Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Anzyl 15 mg Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

Anzyl 15 mg Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?
Anzyl 15 mg Hangi Hastalıklarda Kullanılır ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Anzyl

Etken Maddesi: Essitalopram

Grubu: Antidepresan

Kullanım Alanı: Psikoloji

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

ANZYL 10 MG 28 FTB. 869956509005643.33 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ANZYL 15 MG 28 FTB. 8699565090087111.55 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ANZYL 5 MG 28 FTB. 869956509004943.34 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Anzyl antidepresan özellikte bir ilaçtır. Anksiyete Bozukluğu ve Depresyon yaşayan insanlar kullanır. Panik atak ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tedavisinde de kullanılır. Anzyl 15 mg tablet formunun yanı sıra 5, 10 ve 20 mg formları da bulunur. İlacın kullanımı ani bir şekilde bırakıldığı zaman İntihar düşünceleri gözlemlenebilmektedir. İlaç hangi hastalıklarda kullanılır, yan etkileri nelerdir sorularının cevapları ve ruh halimizi nasıl etkilediğini yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz.

Anzyl 15 mg Nedir ?

Anzyl 15 mg içerisinde essitalopram içeren psikiyatri ilacıdır. Depresyon, anksiyete bozuklukları ve panik atak tedavisinde kullanılır. SSRI adı verilen bir antideprasandır. Ülkemizde 5mg, 15 mg ve Anzyl plus formları vardır.

Beyindeki serotonin adı verilen bir maddenin düzeyi insanın ruh hali üzerinde etkisi vardır. Bu madde sinir uçlarından salgılanıp geri alınarak vücut dengesine etki eder. Anzyl etkisini Serotoninin geri alımını azaltarak etkisini gösterir.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuAntidepresan(SSRIi)
Etkisi Duygu durumunu düzenler
Günlük alınacak maksimum doz12 mg
En Yaygın Yan EtkisiBulantıdır
Fiyat111,55 TL
Anzyl 15 mg

Anzyl nasıl kullanılır ?

Anzyl tabletler ağızdan bir bardak su eşliğinde kullanılır. Haplar beyaz renkli, kırmızı çizgisi olan bir haptır. Gereğinde çentiği sayesinde ikiye bölünerek kullanılır. Tadı acı olduğu için direk yutmalısınız.

Etkisinin başlaması 2 haftayı bulabilir. İlacı doktorunuza danışmadan kesinlikle bırakmamalısınız. Ayrıca ilk iki hafta beklenen etkiye ulaşamayabileceği için hastanın iyi gözlenmesi gerekmektedir.

 • Hekim tavsiyesi ile bazı psikiyatrik hastalıklarda kullanılır.
 • 18 yaş üstündeki hastaların kullanımı içindir.
 • 65 yaş üştü hastaların doz ayarlaması ile kullanımı uygundur.

Anzyl 15 mg Kimlerin Kullanımı Uygun Değildir ?

Anzyl 15 mg çok ciddi yan etkileri mevcut olduğu için herkes rahatlıkla kullanamaz. Kullanımı uygun olmayan kişiler aşağıda belirtilmiştir.

 • Çocukların kullanımı uygun değildir. Sadece hekiminizin önerdiği nadir durumlarda kullanılabilir.
 • Hamilelerde ve emziren annelerde kullanımı sakıncalıdır. Özellikle hamileliğinizin son zamanlarda kullanılması durumunda bebeğinizde ciddi rahatsızlıklar görülebilir.
 • EKG test sonucunda anormallikleriniz varsa kullanımı sakıncalıdır.
 • Bazı ilaçlarla beraber kullanımı sakıncalıdır. Bunlar: MAO inhibitörleri, moklobemid, linezolid, pimozid dir.

Hamileyken bir anda kesmeniz de uygun değildir. Doktorunuzun talimatlarına uymak üzere tavsiyesini almalısınız.

Anzyl 15 mg Ne Kadar Kullanılmalıdır ?

Anzyl 15 mg
Anzyl 15 mg Nasıl Kullanılır?

Anzyl 15 mg genellikle günde tek doz kullanılmalıdır. Her gün kaç mg alacağınız hastalığınıza ve yaşınıza göre değişmektedir. Doktorunuz 5 mg, 10 mg ya da 20 mg kullanmanızı tavsiye edebilir. Hastalığınızın seyrine göre ilaç dozunu azaltabilir ya da arttırabilir.

İlacı hekiminize danışmadan bırakmamalısınız çünkü hastalık belirtileri tekrarlayabilir. Kendinizi iyi hissetmeye başlayınca kullanmaya artık gerek kalmadığını düşünebilirsiniz. Ama en az 6 ay süreyle daha kullanılmalıdır.

Anzyl Maksimum Doz Ne kadardır ?

Günlük alınabilecek maksimum doz 12 miligramdır. Anzyl daha fazla alınırsa sersemlik, titreme, nöbet ve koma şeklinde sonuçları olabilir.

Anzyl 18 Yaş Altı Kullanımı

Normalde 18 yaş altında kullanımı önerilmez. Bunun nedenlerinden biri Anzyl bu yaş grubundaki bazı etkileri henüz gösterilememiştir. Bunlar çocuğun bilişsel davranışsal gelişimi, büyüme ve olgunlaşma gibi uzun dönemli etkileridir.

Ancak hekimlerin bazı özel durumlarda tavsiye etmesi halinde kullanılabilir. Anzyl yan etkileri bu yaş grubunda daha fazla görüldüğü unutulmamalıdır. Daha dikkatli gözlem yapılarak en ufak bir yan etki görüldüğünde acilen hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Anzyl 15 mg Ne İçin Kullanılır ?

Anzyl 15 mg çeşitli psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılır. SSRI(seretonin geri alım inhibitörü) olarak etkisini gösterir. İçerdiği essitalopram etken maddesi beyindeki bazı maddelerin düzeyini değiştirerek duygu sistemimizi etkiler. Bu sebeple depresyon, panik bozukluk, anksiyete bozuklukları ve OKB tedavisinde kullanılır.

1- Depresyon

Anzyl 15 mg
Anzyl 15 mg Depresyon Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Genel mutsuzluk şeklinde kabaca tarifi yapılabilir. Çok hafif düzeylerde olabileceği gibi günlerce yataktan çıkamayacak kadar ağır formları olan yaygın bir rahatsızlıktır. Günde tek doz Anzyl 10 mg kullanılarak tedavisi düzenlenir. Doktorunuz sonrasında tekrardan doz ayarlama ihtiyacı hissedebilir.

2- Panik bozukluk

Anzyl 15 mg
Panik Atak geçiren biri

Panik atak şeklinde de bilinir. Kısaca ani başlayan ve bir anda zirveye ulaşan yoğun korku ve rahatsızlık şeklinde tanımlanabilir. Günde 1 adet Anzyl 5 mg tedavi rejimi ile başlanır. Hekiminiz 20 mg a kadar doz artırımı yapabilir.

3- Anksiyete Bozuklukları

Anzyl 15 mg
Anzyl 15 mg Anksiyete Bozukluklarında Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal anksiyete ve yaygın anksiyete diye iki tipi vardır. Bunlar günlük hayatı etkileyen bazı durumlara karşı spesifik ya da genel bir huzursuzluk halidir. Endişe, kaygı ve panik durumları gösterebilir. Günde 5 ile 20 mg arasında değişen dozlar ile tedavi edilebilir.

4- OKB(Obsesif Kompulsif Bozukluk)

Anzyl 15 mg
Anzyl 15 mg Obsesif Kompulsif BozuklukTedavisinde Nasıl Kullanılır?

Bir takım düşüncelerin takıntı hale gelmesidir. Bu takıntılara çözüm için hasta bir takım alışkanlıklar geliştirmiştir. Bu rahatsızlığın tedavisinde de Anzyl 10 mg şeklinde başlanır. Hekiminiz sonradan doz ayarlaması yapabilir.

Anzyl Yan Etkisi Nedir ?

Anzyl yan etkisi bulantıdır. Yaklaşık 10 kullanıcıdan 1 inde görülen çok yaygın bir yan etkidir. Bunun yanı sıra mide-bağırsak kanamaları, kalpte çarpıntı hissi ve özellikle ilk hafta görülen intihara meyil ciddi yan etkilerindendir.

Yaygın görülen diğer istenmeyen etkileri şunlardır :

 • Burunda tıkanıklık ya da akıntı
 • Huzursuzluk, ateş
 • Uyku hali, Sersemlik,
 • Cinsel bozukluklar( ereksiyon sorunları veya hem kadın hem erkekler de cinsel dürtü de azalma şeklinde kendini gösterir. )
 • İshal, kabız, kusma benzeri şikayetler
 • İştahta azalma veya artma

Tüm yan etkilerini ilaç prospektüsünden mutlaka okuyun. Herhangi bir istenmeyen etki gördüğünüzde doktorunuza danışın.

Anzyl İntihar Düşüncesi İlişkisi

Anzyl intihar düşüncesi olan insanlara hekimler tarafından tavsiye edilen ilaçlardan biridir. Depresyon ve BP(Bi polar) rahatsızlıkları olan insanların aklına intihar düşünceleri gelebilir. Anzyl özellikle düzenli ve 2 haftayı geçen sürede kullanımı bu düşünceleri önleyecektir.

Anzyl 15 mg

Anzyl gibi antidepresan ilaçlar etkisini göstermesi zaman alır . Bu sırada hasta bu düşünceler açısından bir nevi korumasız kalabilir. Bu dönemde hastanın, yakınları tarafından iyi gözlem yapılması gerekmektedir.

Özellikle aşağıdaki özellikler intihar düşüncelerini arttırıcı etkenlerdir :

 1. Eğer daha önce intihar veya kendinize zarar verme düşünceniz olmuşsa. Girişim olmadan sadece planını yapmışsanız risk artmaktadır.
 2. Eğer genç bir yetişkinseniz. Çalışmalara göre 25 yaşının altında olmak özellikle 18 yaşının altında olmak riski arttırmaktadır.
 3. Yeni bir psikiyatrik ilaca geçmişseniz. İlaçlar etki etmeye başlayıncaya kadar risk artmaktadır.

Bu ve benzeri risk faktörleriniz varsa çok dikkatli olmalısınız. Herhangi bir intihar düşüncesi aklınızdan geçerse acilen en yakın sağlık kurumuna başvurmanız gerekmektedir.

Anzyl Kaç Tl dir ? Anzyl Muadilleri Nelerdir ?

 • Anzyl 15mg 28 tablet 111,55 TL dir.
 • Anzyl 5mg 28 tablet 43,34 TL dir.

SGK ödemez. Her bir kutuda 28, 56 ya da 84 tablet bulunabilir. Bulunan tablet miktarına göre fiyat değişmektedir.

Anzyl muaddileri Cipralex, Citoles, Eslorex, Eslong, Avertin dir.

Sipraktin Şurup Nedir? yazımız ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

Anzyl Kullananların Bilmesi Gerekenler

 • Anzyl aniden kesilmemelidir. Özellikle uzun süredir kullananlarda ya da yüksek doz kullananlarda bu durum bazı problemlere sebep olabilir.
 • Kesilme belirtileri(baş dönmesi, uyku bozuklukları, titreme…) adı verilen yakınmalara sebep olur. Bu belirtiler 2 hafta sürede genellikle geçerken 2-3 aya kadar da devam edebilir.
 • Anzyl uyku yapabilir.
 • Anzyl diğer antidepresan ilaçları kadar olmasa da kilo aldırır.
 • Anzyl laktoz içermesi sebebiyle duyarlılığı olanların kullanımı uygun değildir.
 • Anzyl cinsel fonksiyonları da etkiler. Bu etkileri hem erkek hem de kadın kullanıcılar için geçerlidir.
 • Peki Anzyl nasıl bırakılır ? Antidepresan kullanan insanlar bu ilaçları ne zaman bırakacaklarını merak edebilirler. Çünkü uzun süre kullanım gerekmektedir. Anzyl hekim uygun gördüğü zaman bırakılır.

Kaynak: Drugs.com