Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Aferin Şurup 100 ml – Çocuklarda Ateş Düşürücü -Güncel Fiyat

100 ml Pediyatrik Aferin Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır? 
100 ml Pediyatrik Aferin Şurup Kaç Yaş İçin Kullanılır? 

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: A-FERİN

Etken Maddesi: Parasetamol, klorfeniramin

Grubu: NSAİ

Kullanım Alanı: Ateş Düşürücü, Ağrı Kesici

İlaç Formları: Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

AFERIN 1/160 MG PED 100 ML SRP869957057006236.7 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AFERIN PLUS 1/15/160 MG PED SR869957057014736.70 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Aferin Şurup, grip ve soğuk algınlıklarında çocuklar için yazılan ağızdan 5 ml’lik ölçeklerle alınan bir ilaçtır. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve antihistaminik grubu kombinasyonu bir ilaçtır. Grip ve soğuk algınlığının gösterdiği belirtileri hafifletmek ve tedavi etmek üzerine geliştirilmiş bir ilaçtır. Ülkemizde 100 ml şişelerde satılmaktadır.

Aferin pediyatrik şurup her 5 ml’lik ölçekte 160 mg parasetamol, 1 mg klorfeniramin içerir. 2 yaş üstü çocuklar için uygudur. Şiddetli karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarında kullanılmamalıdır. Baş ağrısı, mide bulantısı ve ishale sebep olabilir. Karaciğer hasarı yapmaya yatkın bir ilaç olduğundan dikkatli kullanılmalıdır. Aferin şurup kaç yaş için kullanılır, ne işe yarar ve yan etkileri nelerdir gibi en çok merak edilen soruları sizler için araştırdık ve cevaplarını paylaşıyoruz.

Aferin Pediyatrik Şurup Nedir?

Aferin pediyatrik şurup, nektarin aromali bir şuruptur. Grip ve soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkan baş ağrısı, kas ağrıları, burun tıkanıklığı, geniz kaşıntısı gibi belirtilere karşı kullanılır. Etken maddelerinden biri olan parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösteren bir analjeziktir. Diğer etken maddesi olan klorfeniramin ise bir antihistaminiktir.

Parasetamol içeriği vücudumuzun sıcaklığının kontrol edildiği noktanın eşiğini arttırarak ateşin düşmesini sağlar. Aynı zamanda bütün vücut sıvılarımıza yayılır. Vücudumuzda her organda bulunan ve yaralanma durumlarında damarlarımızı daraltarak kanamayı azaltan, bir yağ bileşeninin sentezini azaltırlar. Bu azalma sonucu dokularımıza kan gidememesi ve oksijensiz kalmalarıyla ortaya çıkan iskemi, ağrı, mide bulantısı, sırt ağrıları gibi belirtiler de azalmış olur.

Alım ŞekliAğızdan alınır
GrubuAnaljezik-Antihistamin
EtkisiAteş düşürme, ağrı kesme
Alınabilecek maksimum doz62,5 ml
Fiyat42.67 TL
Aferin Şurup
Aferin Şurup
Aferin Şurup 100 ml

Aferin Pediyatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

Aferin Şurup, 1 ölçekte 5 ml olmak üzere ağız yoluyla kullanılan bir ilaçtır.

Yaşlara göre kullanımı şu şekildedir:

 • 2 ila 6 yaş aralığında günde minimum 4 maksimum 6 doz olacak şekilde, her doz 5 ml olacak şekilde kullanılır.
 • 6 ila 12 yaş aralığındaki çocuklarda ise günde 4-6 doz arası, her doz 2 ölçek (10 ml) olacak şekilde kullanılır.
 • 12 yaş üzeri ve yetişkinlerde ise günde 4-6 doz, her doz 4 ölçek (20 ml) olacak şekilde kullanılmalıdır.  
Aferin Şurup
Küçük çocuklarda Aferin şurup şırınga ile kullanılabilir.

Günde 4 dozdan fazla kullanmak sakıncalıdır. A-ferin Pediatrik Şurubu maksimum 5 gün kullanınız. Alınabilecek maksimum doz günde parasetamol üzerinden 2 g’dir. 

Aferin şurup 2 yaşından büyük kişiler için kullanılır.

Karaciğer veya böbrek yetmezliği olan kişilerde çok dikkatli kullanılmalıdır. 2 yaş üzeri ve ciddi boyutta bir dolaşım sistemi, akciğer hastalığı, böbrek ve karaciğer fonksiyon bozuklukları olan kişiler doktor kontrolü altında kullanmalıdır. Alkol ile kullanılması karaciğerde ciddi sıkıntılara yol açar. Aferin şurup kullanmaması gereken kişiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Bu kişiler sadece doktor gözetimi altında kullanabilirler.

 • 60 yaş üzeri kişiler
 • Diğer ağrı kesicileri kullanan kişiler
 • Son iki hafta içerisinde antidepresan kullanan kişiler
 • Son iki hafta içerisinde uyku ilacı kullanan kişiler
 • Sara hastalığı için bir ilaç kullanan kişiler
 • Kan sulandırıcı ilaçları kullanan kişiler (Aferin şurup uzun sürede kullanan kişiler için)

Aferin Pediyatrik Şurup Ne İşe Yarar?

Aferin pediyatrik şurup vücut üzerinde birçok etki göstererek işe yarar. Vücut sıcaklığını ayarlayan noktanın eşiğini arttırarak vücudu hazırlıklı hale getirir. Böylece ateş düşmüş olur. Aynı zamanda ağrıya sebep olan bileşenlerin salınımını azaltarak nasıl sıcaklık eşiğini arttırıyorsa aynı şekilde ağrı eşiğini de arttırmış oluyor. Etken maddelerinden biri olan klorfeniraminin antihistaminik özelliği sayesinde vücudun alerjik tepkiler vermesine sebep olan histamini baskılar. 

Aferin Şurup
Aferin Pediyatrik Şurup Grip ve Soğuk Algınlığı içindir.

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde orataya çıkan baş, kas ve boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, burun-boğaz kaşıntısı, gözlerde sulanma gibi semptomların tedavisinde kullanılır. Günde 4-6 doz arası almak yeterlidir. Alındıktan 15-30 dakika sonra etki göstermeye başlar. Etkisi ise 4-5 saat sürdüğü için günde 4-6 saat arası almak semptomları hafifletmek için yeterli olacaktır. 

Aferin Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Aferin Şurup, yaygın yan etkileri olarak baş ağrısı, baş dönmesine örnek gösterilebilir ve uyku getirir. Bulantı, kusma, şişkinlik ishal veya kabız da yaygın yan etkilerdendir.

Yaygın olmasa da mide ve bağırsak kanamalarına, böbrek ve karaciğer hasarlarına sebep olabilir. Seyrek görülen yan etkileri ise şu şekildedir;

 • Depresyon
 • İştahsızlık
 • Deri döküntüleri
 • Kaşıntı
 • Yüzde ve dilde şişkinlik
 • Anafilaktik şok
 • Akciğer problemleri
 • Bulanık görme

Uzun süreli kullanımlarda tehlikeli olabilir. Karaciğer hasarına sebep olabileceğinden alkolle kullanılmamalıdır. Günlük doz aşılmamalıdır ve reçete edilmedikçe 2 yaş altı çocuklara verilmemelidir. Hamileler içinde aynı şekilde doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.  

Bahsedilen yan etkiler söz konusu olduğunda en yakın acil tıbbı müdahaleye başvurunuz ve doktorunuza haber veriniz.  

Aferin Pediyatrik Şurup Güncel Fiyat ve Muadilleri

Aferin Pediyatrik Şurubun güncel fiyatı 2023 itibariyle 42.67 TL’dir.

Türkiye’deki Aferin Şurup muadilleri arasında Actidem 150 ml şurup, A-Ferin 300 mg 30 kapsül, Antibeksin 100 ml şurup, Artu 100 ml şurup yer almaktadır.  NSAİİ grubunda yer alan bazı ilaçlar şu şekildedir;

Aferin Pediyatrik Şurubu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aferin pediyatrik şurubu kullandıktan sonra solgunluk, bulantı ve kusma gibi belirtiler gösterirseniz doz aşımı yapmış olabileceğiniz riskini unutmayınız. Bu durumda hızlıca en yakın acil tıbbı müdahaleye başvurunuz. Araç ve makine kullanımında Aferin şurubun alınımına dikkat ediniz, baş dönmesi yaratabileceğinden riskli bir durum oluşturabilir.  

Kısa sürede yüksek doz kullanmayınız aksi takdirde karaciğer zehirlenmesine yol açabilir. A-ferin şurubu almayı unutursanız hatırladığınızda dozu kullanınız. Unutulan dozu telafi etmek için çift doz almayınız.

Kaynak: Ndrugs.com