Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Flagyl 500 mg Nedir ? Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri

Flagyl 500 mg Nedir ? Kedi ve Köpeklerde Etkili Mi?
Flagyl 500 mg Nedir ? Kedi ve Köpeklerde Etkili Mi?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Flagyl

Etken Maddesi: Metronidazol

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik

İlaç Formları: Tablet, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

FLAGLY %0.5 ENJ. 100ML869958669005133.74 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
FLAGLY %0.5 ENJ. 100ML (SETSIZ) 869958669006829.66 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
FLAGYL 125 MG 120 ML SUSP. 869980970664440.85 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
FLAGYL 500 MG 20 FTB. 869980909857255.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Flagyl 500 mg etken maddesi metronidazol olan bir antibiyotiktir. Özellikle vücudun iç organlarının enfeksiyonlarda kullanılır. Ülkemizde 500mg tablet formu ile 125mg/5ml şurup formu vardır. Bu ilacı kedi ve köpek dostlarımız da kullanabilir. Nasıl kullanılacağı ve yan etkileri detaylı bir şekilde yazımızın içinde yer almaktadır.

Flagyl Nedir ?

Flagyl 500 vücudumuzda özellikle mide, karaciğer, beyin ve omurilik gibi iç organların enfeksiyonlarında kullanılan bir antibiyotiktir. Bu ortamların ortak özelliği hava ile bağlantısı olmayan oksijenden fakir ortamlar olmasıdır. Flagyl içerisindeki metronidazol maddesi bu kapalı ortamların enfeksiyonlarında ilk akla gelen ilaçtır.

Etkisini bakterilerin DNA üretimini bozarak gösterir. Bu şekilde etki eden diğer antibiyotiklerden temel farkı oksijenden fakir ortamlardaki etkenlere etki edebilmesidir. Bu etkenler bazı bakteriler ve parazitlerdir. Bunun yanı sıra bağışıklık hücrelerimizin de etkinliğini arttırır. Bu sayede iki farklı şekilde hücre savunmasını artırır.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntibiyotik
Etkisi Bakeri çoğalmasını engeller
Günlük alınacak maksimum doz2400 mg
Yan EtkisiSarılık
Fiyat55,52
Flagyl 500 mg

Flagyl Nasıl Kullanılır

Şurup ve tablet formu vardır. İkisi de ağızdan su ile alınmalıdır. Şurup şişesini kullanmadan önce iyice sallayın. Sonrasında ölçekle belirtilen dozda alın ve beraberinde su içmeyi unutmayın. Yaklaşık bir saat içinde emilimi gerçekleşir. Günde 2400 mg dan fazla alınmamalıdır. Bu doz geçilirse eğer mide bulantısı, kusma veya kas hareketi ile ilgili problemler oluşabilir.

Çocuklarda şurup formu önerilmektedir. Yaşlılarda yetişkinlerde olduğu gibi rahatça kullanılabilir. Aç ya da tok karna kullanılabilir.

Emziren annelerde anne sütüne geçebildiği ilacın kullanılmamalıdır.İlacı kullandıktan sonra 24 saat süreyle emzirmemelisiniz. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında kullanımı sakıncalıdır. Böbrek yetmezliği olanlarda kullanılamaz. Çünkü ilaç böbrekler ile atılabilmektedir. Karaciğer yetmezliği olan hastalarda ise daha düşük doz ve kısa süreyle kullanması tavsiye edilmektedir.

Flagyl 500 mg kullanmayı bıraktıktan sonra 3 gün süreyle alkol almamalısınız!!

Flagyl Ne İçin Kullanılır

Flagyl 500 mg kullanım alanı çok geniştir. Bir çok iç organımızın enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar bunlardan bazılarıdır. Hatta ameliyatlarda enfeksiyon kapmaması için önlem amacı ile dahi kullanılabilir. Bu enfeksiyonlara sebep olan bakteri ve parazitlere karşı etkili olduğu için kullanılır. Başlıca etkisi bu patojen(hastalık yapıcı) etkenlerin üremesini engellemektir.

Flagyl 500
Dışkıda kan, karın ağrısı ve ishal şikayetleriyle ilerleyen amebiazis hastalığı

Amebiyazis: Amip adı verilen bir parazitin iç organlarımızda yaptığı enfeksiyonların genel adıdır. Karaciğerde ya da bağırsaklarda olabilir. Barsakları etkilemesi kanlı ve mukuslu ishal şeklinde kendini gösterir. Tedavisinde yetişkinlerde Flagyl 500 mg dan günde 3 kere kullanmak tavsiye edilir. Tedavi süresi 7 gündür. Çocuklarda doz ayarlaması kilograma göre yapılmalıdır.

Kadınlarda cinsel organ enfeksiyonu : Etkeni belli olsun ya da olmasın bu hastalıkta önerilmektedir. Dozu ve kullanım süresi etkene göre değişmektedir. Burada önemli noktalardan biri ise etkin tedavi için partnerinizin de ilacı kullanması gerekebilmesidir.

Cerrahi ameliyat için kullanımı : Özellikle karın içi ameliyatlardan sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. 8 saatte bir 500 mg şeklinde 2 gün önceden hastaya verilmeye başlanır. Bu sayede ameliyatta iç organlara olası mikroorganizma bulaşmasını engellenmeye çalışılır.

Flagyl 500 mg Yan Etkileri Nelerdir

Flagyl 500 mg bir çok yan etkileri olsa da bunlardan en önemlisi nörolojik yan etkileridir. Özellikle uzun süreli kullanımda ya da hastanın yatkınlığı olan durumlarda ortaya çıkar. Bu nörolojik etkileri biraz açalım. Bu etkiler el ve ayaklarda karıncalanma hissi, ışığa hassasiyet, konuşma ve anlamada zorlanma gibi kendini gösterebilir.

Flagyl 500
Gözlerde sarılığın gerçekleşmesi

Bunun haricinde özellikle başka antibiyotiklerle birlikte kullanıldığında sarılık görülebilir. Sarılık kısaca cilt ve gözlerde karaciğer fonksiyonlarının etkilenmesine bağlı sararma şeklinde görülür. Böyle yan etkiler gördüğünüzde acilen en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir

Her ilaçta olduğu gibi daha bir seyrek görülen yan etkisi raporlanmıştır. Bunun için ilacın prospektüsünü mutlaka okuyunuz.

Dolven yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Flagyl Fiyatı ve Muadilleri

Flagyl 500 mg tableti 55,52 TL dir. Flagyl Şurup formu ise 40,85 tl dir. SGK tarafından ödenmez. Birçok eşdeğer ürün vardır. Bunlardan bazıları : Metrazol, Fladazol ve Laronium’ dur.

Genel tavsiyeler

Öncelikle her bir antibiyotikte olduğu gibi hızlı bir fayda görseniz dahi kullanmayı kesmemeniz gerekiyor. Eğer fayda görmüyorsanız ve hatta enfeksiyona bağlı şikayetlerinizin arttığını düşünüyorsanız mutlaka hekime yeniden başvurmanızı tavsiye ederiz.

Metronidazol kedi ve köpeklerin ishal tedavisinde de kullanılır. Dozlar ve kullanım şekli değişkendir. Veteriner kontrolünde kullanabilirsiniz.

Bir çok başka ilaçla etkileşime girdiği unutulmamalıdır. İlacın etkinliği artırılabildiği gibi azaltabilir. Hatta farklı beklenmedik bir etki de gösterebilir.

Bu yazımızda Flagyl ilacını inceledik. Hekiminiz bilgisi dahil olmadan kullanmayınız. Sitemizdeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Kaynak:drugs.com

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.