Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Gribo Cold Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar? 2023

Gribo Cold Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?
Gribo Cold Nedir? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Gribo Cold

Etken Maddesi: İbuprofen ve Psödoefedrin hidroklorür

Grubu: NSAİİ ve Sempatomimetik

Kullanım Alanı: Soğuk Algınlığı

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

GRIBOCOLD 30 TABLET 869981901007683.50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Gribo Cold, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. İçindeki etken maddeler sayesinde soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda oluşan mukus salgısının azaltılmasını sağlar. Bir yandan da ağrı kesici ve ateş düşürücü etki yaparak hastalıklarının belirtilerini hafifletir. Küçük çocuklarda kullanılmaz. Hamilelik veya emzirme durumlarında da kullanılması tavsiye edilmez.

Eczanelerden reçeteyle veya reçetesiz temin edebileceğiniz bu ilaç reçeteyle alındığı zaman SGK kapsamına dahildir. İlacın etken maddeleri, nasıl kullanıldığı, yan etkileri, fiyatı, muadilleri ve ilaç hakkında çok merak edilen sorular gibi bir çok konuyu yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Gribo Cold Nedir?

Gribo Cold, grip, soğuk algınlığı, nezle, sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıklarında tercih edilen bir ilaçtır. İlaç iltihap ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak etki gösterir bu sayede iltihap ve ağrının geçmesini sağlar. Burun ve burun boşluklarındaki mukozayı azaltır. Aynı zamanda ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi de vardır. Gribo Cold yetişkinlerde ve 12 yaş üstü çocuklarda kullanılır.

Gribo Cold Nasıl Kullanılır?
Burun tıkanıklığını giderir ve ateşi düşürür.

İlaç kırmızı, sarı ve beyaz renklerde bir kutuda 10, 24 ve 30’lu tabletler halinde satılmaktadır. İlaç 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür içerir ve NSAİİ grubuna üyedir.  Genellikle soğuk algınlığında tercih edilen etkili bir ilaçtır. Eczanelerden reçeteyle temin edebilirsiniz.

Gribo Cold Nasıl Kullanılır?

İlacın tavsiye edilen kullanım şekli 1 bardak su ile alınmasıdır. Sindirim bozuklukları yaşamamanız için tok karnına içilmesi gerekir. İlacın yiyecek veya içeceklerle içilmesinde bir problem görülmemiştir ancak başka ilaçlar ile birlikte içecekseniz doktorunuza danışmalı veya olası yan etkiler konusunda dikkatli olmalısınız. İlacın 5 günden uzun süre kullanılması ve bir günde 6 tableti aşılması tavsiye edilmez.

Şikayetleriniz ile ilgili belirtiler 3 günden uzun süre geçmez ise veya yerlerine yenileri eklenirse ilacı kullanmayı bırakıp doktorunuza danışmalısınız. Biz yukarıda ilacın tavsiye edilen kullanım şeklini ve maksimum kullanım süresini ele aldık. Öncelikli olan kullanım şeklini elbette doktorunuzun sizin için belirleyecektir ve doktorunuz gerekli görürse ilacın kullanım süresini de uzatılabilir.

Gribo Cold Ne İşe Yarar?

İlacın etken maddelerinden ibuprofen ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklere sahiptir. Psödoefedrin hidroklorür ise burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) oluşan mukus dolgunluğunun azaltılmasını sağlayan bir etken maddedir. İlaç bu özellikleri sayesinde grip, soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları ve sinüzit gibi hastalıklarda görülen ağrı, ateş, yoğun mukus salgısı durumuna çözüm olmaktadır.

Gribo Cold Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın kullanımında görülebilecek riskli yan etkileri aşağıda listeledik.

 • Nefes Darlığı
 • Yüz, göz, dil ve boğazda şişme
 • Deride şiddetli kaşıntı veya döküntü
 • Baş Dönmesi
 • Tansiyonda Yükselme veya Düşme
 • Kalp Atışlarında Düzensizlik
 • Gözlerde veya Deride Sarılık
 • Dışkıda veya Kusmukta Kan
 • Deride Morluklar
 • Burun veya Diş Eti Kanaması
 • Kaslarda Ani Güç Kaybı
 • His Kaybı
 • Şiddetli Baş Ağrısı

Bunların hepsi ilacın çok ciddi yan etkileridir. Çok seyrek görülürler. Herhangi birisini göstermeniz durumunda ilacı kullanmayı hemen bırakın ve en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurun.

Gribo Cold Fiyatı ve Muadilleri Nelerdir?

İlacın 2023 yılındaki fiyatı 83.50 TL’dir. Güncel fiyatına ise yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. İlaç SGK tarafından karşılanır. Reçeteli veya reçetesiz eczanelerden temin edebilirsiniz.

İlacın muadillerini aşağıda listeledik.

Gribo Cold Kullananlara Genel Tavsiyeler?

Bazı durumlarda ilacın kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez ve kullanımı ciddi yan etkilere sebep olabilir. Eğer aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuza bildirmelisiniz.

 • Tedavi edilmemiş mide veya on iki parmak bağırsağı hastalığınız var ise
 • Yüksek tansiyonunuz var ise
 • Depresyon tedavisi için Monoamin Oksidaz İnhibitörü bir ilaç kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız
 • Şiddetli kalp yetmezliğiniz var ise
 • Göz tansiyonunuzda artış var ise
 • Şeker hastalığınız var ise
 • Emziriyorsanız

ilacı kullanmayınız.

Cabral ne işe yarar?

Gribo Cold Hamilelikte Kullanılır Mı?

İlacın hamilelik boyunca kullanılması tavsiye edilmez. İlacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrendiyseniz hemen kullanmayı bırakın veya doktorunuza danışın.

Gribo Cold Araç veya Makine Kullanımını Etkiler Mi?

İlacın kullanımından sonra baş dönmesi olabilir bu nedenle araç veya makine kullanılması tavsiye edilmez.

Gribo Cold Yaşlılarda Kullanılır Mı?

İlacı yaşlılara erişkin dozu seviyesinde kullanabilirsiniz ancak 60 yaşından büyük hastalara dikkat etmelisiniz veya doktora danışarak kullanmalısınız. 60 yaşından büyük kişiler için istenmeyen etkileri olabilir.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Hümeyra Kaya
Ben Hümeyra Kaya. 2002 yılında doğdum. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim. Edindiğim bilgilerden yararlanarak sizlere yazı yazıyorum, umarım verim alırsınız.