Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Miyorel 375 300 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ? Fiyat Bilgisi

Miyorel 375 300 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?
Miyorel 375 300 mg Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Miyorel

Etken Maddesi: Metokarbamol

Grubu: Kas Gevşetici

Kullanım Alanı: Kas Gevşetici, Ağrı Kesici

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

MIYOREL 375/300 MG 20 TB. 869980901803753.69 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Miyorel 375 300 mg kas rahatsızlıklarında kullanılan bir ilaçtır. Kas ağrılarının azalmasını ve kasların gevşemesini sağlar. Bu sebeple bel ve boyun tutulmalarında, burkulma-ezilme gibi spor yaralanmalarında kullanılabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde Miyorelin günde kaç defa kullanıldığından, ne için kullanıldığından ve yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Miyorel Nedir ?

Miyorel tablet ağrı kesici ve kas gevşetici bir ilaçtır. İçerisinde metokarbamol ve parasetamol içerdiği için kombine bir tedavi sağlar. Bu sayede vücuttaki hasar görmüş kasların iyileşmesine yardım ederken kas ağrılarını da engeller.

Miyorel 375 mg metokarbamol içerir. Bu etken madde kaslardan beyine giden sinir iletimini engeller. Bu sayede kasların kasılmaları yönündeki gevşemesini sağlar.

İçerdiği bir diğer etken madde ise parasetamoldür. Çok yaygın kullanılan bir ilaçtır. Vücutta inflamatuar(iltihabi) yanıtta rol oynayan maddeleri etkileyerek etkisini gösterir. Böylece ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak etkisini gösterir.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuKas gevşetici-Ağrı kesici
Etkisi Kas ağrılarını azaltır.
Günlük alınacak maksimum doz4 gram
En Yaygın Yan EtkisiTansiyonu düşürebilir
Fiyat53.69 TL
Miyorel 375 300 mg
Miyorel 375 300 mg
Miyorel 375 300 gr tablet

Miyorel 375 300 mg Nasıl Kullanılır ? Kimlerin Kullanımı Uygundur ?

Miyorel 375 300 mg tablet ağızdan 1 bardak su eşliğinde yutularak kullanılır. Her bir kutuda 20 ya da 40 tane beyaz, yuvarlak hatlı hap şeklinde bulunur. Aç veya tok karna alınabilir. Alkolle alımı karaciğeri yıpratabilir.

Günlük önerilen doz 6-8 saat arayla Miyorel tabletten ikişer tane kullanmaktır. Miyorel etkisi 1 saat içinde başlar ve 3-8 saat arayla etkinliği devam edebilir.

 • 12 yaş üstü çocuklarla yetişkinlerin kullanımına uygundur.
 • Yaşlı insanlarda yetişkin dozunun yarısı kadar kullanımı uygundur

Miyorel Maksimum Doz Ne Kadardır ?

Yetişkinlerde Miyorel maksimum doz günlük 4 gramdır. Maksimum tedavi süresi ise 5-7 gündür. Bir seferde yüksek doz almak ve uzun süre kullanmak karaciğer problemlerine sebebiyet verebilir.

Doz aşımında bulantı, kusma ve solgunluk gibi bulgular görülür. Doz aşımı tedavisi için hasta kusturulur ve midesi yıkanır. Alkol alan kişilerde ise günlük doz 2 gramı aşmaması gerekmektedir.

Miyorel Kullanımı Uygun Olmayan Kişiler

 • 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılamaz.
 • Ciddi karaciğer ve böbrek hastalığı olanlarda doktor kontrolü olmadan kullanılması uygun değildir.
 • Sara ve Miyastenia Gravis hastalığı olanlar kullanamaz
 • Hamile veya emziren bir anne iseniz doktor bilgisi haricinde kullanmayınız.
 • Miyorel tablete ve/veya aspirin gibi benzer maddeler içeren ilaçlara alerjisi olanların kullanımı uygun değildir.

Miyorel 375 300 mg Hangi Hastalıklarda Kullanılır? Ne İşe Yarar ?

Miyorel 375 300 mg çeşitli kas ağrılarının tedavisi için kullanılır. Spor yaralanmalarının yanı sıra romatizmal kas ağrılarında da kullanılabilir. Spor yaralanmaları sonucu basit zedelenmelerden yüksek enerjili tramvalar sonucu kemik kırıklıklarının eşlik ettiği yaralanmalara kadar kullanılabilir.

Miyorel bel ağrısı(Lumbago), boyun ve sırt tutulmalarında hekiminiz tarafından reçetelendirilebilir. İlaç tedavisine ek olarak hekiminiz fizik tedavi hareketleri ve sıcak uygulamaları önerebilir.

Spor ve Fiziksel Etkilerle Oluşan Yaralanmalarda Kullanılabilir.

Miyorel 375 300 mg
Miyorel 375 300 mg Spor yaralanmalarında kullanılır.

Çalışırken veya spor yaparken düşme ve çarpma gibi dış etkilere bağlı oluşan yaralanmalardır. Bunun sonucunda burkulma, yumuşak doku ezilmeleri, kemik ve eklem rahatsızlıkları şeklinde kendini gösterebilir. Bu hastalıklarda ortaya çıkan kas ağrılarında Miyorel kullanılabilir. Miyorel 6-8 saat arayla kullanımı tavsiye edilmektedir.

Romatizmal Ağrılarda Kullanılabilir.

Miyorel 375 300 mg
Miyorel 375 300 mg Romatizmal Hastalıklarda Kullanılır.

Özellikle omurga çevresindeki kasların tutulduğu hastalıklarda kullanılır. Bu bölgedeki kasların ağrısı özellikle sabahları ve eğilip kalkarken artar. Bu hastalığın tedavisinde Günde 3-4 defa olmak üzere Miyorel kullanılabilir. Önerilen kullanım süresi 1-2 haftadır.

Miyorel Yan Etkileri

Hekiminizin önerdiği dozda kullandığınız müddetçe yan etkileri nadirdir. Miyorel en ciddi yan etkisi hipotansiyondur(tansiyon düşmesi). Hipotansiyon baş dönmesi, denge kaybı veya üşüme şeklinde kendini gösteren önemli bir rahatsızlıktır.

Bunun yanı sıra Miyorelin en yaygın görülen yan etkisi karaciğer enzimlerini yükseltmesidir. Özellikle uzun süredir Miyorel kullananlar dikkat emelidirler. Diğer yaygın yan etkileri de şunlardır:

 • Baş ağrısı-Baş dönmesi
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Bulantı-Kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal, Kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemleri
 • Yüzlerde şişlik

Bunların haricinde de istenmeyen etkileri görülebilmektedir. Tüm istenmeyen etkileri ve kullanım uyarıları için ilacın prospektüsünü incelemeniz gerekmektedir. Herhangi bir beklenmeyen etki ile karşılaştığınızda hekiminize bildirmelisiniz.

Böbrek Yetmezliği Nedir? yazımız dikkatinizi çekebilir.

Miyorel Fiyatı kaç Tl dir? Muadili var mıdır ?

Miyorel 375 300 mg 20 tablet fiyatı ise 53.69 TL dir.

Miyorel SGK tarafından ödemesi yapılan ilaçlardandır. Miyorel muadili yoktur.

Miyorel Kullananlar İçin Tavsiyeler

 • Miyorel günde 3-4 defa kullanılabilir. Buna karşın 2 haftadan uzun süre kullanımı karaciğeri etkilemesi sebebiyle uygun değildir.
 • Miyorel
 • Miyorel etkisini tüm vücut için gösterir. Tablet şeklinde alındığı için sadece etkilenen bölgeyi değil tüm vücudu etkiler.
 • Alkolle beraber alınması karaciğer hasarı yapabileceği için kullanımı sakıncalıdır.
 • Miyorel bazı bitkilerle beraber kullanımı ilacın etkinliğini değiştirebilmektedir. Alternatif tıp ürünlerini kullanmadan önce iyice araştırılması gerekmektedir.

Miyorel Hangi İlaçlarla Birlikte Kullanılmaz ?

 • Miyorele ve benzer ilaçlara duyarlılığı olanların kullanımı sakıncalıdır.
 • Miyorel bazı ilaçlarla birlikte kullanımı sakıncalıdır bu ilaçlar: parasatemol, antikoagülan ilaçlar ve santral sinir sistemini baskılayan ilaçlar
 • Miyorelle bazı antibiyotiklerin beraber kullanımı uygun değildir.(flukloksasilin, makrolid)
 • Etkileşime girdiği diğer ilaçlar: MAO inhibitörleri, atropin benzeri antikolinerjikler, bazı anestezikler ile bazı psikoterapik ilaçlar

Bu yazımızda kas ağrılarında kullanılan Miyorel tabletten bahsettik. Sitemizdeki hastalıklar ve ilaçlarla alakalı diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Kaynak: Prospektus

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.