Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Nedir?

Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Nedir?
Ketoral Şampuan Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Nedir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Ketoral

Etken Maddesi: Ketokonazol

Grubu: Azol

Kullanım Alanı: Cilt

İlaç Formları: Şampuan, Krem, Supozituar (fitil)

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

KETORAL %2 100 ML SAMP. 869956956001273.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
KETORAL %2 40 GR KR. 869956935002667.09 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
KETORAL 400 MG 3 VAG. OVUL 869956990001673.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Ketoral şampuan, cilt hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Duş sırasında köpürtülerek hasta olan cilt kısmına uygulanır. Kaşıntı, kızarıklık, kepeklenme, pul pul dökülme gibi cilt enfeksiyonu belirtilerinin iyileşmesini sağlar.

Kepeklenme, yağlı egzama gibi bazı mantar enfeksiyonlarında kullanılan bir şampuandır. Ketoral şampuan kullanımıyla hastalığa sebep olan mantarlar ölür ve hastalık iyileşmiş olur. Bu ilaç ile ilgili tüm detayları yazımızın ileri kısımlarında bulabilirsiniz.

Ketoral Şampuan Nedir?

Ketoral şampuan, temel etken maddesi ketokonazol olan bir ilaçtır. Normalde ciltte malassezia adı verilen mantar türü bulunmaktadır. Ciltteki bu mantarların miktarının artması veya bu mantarların hastalık yapacak şekilde değişime uğraması sonucunda çeşitli cilt problemleri oluşur.

Ketoral Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar?
Bu hastalıkların tedavisi için reçete edilmektedir.

Oluşan bu cilt hastalıkları sonucunda kaşıntı, kızarıklık, pul pul dökülme, kabuklanma gibi belirtiler meydana gelir. Bu şampuanın kullanımıyla ciltte enfeksiyona neden olan bu mantarlar ölür ve oluşan mantar enfeksiyonu iyileşir. Bu sayede hastalık belirtileri iyileşmiş olur.

Ketoral Şampuan Nasıl Kullanılır?

Ketoral şampuanı hekiminizin önerdiği şekilde ve önerdiği sıklıkta kullanmanızı öneriyoruz. Sıklıkla tavsiye edilen kullanım şekilleri aşağıda belirtilmiştir;

Kepeklenme Olan, Kuru, Kabuklu Ve Yağlı Cilt İçin Kullanım Önerileri;

Şampuandan avucunuza biraz dökün ve köpürtün. Sonrasında 2 ya da 3 dakika boyunca elinizle saç diplerinize veya sorunlu olan cilt bölgesine masaj yaparak kullanınız.

 • Başlangıç dozu olarak haftada 2 kere şampuanı kullanmaya başlayınız.
 • İlacı kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra haftada 3 ya da 4 kere kullanmaya başlayın ve belirtileriniz azalana kadar (en fazla 1 ay boyunca) kullanmaya devam ediniz.
 • Belirtileriniz tamamen düzelse de tekrarlamasını engellemek için, bu şampuanı 1-2 haftada bir kere kullanmaya devam etmelisiniz.

Derideki Beyaz Veya Kahverengi Lekeler İçin Kullanım Önerileri;

Şampuanı derideki beyaz veya kahverengi lekelerin üzerine köpürterek uygulamalı ve sonrasında durulamalısınız.

 • Başlangıç dozu olarak şampuanı günde 1 kere kullanmaya başlamalısınız. 5 gün boyunca bu şekilde devam ediniz.
 • Eğer güneşe maruz kaldığınızda beyaz veya kahverengi lekeler daha belirgin hale geliyorsa; tekrar güneşe maruz kalmadan önce ilacı günde 1 kere ve 3 gün boyunca kullanmalısınız.

Ketoral Şampuan Ne İçin Kullanılır?

Ketoral şampuan saçlı deri veya vücutta oluşan çeşitli mantar enfeksiyonların iyileşmesine yarar. İçerdiği ketokonazol sayesinde uygulanan bölgedeki mantarların ölmesini sağlar ve bu şekilde etkisini gösterir. Bu şampuanın kullanıldığı başlıca durumlar ise şunlardır;

1. Kepeklenme

Kepeklenme, saçlı deride sıkça görülen bir problemdir. Saçtaki kepeklerin bir kısmı mantar enfeksiyonu sonucu oluşur. Saçta kepek oluşmasına saç yıkama alışkanlığı, tiroid hastalıkları, stres, vitamin eksiklikleri, kullanılan şampuanlar, saç spreyleri veya jöleler de sebep olabilir. Mantar enfeksiyonu sonucu oluşan kepeklenmenin tedavisinde Ketoral şampuan kullanılabilir.

2. Seboreik Dermatit (Yağlı Egzama)

Seboreik dermatit en sık kafa dersini etkilese de tüm deride görülebilen bir hastalıktır. Pul pul dökülmeler, ciltte kızarma, ciltte aşırı kuruluk ve geçmeyen kaşıntı ile kendini gösterir. Bu şampuanın kullanımıyla hastalığa neden olan mantarlar ölür ve hastalık belirtileri iyileşir.

3. Tinea Versikolor (Samyeli Hastalığı)

Vücutta normalde bulunan mantar miktarının artması sonucu oluşan bir hastalıktır. Mantarların artışına sebep olan faktörler arasında sıcaklık, nemli ortam, genetik yatkınlık, bağışıklık sisteminin düşmesi, beslenme alışkanlıklarının kötü olması gibi sebepler sayılabilir. Mantarların artışı sonucunda deride açık renkli veya koyu renkli lekeler oluşur. Bu şampuanın kullanımıyla ciltte oluşan lekelerin azalması sağlanır.

Ketoral Şampuan Yan Etkileri Nelerdir?

Ketoral şampuan içerdiği etken maddeler sebebiyle bazı yan etkilere sebep olabilmektedir. Sıklıkla görülen yan etkiler aşağıdaki listemizde belirtilmiştir;

 • Saç köklerinde enfeksiyon oluşması
 • Gözyaşı üretiminde artış olması
 • Beklenmeyen saç dökülmeleri
 • Saçların incelmesi
 • Derinin kuruması
 • Deride döküntü oluşması
 • Deride yanma hissi oluşması

Ketoral Şampuan Fiyatı Nedir Ve Muadilleri Nelerdir?

Ketoral şampuanın güncel fiyatı 73.75 TL’dir. Ücretin bir kısmı SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu şampuan gibi temel etken maddesi ketokonazol olan diğer ilaçlar yani bu ilacın muadilleri aşağıdaki listemizde bulunmaktadır;

 • Konazol şampuan
 • Fungoral şampuan
 • Ketoderm krem
 • Nizoral krem
 • Nizoral şampuan

Ketoral Şampuan Kullananların Yorumları Ve Genel Tavsiyeler

Ketoral şampuan kullanılırken dikkat edilmesi gereken veya kullanılmaması gereken durumlar vardır. En doğru bilgi için hekiminizin tavsiyesiyle kullanmanızı öneriyoruz.

 • Bu ilacın temel etken maddesi olan ketokonazole veya içerisindeki diğer maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Belirtileriniz tamamen geçse bile hekiminize sormadan ilacı bırakmamalısınız çünkü ilacı kontrolsüz bir şekilde bırakmanız durumunda belirtiler tekrarlayabilir.
 • Kullandıktan sonra saçlarda kuruma veya sertleşme olabilir, bu son derece normaldir. Duştan çıktıktan sonra saçınızın diplerine temas etmeden çeşitli saç bakım ürünleri kullanarak saçlarınızı yumuşatabilirsiniz.

Konazol Şampuanda benzer işe yarayan bir mantar ilacıdır. Güncel fiyatı ve yan etkileri nelerdir?

Ketoral Şampuan Saç Döker Mi?

Ketoral şampuan kullanımı saç dökülmesine sebep olmaz aksine mantar enfeksiyonlarına bağlı saç dökülmesine engel olur. Fakat yan etkilerinde saç dökülmesi vardır ve bu durumda hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Ketoral Şampuanı Nasıl Kullanmalıyım?

Saçlarınızı veya derinizi suyla iyice ıslattıktan sonra şampuanı hastalıklı bölgeye uygulayınız. 3 dakikadan fazla ama 5 dakikadan az olacak şekilde bekletin ve ardından bol su ile iyice durulayınız.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Serap Yılmaz
Stajyer Doktor Serap Yılmaz. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim.