Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Kussmaul Solunumu Nedir? Kimlerde Görülür?

Kussmaul Solunumu Nedir? Kimlerde Görülür?
Kussmaul Solunumu Nedir? Kimlerde Görülür?

Kussmaul Solunumu kanda artan asitlik ve bunun normale döndürülmesindeki gecikmeden dolayı görülür. Sağlıklı insanlarda bulunmaması gereken bir solunum tipidir. Bu solunum en sık metabolik asidoz*da tablolarında görülür.

Kusmmaul solunumunda solunum önce hızlı ve yüzeyseldir. Ancak solunuma neden olan durum kötüleştikçe nefes yavaş yavaş derinleşir, yorulur ve nefes nefese kalır. Hasta en sonunda kussmaul solunumu yapmaya başlar. Diyabetik ketoasidoz metabolik asidozun ve dolaylı olarak bu duruma en sık yol açan hastalıktır.

Kussmaul Solunumu
Kussmaul Solunumu ve diğer hastalıklı solunumların solunum grafiği

Solunumun altında yatan neden detaylı bir tıbbi muayene sonrasında anlaşılabilir. Kussmaul solunumu sıklıkla damar yolundan verilen elektrolit*ler ve sıvılarla tedavi edilirken, daha ciddi durumlarda insülin ve bikarbonat gibi tedavi yöntemleri kullanılabilir.

Kussmaul Solunumu Nedir?

Bu solunum tipi sıklıkla ağır metabolik asidoz*, diyabetik ketoasidoz* ve ağır böbrek yetmezliği olan hastalarda da görülen, aşırı derecede sık ve derin solunum tipidir. Solunum artan asidozla oluşan hiperventilasyonun (çok hızlı nefes alıp verme durumu) kandaki asit ve Ph seviyesinin düşmemesi nedeniyle gittikçe daha da derinleşmesiyle oluşur. Kussmaul solunumunun özelliklerini özetleyecek olursak:

 1. Zorlu ve derin solunum
 2. Çok düşük kan Ph değerlerinin bulunması

Kussmaul Solunumu Nedenleri Nelerdir?

Bu solunumun belirli ve klinikte sık görülen nedenleri bulunur ancak kanda Ph artışına nenden olabilen tüm nedenler kussmaul solunumunun görülmesine neden olabilir. Bu solunum tipinin sıkça görülen nedenleri şunlardır

Bilinç Kaybı: Asidoz veya şok nedeniyle bilinç kaybı oluştuğunda, kısa süreli nefes alma başlar veya devam eder.

Ketoasidoz (keton artışlı asidoz): Ketoasidoz durumu veya diyabetik ketoasidoz (DKA), vücutta yeterince insülin üretilememesi durumda hücre içine glikoz alımının yetersiz kalmasıyla hücrede enerji için yağ kullanımıyla keton isimli maddelerin artışına yol açar. Keton asidik bir maddedir ve kanda artışı asidoza neden olur. Ketoasidoz özellikle diyabet hastalarında görülmektedir.

Sepsis (çok ciddi enfeksiyonlar): Enfeksiyonlarla savaşmak için salınan kimyasallar sağlıklı dokulara çok fazla zarar verebilir ve Kussmaul solunumuna neden olabilir.

Laktik Asidoz (laktik asit artışı olan asidoz durumu): Dokuda yeterli miktarda oksijen bulunmadığında efor sırasında dokular enerji ihtiyacı için oksijensiz solunuma başlar ve bu durum laktik asit üretimine neden olur.

Kussmaul Solunumu Kimlerde Görülür?

Bu durumun görüldüğü kişiler çoğunlukla asidoza neden olan hastalıkları bulunan kişilerde görülmektedir, Kussmaul solunumu olan kişilerin sıklıkla sahip olduğu hastalıklar şu şekildedir

 • Kalp yetmezliği
 • Sürekli yoğun alkol kullanımı
 • Olimpiyat seviyesinde egzersiz yapmak
 • Organ yetmezlikleri
 • Akciğer yetmezlikleri
 • İlaçlardan kaynaklanan asidoz

Bazı ilaç ve zehirler solunum zincirinde belirli etkiler göstererek Ph dengesini bozabilir ve asidoza neden olabilir. Özellikle kussmaul solunumunun görülmesinin beklendiği ilaç kullanımları şu şekildedir:

 • Alkol zehirlenmesi
 • Aspirin* zehirlenmesi
 • Antifriz zehirlenmesi

Kussmaul Solunumu Belirtileri Nelerdir?

Kussmaul solunumu ortaya çıkmadan önce metabolik asidozun öncü semptomları ortaya çıkmaktadır. Öncelerinde hızlı ve yüzeysel nefes alırken aşağıdaki belirtilerin görülmeye başlaması kussmaul solunumuna geçildiğini gösteriyor olabilir:

 • Gittikçe daha derin ve güçlü nefes alma
 • Hızlanan nefes alma (takipne)

Asidoz kötüleştikçe yeni semptomlar ortaya çıkar. Bu semptomlardan klinikte en önemlilerinden birisi kussmaul solunumudur. Bu aşamadan sonra müdahale edilmezse organ yetmezliği, koma ve hatta ölüm meydana gelebilir.

Yukarıda bahsedildiği gibi bu solunum ortaya çıkmadan önce, metabolik asidoz* ile ilişkili belirtiler ortaya çıkar. Metabolik asidozun en sık belirtileri şu şekildedir:

Zayıf ve yorgun hissetmek
Kalp atış hızında artış
Ağızda keton kokusu
Mide bulantısı ve kusma
Aşırı susama hissi
Mantıklı bir sebep olmadan uyuşukluk
Bilinç bulanıklığı
Ağız içi ve gözlerde sararma
Artmış idrara çıkma dürtüsü
Baş ağrısıİştahsızlık
metabolik asidoz belirtileri

Eğer bu belirtilere sahipseniz acil bir şekilde bir sağlık kuruluşuna gidip muayene olmalısınız.           

Kussmaul Solunumu Nasıl Tedavi Edilir?

Bu durumun tedavisi temelde kan Ph’ının normal değerlerine (7.38 – 7.42) döndürülmesine dayanır. Bunun sağlanabilmesi için asidozu yok etmek gerekir. Sıklıkla damar yolundan verilen sıvılar ve elektrolitler bu görevi yerine getirebilir ancak bu tedavilerin yetersiz geldiği durumlarda, örneğin diyabetik ketoasidozda, insulin gibi farklı tedaviler de uygulanabilir. Renal tübüler asidozda diüretikler önemli bir rol oynayabilir. Ciddi asidoz durumlarında ise bikarbonat tedavisi etkili olabilmektedir.

Okumaya Platipne yazısıyla devam edebilirsiniz.

Kussmaul Solunumu Tanısı Nasıl Koyulur?

Bu solunumunun tanısı için kullanılan bir test veya araç yoktur. Tanı tamamen klinik bulgular ve hasta öyküsü yardımıyla konulur.

Kussmaul Belirtisi Nedir?

Kussmaul belirtisi, kalp hastalıklarının fiziksel bir belirtisidir. boyun toplardamarlarında nefes almayla artan damar dolgunluğunun tıptaki ismidir. kalbin yapılarına dışardan basıya neden olan hastalıklarda sıklıkla görülen bir belirtidir.

Kussmaul Ne Demek?

Kussmaul Latince bir kelime değildir. Bu solunum adını 1874’te bu solunumu ileri derece diyabet hastalarında fark ederek kayıt altına alan Alman doktor Adolph Kussmaul’dan almaktadır.

Asidoz Nedir?

Kanımızda bulunan bileşikler sürekli bir denge içerisinde bulunur. Bu dengeleri takip etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Kan Ph’ı bu yollardan biridir. Kan Ph’ının normalde 7.38-7.42 Ph arasında bulunması gerekir. Bu değerlerin altına düşmesi kanın asidik özellik kazanması anlamına gelir. Ph’ın 7.35 altında olması durumuna ise asidoz denir.

Kaynakça uptodate.com

Dr. Hasancan Esen
merhaba ben Hasancan Esen, Ege Üniversitesi Tıp fakültesinde 5. sınıfta okumaktayım. Okul ve Kolay sağlık'taki zamanım dışında amatör olarak fotoğraf çekiyorum ve Pediatri üzerine araştırmlar yapıyorum