Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Levmont 5 10 mg Nedir Ne İşe Yarar ? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Levmont 5 10 mg Nedir Ne İşe Yarar ? Güncel Fiyatı Ne Kadar?
Levmont 5 10 mg Nedir Ne İşe Yarar ? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Levmont

Etken Maddesi: Levosetirizin

Grubu: Anti Histaminik

Kullanım Alanı: Alerji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

LEVMONT 2.5/4 MG CIGN TB. 8699976081216403.18 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
LEVMONT 2,5/4 MG 30 SASE 8699976251329403.18 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
LEVMONT 5/10 MG 30 FTB. 8699976090140205.15 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
LEVMONT 5/10 MG 90 FTB. 8699976090157699.31 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Levmont 5 10 mg tablet formda, antihistaminik özellikte bir ilaçtır. Astım ve alerjik rinit gibi hastalıklarda kullanılır. Ülkemizde 5/10mg ve 2,5/4 mg tablet hap veya çiğneme tableti şeklinde satılmaktadır. Çiğneme formu olması sebebiyle hap yutmakta zorluk çeken kişilerin tercih ettiği bir ilaçtır. Levmont ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Güncel fiyatı hakkında bilgiler.

Levmont Nedir ?

Levmont  5 10 mg levosetirizin ve10 mg da montelukast içeren antihistaminik bir ilaçtır. Bu ilaç etkisini vücut savunmasında görevli maddeleri engelleyerek gösterir.  Bu şekilde oluşmuş olan alerjik yanıt baskılanmış olur. Böylece hastanın nefes alıp vermesi rahatlamış olur. Ancak aspirin benzeri ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAnti Histaminik
Etkisi Alerjen Etkisini Azaltma
Günlük alınacak maksimum doz1 gram
Yan EtkisiBaş Ağrısı
Fiyat205.15 TL
Levmont 5/10 mg

Levmont Nasıl Kullanılır ?

Levmont 5/10 mg ağız yoluyla alınır. Tablet bol su ile yutulması gerekmektedir. Ayrıca ilacın 2,5/4 mg çiğneme tablet formu da bulunmaktadır. Etkisini genellikle o gün içerisinde göstermeye başlar.

15 yaşından büyüklerin ve böbrek rahatsızlığı olmayan yaşlıların kullanmasında sakınca yoktur. Önerilen doz günde 1 tablet şeklindedir.  Doktorunuzun bilgisi dahilinde ve önerdiği miktarda kullanmanız gerekmektedir.

Böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar için doz ayarlaması gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emziren annelerin kullanması sakıncalıdır. Ayrıca laktoz hassasiyeti olanlar da kullanmamalıdır.  Aspirin ve NSAİİ  gibi ilaçlarla etkileşime girdiği için birlikte kullanılmamalıdır. Hamilelerin ve 15 yaşından küçük çocukların kullanımına dair yeterli çalışma yoktur.

Levmont Ne İçin Kullanılır ?

Levmont 5 10 mg alerjisi olan hastalara yönelik bir ilaçtır. Vücutta histamin ve lökotrien adı verilen maddelerin alerji yanıtı oluşturmasını engeller. Alerjik rinit, Astım ve Ürtiker(alerjik deri hastalığı) gibi hastalıklarda kullanılır.     

levmont

Alerjik rinit hastalığı tedavisinde günde 1 tablet şeklinde kullanılabilir. Astıma eşlik eden alerjik rinit hastalarında da kullanılabilir. Alerjik rinit halk arasında saman nezlesi olarak bilinir. Bu hastalıkta soluduğumuz havadaki bir maddeye karşı vücudumuzun duyarlılığı olmasından kaynaklanır. Gözlerde kızarıklık, hapşırma, burun tıkanıklığı ve baş ağrısına sebep olabilir. (düzelt)

Ürtiker halk arasında kurdeşen olarak bilinir. Alerjik bir deri hastalığıdır. 24 saat süreyle deride kızarıklık, kabarıklılık ve kaşıntı şeklinde kendini gösterir. Tedavisi için hekiminizin görüşü ile günde 1 tablet Levmont kullanılabilir.

levmont
Levmont Nasıl Kullanılır

Levmont Yan Etkileri Nelerdir ?

Her ilaçta olduğu gibi Levmontun da yan etkileri vardır. En yaygın görülen yan etkisi baş ağrısı ve karın ağrısıdır. Bunların haricinde seyrek görülen yan etkileri de vardır. Bunlardan yorgunluk, bulantı ve kilo artışı hafif yan etkiler arasındadır. Ciddi yan etkileri de raporlanmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Kanama bozukluğu yapabilir.  Bu kolay burun kanaması veya çarptığımız yerlerin kolay morarması şeklinde gözlenir.

Uyku bozukluğu da yapabilir. Bu yan etkisi de uykuya eğilim şeklinde kendini gösterebileceği gibi kabus görme şeklinde de yapabilir.

Bunun gibi ciddi veya beklenmedik etkisini gördüğünüzde en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Levmont Fiyat Ne Kadar ?

Levmont 5/10 mg 30 tablet formu 205.15 TL dir. Çiğneme tableti şeklinde olan Levmont 2,5 MG / 4 MG 30 Çiğneme Tableti 403.18 tldir. SGK tarafından ödenmez. Bu yüzden ilacın bazı muadillerinden de bahsedeceğiz. Bunlardan ikisi Narisat 5/10 mg tablet ve fixdual 5/10 mg 30 tablet dir. Aynı ilacın başka firmalar tarafından eş değer ürünleri de vardır.

Levmont muadili olarak ülkemizde satılan ilaçlar: Narisat 5/10 mg tablet , Fixduo 2.5/+ mg , fixdual 5/10 mg dual air 2,5/4mg tablet Cetmont5/10mg tablet Uzun etkili anti histaminik ilaçlardan bazıları ise şu şekildedir;

Ciprasid Ne İşe Yarar ? yazımız dikkatinizi çekeceğini düşünüyorum.

Levmont Kullananlar İçin Genel Tavsiye

Öncelikle ilacınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanmalısınız. Bu sayede alerjinize iyi gelecektir. İçerdiği etken maddeler sebebiyle iyi bir alerjik rinit ilacıdır.

Bu ilacı kullananların en fazla yakındığı şeylerden biri uyku yapmasıdır. Antihistaminik etkisi sebebiyle uykuya meyil yapar. Ancak zamanla uyku yapma etkisi azalacaktır. Uyku eğilimi sebebiyle kilo da aldırabilir.

Sizin de artık bildiğiniz gibi alerjik rinit tedavisinde kullanılır. Bu hastalığın günlük hayatı gerek okulda gerekse evde ne kadar olumsuz etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple yukarda bahsettiğimiz etkileri yarar/zarar dengesi açısından değerlendirmek gerekir. Hekim bilgisi dahilinde kullanmaya devam etmek. Eğer faydasından yarar görmüyorsanız doktorunuzdan yeni bir tedavi için tavsiye alabilirsiniz.

Sitemiz sağlık alanındaki yazılardan oluşmaktadır. Etrafta sık duyduğumuz ilaçları, hastalıkları ve diğer tıbbi terimleri açıklamaya çalışıyoruz. Diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Kaynak : Drugs.com