Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Quando 8 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

Quando 8 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Ne Kadar?
Quando 8 mg Ne İşe Yarar? Güncel Fiyatı Ne Kadar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Quando

Etken Maddesi: Lornoksikam

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı: Romatizma, Ağrı Kesici

İlaç Formları: Tablet, Ampul

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

QUANDO 8 MG 10 FTB869956609402244.68 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Quando 8 mg tablet formunda bulunan bir ağrı kesici ilaçtır. NSAİİ ilaç grubuna dahil olan bu ilaç, ciddi travma, geçirilemeyen ağrılar, iğne formunda ağızdan ilaç kullanımının mümkün olmadığı durumlarda damar veya kas içerisine iğne ile olarak uygulanır. Üretiminde etken madde olarak lornoksikam içerir.

Tablomuzda güncel olarak ilacın fiyatı ve SGK tarafından karşılanma durumunu görebilirsiniz. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu ilacın özellikle hangi hastalıklarda kullanıldığına, yan etkilerine ve hangi durumlarda kullanılmaması gerektiğine değineceğiz.

Quando 8 mg Nedir?

Quando 8 mg film tabletler halinde kullanılan bir ilaçtır. Acil vakalarda ve birçok geçmeyen ağrı şikayetinde iğne formunda çözelti halinde kas içerisine veya damar içerisine iğne ile enjekte edilerek uygulanır. Etkisini ağrı oluşumunda etkili olan enzimlerin çalışması üzerinden oluşturur.

Steroid olmayan anti inflamatuar ilaç grubuna aittir (NSAİİ) . COX enzimlerinin çalışmasını engelleyerek ağrı oluşumunu engellemeyi amaçlar. COX enzimi neredeyse her hücrede bulunabilen vücut savunmasında rol oynayan maddelerin üretimini sağlar. Mide mukozasını koruduğu için bu enzimin baskılanması (ilacın kullanılması) mideyi korunmasız hale getirir.

Quando 8 mg Nasıl Kullanılır?

Quando 8 mg kas içine (genelde kalçaya) veya koldaki damarların içine iğne ile enjekte edilerek uygulanır. Daima doktor tarafından önerilen şekilde kullanılmalıdır. İğne formu ise genellikle bir doktor veya hemşire tarafından acilde uygulanır. Gün içerisinde en fazla 2 kez 8 miligramlık flakonlar kullanılabilir.

Doktor tarafından reçete edilerek tablet formunda kullanılabilir. Ayrıca sürekli ağrı yakınması olan kişiler için iğne formu dış merkezlerde de uygulanabilir. Deneyimsiz kişiler tarafından iğne uygulanmamalı ve aşırı doz kullanımdan kaçınılmalıdır

Eğer damar yolu açılmışsa doktor serum içerisine iğneyi sıkarak da bu ilacı uygulayabilir. Yaş gruplarına ve var olan hastalıklara göre kullanım miktarı ayarlanabilir. Aşağıda yer alan tabloda hastalara göre kullanım durumlarını ele alacağız.

Hasta Grubu Kullanım Durumu
18 yaş altı çocuklardaKullanımı önerilmez
18-65 yaş arası yetişkinlerdeKullanım doktorun reçete ettiği şekildedir
65 yaş üstü kişilerdeKullanım için özel bir doz ayarlaması gerekmez
Hamilelerde6 aylık hamileliklere kadar kullanılabilir.
Kronik böbrek ve karaciğer hastalarındaKullanıma doz ayarlaması ile başlanır
Quando 8 mg Kimlerde Kullanılır?

Quando 8 mg iğne aşağıdaki durumlardaki kullanımlarına doktor tarafından karar verilmesi gerekmektedir:

 • Bu ilacın içerisindeki etken madde olan lornosikam’a karşı herhangi bir alerjik yakınma, döküntü, kaşıntı oluştuğu durumlarda
 • İlacın kullanımına bağlı ağız, yüz ve boyun şişiyorsa ilacın kullanımı hemen kesilmelidir.
 • Mide, bağırsak kökenli kanamalarda kullanılmaması önerilir.
 • Beyin damarları içerisinde kanamalarda kullanılmaması önerilir.
 • Kan sayımındaki trombosit dediğimiz hücrelerin az olması durumunda kullanılmaması önerilir.
 • Koroner kalp hastalığının tedavi döneminde ağrıların geçirilmesi için kullanılmaması önerilir.
 • Daha önce başka bir ağrı kesici ile alerjik reaksiyon oluşması durumlarında kullanılmaması gerekir.

Quando Ne İşe Yarar?

Quando, kronik ağrı durumlarında, yüksek derece ağrı şikayeti olan kişilerde kullanılabilir. İğne formuysa ağız yoluyla ağrı kesici kullanılamayan durumlarda, geçmeyen ağrı şikayetlerinde kullanılır. Bu ilacın hastalığa ve ağrıya göre doz ayarlaması doktor tarafından yapılmalıdır. Bu ilacın kullanıldığı durumları aşağıda ele alalım.

Ağız Yoluyla İlaç Alımının Mümkün Olmadığı Durumlar

Sindirim sistemini oluşturan ana organlar olan boğaz, yemek borusu, mide veya bağırsak duvarlarında oluşan hasarlanmalara bağlı olarak oral alım kısıtlanabilir. Ayrıca yardımcı bir organ olan pankreasın iltihaplanmasında da oral alım kesilmediğinde ağrı daha çok artar. Bu nedenle ağız yoluyla ilaçlar kullanılamaz.

Travma ve Kazalar

Travma ve yaralanmalarda birçok kas, kemik ve eklem zarar görür. Bu zarar oldukça yüksek olduğu için çok fazla ağrı olur. Bu ağrının tedavisi için ağız yoluyla kullanılan ilaçlar yetersiz kalabilir.

Akut Gut Hastalığı

Gut hastalığı eklem arası dokularda kristal yapılı tuzların oluşturduğu çökeltiler nedeniyle ağrı oluşturur. Etkilenen eklemeler şiş ve kızarık hale gelirler. Bu eklemler çok şiddetli ağrılar oluşabilir bu nedenle bu ilaç bu hastalarda kullanılabilir.

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, bağ dokusu dediğimiz eklem arası dokuyu etkileyen bir romatoloji*k hastalıktır. Bu hastalığın en belirgin bulguları omurga ve bel tutulumuna bağlı olarak oluşan ağrı ve tutukluktur. Bu hastalıktan etkilenen kişilere bir çok ilaç ile birlikte ağrı kesici olarak verilebilir.

Eklem Enfeksiyonları

Eklemler bir çok mikrop ile enfekte olabilir. En sık streptokok grubuna ait bakterilerle enfekte olur. Bu nedenle eklem içlerinde sızlama ağrı gelişebilir ve tedavisi için bu ilaç kullanılabilir.

Kadınlarda Adet Sancısı ve Ağrısında

Daha önceki yazılarımızdan olan ağrılı adet dönemlerinde hastanın acısını ve ağrısını dindirmek için kısa süreli kullanılabilir. Ancak bu ağrının altında yatan nedenleri bulmak oldukça önemlidir.

Cerrahi ve Ortopedik Ameliyatlar Sonrasında

Özellikle ortopedik cerrahi alanlarda kullanılmakla birlikte neredeyse tüm cerrahi alanlarda hastanın ameliyat sonrası dönemdeki ağrısını yatıştırmak için kullanılır.

Quando 8 mg Yan Etkiler Nelerdir?

Quando 8 mg’lık ilaç çözeltisi genellikle diğer ağrı kesicilerle aynı yan etkileri gösterir. Bu yan etkiler ilacın engellediği enzim sistemleri üzerinden oluşur. Bu nedenle sıklıkla bu enzimlerin kullanıldığı doku ve organlarda yan etki gelişebilir. Bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir :

 • Yüz ve dudak çevresinde şişmeler
 • Boğazda şişmeler ve nefes darlığı
 • Daha önceki herhangi bir ağrı kesici kullanımında alerjik reaksiyon oluşması
 • Ayak bileklerinde şişme karın içerisinde şişkinliklerin meydana gelmesi
 • El, ayak ve ağız bölgelerinde yüksek ateş ile beraber seyreden iltihaplı döküntüler
 • Deride kırmızı döküntülü kabarcıklar oluşması
 • Deri ve gözlerde sararma, sarılık

Bunlar oldukça ciddi yan etkilerdir eğer bunlardan birisi sizde görüldüyse acilen müdahale edilmesi gerekmekte ve mutlaka vücudun ilaca karşı bir alerjik yanıt oluşturma durumu kontrol edilmelidir.

Quanda İğne Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?
Quando 8 mg iğne doğru uygulanmazsa istenmeyen etkiler görülebilri.

Eğer ki bu ilaca karşı bir alerjik yanıt oluşuyorsa doktor tarafından bu sizin tıbbi hikayenize eklenmelidir. Herhangi bir zamanda doktor size ilaç yazmadan önce bu durumu belirtmeniz gerekmektedir. Böylece alerjik reaksiyon oluşmaması için doktor yazacağı ilacı değiştirebilir.

Quando 8 mg Fiyat Ve Muadilleri Nelerdir?

Quando fiyat olarak 44.68 TL’den reçete edilerek satılmaktadır. Tabloda daha detaylı olarak güncel bilgi yer almaktadır. Bu ilacın ülkemizde satılan Quando 8 mg muadili ilaçlar şunlardır :

 • Lornox
 • Lorqua
 • Maxcotil
 • Xefo

Luxat ne ilacıdır? Ne işe yarar? Sizin için derledik ve ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Quando Hangi Marka Tarafından Üretilmektedir?

Quando 8 mg’lık ilaç çözeltisi Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. tarafından üretilmektedir.

Quando’ya Alerjim Varsa Diğer Ağrı Kesicilerden Birini Kullanabilir Miyim ?

Quando’ya alerjiniz varsa diğer ağrı kesici ilaçlara da alerjiniz olabilir. Doktor kullanmamanız gereken ilaçları size liste halinde verecektir.

Kaynak : Prospektus