Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Vasoxen 10 mg Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Vasoxen 10 mg Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Vasoxen 10 mg Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Vasoxen

Etken Maddesi: Nebivolol

Grubu: Beta Bloker

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

VASOXEN 5 MG 84 TB. 8699831010030217.18 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Vasoxen 10 mg beta bloker grubunda yer alan yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Etken maddesi nebivolol olan ilacın hangi hastalıklarda nasıl kullanılır başta olmak üzere merak tüm sorulara cevap bulabileceğiniz bir yazı hazırladık. Kalp yetmezliği hastalarında ne işe yarar ve nasıl kullanılır detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Vasoxen 5 mg Nedir?

Vasoxen 5 mg etken maddesi nebivolol olan beta bloker ilaç grubunda yer almaktadır. Beta blokerler temel olarak yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyonu düşürmek için kullanılırlar. Ayrıca kronik kalp yetmezliği olan kişilerde de kullanılmaktadır.

İlacın etken maddesi olan nebivolol vücudumuzda bulunan beta motor nöron* sinirlerine etki eder. Bu sinirlerin etkisini durdurarak etki göstermektedir. Örneğin damarlarda bulunan küçük kas dokusu bu sinirlerin uyarması ile kasılır ve tansiyonun yükselmesine sebep olur. Nebivolol bu uyarıyı keserek damarların kasılmasının önüne geçer.

Vasoxen Plus Nasıl Kullanılır?

Vasoxen plus etken maddesi nebivolol ve hidroklorotiyazidin olan bir ilaçtır. Bu iki etken madde de ayrı ayrı ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden ilacın 5 mg veya 10 mg kullanan kişilerin plus içeren formunu kendi kafalarına göre kullanmaması gerekmektedir. İlacı aç veya tok karnına bol su ile alınması gerekmektedir.

Vasoxen

Kullanıldığı hastalığa göre farklı dozlarda kullanılmaktadır. Ancak genellikle tedavide yavaş yavaş doz arttırılarak devam edilir. Günlük en fazla 10 mg kullanılması önerilmektedir. İlaç dozunun arttığı durumlarda istenmeyen etkiler artmaktadır. Alınan dozun önerilen aralıklarda olmasına rağmen aşağıda yer alan durumlarda dikkatli kullanılması gerekmektedir. İşte bunlardan bazıları

 • Alkol ile birlikte alınmamalı. Alındığı takdirde baş dönmesi ve bayılma hissi görülmektedir.
 • Hamile olan kişilerin kullanmaması önerilir. Eğer ilacı kullanırken hamile kaldığınızı öğrenmişseniz ilacın anne karnındaki bebeğe geçtiği gösterildiği için vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • Emziren kişilerde süte geçme ile ilgili bir çalışma yoktur. Ancak böyle bir risk olduğu için ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • 75 yaş ve üzerinde bulunan kişilerin kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük kişilerde yeterli çalışma bulunmadığı için kullanılması önerilmez.

Başka ilaç kullanımı ile birlikte etkinliği düşme ve beklenmeyen etkiler oluşturma gibi bir çok etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları söylemeniz gerekmektedir. Nebivolol ile etkileşime giren ilaçlardan bazıları şu şekildedir;

 • Lityum (Ruh hastalıklarında kullanılır)
 • Sisaprid (Sindirim sisteminde kullanılır)
 • Vinkamin (Beyin dolaşımında kullanılır)
 • Mizolastin (Alerji belirtisini tedavisinde kullanılır)
 • Karbenoksolon (Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır)
 • Amantadin (Antiviral )
 • Metformin (Şeker hastalığında kullanılır)

Vasoxen Ne İşe Yarar

Vasoxen yüksek tansiyon, kronik kalp yetmezliği ve 70 yaş üzerindeki kalp yetmezliği tedavi etme konusunda işe yarar. İşe yaraması için her kişide farklı dozlarda uygulanması gerekmektedir. İlaç niçin kullanılır detaylı anlatımı aşağıda yer almaktadır.

Yüksek Tansiyon

yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon tedavisinde genellikle 5 mg tercih edilmektedir. Kan basıncının düşürücü etkisi ilacı kullanıldıktan bir veya iki hafta sonra ortaya çıkmaktadır. 4 haftaya kadar etkisini göstermesi gerekmektedir. Eğer 4 hafta kullanılmasına rağmen beklenen etkinin ortaya çıkmaması durumunda ilacın dozu arttırılabilir veya tedaviye başka bir ilaç eklenebilir.

Yüksek tansiyon hastalığı genellikle uzun süreli ve karmaşık bir hastalıktır. Bu yüzden tedavide birden fazla ilaç kullanılmaktadır. En fazla ACE inhibitörü olarak adlandırılan ilaç grubu ile birlikte kullanılmaktadır.

Kronik Kalp Yetmezliği

Vasoxen

Kronik kalp yetmezliği tedavisinde tek başına kullanılmaz. Ancak Digoksin, idrar söktürücüler ve ACE inhibitörü olarak adlandırılan ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır. İlaca başlamadan önce iki hafta diğer ilaçların kullanılıp tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. Ayrıca tedaviye başlama dozu 1,25 mg olarak belirlenmektedir.

Kalp yetmezliğinde Vasoxen kullanımına alanında uzman doktorların bilgisi ve gözetiminde olması gerekmektedir. Çünkü nebivolol etken maddesine sahip ilaç kalbin atım hızını azaltmaktadır. Ancak düşük doz verildiğinde kan damarlarının direncini azalttığı için kalp atım hızını arttırdığı gösterilmiştir. Bu yüzden tedavide ilaç dozu yavaş yavaş doz arttırılarak yapılması gerekmektedir. Kalp yetmezliği tedavisinde önerilen maksimum doz miktarı ise 10 mg olarak belirlenmiştir.

Vasoxen Yan Etkileri

Vasoxen sinir sistemini etkilediği için kullanıldığı zaman tüm vücutta etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple tedavi edici etkisinin yanı sıra bazı istenmeyen belirtilerde görülebilmektedir. Öncelikle etken maddesi olan nebivolol ve beta blokerlere karşı alerjisi olan kişilerin ilacı kullanması gerekmektedir. Ayrıca ilaç alerjisi olan kişilerin bırakması gerekmektedir. (Detaylı bilgiye ilaç erüpsiyonu yazımızdan ulaşabilirsiniz.)

Yapılan araştırmalar sonucunda en sık karşılaşılan yan etkileri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Baş Ağrısı
 • Baş Dönmesi
 • İshal
 • Kabızlık
 • Bulantı
 • Nefes Darlığı
 • Görme Bozukluğu

Yukarıda yer alan beklenmeyen etkilerin haricinde ilacı kullanımı ile ortaya çıkan etkiler gözlendiğinde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

Vasoxen 5 mg Fiyat Ne Kadar ve Muadilleri Nelerdir?

Vasoxen 5 mg fiyat olarak 217.18 TL olarak satılmaktadır. Güncel olarak SGK tarafından ödeme listesinde olup olmadığı yukarıda tabloda yer almaktadır. Ülkemizde satılan ilacın muadilleri ise şu şekildedir;

 • Nevimol
 • Vasilol

Vasoxen Kullananlar Yorumlar

Vasoxen kullananlar yorumlar kısmına yorum yazmanızı bekliyoruz. İlaç hakkında kullanacak kişilerin en fazla merak ettiği konuların başında diğer yüksek tansiyon ilaçları gibi sertleşme sorununa yol açıp açmadığıdır. Sertleşme sorunu beta bloker kullanan kişilerin büyük bir kısmında görüldüğü gibi vasoxen kullanan kişilerde de görülmektedir.

Vasoxen Hangi Firma Tarafından Üretiliyor?

Vasoxen Ulagay firması tarafından satılan beta bloker bir ilaçtır.

Beta Blokerler Zararlı Mı?

Beta bloker ilaçlar kalp yetmezliği ve kalp atım hızı yavaş olan hastalarda kalbin durmasına sebep olacak etkileri bulunmaktadır. Ancak bu etkisi kalp atım hızı yüksek olan kişilerde tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Kaynak: Prospektus