Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Wellbutrin xl 150 mg Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Wellbutrin xl 150 mg Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?
Wellbutrin xl 150 mg Yan Etkileri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Wellbutrin xl

Etken Maddesi: Bupropiyon

Grubu: Dopamin Reseptör İnhibitörü

Kullanım Alanı: Psikoloji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

WELLBUTRIN XL 150 MG 30 FTB 8699522032815128.82 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
WELLBUTRIN XL 300 MG 30 FTB 8699522032846254.02 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Majör depresyonda beyin işlevlerindeki bazı bozukluklar sonucu kişiyi duygu, düşünce, davranış ve fiziksel olarak etkiler. Wellbutrin xl 150 mg majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan antidepresan bir ilaçtır. Antidepresan ilaçlar kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve günlük hayatın içinde daha etkin şekilde bulunmasına katkıda bulunur.

Wellbutrin xl 300 mg sigara bıraktırma tedavisinde doktorunuz tarafından önerilebilir. Bu ilaç sayesinde bağımlılık yapan nikotin maddesinin eksikliğini daha az hissedersiniz ve sigarayı bırakma süreciniz kolaylaşır. Düzenli kullanımda kişilerin çoğunda sigara bıraktırma tedavisi olumlu sonuçlanmıştır. Bu ilaç hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Wellbutrin xl 150 mg Nedir?

Sigara bırakmada ve majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılan bir atipik antidepresan kategorisinde bulunan bir ilaçtır. Etken maddesi bupropiyon hidroklorürdür. Wellbutrin xl 150 mg 30 film tablet içeren şişeler içerisinde bulunur. Beyinde nöradrenalin ve dopamin adlı kimyasal maddelerle etkileşime girerek işlev gösterir.

Sigarayı bırakmak başta akciğer kanseri gibi ciddi hastalıkların önüne geçmek adına büyük önem taşımaktadır.

Bu ilaç depresif hislerinizin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Majör depresif bozukluğunuzun tedavi edilmesine bağlı olarak hayata karşı isteksizliğiniz azalmaya başlar. Bu durumu atlatabilmeniz için doktorunuz ilaçla beraber size egzersiz ve doğru bir beslenme düzeni önerir. Depresyonunuz tedavi edildiğinde doktorunuz önce dozları azaltır sonra ilacı bırakmanızı tavsiye eder. Kendinizi iyi hissettiğinizde iyileştiğinizi düşünerek ilacı bırakmanız çok ciddi sonuçlara sebep olabilir.

Wellbutrin xl 150 mg Nasıl Kullanılır?

Hastalığın düzeyine göre kullanmanız gereken doz değişiklik gösterir. Bu dozu doktorunuz sizinle yapacağı görüşmeden sonra belirler. İlacın etki etmeye ve daha iyi hissetmeye başlayabilmeniz için belirli bir süre gerekebilir. İlacı kullandıktan hemen sonra etki göstermesini beklememelisiniz. Düzenli kullanımdan sonra birkaç hafta içerisinde etkisini görebilirsiniz.

Wellbutrin xl 150 mg

Tabletler hiç çiğnemeden, ezmeden bütün olarak yutulur. Uykusuzluk problemi yapabileceğinden dolayı günlük dozunuzu sabahları alınız. Aç veya tok olmanız önemli değildir. Yetişkinler için çoğunlukla önerilen doz günde bir kez 150 mg şeklindedir. Hastanın durumuna göre günlük doz 300 mg’a yükseltilebilir. İlacı ne kadar süre kullanacağınız doktorunuz ile yapacağınız görüşmelerde belirlenir.

Diğer İlaçlarla Kullanımı

Bazı ilaçlar bu ilacın yan etkisi olan nöbetleri tetikleyebileceğinden dolayı bu ilaçları kullanırken dikkat etmelisiniz:

 • Sıtma ilacı
 • Yatıştırıcı ilaçlar
 • Tramadol ağrı kesici
 • Kinolon grubu antibiyotikler
 • İnsülin
 • Antihistaminikler*

Wellbutrin xl 300 mg Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Antidepresan kategorisindeki ilaçlar bazı sinirsel işlevleri kontrol ettiği için şu durumlarda Wellbutrin’i kullanırken dikkat etmelisiniz:

 • Antipsikotik* grubu antidepresan kullanıyorsanız
 • Bipolar bozukluğunuz varsa
 • Diyabet hastası iseniz
 • Daha önce herhangi bir nöbet geçirdiyseniz
 • Ciddi bir kafa travması geçirdiyseniz

Bu İlacı Kimler Kullanmamalıdır

 • Beyin ve sinirli yolaklarına etki ettiği için aşağıdaki durumlarda bu ilacı kullanmayınız:
 • Epilepsi hastası iseniz
 • Beyin tümörünüz varsa
 • Karaciğer sirozunuz varsa
 • Beslenme bozukluğunuz varsa
 • MAÖİ* kategorisindeki antidepresanlardan birini kullanıyorsanız
 • Çok fazla alkol alırken alkol almayı yeni bıraktıysanız
 • Wellbutrin 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz

Wellbutrin xl 150 mg Ne İçin Kullanılır?

Sigarayı bırakma tedavisinde destek amaçlı kullanılır. Kişilerin nikotin yoksunluğunu daha az hissetmelerini sağlar. Bu kişilere Wellbutrin ile 8 haftadan 6 aya kadar sürebilen bir tedavi uygulanır. Bu süreçte ilacı düzenli kullanmanız önemlidir. İlacı kullandığınız ilk haftalardan nikotin eksikliğini hissetmeniz normaldir. İlerleyen süreçlerde bu eksikliği daha az hissedeceksiniz.

Wellbutrin xl 150 mg

Majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılır. Bu psikolojik rahatsızlık kişinin günlük aktivitelere karşı olan ilgisinin azalması ve duygusal çöküntüler ile kendini belli eder. Doktorunuz ile yaşadığınız problemleri paylaştığınızda antidepresan türevinde bir ilaç önerir. Wellbutrin dopamin ve nöradrenalin yolaklarını kullanarak majör depresif bozukluğu tedavi etmede kullanılır.

Wellbutrin xl 150 mg üzerine İngiltere’de yapılan çalışmalarda cinsellik üzerine etkisi gözlendi. Cinsel isteksizliği olan kadınlarda cinsel arzuyu uyandırdığı gözlendi.

Wellbutrin xl 150 mg Yan Etkileri Nelerdir?

İçeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkiler oluşabilir. Beyinde bazı yolakları ve bazı hormonları etkilediği için alerjik yan etkiler dışında farklı yan etkilere de sebep olabilir. Bu yan etkilerden birini veya birkaçının görmeye başladıysanız bir sağlık kuruluşuna başvurunuz ve ilacı reçete eden doktorunuza mutlaka bildiriniz:

Seyrek Yan Etkiler

 • Kriz veya nöbet geçirme
 • Alerjik reaksiyona bağlı deri döküntüsü veya solunum zorlukları

Yaygın Yan Etkiler

 • Uyku problemleri
 • Ağız kuruluğu
 • Baş ağrısı
 • Titreme, ürperme
 • Tansiyon yükselmesi
 • İştah kaybı

Wellbutrin xl 150 mg Fiyatı Nedir ve Muadilleri Nelerdir?

Eczanelerde wellbutrin xl 150 mg 128.82 TL olarak satılmaktadır. Güncel olarak SGK tarafından ödeme listesinde olup olmadığı yukarıdaki tabloda yer almaktadır. Bu ilacın muadili olarak Zyban 150 mg kullanılmaktadır. Muadil ilacı almadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Sinegra 100 ml yazımız dikkatinizi çekebilir.

Wellbutrin 300 mg Anksiyete Tedavisinde Kullanılır Mı?

Antidepresan grubundaki ilaçların etkileri birbirinden farklı şekildedir. Bu ilaç anksiyete tedavisi için uygun etken maddeleri ve tedavi şeklini içermez.

Wellbutrin 300 mg Kullanmak Tehlikeli Mi?

Doktorunuzun önerileri eşliğinde kullandığınızda depresif yokluğunuzun tedavi edilmesini ve sigarayı daha kolay bırakabilmenize katkı sağlar. Tehlikeli olduğu durum doktorunuzun önerisine uymadığınız durumdur.

Sigara Bırakırken Mutlaka Bu İlacı Kullanmalı Mıyım?

Hayır bu ilaç sadece nikotin eksikliği hissetmenizi azaltır. Ancak bu ilacı kullanmadan da başka tedavilerle sigarayı bırakabilirsiniz.

Kaynak: titck.gov.tr