Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Azro Şurup ve 500 mg Hap Nasıl Kullanılır?

Azro Şurup ve 500 mg Hap Nasıl Kullanılır?
Azro Şurup ve 500 mg Hap Nasıl Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Azro

Etken Maddesi: Azitromisin

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik

İlaç Formları: Tablet, Süspansiyon

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

AZRO 200 MG 15 ML SUSP. 869950228025035.04 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AZRO 200 MG 30 ML SUSP. 869950228024367.60 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AZRO 500 MG 3 TB. 869950209141254.06 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Azro şurup ve hap formu bulunan bir antibiyotiktir. Etken maddesi azitromisin olan ilaç bakterilerin üremesini engelleyerek etkisini gösterir. Şurup formunun kullanımı hastalıktan hastalığa farklılık göstermektedir. İlacın detayları yazımızda yer almaktadır.

Azro Nedir?

Azro etken maddesi azitromisin olan bir ilaçtır. İlacın 250 mg tablet formu ve 200 mg şurup formu bulunmaktadır. Azitromisin makrolid grubu olarak gram pozitif diye adlandırılan bakterilere karşı etkili bir antibiyotiktir.

Azro şurup içerisinde bulundurduğu azitromisin sayesinde bakterilerin protein sentezini durdurmaktadır. Bu sayede bakterinin çoğalmasını engellemektedir. Daha fazla çoğalamayan bakteri vücut savunma hücreleri ile olan savaşında eksik duruma düşmektedir. Tüm bunların sonucunda antibiyotik kullanıldıktan sonra yaklaşık 3 veya 5 gün içinde hastalık belirtileri azalır.

Azro Şurup Nasıl Kullanılır?

Azro şurup genellikle 45 kilogram altındaki çocuklarda kullanılır. Ancak hap yutmakta zorlanan yetişkinlerde ve daha büyük çocuklarda doz ayarlaması yapılarak kullanılabilir. Kullanım dozunu ayarlamak için ilacın içinden çıkan şırınga ile kullanılması önerilir. Aç karnına (yemekten 1 veya 2 saat önce) kullanılması gerekmektedir.

azro şurup kullanımı

Azro şurup çok fazla istenmeyen etki göstermeden kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kullanan kişilerin çok fazla dikkatli olması gerekmektedir. Bu durumda bulunan kişiler ise şu şekildedir;

 • Kalp hastalığı olan kişiler
 • Yaşlı veya ileri derecede bakıma muhtaç kişiler
 • Bakterilerin ve bakteri toksinlerinin kanda bulunması veya bulunma şüphesi olan kişiler
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler
 • İshal problemi olan kişiler

İlaç kullanıldıktan 2 saat sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Ayrıca yetişkinlerde 250 mg tablet formu ile kullanan kişilerde günde alınacak doz 500 mg geçmemelidir. 500 mg üzerinde alındığı takdirde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Azro Şurup Ne İşe Yarar?

Azro şurup bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Bu etkisi sayesinde bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Genellikle ilk kullanılan ilaç değildir. Hastalığın hangi bakteriden kaynaklandığı tespit edildikten sonra kullanılması önerilir. Tedavide kullanılan durumlardan bazıları ise şu şekildedir;

 • Göğüs, boğaz ve burun enfeksiyonlarında (Bronşit, akciğer iltihabı, zatürre ve sinüzit)
 • Streptococus pyogenes’in neden olduğu bademcik iltihabı, boğaz ağrısı tedavisinde penisilin alerjisi varlığında
 • Kısa sürede başlayan kulak enfeksiyonlarında (Akut Otitis Media)
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarında
 • Chlamydia adlı organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisinde
 • Haemophilus Ducreyi isimli organizmanın neden olduğu yumuşak doku enfeksiyonlarında
 • Neisseria gonorrhoeae isimli organizmanın sebep olduğu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların varlığında

Yukarıda yer alan durumların her birinde farklı miktarda doz uygulanabilmektedir. Örnek kullanımı ise şu şekilde olabilir;

Azro Şurup

Farenjit: tedavisinde genellikle günde tek doz kullanılmaktadır. Ayrıca tedavi süreci 3 gün süreyle devam etmektedir. Genelde kullanılan doz miktarı ise 10 mg/kg kullanılır. Alternatif kullanımda ise ilk gün 10 mg/kg olarak kullanıldıktan sonra 4 gün 5 mg/kg olarak hesaplanarak kullanılması gerekmektedir.

Azro Şurup

Akut Otitis Media: tedavisinde 10 mg/kg hesaplanarak 3 gün süreyle kullanılır. Ayrıca 30 mg/kg olarak hesaplanarak tek doz olarak kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi tek doz ile bitmesi sebebiyle çok sık kullanılmaktadır.

Azro Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Azro şurup yan etkileri etken maddesi olan azitromisin türevi ilaçlara karşı alerji reaksiyonu olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. İlacı kullanımı sonrasında deride kızarıklık ve kaşınma gibi belirtiler ortaya çıkması durumunda ilaç alerjisi gerçekleşmiş olabilir. Bu durumda vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. (Detaylı bilgileri İlaç Erüpsiyonu yazımızdan öğrenebilirsiniz)

İlacı kullandıktan sonra nadirde olsa ortaya çıkacak bazı yan etkiler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

 • İshal ve Karın ağrısı
 • Bulantı ve Kusma
 • Baş Ağrısı ve Sersemlik Hissi
 • Tat bozukluğu ve İştah Kaybı
 • Yorgunluk ve Eklem Ağrısı
 • Kulakta Çınlama
 • Baş Dönmesi

Yukarıda yer alan belirtiler veya ilacı kullanımı ile başlayan bir belirti varlığında ilacı yazan doktora başvurmanız gerekmektedir.

Azro Şurup Fiyatı

Azro şurup fiyatı güncel olarak 55.52  TL olarak satılmaktadır. Türkiye’de satılan ilacın muadilleri ise şu şekildedir;

Azro Antibiyotik Kullananlar

Azro antibiyotik kullananlar dikkat etmesi gereken en önemli nokta ilacı aç karnına alınmasıdır. Eğer mide koruyucu ve anti asit grubunda yer alan bir ilaç kullanılıyorsa iki ilaç arası bir saatten fazla zaman olması gerekmektedir. Bu ilacın emilmesi için oldukça önemlidir. Dikkat edilmediği durumlarda ilacın emilimi bozulacağı için beklenen etki görülmeyebilir.

Azro 500 mg kullananlar ishal ve karın ağrısı şikayetlerinden dert yanmaktadır. Bu belirtileri yaşayan kişilerin tedavi planını kesmeden ilacı yazan doktora ulaştırması gerekmektedir.

Azro Şurup İçeceklerle Birlikte Kullanılır Mı?

Azro şurup sağlıklı bir şekilde emilmesi için yiyecek ve içeceklerle birlikte alınmaması gerekmektedir.

Azro Nasıl Bir Antibiyotik?

Azro makrolid grubu bir antibiyotiktir. Makrolid grubu antibiyotiklerin olduğu gibi bakterilerin protein sentezini bozarak etkisini gösterir.

Kaynak: Prospektus