Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Dolven Şurup Ne İşe Yarar ? Çocuklarda Kullanım (Şurup-Hap-Jel)

Dolven Nedir? Ne İşe Yarar ? (Şurup-Hap-Jel)
Dolven Nedir? Ne İşe Yarar ? (Şurup-Hap-Jel)

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Dolven

Etken Maddesi: Ibuprofen

Grubu: NSAİİ

Kullanım Alanı: Soğuk Algınlığı

İlaç Formları: Tablet, Krem, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

DOLVEN %5 40 GR JEL 869980934003932.46 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DOLVEN 400 MG 20 FTB 869980901855638.28 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DOLVEN 600 MG 20 FTB 869980909856546.12 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DOLVEN COLD FLU 200/30 MG 30 869980909855875.74 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
DOLVEN PEDIYATRIK 100 ML 869980957515844.37 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
>

Dolven şurup etken maddesi ibuprofen olan ilaçtır. 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Şurup formunda genellikle grip ve soğuk algınlığı olan çocuklara verilir. Hap formunda ise 600 mg 20 film tabletli formu bulunur. İlaç ağızdan alınır ve antienflamatuar, ağrı kesici etkisi vardır. Jel formunda ise eklem ağrılarına ve eklemlerde şişliğe iyi gelir.

Soğuk algınlığı için tablet ve şurup, eklem ağrıları için jel formları bulunur. Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkisi bulunduğu için oldukça çok yönlü bir ilaçtır. Kullanımı, dozları ve yan etkileri konusundaki bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

Dolven Nedir?

Dolven, ağız yoluyla alınan, etken maddesi ibuprofen olan steroid içermeyen iltihap giderici (NSAİ) çocuk ilacıdır. Çoğunlukla 6 yaş üzeri çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Ek olarak juvenil artirit denilen çocukluk romatizmasında da kullanılan etkili bir ilaçtır. Şurup ve hap formları bulunur.

Dolven Nedir? Ne İşe Yarar ? (Şurup-Hap-Jel)
Dolven Nedir? Ne İşe Yarar ? (Şurup-Hap-Jel)

Ağrı kesici etkisi beyinde ağrı duyusunun hissedilmesine sebep olan kanalları bloke ederek gösterir. Bu şekilde vücut, eklem ve kas ağrılarını az hissetmiş oluyor. Dolven aynı zamanda vücudumuzun termostatı olan hipotalamusun vücut sıcaklığı eşiğini düşürerek ateşin düşmesini sağlıyor.

Dolven Nasıl Kullanılır ve Günde Kaç Kez Alınmalıdır?

Dolven şurup pembe renkli bir ilaçtır. 5 ml’lik ölçeklerle alınır. Her ölçeğinde 100 mg ibuprofen içerir. 5ml ölçeklerle genellikle günde 2-3 kez alınır. Hap formlarında ise 600 mg oluşan 20 tabletten oluşuyor. Tablet formu genellikle her 4 saatte bir veya iki tablet olmak üzere kullanılır. Her iki formda etkisini 30-45 dakika içerisinde başlar. Jel formunu ise kullanacağınız alana yetecek kadar sıktıktan sonra ilacın deride iyice emilmesini sağlayasıya kadar ovulması gerekmektedir. Genellikle sabah akşam kullanılır.

Dolven

6 aydan büyük tüm kişiler güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. İlacı alırken aç veya tok karnına alınabilir. 12-18 yaş aralığındaki hastalar için minimum 3 gün kullanılması önerilmekte,18 yaşından büyükler için ise kullanımı 7 günü geçtiği halde semptomlar hafiflemiyorsa doktora başvurulmalıdır.

NSAİİ (steroid olmayan iltihap giderici) tipi bir ilaç olduğundan kalp-damar ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu sebeple kullanımında dikkatli olunmalıdır. Tablet formda 1 veya 2 tane günde 3 kez alınabilir. Kullanımı günde 6 hapı (yaklaşık 1200 mg) geçmemelidir. Hamileliğin son 3 ayında olan kişiler ve emziren kişiler kesinlikle ilacı kullanmamalıdır.

Dolven, tansiyon ilaçları ile kullanılmamalıdır, kan pıhtılaşmasını önleyici ilaçların etkisini istenmeyen koşullarda arttırabilir. Özellikle kortizon grubu ilaçlarla kullanıldığında mide bağırsak kanalında kanamalara ve ülsere sebep olur. Şunu da belirtmek gerekir ki Dolven jelin içindeki propilen glikol ciltte tahrişe sebep olurken metil paraben ise deri, göz, ağız ve burun içinde tahrişe sebep olur.

Dolven Şurup Ne İçin Kullanılır?

Dolven şurup analjezik ve anti-inflammasyon etkisi olarak, grip ve soğuk algınlığından müzdarip 6 aydan büyük çocuklarda ateş düşürür, ağrı kesici etkisiyle vücut ağrılarını hafifletir. Ek olarak romatizma ağrısı, diş ağrısı, kas ağrısı ve sırt ağrısı gibi durumlarda da kullanılmaktadır. Dolven kullanımı bursit, tendinit, donuk omuz diye adlandırdığımız omzun aktif ve pasif hareketlerinin kısıtlandığı eklem rahatsızlarında da kullanılabilir.

Dolven

Dolven jel, eklem rahatsızlıkları, romatizmal problemler, spor ve kaza sonucu oluşan ezilmeler ve bel ağrıları için ilgili bölgeye sürülüp hafifçe ovarak kullanılır. Kan birikmesi ve şişmelerde ek olarak bandajlama yapılması daha uygundur. Günde 3-4 defa maksimum 10 cm olmak üzere uygulanır. Tedavi süresine doktor karar verse de genellikle 2-3 hafta tedavi devam eder.

Dolven

Soğuk algınlığı için Dolven Cold&Flue tavsiye edilir. İçerdiği psödoefedrin sayesinde sinüs ve burun boşluklarında oluşan dolgunluğu giderir. Hamilelik boyunca kullanılmamakla birlikte mide, sindirim sistemi problemlerinde de kaçınılmalıdır. Baş dönmesi bir yan etkisi olduğu için araç kullanırken içilmesi önerilmez. Ağızdan bir bardak su ile günde 6 tableti aşmayacak şekilde kullanılmalı. 12 yaşının altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Dolven Yan Etkileri Nelerdir?

Alerjik reaksiyonların yanı sıra yaygın olarak baş ağrısı, hazımsızlık, döküntü ve yorgunluğa sebep olur. Seyrek olarak endişe uyku bozuklukları, görme bozuklukları, uyuşma ve mide rahatsızlıklarının da görülebilir. Astım nöbetleri, hipertansiyon, çarpıntı, mide ülseri gibi yan etkileri de vardır. Bu yan etkileri normal dozda da fazla aldığınız dozda da görseniz doktorunuza bildiriniz veya en yakın hastanenin aciline başvurunuz.

Oksapar yazımız dikkatinizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Dolven’in Fiyatları ve Muadilleri Nelerdir?

Dolven hap güncel olarak 600 mg 20 film tablet 46.12 TL’dir, Dolven şurup fiyatı ise 44.37 TL’dir. Jel formu ise 32.46 TL olarak eczanelerde satılmaktadır. Tüm ilaçların SGK ödemesi bulunmaktadır. Türkiye’de muadili olarak nurofen, advil liquigel, burfen, biophen, surafen tabletleri veya şurup olarak apireks, balafen, brus kullanılabilir. NSAİİ grubunda satılan ilaçlar ise şu şekildedir;

Dolven Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dolven kullanırken belirtilen maksimum dozu aşmamalısınız, aşılması durumunda acilen bir hastaneye gidip fazla doza maruz kaldığınızı belirtmelisiniz. Eğer asprin, ibuprofen alerjiniz ve diğer steroid olmayan iltihap giderici ilaçlara alerjiniz varsa ilacın hiç bir formu kullanılmamalıdır.

Hamileliğin 3. ayında, sindirim ve boşaltım sistemi rahatsızlıkları gibi sistematik problemleriniz varsa kullanmamanız önerilir. Kullandığınızda alerjik bir reaksiyona sebep olursa ilacı bir daha kullanmayın ve doktorunuza danışın. Uzun süreli kullanımlarda böbrek ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Kaynak: Pill in trip.com, gmedication.com