Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Edindiğim bilgileri paylaşabilmek ve merak ettiğiniz konularla ilgili yazılarımı sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.