Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Nurofen Cold Flu Güncel 2023 Fiyatı ve Nasıl Kullanılır?

Nurofen Cold Flu Fiyatı ve Nasıl Kullanılır?
Nurofen Cold Flu Fiyatı ve Nasıl Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Nurofen Cold Flu

Etken Maddesi: Ibuprofen

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Tablet, Süspansiyon

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

NUROFEN COLD FLU 200/30 MG 24 869057001000894.37 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Nurofen Cold Flu grip, sinüzit, soğuk algınlığı rahatsızlıklarında burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları gibi belirtileri hafifletme için kullanılan ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Etken maddeleri ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorürdür.

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilerinin yanı sıra özellikle burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Günde maksimum 6 kereye kadar kullanılabilir. 5 günden uzun süre kullanımı sakıncalıdır. Benzer ilaçlarla birlikte kullanımı da istenmeyen etkiler ortaya çıkmasını sağlayabilir. Hangi ilaçlarla kullanılmaması gerektiğinden ve güncel 2023 fiyatı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nurofen Cold Flu Nedir?

Nurofen Cold Flu sarı renkli yuvarlak film kaplı tabletlerden oluşan bir soğuk algınlığı ilacıdır. Bir kutusunda her biri etken madde olarak 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür tablet bulunur. İçerisindeki ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofen yaklaşık 8 saat boyunca etkisi süren, sık kullanılan bir ilaçtır. Psödoefedrin hidroklorür ise nezle gibi hastalıklarda kullanılan bir etken maddedir.

nurofen cold flu

Nurofen Cold Flu Nasıl Kullanılır?

Nurofen Cold Flu bir bardak su ile birlikte yutularak kullanılır, aç ya da tok karnına içilebilir. Ancak mide rahatsızlığını önlemek için bir şeyler yedikten sonra alınması tavsiye edilmektedir.

Yetişkinlerde, 12 yaş ve üzeri çocuklarda başlangıç dozu olarak ağızdan 2 tablet ve eğer gerekli ise her 4 saatte bir 1-2 tablet şeklinde bir miktar su ile birlikte kullanılması önerilir. Günde 6 tabletten fazla alınmamalıdır. 5 günden fazla kullanılmamalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Kullanmaması Gereken Kişiler

Nurofen Cold Flu’nun etken maddelerinin vücuttaki mekanizmalarından dolayı bazı hastalarda ya da bazı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gerekmektedir. İlacı aşağıdaki durumlarda kullanılmamalıdır:

 • Nurofen Cold Flu’nun içerdiği herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığı olanlar
 • Şiddetli karaciğer ve böbrek  hastaları
 • Sindirim sistemiyle ilgili hastalığı olanlar
 • Hamileler ve emzirenler
 • Kalp ve damar rahatsızlıkları bulunanlar, ya da bu riski artıracak şeker gibi hastalıkları bulunanlar
 • Tiroit bezi hızlı çalışanlar
 • Prostat büyümesi ya da idrar kesesi fonksiyon bozukluğu olanlar
 • 12 yaş altı çocuklar

Hangi ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır?

 • İbuprofen ya da aynı sınıftan yani NSAİ ilaçlar
 • Depresyon, duygu durum bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Kalp, damar rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar
 • Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • İştah baskılayıcılar
 • Migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit
 • Doğum sırasında kullanılan rahim kasılmasına yol açan oksitosin

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Mide ağrısı yaşamanız durumunda kullanmayı bırakıp doktora başvurunuz.
 • Önceden mide, bağırsak rahatsızlığı geçirenler için riskli olabileceğinden doktor tavsiyesine bağlı olarak en düşük dozla başlayıp hatta duruma göre yanında koruyucu bazı ilaçlarla (misoprostol veya proton pompa inhibitörleri) birlikte kullanması gerekmektedir.
 • İlacın içeriğinde bulunan ibuprofen pıhtılaşmayı geciktirerek kanama zamanını uzattığından pıhtılaşma rahatsızlığınız varsa doktor kontrolünde kullanınız.
 • 60 yaş üzerindeyseniz dikkatli kullanınız.
 • 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Nurofen Cold Flu Ne için Kullanılır?

Grip, sinüzit, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ateş, ağrı, burun ve sinüslerde doluluk gibi semptomları hafifletmek için kullanılmaktadır. Nurofen Cold Flu’ nun içeriğindeki ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü etkileri olan NSAİİ grubundan bir ilaçtır. Psödoefedrin ise burun ve sinüslerde oluşan doluluk hissinin giderilmesine yardımcı olur. İlacın ne işe yarar sorusunun cevabı ise aşağıda yer almaktadır.

ateş yüksekliği

Vücudumuzda hasar, yaralanma ya da hastalık gibi durumlarda ağrı, ödem, ateş ve yangı oluşmasından sorumlu moleküller prostaglandin*lerdir ve vücudumuzda birçok yerde üretilmektedir. Nurofen’de bulunan ibuprofenin de prostaglandinlerin üretimini engelleyerek vücutta bu belirtilerin oluşmasını engellediği, semptomları hafiflettiği düşünülmektedir.

Psödoefedrin burun tıkanıklığında kullanılır, adrenerjik reseptörler üzerinde etki göstermektedir. Bu nedenle merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olabilmektedir.

Nurofen Cold Flu Yan Etkileri Nelerdir?

Nurofen Col&FLu kullananlarda da her ilaçta olduğu gibi istenmeyen etkiler olabilir. Sinirlilik, uykusuzluk, baş dönmesi, sersemlik, bulantı, kusma, ağız kuruluğu ilacın yaygın yan etkileri arasındadır.

Aşağıdakilerden biriyle karşılaşırsanız kullanmayı durdurup, hemen doktora başvurunuz:

 • Aşırı duyarlılık, alerji belirtileri
 • Kalp atışlarında düzensizlik, çarpıntı, yüksek tansiyon
 • Şiddetli karın ağrısı, sindirim sisteminde olağan dışı durumlar
 • Burun kanaması, deride morluk, diş eti kanaması
 • Deride soyulma, şişme, kabarcıklanma ya da döküntü durumlarında
 • His kaybı, kaslarda ani güç kaybı, görme bozuklukları

Nurofen Cold Flu Fiyatı ve Muadilleri

Nurofen Cold Flu’nun güncel 2023 fiyatı 94.37 TL’dir. SGK tarafından ödenir. Ancak ilacın fiyatı ve SGK tarafından ödenme durumu tabloda anlık şekilde güncellenmektedir.

Muadili olarak Coldaway Cold Flu, Gribo Cold, Dolorin Cold, Apireks Cold Flu gibi ilaçlar bulunmaktadır.

Akut Myeloblastik Lösemi yazısı dikkatinizi çekebilir.

Nurofen Cold Flu Öksürüğe, Boğaz Ağrısına İyi Gelir mi?

İçerisinde bulunan psödoefedrinin burun doluluğunu ve geniz akıntısını engelleyici etkisi sayesinde öksürük ve boğaz ağrısı şikayetini hafifletmektedir.

Nurofen Cold Flu Tedavi Eder mi?

Nurofen Cold Flu hastalığın ortaya çıkardığı belirtileri ve hasta olduğumuz hissini yok eder ancak doğrudan hastalığı iyileştirmez yani belirtilere yönelik bir ilaçtır.

Nurofen Cold Flu Uyku Yapar mı?

Bir soğuk algınlığı ilacı olarak bilinen psödoefedrinin ise en büyük yan etkisi dikkat bozukluğuna sebep olması ve uyku getirmesidir. Dolayısıyla Nurofen Cold Flu uyku yapar.

Nurofen Cold Flu Antibiyotik mi?

Hayır, bir antibiyotik değildir. İlacın etken maddesi ibuprofen ve psödoefedrin hidroklorürdür. İbuprofen NSAİ sınıfından bir ilaçtır. Nurofen bir soğuk algınlığı ilacı, ağrı kesici ve ateş düşürücüdür.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.