Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İburamin Zero Şurup Ne İçin Kullanılır? Çocuklarda Doz Hesaplama

İburamin Zero Şurup Ne İçin Kullanılır?
İburamin Zero Şurup Ne İçin Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: İburamin Zero

Etken Maddesi: İbuprofen + klorfeniramin

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı: Ateş Düşürücü, Ağrı Kesici, Soğuk Algınlığı

İlaç Formları: Tablet, Süspansiyon

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

IBURAMIN ZERO 100/1 MG 100 ML 869959170024066.68 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
IBURAMIN ZERO 200/2 MG 24 FTB.869959109012973.73 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

İburamin Zero şurup soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu hastalıkların beraberinde getirdiği burun akıntısı, öksürük, ateş, baş ağrısı gibi yakınmaların hafifleterek iyileşmeye yardımcı olur. Hap ve şurup formu vardı ve ağız yoluyla alınır. Hap formu 24’lü tabletler halinde satılır. Şurup formu ise 100ml’lik şişede satılır.

2 yaşından büyük herkes de kullanılabilen önemli bir soğuk algınlığı ilacıdır. Çocuklarda kullanılırken kilograma göre doz hesaplanması gerekir. Yazımızdan ilacın nasıl kullanılacağı, ne için kullanılacağı, hangi yaş grubunda ne kadar ölçü verilmesi gerektiği ve yan etkileri gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

iburamin zero şurup
İburamin Zero şurup

İburamin Zero Şurup Nedir?

İburamin Zero ağız yoluyla alınan etken maddesi ibuprofen ve klorfeniramin maleat olan steroid içermeyen iltihap giderici (NSAİİ) ilaçtır. Soğuk algınlığı, grip ve viral üst solunum yolu hastalıklarında ortaya çıkan ateş, baş ağrısı gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılır.

Ibuprofen ağrı kesici ve ateş dürücü etkisi gösterirken klorfeniramin maleat ise hapşırma, göz kaşıntısı, burun akıntısı gibi alerjik reaksiyonların etkisini azaltmada kullanılır. Yüksek ateş, öksürük, vücutta kırgınlık, sinüzit, soğuk algınlığı temelli eklem ve kas ağrılarının giderilmesinde doktor tavsiyesiyle bu ilaç kullanılabilir.

İburamin Zero Şurup Nasıl Kullanılır?

İburamin zero şurup beyaz bir ilaçtır. 5ml’lik ölçeklerle kullanılır. Her ölçeğinde 100mg ibuprofen+ 1mg klorfeniramin maleat içerir. Tablet formunda ise her bir tablet 200mg ibuprofen+2mg klorfeniramin maleat içerir. Eğer tablet kullanamıyorsanız 1 tablet için 2 ölçek şurup içmeniz gerekir. İburamin Zero 100ml süspansiyon aç karnına da alınabilir hızlı emileceği için etkisini çabuk gösterir ancak hazımsızlık gibi yan etkileri en aza indirmek için tok karnına içilmesi tavsiye edilir.

iburamin zero şurup
İburamin Zero Şurup Nasıl Kullanılır

İburamin Zero Şurup Günde Kaç Kez Kullanılmalıdır? Doz Nasıl Hesaplanır?

İlaç 2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Çocuklarda doz, kilograma göre hesaplanır. Eksik verildiği zaman fayda göremeyebilirsiniz.

 • 2-12 yaş arası grupta ise eğer ateş
  • 39.2°C’nin altındaysa 6-8 saatte bir 5mg/kg olacak şekilde kullanılır.
  • 39.2°C’nin üstündeyse 6-8 saatte bir 10mg/kg olacak şekilde kullanılır.

Günlük toplam doz en fazla 40mg/kg ile sınırlı olmalıdır. 30kg’dan zayıf çocuklarda günlük 500mg üstüne çıkılmamalıdır. Yaşlı hastalarda günlük maksimum doz 12mg klorfeniramini geçmemelidir. 65 yaşından büyük hastalarda ilaç doktor kontrolünde kullanımalıdır.

İburamin Zero Şurup ile Aynı Anda Ateş Düşürücü Başka Bir İlaç Kullanılır Mı?

İburamin Zero ile aynı anda ateş düşürücü kullanılmamalıdır. NSAİİ tipi bir ilaç olduğundan kalp-damar ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir. Hamileliğin son 3 ayında olan kişiler ve emziren kişiler bu ilacı kesinlikle kullanmamalıdır.

İburamin Zero Şurup Ne İçin Kullanılır?

İburamin Zero şurup grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılan bir grip ilacıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ateş düşürücü olarak da kullanılır. İburamin zero öksürük giderici, ateş düşürücü olarak da kullanılır. Özellikle çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarında sık sık kullanılıyorlar.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

İburamin Zero şurup vücut kırıklığının giderilmesinde, baş ağrısının geçirilmesinde, öksürüğün kesilmesinde, burun akıntısının kesilmesinde, diz ve eklem ağrılarının geçirilmesinde ve sinüzit hastalığının tedavisinde kullanılır.

İlaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve doktor kontrolü dahilinde kullanılmalıdır. Doktorun belirttiği dozdan fazla kullanıldıysa mutlaka doktora bildirilmelidir.

İburamin Zero Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Alerjik reaksiyonların yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi, mide ve bağırsakta aşırı gaz, bağırsaklarda hareketlilik, deri döküntüsü, yorgunluk, ishal, kusma, bulantı ve kan ağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Yan etkilerin görülmesi durumunda ilacın kullanılması kesilmelidir. Durumu doktorunuza haber vermeli veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Bu yan etkiler sağlık durumunuz için tehlikelidir yan etkiler ortaya çıktıktan sonra ilacı kullanmaya devam etmeyiniz.

Hastalığınızın belirtilerinin azaltılmasında etkili olan en düşük dozun, en az süre kullanılması, ilacın istenmeyen etki ihtimalini en az seviyeye indirecektir.

İburamin Zero Şurup Fiyatı ve Muadilleri Nelerdir?

İburamin Zero hap güncel olarak 24 film tablet 73.73 TL’dir. İburamin şurup ise güncel olarak 66.68 TL’dir. Tüm ilaçların SGK ödemesi bulunmaktadır.

Türkiye’de muadili olarak A-Ferin, Coldaway, Dolorin, Flucold, Geralgine ve Ibucold kullanılabilir.

İburamin Zero Şurup Kullananlara Genel Tavsiye

Aşağıdaki bazı durumlarda ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

 • Ibuprofen, klorfeniramin veya ilacın içindeki etken maddelerden birine alerjiniz var ise kullanmayınız.
 • Daha önceden NSAİİ’lere karşı astım, burun iltihabı veya kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz kullanmayınız.
 • Hamileliğin son 3 ayında iseniz kullanmamalısınız.

Beraberinde aşağıdaki hastalıklardan birinin olması durumunda da İburamin Zero Şurup kullanılması sakıncalıdır.

 • Şiddetli kalp ve böbrek yetmezliği
 • Tekrarlayan mide-on iki parmak bağırsağı ülserleri, mide-bağırsak kanaması
 • Epilepsi
 • Kalp Hastalığı varsa veya tansiyonu yüksekliği
 • Astım

Xeplion İğne Etkisini Ne Zaman Gösterir? Fiyatı Ne Kadardır?

İburamin Zero Bebeklerde Kullanılır Mı?

İburamin Zero 2 yaşının altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

İburamin Zero Hamileyken Kullanılır Mı?

Hamileyseniz ilacı doktora danışarak kullanmalısınız beklenmedik etkiler oluşabilir.

İburamin Zero Başka İlaçlarla Birlikte Kullanılır Mı?

İburamin Zero’yu başka ilaçlarla birlikte kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Başka ilaçlarla aynı anda kullandığınızda yan etkiler oluşabilir.

Kaynak: Prospektüs