Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?
Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Hipokort

Etken Maddesi: Hidrokortizon

Grubu: Zayıf Etkili Kortikosteroidler (Grup 1)

Kullanım Alanı: Cilt

İlaç Formları: Krem

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

HIPOKORT %0.5 30 GR KR. 869956135018555.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
HIPOKORT %0.5 30 GR POM. 869956138020555.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Hipokort Krem ciltteki kızarıklığı gideren, şişkinliği azaltan ve kaşıntıyı önlemeye yarayan bir kremdir. Alerji, egzama, böcek sokması gibi durumlarda sık sık tercih edilir. Zayıf Etkili Kortikosteroidler (Grup 1) grubuna dahil bir ilaçtır. Düşük de olsa kortizol içerdiğinden kullanılırken dikkatli olunması gerekir.

İlaç 30 gramlık tüplerde satılır SGK tarafından karşılanır. Nemlendirici etkisi de vardır. Bolca ve uzun süre uygulanmamalı farklı bir etki görüldüğünde de doktora başvurulmalıdır. Yazımızdan ilacın içeriği, nasıl kullanılması gerekildiği, ne işe yaradığı, fiyatı ve muadili olan ürünler gibi detaylı bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hipokort Krem Nedir?

Hipokort Krem çeşitli sebeplerden ve farklı yerlerde oluşan aşağıdaki cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçtır. Bu hastalıklarda oradaki vücudun iltihabi yanıtını baskılayarak hastanın hissettiği şikayetlerin azalmasını sağlar. Kullanıldığı hastalıklara örnek olarak şunlar verilebilir:

 • Egzama
 • Sedef Hastalığı
 • Böcek Sokması
 • Güneş Yanıkları
 • 1.derece Yanıklar
 • Alerjik Kaşıntılar

Etken maddesi 1 gr’da 0.5 mg Hidrokortizon Asetattır. Düşük kortizol içerdiğinden dolayı Zayıf Etkili Kortikosteroidler (grup 1) grubuna dahildir. Düşük de olsa kortizol içerdiğinden doktor kontrolünde kullanılması gerekir. 30 gramlık mavi beyaz renkli alüminyum tüpler içerisinde satılır. Eczanelerden reçeteyle temin edilebilir.

Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?

Hipokort Kremi doktorunuzun tedaviniz için yazdığı şekilde ve ölçüde kullanmalısınız. Kremi uygulayacağınız bölgeyi öncesinde güzelce temizleyiniz. Temizlediğiniz bölgeye kremi ince bir tabaka halinde yedirerek ve hafifçe masaj yaparak uygulamalısınız. Ardından eller güzelce yıkanmalıdır, kremin gözle temasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Hipokort Krem/Pomad Nasıl Kullanılır?
Kullanım Tavsiyesi

Kremi bu şekilde en fazla 14 gün boyunca günde 1-2 kez uygulayabilirsiniz. Uzun süreli kullanımda yan etkilerin görülme ihtimali artmaktadır.

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Hipokort Krem başlıca egzama tedavisinde kullanılmak üzere, sedef hastalığı, böcek sokması, güneş yanıkları gibi durumlarda da işe yarar. Bu gibi durumlarda tedavi yapılması gereken yerlere uygulandığında etkili sonuçlar elde edilmiştir. İçerisindeki etken maddelerinden dolayı iyi bir nemlendirme özelliği de vardır bu yüzden egzama tedavisinde de etkili kullanılır.

Hipokort Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Hipokort kremin yan etkilerini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz. Eğer ilaca veya içerdiği bir maddeye karşı duyarlılığınız varsa ciddi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda ilacı kullanmayı kesip, hekiminize durumu bildirmelisiniz.

Nefes Alma GüçlüğüYüz, boğaz ve dilde
şişlik, kaşıntı, döküntü
Çocuklarda Kilo KaybıCiltte Kuruma, Kaşıntı
Ciddi Baş Dönmesiİsilik
Cilt ÇatlaklarıBaşka dermatolojik problemler
En Sık Görülen Yan Etkilerden Bazıları Tabloda Verilmiştir.

Bazen de hafif yan etkiler görülebilir. Böyle durumlarda ise durumu hekime bildirdiğiniz takdirde ortak kararla ilacı değiştirmeyi kararlaştırabilirsiniz.

Hipokort Krem Fiyatı ve Muadilleri Nelerdir?

Hipokort Krem 2023 yılında 55.52 TL olarak eczanelerde satılmaktadır. İlaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Muadilleri:

 • Locoid
 • Cortimycine
 • Locoderm
 • Kortos

Hipokort Krem Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Göz, ağız, burun içi, genital bölge ve açık yaralar hariç vücudun her yerinde kullanılabilir. Yüz ve genital bölgeye uygulayacaksanız çok dikkatli ve az miktarda uygulamalısınız. Kullanmaya başladıktan sonra herhangi bir iyileşme görülmezse kremi kullanmayı bırakıp tekrar doktora görünmelisiniz çünkü uzun süreli kullanımda istenmeyen etkiler oluşturabilir.

 • Doktorun önerdiği süreden fazla kullanılmamalıdır. Bu süre
  • 6 yaşından büyüklerde 14 gün
  • 6 yaşından küçük çocuklarda ise 6-7 gün civarıdır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez ancak doktor tavsiyesinde kullanılabilir.
 • Karaciğer yetmezliği olan hastalarda ilaç doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Kremin içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa kremi kullanmamalısınız. Bakteri, mantar gibi cilt sorularında kullanılan bir krem değildir. Bu kremi kullananlar ile kullanmayı düşünenler kullanıcı yorumlarını bizimle paylaşabilir.

İburamin Zero yan etkisi var mı? Ölçek Nasıl Hesaplanır?

Pişiğe İyi Gelir Mi?

Pişiğe iyi gelir ancak içerisinde kortizol bulundurduğundan dolayı pişik tedavisinde sık kullanılmamaktadır. Doktor önerisiyle pişik tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Hipokort Krem Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Cilt lekeleri ve sivilceler için kesinlikle kullanılmamalıdır. Yüze uygulanması fazla tavsiye edilmez ancak sorunlu bölgeye az miktarda dikkatli bir şekilde uygulanabilir göze veya ağıza girmemesine dikkat edilmedilidir.

Vajinaya ya da Dudağa Sürülebilir mi?

Vajinaya veya genital bölgeye sürülmez. Genital böglede oluşmuş olan mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaz. Dudağa da sürülmez. Dudakta çıkan uçuk tedavisi için kullanılmaz.

Expigment Krem ile Beraber Kullanılır Mı?

Hipokort Krem ve Expigment Krem beraber kullanılabilir.

Kaynak: Prhttps://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/gkoOl5iQ3f9bBE.pdfospektüs