Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Avelox 400 mg Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Güncel Fiyatı

Avelox 400 mg Nedir ? Yan Etkileri Nelerdir ?
Avelox 400 mg Nedir ? Yan Etkileri Nelerdir ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Avelox

Etken Maddesi: Moksifloksasin

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik

İlaç Formları: Tablet, Şurup

Reçete Türü:

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

AVELEX 400 MG 250ML SOLUSYON8699546691630254.94 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
AVELOX 400 MG 7 FTB. 8699546090372124.99 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Avelox 400 mg 4. kuşak kinolon grubu antibiyotiktir. Bronşit, Zatürre ve Deri ve Yumuşak Doku enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Yan etkileri oldukça fazla olan ilaç uyku, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü gibi bir çok etki yapabilen ağır bir ilaçtır. Avelox ne için kullanılır, muadilleri nelerdir gibi sorularının cevaplarını yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Avelox Nedir ?

Avelox kırmızı renkli oval şekilde olan bir ilaçtır. Etken maddesi moksifloksasin olan ilaç 4. kuşak kinolon grubu antibiyotik sınıfında yer almaktadır. Dirençli bakterilere karşı etki edebilen ağır bir ilaçtır. Ayrıca kinolon grubunun diğer fertleri gibi etki alanı oldukça geniş olduğu için bir çok enfeksiyona iyi gelmektedir.

Avelox 400 mg Nedir ? Yan Etkileri Nelerdir ?
Avelox 400 mg Nedir ? Yan Etkileri Nelerdir ?

Moksifloksasin bakterilerin DNA yapısını bozar ve bu şekilde etkisini gösterir. Bunun iki türlü sonucu vardır. Birincisinde bakteri çoğalması için gerekli olan kendi DNA’sını sentezleyemez. DNA sentezi olmadığı zaman bakteri çoğalamaz. Bu şekilde vücut savunma hücreleri ile olan savaşında geriye düşer. İkincisinde DNA yapısını bozduğu için yaşaması için gerekli olan enzimleri sentezleyemezler. Bunun sonucu olarak bakteriler kendiliğinden ölür.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuKinolon Grubu Antibiyotik
Etkisi Bakterilerin üremesini engeller
Günlük alınacak maksimum doz40 gram
Yan EtkisiTendinit
Fiyat124,99 TL
Avelox 400 mg
Avelox 400 mg
Avelox 400 mg

Avelox 400 mg Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

Avelox 400 mg kırmızı renkli ağızdan alınan haptır. Bir bardak su ile yutulması gerekmektedir. Su haricinde başka bir sıvı kullanılmamalıdır. İlacın kullanımı hakkında genel bilgiler ise şu şekildedir:

 • Aç ve tok karnına alınabilir.
 • İlaç içildikten yaklaşık 2 saat sonra kanda etkisini göstereceği seviyeye gelmektedir.
 • Klinik deneylerde maksimum doz 40 gram olarak gösterilmiştir.

İlacı 65 yaşından büyük kişilerde doz ayarlamasına gerek duymadan yetişkinlerdeki dozla kullanabilirler. Böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlamasına gerek yoktur. Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması için yeterli çalışma yoktur. Tüm bu kişiler kendilerine reçete edilen şekilde kullanabilirler.

Avelox 400 mg Kullanmaması Gereken Kişiler

Avelox 400 mg yan etkileri oldukça ağır bir ilaçtır. Bu yüzden kullanan kişiler yan etkiler konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Kullanmaması gereken kişiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

 • Kinolon grubuna alerjisi olan kişiler
 • Hamile veya hamile şüphesi olan kişiler
 • Emziren kişiler
 • 18 yaşından küçük kişiler
 • EKG de anormallik saptanmış kişiler
 • Kanda sodyum ve potasyum değerleri düşük olan kişiler
 • Kalp atış hızı düşük olan kişiler
 • Kalp ritim bozukluğu olan kişiler

Avelox 400 mg Ne İçin Kullanılır

Avelox 400 mg bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Dirençli bakterilere etki gösterecek kadar güçlü etkisi ve etki ettiği bakterilerin genişliği en büyük avantajıdır. İlacın yan etkisinin çok fazla olması en olumsuz özelliğidir. Kullanıldığı hastalıklar aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Avelox 400 mg
Avelox 400 mg Kronik Bronşit Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Kronik Bronşit Tekrarlayan enfeksiyonların sonucunda hastalık yapan bakteriler antibiyotiklere karşı direnç kazanmıştır. Bu tarz enfeksiyonların tedavisinde kinolon grupları kullanılır. Eğer daha önce de 1 veya 2 derece kinolon kullanılmasına rağmen iyileşme görülmezse 4. kuşak olarak kullanılabilir. Genellikle günde bir kere tek doz 400 mg kullanılır. 5 günün sonunda hastalığın iyileşmesi beklenir.

Avelox 400 mg
Avelox 400 mg Zatürre Tedavisinde Nasıl Kullanılır ?

Zatürre (pnömoni) tedavisinde son sıralarda kullanılması gereken ilaçtır. Bu ilaç hastalık yapıcı etkenin diğer basit antibiyotiklere karşı direncinin gelişmesi, Zatürrenin yanında başka rahatsızlığın olması veya durumunu olumsuz etkileyebilecek durumların varlığında ve diğer antibiyotik tedavilerinin olumsuz sonuçlandığı durumlarda kullanılır. Günde bir kere tek doz 400 mg olacak şekilde kullanılır. 10 günün sonunda hastalığın iyileşmesi beklenmektedir.

Avelox 400 mg
Avelox 400 mg Akut Sinüzit Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Akut Sinüzit tedavisinde kullanılır. Bu hastalarda geçmişte çok sayıda sinüzit geçirmiş ve tekrardan akut sinüzit geçirmeleri durumunda ilk tercih olarak kullanabilir. Ayrıca diğer bağışıklık azaltıcı hastalıklar veya aktif olarak başka bir enfeksiyon varsa ilaç kullanılabilir. Günde tek doz 400 mg kullanılarak 7 gün sonunda tedavi olunması beklenmektedir.

Avelox 400 mg
Avelox 400 mg Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Enfeksiyonun oluşma şekline ve etkene göre tedavide çok çeşitli alternatif olsa da Avelox çoğunluğunda kullanılabilir. Komplike olmayan yüzeysel enfeksiyonlarda günde tek doz 400 mg ile 7 günün sonunda tedavi olması beklenir. Komplike durumlarda komplikasyonun durumuna göre doz ve kullanım süresi artabilmektedir.

Avelox Yan Etkileri Nelerdir?

Avelox yan etkileri oldukça fazla olan bir ilaçtır. Yan etkilerden birinin sizde olduğunu düşünüyorsanız eğer vakit kaybetmeden doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir. Aşağıda belli başlı görülen yan etkiler verilmiştir. İşte o yan etkiler:

 • Baş ağrısı
 • Hipoglisemi (Kanda şeker düzeyinin düşmesi)
 • Terleme
 • Uyku
 • Sinirlilik
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Titreme
 • El, ayak ve kollarda uyuşma ve karıncalanma
 • Halsizlik
 • El ve ayaklarda yanma hissi
 • Hafıza sorunları
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • İntihar düşüncesi ve intihara meyilli davranışlar göstermek
 • Eklemlerde hassasiyet
 • Eklem bölgelerinde şişlik
 • Eklemlerde morarma
 • Tendinit

Bunların haricinde yan etkilerin tümü ilacın prospektüsünde yazmaktadır. İlacı aldıktan sonra beklenmedik bir durum oluştuysa en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Avelox 400 mg Fiyat Ne Kadar ?

Eczanelerde Avelox 400 mg 124,99 TL olarak satılmaktadır. SGK tarafından ödemesi sonrası fiyat yaklaşık 42 TL olmaktadır.

Desmont Nedir ? yazısı dikkatiniz çekebilir!!

Avelox 400 mg Muadilleri Nelerdir ?

Türkiye’de satılan Avelox 400 mg muadilleri : Bivoxa, Demoxıf, Emesmox, Mofelox, Moksefen ve Moxaflox

Kinolon grubu antibiyotiklerden 2 tanesi ise cipro ve cipriasid olarak satılmaktadır.

Kullanan Kişilerin Avelox 400 mg Yorumları Nelerdir ?

Kullanan kişilerin Avelox 400 mg yorumları çoğunlukla yan etkileri üzerinedir. Kullanan kişilerin en fazla şikayetçi oldukları nokta psikolojik yan etkileri ve eklemlerde gerçekleşen yan etkilerdir. Psikolojik yan etkilerden uyku yapması, baş ağrısı oluşturması ve ışık hassasiyetinin artmasıdır. Bu belirtiler yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca bazı kişilerde ilaç uyku yapmaktadır.

İlacın eklemler üzerine yaptıkları etkiler ise eklemlerde şişlik ve morarma olmasıdır. Ayrıca kasların kemiklere bağlandığı yer olan tendonların iltihaplanmasına ve kopmasına sebep olabilir. İlacın kullanıldığı dönemde tendon bölgesinin hassaslaştığı için tedavi bittikten sonra 2-3 hafta süreyle spor yapılmaması gerekmektedir.

Kaynak : Drugs.com