Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Sulidin Plus Jel Ne İçin Kullanılır ? Thermo Sulidin Nedir ?

Sulidin Plus Jel Ne İçin Kullanılır ? Thermo Sulidin Nedir ?
Sulidin Plus Jel Ne İçin Kullanılır ? Thermo Sulidin Nedir ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Sulidin

Etken Maddesi: Nimesulid

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı: Ağrı Kesici, Kas Gevşetici

İlaç Formları: Jel

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi:

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

SULIDIN PLUS %1+5 50 GR JEL 8699584340842110.68 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Sulidin plus jel cilt üzerine uygulanan ağrı kesici bir ilaçtır. Spor yaralanmalarından eklem kireçlenmelerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır. Sulidin bölgesel etki gösteren NSAİİ grubuna ait bir ilaçtır. Yazımızda Sulidin plus jeli kimlerin kullanabileceğine, nasıl uygulanması gerektiğine ve Thermo Sulidin nedir hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Sulidin Plus Nedir ?

Sulidin plus jel eklem ağrıları için kullanılan bir topikal (bölgesel) ilaçtır . Her bir tüp %1 nimesulid (ağrı kesici-iltihap giderici) ve %5 lidokain (bölgesel uyuşturucu) içerir. Sulidin plus hem romatizma kaynaklı eklem ağrılarında hem de tramvaya (darbe) bağlı eklem ağrılarında kullanılır.

Sulidin Plus 50 gram ve Sulidin 30 gram jel şeklinde satılmaktadır. İçerisindeki etken maddeler bölgesel etki gösterir. Bunlar vücudun iltihabi yanıtını baskılamak ve ağrıyı ileten sinirleri etkilemektir. Böylece eklem ağrılarını azaltırlar.

Alım ŞekliDeriden
GrubuNSAİ
Etkisi Ağrı Kesici
Günlük alınacak maksimum dozYok
Yan EtkisiKalpte Ritim Bozukluğu
Fiyat110.68 TL
Sulidin Plus Jel

Sulidin Nasıl Kullanılır?

Sulidin etkilenen bölgeye deriden nazikçe masaj yaparak uygulanır. Genellikle günde 3 veya 4 kez cilt üzerine uygulamanız tavsiye edilmektedir. Sulidin jeli uyguladıktan sonra üstünü kapatmayınız. Cİlt üzerine ince bir tabaka şeklinde sürmeniz yeterli olacaktır.

Aç veya tok karna kullanabilirsiniz. Etkisi dakikalar içinde başlar . Ortalama kullanım 1-2 hafta şeklinde tavsiye edilir. Çok uzun sürece ve geniş alanlarda kullanmadığınız takdirde toksik dozlara ulaşması zordur.

 • 12 yaş üştü çocuklar yetişkinler gibi kullanabilirler.
 • Yaşlı insanların kullanımına da uygundur.

Kimler Kullanmamalıdır ?

 • Sulidin hamilelerde ilk veya son 3 aylık dönemlerinde iseniz kullanmamalısınız.
 • Sulidin 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Böbrek ya da Karaciğer yetmezliğiniz varsa doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.
 • Anne sütüne geçebildiği bilinmektedir. Bu sebeple emziren annelerin kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Sulidin Plus Jel Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Sulidin plus jel bel, omuz, diz ve dirsek gibi eklem bölgeleri ağrılarında kullanılır. Bu bölgeleri etkileyen hastalıklarda eklemlerde ağrı, ısı artışı, kızarıklık ve şişlik yakınmalarının bir kısmı veya hepsi birden olabilir. Sulidin plus jel bu şikayetlere yönelik kullanılır.

Sulidin Plus
Bel Ağrısında Sulidin jel kullanılır.

Bel ağrısı: Beldeki ani gelişen ağrı ve kas gerginliği olarak tanımlanabilir. Lumbago olarak isimlendirilebilir. Vücudun hızlı ısınması ve akabinde hızlı soğuması sebebiyle oluşabilir. Tedavisi bel bölgesine Sulidin jel günde 3 4 defa uygulanarak sağlanabilir.

Sulidin Plus
Osteoartrit ağrısında kullanılır.

Eklem kireçlenmesi(osteoartrit): Özellikle 45 50 yaş üstündeki kadınlarda görülen çok sık bir rahatsızlıktır. Kısaca eklemlerdeki aşınma ve yıpranmayı tarifler. Sulidin kullanılması halinde bu eklemlerdeki süregelen harabiyet ve ağrılar azalacaktır.

Sulidin Plus

Spor yaralanmaları: Burkulma ve ezilme şeklinde olabilir. Bu tür olaylar yumuşak doku yaralanması şeklinde adlandırılabilir. Sulidin jel 7-15 gün boyunca düzenli kullanıldığında eklemlerde oluşan ağrılara iyi gelecektir.

Bu rahatsızlıkların yanı sıra kas kirişi iltihabı(tendinit) ve eklemi çevreleyen dokuların iltihabı(bursit) gibi benzer rahatsızlıklarda da kullanımı uygundur. Hekiminizin önerdiği sıklık ve dozda kullanmalısınız. Genel kullanım tavsiyesi günde 3-4 keredir.

Sulidin Yan Etkileri Nelerdir ?

Sulidin Plus jelin en ciddi yan etkisi kalpte ritim bozukluğudur. Ayrıca içindeki maddelere alerjiniz varsa başka ciddi istenemeyen etkileri olabilir. Bu önemli yan etkileri oldukça nadir görülür. Ek olarak daha hafif yan etkileri de vardır. Uygulanan cilt üzerinde görülürler.

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Pullanma
 • Deri döküntüsü

Herhangi bir yan etkisine rastlarsanız doktorunuza tekrar danışmalısınız. Bunların haricinde bazı ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olabilir. Detaylı bilgi için ilaç prospektüsünü inceleyebilirsiniz.

Thermo Sulidin Nedir? Ne İçin Kullanılır ?

Thermo Sulidin eklem rahatsızlıklarında şikayetleri hafifletmek için kullanılır. Thermo Sulidin jel 30 ve 50 gramlık tüplerde satılır. İçerisinde %1 nimesulid ve %0,025 kapsaisin içerir. Kapsaisin acı biberin acı olmasını sağlayan maddedir.

Thermo sulidin ile Sulidin plus benzer kullanım mantığına sahiptir. Günde 3-4 defa ağrıyan cilt üzerine ince bir tabaka şeklinde kullanılır.

Sulidin Fiyat?

Sulidin Plus jel SGK tarafından karşılanan ilaçlardandır.

 • Sulidin Plus jel 50 gram 2023 fiyatı 110.68 TL dir.
 • Thermo Sulidin jel 50 gram 2023 fiyatı 195.92 TL dir.
 • Sulidin jel %1 30 gram 2023 fiyatı 164.72 TL dir.

Muadil ilaçlar şu şekildedir: Emulid, Naprosyn, Nimesdin. Ayrıca NSAİİ gurubunda ülkemizde satılan bazı ilaçlar şu şekildedir;

Sulidin Jel Kullananlar İçin Bilgiler

 • Sulidin cilt üzerine uygulama yapmadan önce ve yaptıktan sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Sulidini ağrımayan bölgelerinize uygulamanız ve gerektiğinden fazla kullanmanız sakıncalıdır.
 • Giysinize temas ederse boyayabilir. Yıkamayla genellikle temizlenir.
 • Diğer cilde uygulanan jel veya kremlerle beraber kullanmayınız.
 • Sulidin göz, ağız veya burun gibi mukozal bölgelerde ; açık veya akıntılı yaraların üzerine ve koltuk altı gibi hassas bölgelerde kullanmayınız. Yanlışlıkla bu bölgelere teması halinde bol su ile yıkayınız.
 • Birçok ilaçla etkileşimi vardır. Halihazırda başka ilaç kullanıyorsanız tedavinizi düzenlerken hekiminize bunları bildirmelisiniz.

Kaynak : Ndrugs

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.