Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Coledan D3 Damla Nedir? 2023 Fiyatı Ne Kadardır?

Coledan D3 Damla Nedir? Fiyatı Ne Kadardır?
Coledan D3 Damla Nedir? Fiyatı Ne Kadardır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Coledan-D3

Etken Maddesi: Kolekalsiferol (Vitamin D3)

Grubu: Vitamin

Kullanım Alanı: Vitamin

İlaç Formları: Damla

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

COLEDAN D3 150.000 IU 10 ML GT8680199599701100.29 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Coledan D3, D vitamini eksikliği tedavisinde ve önlenmesinde kullanılan bir ilaçtır. D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizm (rikets), yetişkinlerde osteomalazi hastalıklarına sebep olabilir, bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Bu ilaç, kalsiyum ve fosfor metabolizmalarına etki ederek kandaki düzeylerini artırır. Tablodan güncel fiyatına ulaşabilirsiniz.

D vitamini vücuda deri ve ağız yolu olmak üzere iki şekilde alınabilir. Yüz ile diz ve dirseklerden aşağısının 10-15 dk güneş görmesi günlük ihtiyacımızı karşılamada yeterlidir. Besin veya güneş yoluyla yeterli D vitamin alamadığımız durumlarda, Coledan D3 gibi ilaçlar ile bu eksikliği kapatmamız gerekir. Yazımızda Coledan D3 ilacının nasıl kullanıldığından, etki mekanizmasından, yan etkilerinden ve bazı genel tavsiyelerden bahsettik.

Coledan D3 Nedir?

D vitamini yağda çözünen vitamin grubu bir ilaçtır. İnce bağırsaktan safra eşliğinde emilir. Fazlası vücuttan dışkı yoluyla atılır. İlacın içeriğindeki kolekalsiferol, bir provitamindir, ince bağırsaktan emilir, karaciğerde  aktif formu olan 1,25-dihidroksi vitamin D’ye dönüştürülür.

Bu ilaç, ince bağırsaktan kalsiyum ve fosfor emilimini artırırken, böbrekten kalsiyum ve fosfor atılımını azaltmaktadır. Ayrıca kemikten kana kalsiyum geçişini artırabildiği de bilinmektedir. D vitamini ağız yoluyla alındığı zaman, safra eşliğinde dışkı ile atılır. Bu atılım sınırlı olduğundan fazlası vücutta birikir ve toksik etkilere sebep olabilir, bu nedenle aşırı doz veya uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Coledan D3 Nasıl kullanılır?

1 mL ilaç 25 damlaya denk gelmektedir. Bu hesapla her 1 damla 600 IU D vitamini içerir. Tok karna kullanılması önerilir. Direkt ağza damlatılabileceği gibi besinlere damlatılarak da kullanılabilir.

Farklı yaş gruplarına göre farklı dozlarda kullanılır. D vitamini eksikliği varsa tedavi dozu, tedavi dışında eksiklik olmaması için idame (profilaksi) dozu uygulanır. Dozlar şu şekildedir:

Yaş GrubuGünlük Tedavi Dozuİdame(Profilaksi) DozuGünlük Maksimum Doz
Yenidoğan1000 IU400 IU1000 IU
1 ay-1 yaş2000-3000 IU400 IU1500 IU
1-10 yaş3000-5000 IU400-800 IU2000 IU
11-18 yaş3000-5000 IU400-800 IU4000 IU
18 yaş üstü 7000-10.000 IU600-1500 IU4000 IU
Yaşa göre doz hesaplama

Erişkinlerde, günlük kullanım yerine, haftalık olarak tek seferde 50.000 IU kullanımı da mümkündür.

Coledan D3 Ne İçin Kullanılır?

D vitamini, deride güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlara maruz kaldığımızda sentezlenir. Güneşe aşırı maruziyet D vitamininde fazlalığa sebep olmaz. Çünkü ihtiyaç fazlası, hem aktif olmayan bileşiklere çevrilir hem de güneşle ciltte artan melanin pigmenti D vitamini sentezini engeller.

Yeterli güneş ışığı alamama ya da diyet ile aldığımız D vitamininden yeterince faydalanamama (ince bağırsakta emilim bozukları, vücuttaki vitamin aktifleştirme basamaklarında bozukluklar gibi) sonucu D vitamini eksikliği görülür. D vitamini eksikliği sonucu ince bağırsaktan kalsiyum emilmemeye başlar. Durum kronikleşirse kemikler yumuşar ve rikets, osteomalazi görülebilir. Ayrıca ilerleyen yaş ve kış mevsimi, D vitamini depolarının tükenmesine yol açar. Bunların sonucunda düşme riski ve kemiklerde kırıklar artar.

D vitamini, kanda 25 OH D vitamin düzeyine bakılarak ölçülür. Bu değer >30 ng/mL ise yeterli olduğu kabul edilir. 20-30 ng/mL arasındaysa D vitamini yetersizliği, <20 ng/mL ise D vitamini eksikliği teşhisi konur. Bu hastaların, Coledan-D3 gibi D vitamini destek ilaçları kullanması gerekir.

Coledan D3 Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ilaç gerekli durumlarda ve uygun sürelerde kullanıldığında yan etki olma ihtimali azdır, yeterli çalışma olmadığından yan etkilerin sıklığı bilinmemektedir. İlacın içeriğindeki maddelere duyarlılığı olanlarda ya da tedavi süresi ve dozu aşırı miktarlara ulaştığında gözlenebilecek yan etkiler şöyle sıralanabilir:

 • Kanda kalsiyum miktarının normalin üstüne çıkması (hiperkalsemi)
 • İdrarla atılan kalsiyum miktarında artış (hiperkalsiüri)
 • Kabızlık, bulantı, karın ağrısı
 • Kaşıntı, döküntü, ciltte kabartılar (alerjik belirtiler)
 • Aşırı idrar yapma (poliüri), aşırı su içme (polidipsi), idrar yapamama (anüri)
 • Ateş

Bu ilaç, polioksil 35 kastor yağı içerir. Bu nedenle mide bulantısı ve ishal yapabilir.

Coledan D3 Fiyatı ve Muadilleri

İlacın Şubat 2023 tarihindeki güncel fiyatı 100.29 TL’dir, yazımızın başındaki tabloda fiyatlar anlık olarak güncellenmektedir. İlaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Bu ilacın pek çok muadili piyasada mevcuttur. Bunlardan bazıları; Cholevit, D-Colefor, Desiferol, Devit-3, Dorevit-D3, Forte-D, Monovit D3, Pedia-D, Soliday D3, Sundrop-D3, Vitade-3, Viterol-D3, Vitoel-D3

Coledan D3 Kullananlara Genel Tavsiyeler

Tavsiye edilen günlük besinlerle alınması gereken D vitamini miktarları şu şekildedir:

 • 0-12 ay 400 IU
 • 1-70 yaş 600 IU
 • >70 yaş 800 IU

Hamilelikte annede yeterli D vitamini olması, fetüs büyüme ve gelişmesi için gereklidir. Rutin D vitamini kullanılması önerilmez. Annenin kanındaki D vitamini ölçülerek gerekli durumlarda günde 1000 IU’ye kadar kullanılması önerilir.

Emziren annelerde D vitamini süte geçer, sadece anne sütü ile beslenen bir bebeğe annedeki D vitamini yeterli gelmeyebilir, D vitamini takviyesi gerekebilir. Ayrıca prematüre doğan, koyu renk tenli olan, D vitamini eksikliği riski olan bebeklere de D vitamini desteği önerilebilir.

İlacın kullanılması sırasında görülebilecek bazı önemli durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Toksisite (Zehirlenme), aşırı doz kullanımda gözlenebilir. Belirtileri; bulantı, kusma, iştah kaybı, kabızlık, dehidrasyon (sıvı kaybı), halsizlik, konfüzyon (bilinç bulanıklığı), kilo kaybı olabilir. Etkileri tedavi bırakıldıktan sonra 2 aydan fazla süre devam edebilir.
 • Multivitamin ve minerallerle birlikte kullanımı ilaç etkilerini ve toksisitesini artırabilir, bu nedenle kombinasyondan kaçınılmalıdır.
 • Tiyazid ve tiyazid benzeri diüretikler ile birlikte kullanımı kandaki kalsiyum miktarını çok fazla artırarak hiperkalsemiye sebep olabilir. İki ilaç birlikte kullanılacaksa tedavi hekim gözleminde devam etmelidir.

Qalyviz Nedir? Yan etkisi var mı?

Coledan D3 Kilo Aldırır Mı?

Coledan D3 ‘ün kilo üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Coledan D3 ile Devit Arasında Fark Var Mı?

Her iki ilaç da aynı etken maddeye sahip olup muadil ilaçlardır. Farklı yardımcı maddeler içerebilirler ancak temelde benzer etkiye sahiptirler.

Kaynak: Prospektüs