Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Fixdual 5 mg 10 mg Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Fixdual 5 mg 10 mg Nedir ? Güncel Fiyatı Ne Kadar ?
Fixdual 5 mg 10 mg Nedir ? Güncel Fiyatı Ne Kadar ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Fixdual

Etken Maddesi: Montelukast

Grubu: Bronkodilatör

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

FIXDUAL 5/10 MG 30 FTB.8699514092476152 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Fixdual 5 mg 10 mg alerjik rinit ve astım tedavisinde kullanılan bronkodilatör (Hava yollarını genişleten) grubunda bir ilaçtır. Düzenli kullanıldığında burun akıntısı, kaşıntı ve rahat nefes almayı sağlamaktadır. En sık görülen yan etki ise uyuşma hissidir. Fixdual nedir, ne işe yarar, hastalıklarda nasıl kullanılır ve güncel fiyat ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Fixdual Nedir ?

Fixdual sarı renkli, yuvarlak, çift katlı, şeffaf film tablettir. Hava yollarını genişletici ilaç grubunda yer alan ilaç etken madde olarak 5 mg  levosetirizin dihidroklorür ve 10 mg  montelukast içermektedir. Alerjik rinit ve astım tedavisinde kullanılmaktadır.

Fixdual 5 mg 10 mg iki şekilde etki göstermektedir. Birinci olarak histamini engelleyerek onun oluşturduğu alerji belirtilerini (burun akıntısı, kaşıntı gibi) engeller. İkinci olarak vücut savunma hücrelerini engelleyerek alerjenlere karşı savaşmanın önüne geçer. Bunların sonucunda alerjenlerle savaş dolayısıyla kapanan hava yolları tekrar açılmış olur.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuBronkodilatör
Etkisi Hava Yollarını Genişlemesi
Günlük alınacak maksimum doz200 mg
Yan EtkisiUyuşukluk Hissi
Fiyat152 TL
Fixdual 5 mg 10 mg
Fixdual 5 mg / 10 mg

Fixdual 5 mg 10 mg Nasıl Kullanılır ?

Fixdual 5 mg 10 mg hap bir bardak su ile ağızdan yutularak içilmesi gerekmektedir. Hapı ısırma çiğneme yoluyla kullanılmamalıdır. Aç veya tok karnına kullanılabilir. İlaç içildikten yaklaşık 3 saat sonra kanda etkisini göstereceği seviyeye çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda maksimum doz olarak 200 mg gösterilmiştir.

İlaç 15 yaş üstünde güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Yaşlı kişilerde başka rahatsızlığı olmadığı takdirde doz ayarlamasına gerek olmadan kullanabilmektedir. Orta ve ileri düzeyde böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması yapılmalıdır. Hafif ve orta düzeyde karaciğer yetmezliği olanlarda doz ayarlamasına gerek yoktur. Hamilelerde kullanım ile ilgili yeterli veri yoktur. Bu yüzden kullanılmaması önerilir.

karaciğer yetmezliği ve böbrek yetmezliği birlikte olan durumlarda doz ayarlaması yapılmalıdır.

İlacın fazla alınması sonucunda uyuşukluk hissi oluşmaktadır. Çocuklarda ise uyuşukluk hissinden önce şu belirtiler görülebilir;

 • Aşırı gerilim içinde bulunma
 • Huzursuzluk

Emziren kişiler ve ilaca veya içinde yer alan etken maddelerine alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır.

Fixdual Ne İşe Yarar ?

Fixdual alerji sebebiyle vücudumuzun aşırı reaksiyonu sonucunda ortaya çıkan belirtilerin tedavisinde kullanılır. İlk tedavi olarak kullanıldığı alerjik rinit ve astım hastalığı vardır. Bu hastalıklarda ne işe yarar ve nasıl kullanılır aşağıda yer almaktadır.

Alerjik Rinit (Saman Nezlesi)

Fixdual 5 mg 10 mg Saman nezlesi tedavisinde kullanılır.

Alerjik rinit halk ağzında saman nezlesi özellikle baharın polen mevsiminde şiddetlenen burun akıntısı gözde yaşarma ve kaşıntı ile seyreden hastalıktır. Fixdual 5 mg 10 mg bu belirtilerin ortadan kalkmasına yarar. Tam olarak işe yaraması için 3 veya 6 hafta günde bir doz kullanılması gerekmektedir. Alerjinin seviyesine göre ilacın kullanım süresi uzayabilmektedir.

Astım

Fixdual 5 mg 10 mg Astım tedavisinde kullanılır.

Astım hastalığında rahat nefes almayı sağlar. Genellikle günde bir doz kullanılmaktadır. Etkisini bir gün sonra göstermeye başlar. Bu yüzden astım atak tedavisinde işe yaramaz. Ancak atak ilaçları ile birlikte kullanıldığında diğer ilacın faydasını arttırma konusunda işe yarar.

Fixdual Yan Etkileri Nelerdir ?

Fixdual yan etkileri çok sık gözükmemektedir. Aşırı doz kullanılması oluşabilecek yan etkilerin görülme ihtimalini arttırmaktadır. Az görülse de ilacın kullanımı ile görülebilecek yan etkileri şu şekildedir;

 • Karın ağrısı
 • Uyuklama
 • Susuzluk
 • Baş ağrısı
 • Kusma
 • Hiperaktivite
 • Ağız kuruluğu
 • Yorgunluk
 • Bulantı
 • Kaşıntı
 • Döküntü

Güncel Fixdual 5 mg 10 mg Fiyatı ve Muadilleri

Fixdual 5 mg 10 mg eczanelerde 152 TL olarak satılmaktadır. Bu fiyat güncel 2023 fiyatıdır. SGK tarafından karşılanan ilacın Türkiye’de satılan muadilleri şu şekildedir;

Dual-Air, Desduo, Descase ve Desmont

Ülkemizde satılan bronkodilatör ilaçlar şu şekildedir;

Fixdual Kullananların Merak Ettiği Sorular

Fixdual kullanan kişilerin yorumlarına bakıldığı zaman en fazla merak edilen soruları ve cevapları aşağıda yer almaktadır.

Fixdual Kortizon İçerir Mi ?

Fixdual kortizon içermemektedir. Bronkodilatör (hava yollarını genişletici) etkisini montelukast sayesinde yapmaktadır.

Fixdual Reçetesiz Alınır Mı?

Fixdual reçetesiz olarak eczanelerden alınamaz. Alerjik hastalıkları tanısı konmuş kişiler alabilmektedir. Rapor yazılarak çok sayıda alınabilmektedir.

Fixdual Alerji İlacı Uyku Yapar Mı?

Alerji İlaçlarının çoğu uyku yapmaktadır. Fixdual kullanan kişilerde uyku yaptığı gösterilmiştir. Ancak bu yan etki oldukça az görülmektedir.

Fixdual Aile Hekimi Yazabilir Mi ?

Fixdual aile hekimi tarafından yazılamamaktadır. Ancak raporunuz varsa reçetenize eklenmektedir.

Kaynak : Drugs.com

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.