Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Primer Dismenore(Şiddetli Adet Sancısı) Tedavi Önerileri

Primer Dismenore(Şiddetli Adet Sancısı) Tedavi Önerileri
Primer Dismenore(Şiddetli Adet Sancısı) Tedavi Önerileri

Primer dismenore adet döneminin rahimdeki kasılmaları nedeniyle ağrılı geçmesi durumudur. Ağrı daha sık olarak alt karın bölgesinde gelişir. Bu hastalığın neden oluştuğu bulunamamıştır ancak ergenliğe erken girmek gibi bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Oldukça yaygın olan bu hastalığın tanısının konulması için doktorun bu tarz bir ağrıya neden olabilecek diğer durumları dışlaması gerekmektedir. Bu hastalığın tedavisinde çeşitli ağrı kesici ilaçlar, ısı uygulaması gibi yöntemler uygulanabilir.

Primer Dismenore Nedir?

Primer dismenore adet (menstrüasyon) döneminin öncesinde veya sonrasında alt karın bölgesinde ağrılı hissedilmesi hastalığıdır. Altta yatan herhangi bir neden olmamasına gelişen adet ağrısı (dismenore) çeşididir. Eğer altta yatan endometriosis dediğimiz rahim içindeki kas dokusunun vücudun başka bir yerinde ortaya çıkması, enfeksiyon ve buna bağlı yapışıklık gibi nedenlerle ortaya çıkarsa bu duruma sekonder dismenore denir.

Primer dismenorenin toplumda sıklığı %90’lara kadar çıkmıştır. bu nedenle en sık görülen jinekolojik hastalıktır. Beraberinde bulantı, baş ağrısı gibi belirtilerle beraber gelişebilir. Bazı dönemler tekrarlarken hiç belirti vermeyebilir.

Risk Faktörleri

Oluşma nedeni tam olarak belirlenemese de çeşitli risk faktörleri belirlenmiştir bunlar şu şekilde sıralanabilir :

 • Doğum yapmamış olmak
 • Erken yaşta ergenliğe girmek
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • Ailede daha önce bu durumun var olması
Primner Dismenore Belirtiler
Bu durumlar dismenoreyi işaret eder.

Neden Oluşur ?

Rahim (uterus) içerisindeki kas dokusunun (endometrium) prostaglandin (PGF2 alfa) denilen bileşiğin salgılamasındaki artışla beraber bu kas dokusunun normalden çok daha sert ve fazla sayıda kasılmasıyla oluşur. Kasılma miktarı o kadar artar ki, kas dokusunu besleyen damarlar sıkışır ve ağrı giderek şiddetlenir.

Primer Dismenore Belirtileri Nelerdir?

Primer dismenore belirtileri kendisini özellikle menstrüasyon (adet) dönemiyle beraber gelişen 24 – 72 saat süren ağrı ile belli eder. Bu ağrı spazm, kramp tarzındadır ve bazen bel bölgesine yayılabilir. Bu bölgelerde görsel olarak bir değişim (morarma vb.) yoktur. Ağrı, en sık belirti olsa dahi belirtiler bu kadarla sınırlı değildir. Genel belirtiler şu şekildedir :

 • Kıvrandırıcı, kramp tarzında alt karın bölgesinde ağrı
 • Karında baskı hissi
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Yüz ve boyunda kızarmalar

Primer Dismenore Tanısı Nasıl Konulur?

Primer dismenore tanısı diğer hastalıkların dışlanmasıyla konulur. Doktor ayırıcı tanıyı yaptıktan sonra bu hastalığa ve ağrıya yönelik sorular soracaktır. Bu sorular özellikle şunlardır

 • Ağrıların Menstrüasyon dönemiyle ilişkisinin durumu
 • Ağrının şekli, ne zaman başlayıp sonlandığı
 • Menstrüasyon döneminin düzenli olup olmadığı
 • Menstrüasyon döneminin uzunluğu ve kanama miktarı
 • Cinsel hayat ile ilgili sorular ( partner sayısı, düzeni, ağrı hissi, akıntı vb.)
Primer Dismenore Tanısı
Teşhis yapılırken US önemli yer tutar.

Ayırıcı tanıya gidilmesi doktor şu test ve görüntüleme yöntemlerini de isteyebilir :

 • Ultrason ile kitle doğum sonrası yapışıklık vb. durumların tanısı konulabilir.
 • Spekulum ile muayene, herhangi bir kitle şüphesinde rahim içi görüntülenebilir.
 • Vajinal sürüntü ile enfeksiyon varlığı test edilebilir.

Primer Dismenore Tedavisi

Primer dismenore tedavisi ağrının oluşmasını engellemek ve yatıştırılmasını sağlamaktır. Genel olarak anti inflamatuar ağrı kesiciler bu hastalığın tedavisinde kullanılır. Her ay menstrüasyon (regl) başlayıp ağrıyı oluşturmadan ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Ağrı kontrolü için en sık kullanılan ilaçlar ibuprofen ve mefanemik asittir. Ağrıya bel veya alt karın bölgesine sıcak su torbası koymak iyi gelebilir.

Bazı uzmanlar doğum kontrol haplarının bu ağrıların şiddetini düşürdüğünü ve bazı hapların menstrüasyon sıklığında azalma oluşturduğunu böylece adet görülmediği için ağrının oluşmadığını açıklamışlardır

Ayrıca psikolojik danışma ile bu dönemlerdeki endişenin giderilmesinden fayda görüldüğünü bir çok kadın dile getirmiştir.

Alternatif Tedaviler

Bu tedavilerin tıbbi bir geçerliliği olmasa da bir çok kişi bu tedavilerden fayda gördüğünü belirtmişlerdir. Genel anlamda sakinleşme üzerine özelleşen yöntemler oldukları için stresten uzak durarak da bu tedavilerden edinilebilecek faydalardan bu yöntemleri kullanmadan da sağlanabilir.

Stres Yöntemi İle TedaviAğrı Yönetimi İle Tedavi
Yoga Akapunktur
MeditasyonMasaj
Konuşma terapisiFizyoterapi yöntemleri
Gevşeme terapisiTamamlayıcı tıp tedavileri
Primer Dismenore Ağrı ve Stres Yönetimi ile Alternatif Tedavi Yöntemleri

Tam anlamda nedeni ve tedavisi bulunmayan bu hastalık için bazı tavsiyelere yazımızın ileriki kısmında değineceğiz.

Primer Dismenore Hastalarına Öneriler

 • Primer dismenore hastalığının ağrılarının azalması için genel olarak sıcak su uygulanması, düzenli bir hayat tarzı önerilir. Ağrı kesici alınmasına rağmen ağrının tam olarak geçmemesi yaygın bir durumdur. Bu nedenle bu öneriler oldukça değerli hale gelmektedir çünkü bir çok kadın sadece bu önerilerle bile ağrılarında azalma meydana geldiğini belirtmiştir.
 • Uzun süreler boyunca çalışmak genel olarak stres yarattığı için ağrı miktarında artış yaratabilir bu nedenle çalışma sürelerini azaltılması hiç değilse de dinlenme miktarının arttırılması tavsiye edilir.
 • Düzenli fiziksel egzersiz bu durumun oluşması için bir risk faktörü olan obezite tedavisi için de önerilmekle beraber egzersiz yapan kadınlarda bu ağrıların daha az geliştiği görülmüştür.
 • Günümüzde artan miktarlarda tüketilen kahvenin içeriğindeki kafein maddesi nedeniyle ağrı miktarında artış yarattığı üzerine bir çok araştırma yapılmıştır. Bu nedenle mensturasyon döneminde kahve içilmemesi önerilmemektedir.
Primer Dismenore Hastalarına Öneriler
Yoga primer dismenorede stres yöntemi için oldukça yararlı bir yöntemdir
 • Sigara ve alkol tüketiminin insan sağlığı üzerinde hasar bıraktığı kanıtlamıştır. Sigara ve alkolün bir çok zararıyla beraber ağrı kontrolünü bozduğu ve doğrudan rahim dokusunda toksik etkileri olduğu gösterilmiştir.
 • Bu ağrılar çok artarak ilerleyebileceği için doktora başvurmakta ve erken tedaviye başlamakta oldukça yara görüldüğü bir çok kaynakta belirtilmiştir.
 • Akıntı, sıvı gelmesi kanama gibi durumlarda her zaman doktora başvurulması gerekmektedir. Özellikle erken başlayan ve uzun süren kanamalar için menstrüasyon döneminin ne zaman başladığı, ne kadar sürdüğü gibi soruların yanıtı gerekebileceği için günlük tutmakta fayda vardır.

Anjioödem yazımız da ilginizi çekebilir.

Primer Dismenore (Adet Sancısı) Kimlerde Görülür ?

Toplumda yapılan çalışmalarda kadınların %90’dan fazlası hayatlarında en az bir kere adet sancısı (dismenore) çekmişlerdir.

Primer Dismenore Kısırlık Yapar Mı ?

Kısırlık (infertilite) yapmaz ayrıca doğum yapmamış kadınlarda daha sık görülmekle beraber doğum yaptıktan sonra ağrılarda azalma meydana geldiği bildirilmiştir.

Kaynak : www.mayoclinic.org