Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Daflon Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Daflon Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?
Daflon Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Daflon

Etken Maddesi: Diosmin , Hesperdin

Grubu: Venotonik, Venoprotektör

Kullanım Alanı: Cilt

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

DAFLON 450/50 MG 60 FTB. 8699552090519195.88 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Daflon 500 mg tablet; kronikleşmiş damar yetersizliği şikayetlerinde oluşabilen ağırlık, şişkinlik hissetme, varis, bacaklarda ödem, gece ortaya çıkan ağrı, kramp ve özellikle hemoroid krizlerinde hayat kalitesini de düşüren şikayetleri tedavi etmede kullanılan bir ilaçtır.

Aşağıda da sıralamış olduğumuz yan etkiler olmak üzere ilacın yapabileceği yan etkiler oldukça azdır. Bunların arasında en yaygın olanlarına örnek olarak ishal, hazımsızlık, bulantı, kusma verilebilir.

İlaç reçeteyle alınabilir. Tedavi edilmesi istenen şikayete göre hekiminizin belirlediği kullanmanız gereken doz ise değişmektedir. İlaçla ilgili diğer bilgilere ise yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Daflon Nedir?

Küçük boyuttaki kan damarlarında ve de venöz damar direncinin arttırılmasında görev alan bir ilaçtır. Daflon 500 mg 60 film tablet ilacının içinde 60 tablet bulunur. Kalp ve damar sistemi rahatsızlıklarında önemli bir yerli ve beşeri olan Daflon, kapiller stabilizing ilaçlar arasında yer alır. İlacın içeriğinde diosmin (450 mg) +hesperdin (50 mg) bulunmaktadır.

Daflon Nedir? Yan Etkisi Var mı?
Herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız bu durumu hekiminize bildirmelisiniz.

Araştırmalarda hemoroid şikayeti olan hastalara ile tedavi uygulandığında hastaların %45`i gibi büyük bir kısmında ilk hafta içinde akut ataklar klinikte tamamen kaybolmuştur. Kalan hastalarda ise bulgularda oldukça yüksek bir gerileme olmuştur. Bu ise hemoroid tedavisinde cerrahiye gerek kalmamasına yardımcı olduğundan ilacı çok önemli kılmıştır.

Daflon Ne İçin Kullanılır?

Kronik ağrı sıkıntısı çekenlerin tercih ettiği ilaç aynı zamanda ödem, şişlik, gibi durumlarda da kullanımı yaygındır. Venöz ve küçük kan damarlarındaki direnç arttırıcı etkisi sebebiyle

 • Kramplar ve özellikle gece krampları gelmesi durumunda,
 • Şiddetli ağrı veya sızıntı hali (özellikle kronik ağrılarda) geliştiğinde,
 • Hemoroid (Basur) tedavisinde,
 • Toplardamarlarda yetmezlik oluştuğunda,
 • Varis şikayetlerinde
  hekimler tarafından sıklıkla reçetelenmektedir.

Daflon Nasıl Kullanılır?

Oral yolla (ağızdan) alınıp yemek ile birlikte bol su ile yutulması gereken bu ilacın kullanımının sıklığı şikayet edilen hastalıklara göre değişmektedir. Hekiminize şikayetlerinizi belirtip hekiminizin koyduğu tanıya göre ve yine hekiminizin reçeteleyeceği kullanım sıklığına uymanızı rica ediyoruz. Genel tavsiye edilen kullanım sıklıkları ise şu şekildedir:

Hemoroid (basur) krizi olanlarda ilk 4 gün, günde 6 tablet alınıp sonraki 3 gün boyunca ise günde 4 tablet alınmaklıdır.

Toplar damar yetersizliği olan kişilerde günde iki tablet (biri öğle ve de akşam yemeği ile birlikte olmak üzere) kullanılır.

Daflonun Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilacın olası yan etkileri olduğunu unutmamalıyız. Yan etkileri oldukça masum yan etkiler arasında yer almaktadır. Yan etkilerinden herhangi birini gözlemlediğiniz takdirde kullanımını durdurup acilen bir sağlık kuruluşuna başvurup hekiminize ve eczacınıza danışmanız önemlidir.

Hafif yan etkileri:

Genellikle ilacın kullanımını bırakmayı gerektirmeyecek oldukça hafif yan etkiler olsa da eğer bu yan etkileri kendinizde fark ederseniz mutlaka hekiminize ve eczacınıza danışınız.

 • Midede rahatsızlık hali,
 • Genel rahatsızlık hissi

Yaygın Yan Etkileri

Bu yan etkiler ilacın araştırmalar ve geri bildirimler sonucu tespit edilen yaygın yan etkileridir.

 • Diyare (İshal),
 • Bulantı ve Kusma,
 • Hazımsızlık

Yaygın Olmayan Yan Etkileri

Bu yan etkiler pek yaygın olmasa da ilacın kullanımı dahilinde beklenebilen olası yan etkiler arasındadır.

 • Baş dönmesiyle eşlik eden sersemlik hissiyatı duymak,
 • Döküntü, Kaşıntı
 • Kurdeşen

olarak sıralayabiliriz.

Daflon Fiyatı ve Muadilleri Nelerdir?

Daflon 500 mg eşdeğeri olarak fiyatı 186.14 TL olan ´Varidos 450 mg/50mg film kaplı tablet` söylenebilir.

Daflon ilacının güncel (23 Eylül 2023 tarihine göre) fiyatı ise 195.88 TL. Reçete ile satılmaktadır. SGK bu ilacı karşılamaktadır.

Daflon Kullananlara Genel Tavsiyeler:

Çocuklarda ve 18 yaş altındaki ergenlerde kullanılması sakıncalı olabilmektedir. Unutulan doz yerine ek (çift) doz alınmamalıdır. İlacın içindeki, yukarıda da belirttiğimiz, etken maddelere karşı alerjisi olanlar ilacı kullanmamalıdır.

 • Hamilelik ve emzirme süreci boyunca kullanım konusunda doktorunuz veya eczacınıza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Alkol ile kullanılmamalıdır.
 • İlacı kullanım süresinde sağlıklı yaşam koşulları sağlamaya özen göstermeli; güneşe ve sıcağa maruziyetten kaçınmalı, uzun süre ayakta durulmamalı, aşırı kilo alımından kaçınmalı, yürüyüş ve destekleyici kullanım özelliğine sahip çoraplar tercih edilmelidir.
 • İlacın başka maddelerle vücutta sakıncalı bir etkileşimi belirlenmese de mutlaka doktorunuza kullandığınız diğer ilaçları da belirtiniz.

Ecopirinin muadilleri nelerdir? Kimler düzenli olarak kan sulandırıcı kullanmalıdır?

Daflon’un Basura Ne Etkisi Var?

Makat kısmındaki toplar damarların bir miktar daralmasını sağlayarak o bölgedeki kanama, şişkinlik ve ağrıyı azaltır.

Daflon Ne Kadar Süre Boyunca Kullanılmalıdır?

Akut hemoroid (basur) krizlerinde tedavi süresinin kısa tutulması önerilmektedir. Şikayet edilen belirtilerin ilaç kullanımıyla yaklaşık 15 gün içinde geçmediği durumlarda genellikle hasta için tedavi yönteminin hekim tarafından gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Daflon Adet Gecikmesine Sebep Olur mu?

Hayır. Henüz adet gecikmesine sebep olduğunu kanıtlayan bir araştırma yoktur ancak kendinizde böyle bir yan etki yaptığını tespit ettiyseniz bunu bildirmelisiniz.

Daflon İlacı Zayıflatır mı?

Daflon ilacının kilo almak veya vermek olarak bir yan etkisi belirtilmemiştir ancak uzmanlar tarafından kilo şikayeti olan ve ilacın kullanan kişilerin kilo vermesi gerektiği söylenmektedir. Çünkü Daflon’un tedavi etmeyi hedeflediği toplar damar yetmezliğinin sebeplerinden biri vücuttaki fazla kilolardır.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Beril Fırıncı
Ben Beril Fırıncı. 2002 doğumluyum. Bolu Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Edindiğim bilgileri paylaşabilmek ve merak ettiğiniz konularla ilgili yazılarımı sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyuyorum.