Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İnsidon Nedir ? 2023 Yılında Fiyat Ne Kadardır ?

İnsidon Nedir ? 2022 Yılında Fiyat Ne Kadardır ?
İnsidon Nedir ? 2022 Yılında Fiyat Ne Kadardır ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: İnsidon

Etken Maddesi: Opipramol dihidroklorür

Grubu: Trisiklik Antidepresan

Kullanım Alanı: Psikoloji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: D

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

INSIDON 50 MG 30 TB. 869958612006073.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

İnsidon sakinleştirici özelliklere sahip trisiklik antidepresan sınıfına giren ilaçtır. Anormal iç sıkıntısı, sinirlilik, uyku bozuklukları ve dikkatini toplayamama durumlarında tedavi için kullanılır. Ülkemizde 50 mg preparat şeklinde satılmaktadır. İlacın nasıl kullanıldığını, yan etkilerini ve güncel insidon fiyat yazımızın içinde yer almaktadır.

İnsidon Nedir ?

İnsidon genel olarak sakinleştirmek için kullanılan etken maddesi opipramol dihidroklorür olan bir Trisiklik antidepresandır. İç sıkıntısı ve dikkat bozukluğu gibi ruh ve sinir hastalıklarında doktorun yakın takibinde kullanılması gerekmektedir.

İnsan beyninde kaygılandığımızda ve düşündüğümüzde kimyasal maddelerin sayısının arttığı gösterilmiştir. Özellikle bazı psikiyatrik hastalıklarda bu maddelerin arttığı ve bunun sonucunda bazı belirtiler gözlenmektedir. Kimyasal maddeler beyin içinde hücrelerin reseptörlerine bağlanıp hücresel olarak etkisini gösterir. Opipramol ise bu reseptörlere kimyasal maddelerden daha fazla bağlanarak kimyasal maddelerin bağlanacak reseptör bulamamasını sağlar.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuTrisiklik Antidepresan
Etkisi Sakinleştirir
Günlük alınacak maksimum doz400 mg
Yan EtkisiYorgunluk ve Uyku
Fiyat73.75 TL
İnsidon 50 mg

İnsidon Nasıl Kullanılır ?

İnsidon hap ağızdan bol su ile yutularak içilir. Aç veya tok karnına kullanılabilir. Yiyecek ve içeceklerden etkilenmez. Ancak özellikle psikiyatrik ilaçlar ve kalp ilaçlarında etkilenebilir. Bu sebeple ilacı yazan doktorunuza bu durumu açıklayıp onay almadan kullanmayınız. İlaç ağızdan yutulduktan 3 saat sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. İlacın çok ciddi yan etkileri olduğu için doktor gözetiminde ve bilgisi dahilinde yavaşça başlanmalıdır. Genellikle günde bir veya iki sefer bir tane içerek başlanabilir.

İlaca başladıktan sonra yaklaşık 50 günden sonra günde üç kere kullanılmaktadır. Dozu doktor tarafından ilk 50 günde gösterdiği etkiye göre değişmektedir. Günlük maksimum alınacak dozu hakkında fazla bir çalışma olmasa da tahminen 400 mg olarak kullanılmaktadır. 24 yaşından büyük yetişkin kişilerde güvenli biçimde kullanılmaktadır. Ancak uzun süreli kullanımlarda kontrol amaçlı kan tahlili yapılması gerekmektedir.

60 yaşından büyük kişilerde kullanılabilir ancak tedavi edici doz yetişkinlere göre düşüktür. Bu sebeple düşük doz başlanıp o şekilde devam ettirilebilir. Böbrek yetmezliği olan kişilerde yetmezliğin oranına göre ilacın kullanım dozu azaltılmalıdır. Çünkü ilaç böbreklerden atılmaktadır. Böbrek yetmezliği olan kişilerde daha az ilaç atılır bu sebeple alınacak doz azaltılması gerekmektedir. Karaciğer yetmezliği olan kişilerde doz ayarlanmalıdır. Çünkü ilaç karaciğerde işlem gördükten sonra kana geçmektedir.

Hamile ve emziren kişilerde ilaç kullanılması önerilmemektedir. Bunun sebebi ilacın süte az oranda da olsa geçtiği tespit edilmiştir. Yakın zamanda kalp krizi geçirenler, glokomu olanlar, idrara çıkma zorluğu olan kişilerde kullanmaması gerekmektedir. 24 yaşından küçük çocuklarda intihar düşünce ve davranışları arttırdığı gösterildiği için bu kişilerde oluşan huzursuzluk ve aşırı hareketlilik gibi beklenmedik durumlar ortaya çıktığında ailesi veya sağlık çalışanları tarafından yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Gereğinden fazla alındığı zaman 6 saate kadar şiddetli uyku hali, bilinç kaybı, sersemlik, bilinç bulanıklığı, huzursuzlukta artış, genel halsizlik, idrara çıkma problemleri, nefes darlığı ve kalp atışlarında düzensizlik görülmesi durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

İnsidon Ne İşe Yarar ?

İnsidon anormal huzursuzluk, sinirlilik, uyku bozukluğu ve dikkatini toplayamama odaklanamama gibi psikiyatrik hastalıkların ortaya çıkardığı durumların tedavisinde kullanılmaktadır. İlaç bu etkisini beyindeki hücrelerin reseptörlerine bağlanarak göstermektedir. Bu yönüyle diğer Trisiklik antidepresanlardan ayrılmaktadır. Bu bağlanma sonucunda beyinde bu durumlardan sorumlu gösterilen maddelerin etkileri sınırlanmaktadır. Ancak bu maddeler yok olmamaktadır. Bu yüzden genellikle uzun süre kullanılması gerekmektedir.

insidon

Majör depresyon ve duygu durumu bozukluğu olan psikiyatrik hastalarda kullanılmaktadır. Bu hastalarda ilaç tedavisi psikolojik destek ile birlikte olmalıdır. Ayrıca bu hastalıkların tedavisinde kişinin kendisini veya çevresini rahatsız eden sorun tıbbi destekle ortadan kaldırılmaya çalışırken psikolojik destek uygulanması gerekmektedir. İnsidon bu tarz hastalarda hastanın durumuna göre ilk kullanılacak ilaçlardan birisidir.

İnsidon Yan Etkileri Nelerdir ?

İnsidon yan etkileri oldukça geniştir. Yaygın görülen yan etkileri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bu etkilerden biri sizde göründüğü takdirde acilen doktorunuza ulaşmanız gerekmektedir. İşte o yan etkiler:

  • Huzursuzluk
  • İstemsiz titreme
  • Görmede bulanıklık
  • İdrara çıkma zorluğu
  • Kan basıncında ani değişim (Ayağa kalkınca baş dönmesi)
  • Ağız kuruluğu
  • Cinsel isteksizlik
insidon
Görmede Bulanıklık İnsidon kullanan kişilerde görülebilir.

Bu yan etkilerden daha az görülen ama ciddi yan etkileri ise nöbetler, emzirme dönemi olmadan kendiliğinden süt salgılanması, karaciğer bozuklukları ve 50 yaş üzerinde kişilerde kemik kırıklıkları olmasıdır. Bu durumların oluşması durumunda en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

İnsidon Fiyat ve Muadilleri Nelerdir ?

İnsidon fiyat güncel olarak 73.75 TL olarak eczanelerde satılmaktadır. SGK ödeme listesinde bulunmaktadır. Ayrıca muadilleri olarak Opridon ve Pramolan kullanılmaktadır.

Levmont 5/10 mg Nedir ? yazımız dikkatinizi çekebilir.

İnsidon Kullananlar İçin Notlar

İnsidon kullanan kişiler ilacı içmeyi unuttuğunda unutulan dozu aklına gelince hemen alması gerekmektedir. Eğer sonraki dozu alma zamanınız çok yakınsa almayın. Dengelemek amacıyla 2 doz asla kullanmayın.

İlacın kullanımı süresi boyunca alkol tüketilmemesi önerilmektedir. Çünkü alkol kullanımında yan etkilerin daha fazla arttığı gösterilmiştir. Ayrıca ilacın kullanımı sırasında dikkatli olunmalı ve doktorunuzun söylediği doz ve zamanlarda düzenli bir şekilde ilaç kullanılmalıdır. Kendiliğinden ilacın bırakılmaması gerekmektedir.

Kaynak : ABD Sağlık ve Hizmet Departmanı Sitesi