Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Fıçı Göğüs Nedir? Neden Olur?

Fıçı Göğüs Nedir? Neden Olur?
Fıçı Göğüs Nedir? Neden Olur?

Fıçı göğüs, kaburga kemiklerinin şekillerindeki değişimler nedeniyle oluşan, sanki sürekli olarak derin nefes alınıyormuş gibi görünüm veren bir belirtidir. Kendi başına bir hastalık olmayan bu durum altta yatan bir hastalık nedeniyle gelişir.

Bu hastalıklar genellikle akciğeri etkilediği için bu durumun da birlikte olduğu birçok belirti gelişir. Bunlardan bazıları nefes darlığı, hırlama ve öksürmedir. Doktor bu belirtinin tanısı için fizik muayeneye başvurabilir ancak asıl hedeflenmesi gereken altta yatan rahatsızlığın bulunmasıdır. Bu durum geliştikten sonra genellikle bir tedavisi yoktur ancak ilerlemesi bu duruma sebep olan hastalığın tedavisi ile yavaşlatılabilir.

Fıçı Göğüs Belirtileri Nelerdir?

Fıçı göğüs ve bu durumu oluşturan hastalığın belirtileri beraber ortaya çıkabilmektedir. Altta yatan hastalıklar genellikle akciğer ile ilişkili olduğundan, öksürme, nefes darlığı, bayılacakmış gibi olma hissi, hırlama yaygın olarak görülen belirtilerdendir. Ancak daha detaylı olarak ele alacak olursak belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz :

Akciğerle İlgili BelirtilerKemik Yapısı Değişmesiyle İlgili Belirtiler
Nefes darlığıHareket ederken zorlanma
HırıltıEgzersiz yaparken ağrı hissetme
ÖksürmeDuruş bozuklukları, öne, yana eğilme vb.
Fıçı Göğüs Belirtileri

Peki ya tüm bu belirtilerle birlikte görülebilen bu duruma neler neden olur bunu yazımızın ilerleyen kısmında inceleyelim.

Fıçı Göğüs Neden Olur?

Fıçı göğüs altta yatan bir hastalık nedeniyle oluşan bir belirtidir. Bu hastalıkların çeşitleri oldukça değişken olmakla beraber doğumdan bu yana var olabilir ya da daha sonrasında risk faktörleriyle beraber gelişebilir. Genel olarak bakıldığında bu duruma neden olanlar akciğer ile ilgili hastalıklardır. Akciğer içerisinde hava kısıtlı kaldığı zaman tıpkı bir balon gibi şişer, daha sonra şişmiş akciğerler göğüs kafesini oluşturan kaburgaları iterek bu durumu oluşturur.

Bazı kişilerde ise göğüs kafesi eklemlerin ilthaplanması (artrit) ile, hastanede akciğeri etkileyen bazı tedaviler nedeniyle gelişmiş olabilir.

Farklı Göğüs Deformiteleri
Sırasıyla Güvercin Göğsü, Kundurucı Göğsü ve Fıçı Göğüs

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Kronik obstruktif akciğer hastalığı, akciğere hava girişinde herhangi bir engel olduğu durumların içerisinde barındıran kapsayıcı bir terimdir. Akciğerin hasar gördüğü durumlarda gelişebilen bir durumdur. Bu hasarlar ve hava hapsi nedeniyle, nefes darlığı, hırıltı gibi belirtilerle birlikte bu duruma da neden olmaktadır.

Çoğunlukla kendisinde koah gelişen kişilerde yıllarca süren bir sigara kullanım öyküsü bulunur. Kronik obstruktif akciğer hastalığı ayrıca amfizem ve kronik bronşit ile beraber görülür.

Astım

Astım genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan akciğer içerisindeki küçük hava yollarında inflamasyon nedeniyle gelişen daralma ile karakterize kronik bir hastalıktır. Hava yollarında oluşan bu daralma akciğer içerisindeki havanın dışarı çıkamamasına neden olur böylece göğüs kafesi genişler.

Amfizem

Akciğer içerisindeki küçük hava keseleri (alveol) zarar gördüğünde amfizem hastalığı meydana gelebilir. Sigara içmek, hava kirliliği ve kimyasal maddelerin etkileri alveollara zarar veren ana nedenlerdendir.

Hava değişimi bu küçük hava keseleri ile sağlanır, eğer bu keseler zarar görürse içerisindeki havayı değiştiremez ve hava hapsi oluşur. Göğüs kafesi kemikleri bu hava hapsinin etkisiyle birbirlerinden uzaklaşarak göğüs kafesini genişletir.

Kistik Fibrozis

Aileden geçişli (kalıtımsal) bir hastalık olan kistik fibrozis tüm vücutta çeşitli bozukluk ve belirtilerle seyreder, biz bu yazımızda bu hastalığın akciğere etkisinden ve dolayısıyla göğüs kafesini nasıl genişlettiğinden bahsedeceğiz.

Kistik fibrozis, akciğerde üretilen ve hava yollarının temizlenmesini sağlayan mukusun bu yollardan uzaklaştırılmasında ve atılmasında görev alan hücrelerin işlevlerini yerine getirememeleri nedeniyle akciğeri etkiler. Mukus uzaklaştırılamadıkça daha yoğun bir hal alır ve hava yollarını temizlemesi gerekirken tıkamaya başlar ve akciğerin içerisindeki hava dışarı çıkamaz bu nedenle göğüs kafesi genişlemeye başlar.

Eklem İltihaplanması ( Artrit )

Çoğunlukla yetişkinlerde, çocuklardaysa nadiren görülebilen eklem iltihaplanması özellikle göğüs kafesi kemiklerinin bir birbirleriyle bağlanma noktası olan eklemlerin ağrılarıyla ortaya çıkan bir tablodur.

normal diz- osteoartrit - romatoid artrit karşılaştırması

Hangi eklemlerin etkilendiğine göre oluşturduğu bozukluğun derecesi değişmekle beraber, bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin nefes alır halde kalması nedeniyle göğüs kafesi kemikleri esnemeye ve bir süre sonra genişler. Bu duruma neden olan eklem rahatsızlıkları şu şekilde sıralanabilir :

 • Romatoid artrit
 • Osteoartrit
 • Juvenil idiyopatik artrit
 • Kostakondrit

Eklem iltihaplanması için bir romatoloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Göğüs hastalıkları uzmanı eğer sizde bu rahatsızlıklardan biri varsa, romatoloji bilim dalına başvurulması gerektiğini söyleyerek sizi sevk edecektir.

Genetik Durumlar

Bir çok genetik rahatsızlık göğüs kafesini ve sırttaki kemikleri etkileyerek bu duruma neden olabilir. Bu genetik durumlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir :

 • Skolyoz, kendiliğinden de gelişebilen bu durumun genetik bir altyapısı olduğu da düşünülüyor.
 • Marfan sendromu, eklemleri ve arasındaki bağları oluşturan bağ dokusunun aşırı uzamasıyla ilişkili bir hastalıktır. Göğüs kafesini oluşturan kemiklerin eklemlerinde aşırı uzama, göğüs kafesinin genişlemesine neden olur.
 • Dyggve-Melchior-Clausen sendromu, nadiren görülen bir hastalıktır. İskelet sisteminin tamamının etkilendiği bir rahatsızlıktır. Bu durumdan göğüs kafesi de etkilenir ve genişler.

Fıçı Göğüs Tanısı Nasıl Konulur?

Fıçı göğüs tanısı doktorunuzun size yapacağı fizik muayene ile başlar. Dışarıdan da belirli olan bu bozukluk doktorun hemen dikkatini çeker ve kesin tanıya gitmek ister. Göğüs kafesinin genişlemesinin altta yatan nedeninin de belirlenmesi gerekir. Tüm bunları yapabilmek için aşağıdaki testler ve görüntüleme yöntemleri istenilebilir :

 • Direkt grafi (xray), doktorun kesin tanıyı koyması ve etkilenen kemiklerin belirlenmesi için kullanılan bir testtir.
 • Kan testleri, kan içeriğindeki oksijen ve karbondioksit ile vücuttaki iltihap (inflamasyon) durumunu gözlemek için kullanılabilir.
 • Solunum fonksiyon testleri (spirometri), bu testle akciğerin çalışma durumunu, altta yatan hastalığı bulmak için kullanılabilir.
 • Genetik analiz, bu duruma sebep olabilecek genetik durumların varlığını araştırmada kullanılabilir.
direkt grafi doktor tablet bakma

Eğer kendinizde böyle bir durumun varlığından şüpheleniyorsanız, göğüs hastalıkları ana bilim dalındaki doktorlara danışabilirsiniz.

Fıçı Göğüs Tedavisi Nedir?

Fıçı göğüs hastalığı için çok acil durumlarda cerrahi tedavi uygulansa da aslında tam bir tedavisi bulunamamıştır, altta yatan nedenler belirlendikten sonra doktor altta yatan hastalık tedavisine başlar. Belirgin bir tedavisi olmasa da doktorun altta yatan hastalık için verdiği tedaviye uyulması ile durumun ilerleme hızı azaltılabilir.

Eğer ağrı miktarı çok artarsa doktor gerek halinde kullanmanız için size ağrı kesici bir ilaç yazabilir, ancak genellikle bu ağrılar ömür boyu tekrar ortaya çıkarak devam eder.

Fıçı Göğüs İle Yaşamak

Fıçı göğüs genellikle sadece görüntüsel bir bozukluk olarak seyreder ve herhangi bir rahatsızlık yaratmaz. Ancak doktorun altta yatan hastalık için verdiği tedaviye uyulmadığı takdirde göğüs kafesi genişlemeye devam ederek bu durumun daha da ilerlemesine neden olabilir.

Bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin hayatlarını bu durumun ilerlemesini önleyecek şekilde düzenlemesi gerekmektedir. Bu düzenlemeler şu şekilde sıralanabilir :

 • Sigara içilmemeli
 • Düzenli egzersiz yapılmalı
 • Görüntü bozukluğu kişinin ruh halini de etkileyebileceği için psikolojik danışmanlık hizmeti alınmalı
 • Durumun ilerleyişinin gözlemlenmeli ve bunun için düzenli olarak doktora görünülmeli,

Horner Sendromu yazısı ilginizi çekebilir.

Amfizem Tedavi Edilebilir Mi?

Akciğer amfizemi geri dönüşsüz kronik bir hastalıktır ancak belirtilerinin iyileştirilmesi sağlanabilir.

Fıçı Göğüs Kendiliğinden Geçer Mi ?

Kemik yapısının değişmesi nedeniyle kendiliğinden düzelen bir hastalık değildir.

Fıçı Göğüs Öldürür Mü ?

Genellikle görüntü bozukluğu dışında bir belirti vermeyen bu durum, ilerleme durumuna göre akciğerde çeşitli bozuklukları daha da alevlendirerek öldürücü olabilmektedir.

Kaynak : www.healthline.com