Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Azitro 500 mg Tablet ve Şurup Nasıl Kullanılır?

Azitro 500 mg Tablet ve Şurup Nasıl Kullanılır?
Azitro 500 mg Tablet ve Şurup Nasıl Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Azitro

Etken Maddesi: Azitromisin

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik

İlaç Formları: Tablet, Süspansiyon

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

AZITRO 250 MG 6 FTB. 869952509291573.70 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AZITRO 200 MG 15 ML SUSP. 869952528213244.68 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AZITRO 200 MG 30 ML SUSP. 869952528214987.84 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AZITRO 500 MG 3 FTB. 869952509226773.70 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Azitro 500 mg tablet ve şurup formunda satılmaktadır. Etken maddesi azitromisin olan antibiyotik makrolid grubunda yer almaktadır. Solunum sistemi başta olmak üzere pek çok doku, organ ve sistemin enfeksiyonunda kullanılmaktadır. Genellikle 3 gün gibi kısa süre kullanılması hastalıkların tedavisine yetmektedir.

Azitro 500 mg tablet ve şurup kullanımı hastalıklara ve hastanın durumuna göre farklılık göstermektedir. 45 kilonun üstünde olan kişilerde hap altında olan kişilerde ise şurup kullanılmaktadır. Kullanımı hakkında detayları ve ilacın güncel fiyatını yazımızda bulabilirsiniz.

Azitro 500 mg Nedir?

Azitro 500 mg film kaplı 3 tablet şekilde satılmaktadır. İlacın etken maddesi ise azitromisindir. Makrolid grubu antibiyotik olan ilaç solunum yollarında ve üreme organlarının enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Azitromisin bakterilerin protein sentezini engelleyerek etkisini gösterir. Bakteriler üzerindeki bu etkisi geri dönüşümü olmayacak şekilde bozmaktadır. Bu şekilde etkili dozda kullanıldığında vücutta bulunan hastalık yapan tüm bakterilerin üreme başta olmak üzere bir çok görevi yerine getirmesini engeller. Tüm bunların sonunda zayıflamış bakterileri vücut savunma hücreleri etkisiz hale getirmektedir.

Azitro Şurup Nasıl Kullanılır?

Azitro şurup kuru toz olarak satılmaktadır. Bir kutuda iki adet ölçek bulunmaktadır. Kullanmadan önce toz bulunan şişe çalkalanır. Ardından kaynatılıp soğutulan su şişeye eklenerek kullanılır. Kutudan çıkan iki ölçek ise ilacın uygun dozda alınması amacıyla kullanılır. Bu ölçekler şu şekildedir;

 • Büyük ölçekte 5 ml hacme sahiptir. 5 ml hacimde 200 mg azitromisin bulunmaktadır.
 • Küçük ölçekte 2,5 ml hacme sahiptir. Bu hacimde 100 mg azitromisin bulunmaktadır.

İlacın hap ve şurup formunun etkisi benzerdir. Sadece 45 kilonun altında olan kişilerde ve hap kullanamayan kişilerde şurup kullanılmaktadır. Azitromisin içeren diğer ilaçlarda olduğu gibi sağlıklı bir şekilde emilmesi için aç karnına kullanılmalıdır. İlacı kullanımından önce ve sonra 1 saatte bir şey yenilip içilmemesi gerekmektedir.

Genellikle günde tek doz olarak kullanılmaktadır. Kullanılan doz hastalığa ve hastanın yaşına göre değişiklik göstermektedir. İlacı kullanırken dikkat etmesi gereken gruplar ise şu şekildedir;

 • Hamile olan kişilerde kullanım önerilmemektedir. Ancak doktor onaylı olarak kullanılabilmektedir.
 • Emziren kişilerde anne sütüne geçme ihtimali olduğu için dikkatli kullanılması önerilir.
 • Kalp ritim bozukluğu olan kişilerin kullanırken dikkatli olması gerekmektedir.
 • Ciddi böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılması önerilmemektedir. Ancak hafif ve orta düzeyde böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlamasına gerek yoktur. (Böbrek yetmezliği evreleri hakkında detaylı bilgiye yazımızdan öğrenebilirsiniz.)
 • Karaciğer yetmezliği olan kişilerde karaciğer fonksiyon testi normal ise kullanabilirler. Ancak bu değerlerde bir bozulma var ise kullanılmamalıdır.

Azitro 500 mg tabletin ve şurubun bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkisini gösterememekte veya istenmeyen etkiler gösterebilmektedir. Bu yüzden aşağıda yer alan ilaç grupları ile birlikte kullanılmaması önerilir. Birlikte kullanılmaması gereken ilaç grupları şu şekildedir;

 • Ergot ve ergotamin türevi ilaçlar (Migren tedavisinde kullanılır)
 • Varfarin ve kan pıhtılaşma önleyen ilaçlar
 • Siklosporin
 • Digoksin
 • Teofilin
 • Zidovudin ve AİDS tedavisinde kullanılan ilaçlar

Azitro 500 mg Ne İşe Yarar?

Azitro 500 mg bronşit, farenjit, zatürre gibi solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Ayrıca orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca cinsel temasla bulaşan hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Hastalıkların detayları aşağıda yer almaktadır.

Tonsilit ve Farenjit

viral ve bakteriyel farenjit ayrımı
Azitro antibiyotiği bakteriyel farenjit tedavisinde kullanılır.

Tonsilit ve farenjit olan kişilerde tedavi 5 gün sürmektedir. Tedavi planına göre ilk gün 500 mg hap alınır. Diğer günlerde (2, 3, 4 ve 5. günlerde) ise 250 mg hap alınması gerekir. Bu şekilde tedavi başarılı bir şekilde uygulanmış olur. Hastalığın durumuna ve hastanın durumuna göre tedavi planı değişebilmektedir. Yetişkin kişilerde genellikle 1500 mg doz yeterlidir.

Bronşit ve Zatürre

Azitro 500 mg

Bronşit ve zatürre hastalarının bazılarında kullanılmaktadır. İlk tedavi olarak genellikle penisilin türevi antibiyotikler kullanılöaktadır. Ancak hastalığa Streptokokus Pnömonia ve Haemophilus İnfluenzae bakterileri neden oluyor ise Azitro 500 mg antibiyotik kullanılmaktadır. Genellikle tedavi 3 gün sürmektedir. Üç gün süreyle her gün 500 mg tablet kullanılması gerekiyor.

Cinsel Temasla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel temasla bulaşan hastalıklara sebep olan Chlamydia Trachomatis, Haemophilus Ducreyi ve Neisseria Gonorrhoeae bakterilerin varlığında kullanılır. genellikle uygulanan tedavi tek doz ve ağızdan bir kere 1000 mg alınarak yapılır.

Azitro Şurup Yan Etkileri

Azitro şurup yan etkileri çok fazla olmayan bir ilaçtır. Ancak her ilaçta olduğu gibi ilacın etken maddesi olan azitromisine karşı alerjisi olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. (Daha fazla ayrıntı için ilaç erüpsiyonu yazımıza bakabilirsiniz.)

Azitro 500 mg yapılan çalışmalar sonrasında kullanan kişilerde bazı istenmeyen etkiler ortaya çıktığı gösterilmiştir. Bu yan etkilerden bazıları şu şekildedir;

 • Karın Ağrısı ve İshal
 • Bulantı ve Kusma
 • Baş Ağrısı ve Sersemlik Hissi
 • Yorgunluk ve Halsizlik
 • Uykululuk Hali ve Uyanmakta Zorluk Çekme
 • Çarpıntı ve Nefes Darlığı

Yukarıda yer alan belirtiler Azitro antibiyotiklerinin yapılan çalışmalar sonucunda gösterilen yan etkileridir. İlacın prospektüsunda detaylı şekilde istenmeyen etkileri bulabilirsiniz. Eğer ilacı kullanımı ile birlikte yukarıda ve prospektusunda yazmayan bir belirti hissediyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Azitro Fiyat ve Muadili

Azitro 500 mg ve 250 mg tabletler şekilde satılmaktadır. Ayrıca 15 ml ve 30 ml formunda şurup bulunmaktadır. Fiyatları ve SGK tarafından ödenip ödenmediği güncel şekilde yukarıda tabloda yer almaktadır. Azitro 500 mg muadilleri ise şu şekildedir;

Mide Koruyucu (Anti Asit) Kullananlarda Azitro Kullanımı Nasıl Olmalı?

Mide koruyucu ilaçlarla azitro birlikte kullanılmamalıdır. Anti asit kullanan kişiler mide koruyucu ilacını içtikten en az 1 saat sonra azitro kullanması gerekmektedir.

Azitro Şurup Ne Kadar Su Eklenir?

Azitro şurup toz halinde satılmaktadır. Şişede gösterilen işaret yerine kadar kaynatılmış ve soğutulmuş su eklenmelidir. Eklenecek su miktarı da 15 ml civarında olmaktadır.

Kaynak: Prospektus