Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Zeka Açıcı Nootropil 800 mg Ne İçin Kullanılır ?

Zeka Açıcı Nootropil 800 mg Ne İçin Kullanılır ?
Zeka Açıcı Nootropil 800 mg Ne İçin Kullanılır ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Nootropil

Etken Maddesi: Pirasetam

Grubu: Nootropik

Kullanım Alanı: Psikoloji

İlaç Formları: Tablet, Ampul, Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

NOOTROPIL 1 GR 5 ML 12 AMP. 869962475001373.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
NOOTROPIL 200 MG 200 ML SRP. 869962457003173.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
NOOTROPIL 800 MG 30 FTB. 869962409001073.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Nootropil 800 mg zeka açıcı ilaç olarak bilinmektedir. Etken maddesi pirasetam olan ilacın baş dönmesinde ve öğrenme güçlüğü çeken kişilerde kullanılmaktadır. Ülkemizde 800 mg tablet şekilde satılmaktadır. Ne için kullanılır, zararları nelerdir detaylı şekilde öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nootropil 800 mg Nedir ?

Nootropil 800 mg turuncu renkli çentikli yapıda Nootropik (zeka arttırıcı ilaç ) grubunda bir ilaçtır. Etken maddesi pirasetam olan ilacın baş dönmesi, istemsiz kas kasılması ve zeka açıcı gibi bir çok farklı durumlarda kullanılır.

Beyinde bulunan çok sayıda hücre etrafındaki hücrelerle sayısız bağlantı kurmaktadır. Bu bağlantılar üzerinden birbirlerine kimyasal maddeler aracılığıyla mesajlar yollamaktadır. Pirasetam bu bağlantıların bazılarını engelleyerek etkisini göstermektedir.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuNootropik
Etkisi Sinir Bağlantısını Azaltır
Günlük alınacak maksimum doz24 g
Yan EtkisiKanamaya Yatkınlık
Fiyat73.75 TL
Nootropil 800 mg

Nootropil 800 mg Kullanımı Nasıldır ?

Nootropil 800 mg hap şeklinde satılmaktadır. Bir bardak su ile yutularak içilmelidir. Aç veya tok karnına kullanılabilir. Hızlı bir şekilde neredeyse tamamı 1.5 saat içerisinde emilerek etkisini göstermeye başlar. Genellikle günde 2 veya 3 kere kullanılabilir. İdrarla atılan ilacın alınacak maksimum dozu 24 gramdır.

Hamilelerde kullanımı hakkında yeterli çalışma olmadığı için doktor onayı ile kullanılabilir. Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlamasına gerek olmadan kullanılabilir.

Kullanmaması Önerilen Kişiler

 • 8 yaşı altında olan kişilerde
 • Beyin kanaması geçirmiş kişiler
 • Son dönem böbrek hastalığına sahip kişiler
 • Huntington Koresi olanlar

Bu kişilerin Nootropil 800 mg kullanılmaması önerilir. Kanama bozukluğuna yol açabildiği için kanama bozukluğu olan kişiler ve böbrek yetmezliği olan kişiler dikkatli kullanmaları gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarda bu etkilerin ortaya çıkma ihtimali artmaktadır.

Emziren kişilerde ilaç süte geçtiği için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Nootropil Ne İçin Kullanılır?

Nootropil 800 mg
Nootropil 800 mg ile öğrenme gücü artar.

Nootropil beyinde yer alan hücrelerin bağlantısını yavaşlatmasını sağlar. Bu özelliği ile bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Aşağıda Nootropil ne için kullanılır hangi hastalıkların tedavisinde nasıl kullanıldığı detaylı bir şekilde yer almaktadır.

 • Öğrenme, hafıza, dikkat ve farkındalık gibi bilişsel süreçleri arttırmakta kullanılır. Bu kişiler genellikle günde 3 sefer bir dozla başlamaktadır. İlacın etkinliğine göre günde altı doza kadar çıkılabilir.
 • Yetişkinlerde hafıza kaybı, dikkat eksikliği gibi psiko – organik sendromların belirtilerine yönelik tedavisinde günde 3 sefer bir dozla başlanır. Hastalığın durumuna göre dozu doktor tarafında ayarlanması gerekmektedir.
 • 18 yaş altındaki çocuklarda konuşma bozukluğu olanlarda kullanılır. İlaç konuşma terapisi ile birlikte kullanılmalıdır. Genellikle günde iki defa ikişer doz alınır.
 • Beyin kaynaklı istemsiz myoklonus hastalığında kullanılır. Bu kişilerde genellikle başlangıç olarak günde 3 kere 3 doz şeklinde toplamda 9 doz ile başlarlar.
 • Baş dönmesi kaynaklı denge bozukluğu olan kişilerde kullanılabilir. Genellikle bu kişilerde günde 3 kere kullanılmaktadır. Bir seferde 1 doz kullanılmaya başlandıktan sonra 2 doza çıkılmaktadır.

Nootropil 800 mg Zararları Nelerdir ?

Nootropil 800 mg zararları olarak adlandırılan yan etkileri çok çeşitlidir. Bunların başında neredeyse tüm ilaçlarda gözüken alerjik reaksiyon gelişmesidir. Etken maddesi pirasetam ve ilacın kendisine karşı daha önce alerji reaksiyonunuz geliştiyse ilacı kullanmayınız. Az görülmekle birlikte görüldüğü zaman hayati olan yan etkileri aşağıda yer almaktadır:

 • Aşırı hareketlilik (Hiperkinezi),
 • Sinirlilik , aşırı gerginlik
 • Aşırı huzursuzluk hali (Ajitasyon)
 • Kaygı (Anksiyete)
 • Zihin karışıklığı, bulunduğu konumun çevresindeki kişilerin farkında olmama hali (Konfüzyon)
 • Kanama bozukluğu, kanamanın durdurulamaması

Bu belirtilerden en az bir tanesi olan kişiler en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra oluştuğunu düşündüğünüz yan etkileri doktorla sonraki randevunuzda doktorunuza söylemeyi unutmayınız.

Tiroit ilaçları ile birlikte kullanıldığı zaman Bilinç Bulanıklığı(Konfüzyon) yapabilir. !!

Güncel Nootropil 800 mg Fiyat Ne Kadar ? İlacın Muadilleri

Güncel Nootropil 800 mg 73.75 TL Fiyat ile eczanelerde satılmaktadır. SGK tarafından ilaç karşılanmamaktadır. Türkiye’de muadil olarak Cerebrofil satılmaktadır.

Flagyl yazımızı dikkatinizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Nootropil Kullananlar İçin Tavsiyeler

Nootropil kullanan kişiler için en önemli tavsiye ilacı doktor önerisi veya reçetesi ile kullanmaya başlamaları ve doktorun tavsiye ettiği dozlarda kullanmalıdır. Özellikle dikkat toplama, hafıza ve öğrenmede artış yaptığı gerekçesiyle suistimal edilmemelidir.

Özellikle böbrek yetmezliği olan kişiler uzun süreli kullanımda dikkat etmeli ve düzenli olarak kan değerlerini ölçtürmeleri gerekmektedir.

Kaynak : Medicines. org