Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?
Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Konazol

Etken Maddesi: Ketokonazol

Grubu: Azol

Kullanım Alanı: Cilt

İlaç Formları: Şampuan

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

KONAZOL %2 100 ML SAMP. 869951256002155.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Konazol şampuan, mantarların sebep olduğu çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu şampuan hasta olan cilt bölgesinin iyice yıkanması ve sonrasında güzelce durulanmasıyla kullanılır. Kaşıntı, kepeklenme, kızarıklık, pul pul dökülme gibi mantar enfeksiyonu hastalıklarının belirtilerinin iyileşmesini sağlar.

Yağlı egzama, mantarlara bağlı kafa derisindeki iltihaplanmalar, kepeklenme gibi hastalıkların ve bu hastalıklar sonucu ortaya çıkan belirtilerin tedavisinde kullanılır. Bu ilaç ile ilgili tüm detayları yazımızın ileri kısımlarında bulabilirsiniz.

Konazol Şampuan Nedir?

Konazol şampuan, temel etken maddesi ketokonazol olan bir ilaçtır. 100 ml boyutundaki şişelerde bulunur ve pembe renkli hoş kokulu bir şampuandır.

Konazol Şampuan Hangi Hastalıklarda Kullanılır? Nasıl Uygulanır?
Nasıl Kullanılır?

Cilt üzerinde normalde de mantarlar bulunur. Bu mantarların miktarının artması veya bu mantarların hastalık yapacak şekilde değişime uğramaları sonucu çeşitli cilt hastalıkları oluşmaktadır. Hasta olan deri bölgesinin bu şampuanla yıkanması sonucu hastalığa neden olan mantarlar ölür. Bu sayede kızarıklık, kaşıntı, kepeklenme, pul pul dökülme gibi belirtiler geçer ve bu cilt hastalıkları iyileşir. Belirtileriniz tamamen geçtikten sonra bile hekiminize sormadan ilacı bırakmamalısınız.

Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

Şampuanı her zaman hekiminizin önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanmalısınız. Sadece saçlı derideki veya cilt üzerindeki sorunlu olan bölgeye uygulanmalıdır. Hastalık olan bölge şampuanla iyice yıkandıktan sonra 3 veya 5 dakika boyunca bekletilir. Sonrasında şampuanın uygulandığı deri bölgesi bol su ile iyice yıkanmalıdır. Genellikle bir avuç içi kadar şampuan kullanılması yeterlidir.

Farklı hastalıklarda kullanım dozu veya süresi değişebilmektedir. Tedavi sırasında veya tedaviniz bittikten sonra hastalığınızın tekrarlamaması için kullanılması gereken farklı dozlar vardır. Sizin için en doğru tavsiyeyi hekiminiz verecektir. Bu ilacın en sık kullanıldığı hastalıkları ve genellikle önerilen kullanım sıklığını aşağıda bulabilirsiniz;

Pityriasis Versicolor (Samyeli) Hastalığında Kullanım Önerileri

Pitriyazis Versicolor tedavisinde günde 1 kere ve 5 gün boyunca kullanılması önerilmektedir. Hastalık belirtileri geçtikten sonra da hastalığın tekrarlanmaması için yaz gelmeden önce günde 1 kere ve 3 gün boyunca kullanılması önerilmektedir.

Seboreik Dermatit Ve Pityriasis Capitis Hastalığında Kullanım Önerileri

Seboreik Dermatit (yağlı egzama)ve Pitriyasis Capitis (saçlı derideki mantar enfeksiyonu) tedavisinde haftada 2 kere olmak üzere 2 veya 4 hafta boyunca kullanılması önerilmektedir. Hastalık belirtileri geçtikten sonra bu hastalıkların tekrarlanmaması için 1 veya 2 haftada 1 kere kullanılması önerilmektedir

Konazol Şampuan Ne İçin Kullanılır?

Bu şampuan mantarların sebep olduğu cilt hastalıklarının belirtilerini azaltmaya yarar. Bu şampuanın temel etken maddesi ketokonazol maddesidir. İçeriği sayesinde, uygulanan vücut yüzeyindeki sayıları artmış veya şekilleri değişmiş hastalık yapabilen mantarların ölmesini sağlar. Bu sayede ciltteki mantar hastalığın iyileşmesini sağlar.

 • Pityriasis Versicolor (Samyeli) Hastalığı

Normalde cilt yüzeyinde bulunan mantarların miktarının artmasına bağlı vücutta kahverengi veya beyaz renkli lekeler oluşmasıdır. Tüm dünyada görülebilen, uzun süren ve sıklıkla tekrar eden bir cilt hastalığıdır. Yüz, saçlı deri, genital bölge gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir.

 • Seboreik Dermatit

Seboreik dermatit halk arasında yağlı egzama olarak da bilinmektedir. Seboreik dermatit en sık kafa derisi olmak üzere tüm vücudu etkileyebilen bir hastalıktır. Hasta olan bölgelerde pullanma, kaşınma, kızarıklık ve kabuklanma görülebilir.

 • Pityriasis Capitis Hastalığı

Pitriyazis Capitis ise saçlı deride yani kafa derisinde oluşan mantar enfeksiyonudur. Hayvanlardan bulaşan mantarlar sonucu oluştuğu için sıklıkla kırsal kesimde yaşayan kişilerde görülmektedir. Saç derisinde kepeklenme yapabilir ve hastalık ilerlerse saç derisinde iltihaplanma oluşabilir.

Konazol Şampuan Yan Etkileri Nelerdir?

Bu şampuan içerdiği temel etken madde olan ketokonazol veya diğer maddeler sebebiyle bazı istenmeyen yan etkilere sebep olabilmektedir. En sık görülen yan etkileri aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz;

 • Derinin kabarması
 • Derinin kızarması ve kaşınması
 • Derinin soyulması
 • Saçlı deride iltihaplanma olması
 • Cildin kuruması

Konazol Şampuan Fiyatı Nedir Ve Muadilleri Nelerdir?

Konazol şampuanın güncel fiyatı 55.52 TL’dir. Bu şampuanın ücretinin büyük bir kısmı SGK tarafından ödenmektedir.

Temel etken maddesi Ketokonazol olan, yani bu ilacın muadilleri aşağıdaki listemizde bulunmaktadır;

 • Ketoral Şampuan
 • Fungoral şampuan
 • Ketoderm krem
 • Nizoral krem
 • Nizoral şampuan

Konazol Şampuan Kullananların Yorumları Ve Genel Tavsiyeler

Konazol şampuan kullanılırken dikkat edilmesi veya kullanılmaması gereken bazı durumlar vardır. En doğru bilgi için hekiminizin önerisiyle kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

 • Bu şampuanın temel etken maddesi olan ketokonazol maddesine veya içerisindeki diğer maddelere karşı alerjiniz varsa bu ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.
 • Hastalık belirtileri tamamen iyileşse de hekiminize sormadan ilacı bırakmamalısınız. Bu ilacın kontrolsüz olarak bırakılması sonucu hastalık tekrarlayabilir.
 • Kullanımı sonucu saçlarınız kuruyabilir ve duş sonrası saçınızı açmakta zorlanabilirsiniz. Bu durum son derece normaldir. Saçlarınıza zarar vermemek için nazikçe açmaya ve taramaya çalışabilirsiniz.

Ella ilişkiden 3 gün sonra kullanıldığında doğum kontrol etkisini büyük ölçüde yerine getirir. Hangi durumlarda kullanılmalıdır? Güncel fiyatı nedir?

Konazol Şampuanı Çocuklar Kullanabilir Mi?

İlacın bebekler ve çocuklar tarafından kullanılması önerilmemektedir.

Konazol Şampuan Eczaneden Alınabilir Mi?

İlacın ücretini ödeyerek eczanelerden satın alabilirsiniz. Fakat bu ilaç dahil her türlü ilacı kullanmaya başlamadan önce hekim tavsiyesi almanızı öneriyoruz.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Serap Yılmaz
Stajyer Doktor Serap Yılmaz. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim.