Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Beklazon Krem Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Beklazon Krem Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Beklazon Krem Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Beklazon

Etken Maddesi: Beklometazon dipropiyonat

Grubu: Kortizon

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Krem

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

BEKLAZON %0.025 30 GR KR. 869956935001925.63 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
BEKLAZON %0.025 30 GR POM. 869956938001624.89 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
BEKLAZON %0.025 50 ML LOS. 869956948001339.74 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Beklazon krem alerji, kontakt dermatit başta olmak üzere bir çok alerji ve romatizma hastalıklarında kullanılmaktadır. Bu merhemin pembe renkli ve mavi renkli tipleri bulunmaktadır. Mavi ve pembe renkli kutuların ne manaya geldiği başta olmak üzere kremin tedavi planı ve daha fazla merak edilen tüm soruların cevabını sizler için araştırdık.

Beklazon Krem Nedir?

Beklazon krem etken maddesi beklometazon dipropiyonat olan bir ilaçtır. 30 gramlık tüpler halinde satılan beyaz homojen kremdir. Egzema ve alerji hastalıklarında deride oluşan belirtilerin tedavisinde kullanılır. Kremin iki formu bulunmaktadır. Bunlar;

 • Mavi renkli tüpte satılan Losyon formu
 • Pembe renkli tüpte satılan Pomad formu

Pembe renkli tüp içerisinde satılan merhemin mavi tüpte satılandan farkı pomad maddesidir. Pomad maddesi ise kaşıntıyı önleyen yağlı bir maddedir. Yağlı madde olan pomad kıllı deri gibi emilimi zor olan bölgelerde merhemin deriye nüfus etmesini sağlar.

pembe beklazon krem

Beklazon merhem etken maddesi beklometazon dipropiyonat sayesinde etkisini gösterir. Beklometazon dipropiyonat kortizon türevidir. Bu madde cilde sürüldüğü takdirde cilt yüzeyinde kaşınmamızı sağlayan maddelerin vücuda haber vermesini engeller. Bunun sonucunda kaşıntı hissi başta olmak üzere, kızarıklık ve şişliklerin tedavisinde kullanılır.

Beklazon Krem Nasıl Kullanılır?

Beklazon krem genellikle günde iki defa kullanılması önerilir. Ancak bu tedavi edilecek hastanın durumuna göre değişiklik gösterilir. Yiyecek ve içeceklerle bir ilişkisi bulunmayan merhem aç ve tok karnına kullanılabilir. Krem deri üstünde ince bir tabaka olacak şekilde ovularak sürülmesi gerekmektedir. Riskli hasta ve yaş gruplarında kullanımı ise şu şekildedir;

 • 18 yaşından küçüklerde yetişkinlere göre daha hassas oldukları için kortizon içeren merhemin kullanılmaması önerilir. Eğer kullanılmak zorunda kalındıysa kortizonun olumsuz etkileri (büyümede ve kilo alınımında yavaşlama gibi) takip edilmesi gerekmektedir.
 • 65 yaş üstü kişilerde kullanılmamasını gerektirecek bir bulgu yer almamaktadır.
 • Hamile olan kişiler uzun süreli kullanımı bebeği etkilemektedir. Bu yüzden uzun süreli veya yüksek doz kullanmamalıdır.
 • Emziren kişilerde ilacın süte geçip geçmediği hakkında sağlıklı bir çalışma yer almamaktadır. Bu yüzden mümkün olduğun merhemin kullanılmasından kaçılması gerekmektedir.
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılmaması yönünde bir çalışma bulunmamaktadır.
krem sürme

Krem derinin üzerine ovularak iyice emilmesi gerekmektedir. Etkisi yaklaşık yarım saat içerisinde başlamaktadır. Maksimum dozu bulunmamaktadır. Ancak kortizon içerdiği için fazla miktarda kullanılmaması gerekmektedir.

Beklazon Krem Ne İşe Yarar?

Beklazon krem alerji ve romatizma hastalıkları kaynaklı deri dokularında oluşan bulguların tedavisinde kullanılmaktadır. Merhem sadece cilt dokusunda olan belirtilerin hafiflemesinde veya geçmesinde kullanılır. Bu yüzden beklazon merhem ne işe yarar sorusuna hastalık hastalık ayırarak değil şikayetlerin tedavisinde ne işe yaradığını anlatacağım.

Beklazon Krem

Krem yukarıda yer alan kontakt dermatit gibi ciltte oluşan yaraların tedavisinde kullanılır. Kortizon içerdiği için mümkün olan en az dozla tedavi edilmek amaçlanmaktadır. Bu yüzden tedaviye günde iki defa ile başlanır. Şikayetlerin geçme durumuna göre bu sayı yükseltilebilir. Şikayetlerin geçmesinden sonra tedavi hemen kesilmektedir.

Tedavi kesildikten sonra belirtilerin tekrardan başlaması durumunda kortizon içeren kremin etkili olduğu dozda kullanmaya başlanır. Şikayetlerin geçmemesi durumunda günde kullanılacak miktar arttırılabilir. Şikayetlerin geçmesi durumunda bu sefer birden kesilmemesi gerekmektedir. İlaç dozunu azaltarak kesilmesi gerekiyor. Bunun için genellikle bırakma takvimi şu şekildedir;

 • Günde 1 defa kullanmak (Yaklaşık 5 gün süreyle)
 • 2 günde bir kullanmak (Yaklaşık 1 hafta)
 • 3 günde bir kullanmak (Yaklaşık 1 hafta )

Beklazon Krem Yan Etkileri

Beklazon krem kortizonlu olduğu için çok sayıda yan etkisi bulunmaktadır. Öncelikle deride ilaç etkileşimine bağlı problemler olduğu takdirde(Detaylı bilgiyi ilaç erüpsiyonu yazımızdan okuyabilirsiniz) vakit kaybetmeden merhemi kullanımının kesilmesi gerekmektedir.

Yapılan çalışmalar sonunda en fazla karşılaşılan istenmeyen etkiler şu şekildedir;

 • Sivilce benzeri lezyon
 • Deri Döküntüsü
 • Kaşıntı
 • Kurdeşen
 • Yanma Hissi
 • Kuruluk ve Cilt Altında Küçük Kanamalar
 • Deride İncelme veya Kalınlaşma

Bu belirtilerin haricinde kortizonun etkisi ile böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonların(adrenalin, nöroadrenalin ve östrojen gibi) düzeylerini değiştirebilmektedir. Kan tahlilinde veya hormon miktarının değişimine bağlı belirti görüldüğü zaman vakit kaybeden bir doktora görünülmesi gerekmektedir.

Beklazon Krem Fiyat ve Muadili

Beklazon Krem Fiyat 2023 yılında 25.63 ₺ olarak satılmaktadır. Ancak SGK ödeme listesinde yapılan sık değişimler ve ilaç fiyatlarının güncel halini yazının başında yer alan tabloda görebilirsiniz. Tabloda yer alan fiyatlar ve ödeme bilgileri anlık olarak güncellenmektedir.

Kortizon içeren kremin muadili bulunmaktadır. Ülkemizde eczanelerde satılan beklazon merhem muadileri şu şekildedir;

 • Beklamet
 • Rinoclenil

Beklazon Krem Yorumları

Beklazon krem kullanan kişilerin eczacılar ve doktorlar başta olmak üzere sağlık çalışanlarına en fazla sordukları sorular ve yorumları maddeler halinde değindik.

 • Krem yüze sürülebilir. Ancak gözlere temas etmemesi gerekmektedir. Yüz bölgesinde oluşan yaraların tedavisinde kullanılır.
 • Kortizon içeren merhem vajinaya sürülmez. Çünkü kadın genital organında bulunan doğal bakterileri bozar. Bunun sonucunda genital enfeksiyonlar başta olmak üzere kuruluk ve kaşıntı hissi gibi belirtiler görülebilir.

Köpüklü İshal Nedir? Yazımız dikkatinizi çekebilir.

Beklazon Krem Cildi Kurutur Mu?

Beklazon krem cildi kurutmaz. Özellikle pembe renkli kutuda satılan pomad takviyeli merhemde cildin nemli durmasını sağlamaktadır.

Beklazon Krem Tahriş Eder Mi?

Beklazon krem su ve yağ içeriğinden dolayı cilde tahriş edecek etki gözlenmemektedir.

Kaynak: Prospektus