Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İbucold C Nedir? Soğuk Algınlığı, Grip? Güncel Fiyatı

İbucold C Fiyatı Nedir? Reçetesiz Alınır mı?
İbucold C Fiyatı Nedir? Reçetesiz Alınır mı?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: İbucold C

Etken Maddesi: Ibuprofen + psödoefedrin hidroklorür + askorbik asit

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı: Soğuk Algınlığı, Ağrı Kesici, Ateş Düşürücü

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

IBUCOLD C 200/30/300 MG 30 FTB8680760092235104.67 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

İbucold C soğuk algınlığında kullanılan bir ilaçtır. Bu kişilerin yakındığı ateş, vücut ağrıları ve burun tıkanıklığı gibi belirtileri iyi gelir. İçeriğindeki C vitamini antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileşmeyi hızlandırır. Genişleyen burun damarlarını büzüştürerek burun tıkanıklığını giderir.

Soğuk havalarda bağışıklığımızın düşmesi sebebiyle virüs ve bakterilere karşı savunmamız azalır. Soğuk algınlığı ve grip özellikle kış aylarında çoğumuzun karşılaştığı bir durumdur. Bu hastalıklara bağlı semptomların giderilmesinde kullanılır. Hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü etkisi vardır. Reçetesiz olarak satılabilmektedir. İbucold C fiyatı tabloda sürekli olarak güncellenmektedir.

İbucold C Nedir?

İbucold C ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve askorbik asit (C vitamini) etken maddelerini içeren NSAİİ bir ilaçtır. 10, 20, 24 ve 30 tabletlik ambalajlarda kullanıma sunulmuştur. Hem reçete ile hem reçetesiz olarak eczanelerden alabileceğiniz soğuk algınlığı ve üst solunum yolu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Ibuprofen vücutta enflamasyona ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak ağrı kesici etki gösterir. Psödoefedrin burundaki kan damarlarını büzüşmesini sağlayarak burun tıkanıklığını giderir ve burun akıntılarını hafifletir. İçeriğinde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığı olan kişilerde tedaviye C vitamini eklendiğinde iyileşme süresinin kısaldığı görülmüştür

ibucold c
İbucold-c ne işe yarar

İbucold C Nasıl Kullanılır ?

İbucold C tablet ağızdan su ile alınır. Tabletler ezilmeden ve çiğnenmeden yutulmalıdır. Önerilen doz günde 2 tablet almaktır. Sabah 1 tablet ve gece uyumadan önce 1 tablet şeklinde kullanım gece artan soğuk algınlığı belirtilerine karşı tedavide etkili olacaktır. Aç veya tok karnına alabilirsiniz. Soğuk algınlığının daha ağır geçtiği bireylerde doktor tavsiyesi ile 4-6 saatte 1 tablet içilebilir. Bir günde en fazla 6 tablet içebilirsiniz.

ibucold c
İbucold-c nasıl kullanılır

İbucold C Ne İşe Yarar ?

Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Burun mukozasının azaltılması ile solunum sisteminin rahatlatılmasını sağlar, burun tıkanıklığını giderir. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurur. C vitamini ise antioksidan etkisiyle iyileşmeyi hızlandırır. Boğaz ağrısına iyi gelir.

Sinüzit hastalarında iltihaplı sinüslerin boşalmasına katkı sağlar. Vücut damarlarının genişlemesine sebep olan histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı oluşturur. İbucold C damar büzücü etkisi ile bu semptomların hafifletilmesini sağlar. Grip veya nezleye bağlı olarak oluşan vücut ağrılarını azaltır. Kırgınlık ve  halsizliğin azalmasını sağlar.

İbucold C Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu ilacın da içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaştığınızda mutlaka bir sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurmalısınız.

Yaygın

 • Sinirlilik
 • Baş ağrısı
 • Bulantı, kusma
 • İshal
 • Ağız kuruluğu

Yaygın Olmayan

 • Uyuklama
 • Karıncalanma
 • Gastrit, ülser
 • Karaciğer iltihabı
 • Nefes darlığı

Seyrek

 • Boyun sertliği
 • Göz sınırı iltihabı
 • Kalp ağrısı, çarpıntı
 • Kulak çınlaması

İbucold C Fiyatı ve Muadilleri

İbucold C eczanelerde 104.67 TL olarak satılmaktadır. Güncel olarak SGK ödeme listesinde yer almaktadır. Bu ilaç ile aynı etken maddelere sahip muadilleri şu şekildedir:

İbucold C Kullananlara Genel Tavsiyeler

Yazımızda verilen bilgilere ek olarak aşağıda yazılanlara da dikkat etmeniz gereklidir:

 • İçeriğinde bulunan psödoefedrin tansiyonun yükselmesine sebep olabileceğinden dolayı hipertansiyon ve böbrek hastalığı olan kişilerde kullanımı önerilmez.
 • Koroner arter by-pass ameliyatı geçirmiş kişilerde kullanımı önerilmez.
 • 12 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

Aşağıdaki yorum bölümünden İbucold C kullanıcı deneyiminizi bizimle paylaşabilirsiniz. Soru cevap bölümünden ise bu ilaçla alakalı sormak istediklerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaptoril dil altı hapı ne zaman kullanılmalıdır? Etkisi ne zaman başlar?

Soğuk Algınlığından Korunma Amaçlı Kullanabilir Miyim?

Okul çağı çocuklarında bu ilacın kullanılması soğuk algınlığını yakalanmayı azalttığı görülmüştür fakat içeriğindeki maddelerin yan etki oluşturabileceğinden dolayı korunma amaçlı değil tedavi amaçlı kullanılması önerilir

İbucold C Bir Antibiyotik Midir?

Hayır bu ilaç bir antibiyotik olmayıp yalnızca Üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı semptomların giderilmesinde kullanılır

İlacın etkisini Arttırmak ve Daha Hızlı İyileşmek İçin Ne Yapmalıyım?

İlacı kullanırken düzgün beslenmeniz ve düzenli uyku uymanız bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırır. Doktorunuzun önerdiği başka ilaçlar varsa onları da aksatmayınız.

İlaç Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Birkaç saat içerisinde ağrı kesici ateş düşürücü etkisini gösterir. Tamamen iyileşme süreci ise yaklaşık 1 hafta sürer.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.