Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar ? Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar ? Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır?
Pedifen Şurup Ne İşe Yarar ? Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi:

Etken Maddesi:

Grubu:

Kullanım Alanı:

İlaç Formları:

Reçete Türü:

Gebelik Kategorisi:

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

>

Pedifen şurup çocuklarda çok sık kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesici bir şuruptur. Ülkemizde 100 ml ve 150 ml şişelerde satılmaktadır. Çocuklarla beraber yetişkinlerde kullanılabilir. Calpole göre daha etkili olmasına karşın yan etkisi daha fazladır. Yazımızda Pedifen şurup yan etkilerinden, ne işe yarar ve doz ayarlamasını nasıl yapılır konularından bahsedeceğiz.

Pedifen Şurup Nedir ?

Pedifen şurup ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Turuncu renkli, portakal aromalıdır. Pedifen 100 ml ve150 ml cam şişelerde satılmaktadır. Her 5 mililitresinde 100 mg ibuprofen vardır. Ateş düşürmek için kullanılan diğer ilaçlara göre daha etkilidir. Hem ateşi düşürme etkisi hem de ağrıyı kesme özelliği daha fazladır.

Pedifen steroid içermeyen antiinlamatuar(NSAİ) bir ilaçtır. İçerisinde ibuprofen etken maddesi vardır. Etkisini vücut savunmasında görevli bir maddenin(prostoglandin) iltihabi yanıt oluşturmasını engeller. Bu sebeple bir çok hastalıkta hastalığı tedavi etmekten ziyade belirtilerin tedavisi için destek olarak verilir. Etkileri şunlardır:

 • Ateş düşürücü
 • Ağrı kesici
 • Yangı önleyici (iltihabı azaltır)
Alım ŞekliAğızdan
GrubuNSAİ
Etkisi Ateş Düşürür
Günlük alınacak maksimum doz24000 mg
Yan EtkisiAlerji
Fiyat35.37 TL
Pedifen Şurup

Pedifen Şurup Nasıl Kullanılır ?

Pedifen Şurup Doz ayarlaması için şırınga kullanılabilir.

Pedifen şurup doz ayarlaması yapılarak ağızdan kullanılır. Kullanmadan önce şişeyi çalkalamalısınız. Hekiminizin önerdiği dozu ölçmek için ilaçla çıkan ölçekli kaşık(5ml) ya da şırınga kullanılır. İlacı içmeyi reddeden çocuklarda ilaç emziği ile vermeyi deneyebilirsiniz.

Aç karna biraz su ile verilebilir. Bunun yanında tok karna verildiğinde daha az yan etki oluşturduğu bilinmektedir. Pedifen genellikle 30-45 dk içinde etkisi başlar. Günde 4 defa ya kadar kullanılabilir. Calpol adı verilen ateş düşürcü ile dönüşümlü kullanılması tavsiye edilir.

Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır ?

Doz ayarlaması kilograma/yaşa göre yapılır. Pedifen şurup 3 e yada 4 e bölünmüş dozlar halinde vücut ağırlığı başına günlük 20-30 mg önerilmektedir. Ateş düşürmek için günde en fazla 2400 mg kullanılmalıdır. Günlük maksimum dozu aştıysanız karın ağrısı, kusma ,üşüme, titreme ve baş dönmesi görülebilir.

 • 6 ay-1 yaş : Günde 3 defa 2,5 ml (yarım ölçek)
 • 1 yaş-2yaş:Günde 3-4 defa 2.5ml(yarım ölçek)
 • 3yaş-7yaş:Günde 3-4 defa 5ml(1 ölçek)
 • 8yaş-12yaş:Günde 3-4 defa 10ml(2ölçek)
 • +12 yaş: Günde 3-4 defa (4-6 ölçek)

Kabaca bu şekilde verilebilir. Ama daha doğru sonuç için hastanın kilogramı göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Hekiminiz ya da eczacı size önerdiği doza uyum sağlamalısınız. Az kullanılırsa etkisi olmayacağı gibi fazla kullanılırsa istenmeyen etkilerin görülme ihtimali artar.

Kimler Kullanabilir ?

 • Çocuklarda ateş düşürmek için kullanılabilir.
 • 6 aydan büyük ve 7 kg dan ağır tüm çocuklar kullanabilir.
 • 12 yaştan büyük çocuklar yetişkin dozunda kullanabilir.
 • Yaşlılarda da kullanımı uygundur.

Kimler Kullanmamalıdır ?

 • 6 aydan küçük çocuklar ile 7 kg dan hafif çocuklar kullanmamalıdır.
 • Böbrek/kalp/karaciğer rahatsızlığı olanlar kullanması sakıncalıdır.
 • Hamilelerin ve emziren anneler kullanmamalıdır.

Pedifen Şurup Ne İşe Yarar ?

Pedifen şurup ağrıyı kesme ve ateş düşürme konularında işe yarar. Özellikle çocuk yaş grubunda ateşe sebep olabilen pek çok hastalıkta kullanılabilir. Ateş düşürücü etkisinin yanı sıra romatizmal eklem hastalığında belirtilerini azaltmaya da yarar.

Bebekler başta olmak üzere çocuklarda vücut bağışıklığı yeterince gelişmediği için kolayca ateşleri çıkabilir. Ateş vücut savunmasının bir parçasıdır. Ateş belli bir seviyeye kadar yararlı olsa da yüksek ateş kontrolün kaybolmasına sebep olabilir. Bu yüzden Pedifen 38 derece üstündeki ateşi düşürmek için kullanılır. 6 ay ve üzerindeki çocuklarda kullanılır. İşe yarayabilmesi için uygun dozda (kilogramıyla hesaplanarak) alınmalıdır.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Pedifen Şurup ateş yüksekliği durumlarında kullanılır.

Ateş düşürücü etkisi için: Vücut sıcaklığının 38 derece üstüne çıkmasıdır. Tek başına bir hastalık değildir. Vücutta bir yangısal aktivite olduğunun göstergesidir. Bakteriyel sebepli olabildiği gibi sadece destek tedavinin verileceği virüs kaynaklı da olabilir. Her iki sebeple de olsa ateş ve ağrı giderici özelli olan Pedifen kullanılabilir. 4 saat arayla çocuğunuza uygun dozda verilebilir.

Pedifen Şurup özellikle çocuklar JIA tedavisinde kullanılır.

Juvenil Idiopatik Artrit(JIA): Nedeni belirlenemeyen çocukluk çağı eklem hastalığıdır. Belirtileri eklemde ağrı, hareket kısıtlılığı, ısı artışı şeklindedir. Bu hastalığın belirtilerini tedavi etmek için kullanılır. Günlük maksimum dozu 3200 miligrama kadar kullanılabilir.

Pedifen 5mgYan etkisi nedir ?

Pedifen Şurup yan etkisi alerjidir. Her ilacın alerji yapma ihtimali vardır. Ama Pedifen içinde bulundurduğu E110 ve parahidroksibenzoatler gibi maddeler sebebiyle ekstra alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Alerjik reaksiyonlar kendisini hafif kaşınma belirtilerinden anaflaksiye kadar geniş bir aralıktadır.

Bunun haricinde pek çok ciddi ve hafif yan etkisi raporlanmıştır. Ciddi yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Karaciğer fonksiyonların bozabilir.
 • Mide bariyerini bozabilir. Midede ülser(midede yanma şeklinde belirti verir.)
 • Mide veya bağırsak kanamalarına sebep olabilir.
 • Kanda bulunan akyuvar ve alyuvar sayısını, fonksiyonlarını etkileyebilir.
 • Kalp krizi ve inme riskini küçük bir miktar artırabilir.

Bunlar sık görülen yan etkilerden değildir. Tüm yan etkilere ilaç prospektüsünden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir beklenmedik etki gördüğünüzde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Pedifen Cold & FLu Nedir?

Pedifene ek olarak bir takım soğuk algınlığı ilaçlarını da içeren kokteyl bir ilaçtır. Pedifen Cold & FLu 100 ml içerisinde ibuprofen(ateş düşürücü-ağrı kesici) ile beraber psödoefedrin ve klorfenamin adı verilen soğuk algınlığı , burun tıkanıklığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yönelik tedavi ilaçlarını da içerir.

Pedifen Şurup Fiyat Kaç Liradır ?

Pedifen 100mg/100ml şurup 35.37 liradır.

Pedifen Cold & Flu 100 ml şurup 55.52 liradır.

Bunun yanında pek çok muadili vardır. NSAİİ grubunda satılan diğer ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

Pedifen muadili ilaçlar : Nurofen, İbufen, Dolven … Bu ilaçlar eşdeğer ilaçlar olduğu için beraber alınırsa maksimum doz aşılabilir. Örneğin Pedifen ve Dolven birlikte alınmamalıdır.

Pedifen 100mg/5ml Kullananlara Tavsiyeler

 • Eğer ateşle beraber çocuğunuzda idrarda yanma, şiddetli öksürük veya çok halsizlik-bitkinlik gibi belirtiler varsa pedifen kullanmadan doktora götürmelisiniz.
 • Pedifen kullanmanız bazı muayene bulgularını saklayabileceği için hekime kısa sürede başvurmayı düşünüyorsanız kullanmayabilirsiniz.
 • Eğer daha önce havale geçirme öykünüz varsa ateşin 38 derecenin üstüne çıkmasına izin vermeden ilacı kullanıp sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 • Pedifen ve destek tedavisini verdiğiniz genel hali iyi olan çocuğunuzu evde 48 saat süre ile gözlemleyebilirsiniz. Ancak 48 saatin sonunda ateşi 38 dereceyi görmeye devam ediyorsa aile hekiminize ya da bir çocuk doktoruna götürmelisiniz.
 • Pedifen sukroz ve sorbitol içerir. Bildiğiniz bir duyarlılığınız varsa kullanmadan önce hekiminize bildiriniz.
 • Pedifen yüksek oranda gliserin içermektedir. Baş ağrısı, midede huzursuzluk gibi etkileri olabilir.
 • Ateş düşürmek için Pedifen ve Calpol sırayla kullanılabilir. Örneğin saat 12.00 de calpol ,16.00 da pedifen, saat 20.00 da ise calpol bu şeklinde kullanılması tavsiye edilir.


Kaynak : Pill in Trip

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum. 

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.