Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Hametan Pomad Krem Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı

Hametan Pomad Krem Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı
Hametan Pomad Krem Nasıl Kullanılır? Güncel Fiyatı

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Hametan

Etken Maddesi: Hamamelis virginian

Grubu:

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Krem, Merhem

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi:

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

HAMETAN %25 30 GR POM. 869951438572148.70 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
HAMETAN %5.35 30 GR KR. 869951435571755.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Hametan pomad cadı fındığı bitkisinden elde edilen bitkisel bir ilaçtır. Özellikle yanık tedavilerinde ve sivilce izlerinde çok etkilidir. Bitkisel ilacın krem ve pomat* formları bulunmaktadır. Peki krem her cilde uygulanır mı? Hangi durumlarda kullanılır? Kullanmadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevaplarını yazımızda cevapladık.

Hametan Nedir?

Hametan birçok cilt probleminin tedavisinde ve yatıştırılmasında kullanılan krem formunda bir ilaçtır. 30 gramlık alüminyum tüplerde piyasaya sürülmüştür. Etken maddesi Hamamelis virginianadır. Deri yaralanmaları sonrası pıhtılaşmayı kolaylaştırır.  Astrenjan etkisi ile derinin büzüşmesini sağlar ve kan kaybını azaltır. Derideki enfeksiyonu engeller ve tedavi eder.

Cildi nemlendirici etkisi bulunmaktadır. İçeriğinde paraben bulunmadığından dolayı çocuklarda ve bebeklerde kullanımı bir sorun oluşturmaz. Birçok cilt sorununda dermatologlar tarafından reçete edilen bu ilaç eczanelerden reçetesiz de alınabilmektedir.

Çoğunlukla krem formunda kullanılır içeriğindeki yağ damlacıkları sürümünü ve emilimini kolaylaştırır. Gerektiği durumda daha yoğun olan Pomad formu da kullanılabilir. Bu formu yoğun içerikte olduğundan dolayı uzman doktora danışılmadan kullanılması önerilmez.

Hametan Pomad Nasıl Kullanılır?

Hametan pomad cildinizde lezyonun bulunduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürülür. Eğer lezyonun korunması gerekliyse gazlı bez kullanılarak kapatılır. Günde birkaç kez lezyonlu bölgeye uygulanabilir. Kullanımı bırakmanız gereken herhangi bir süre kısıtlaması yoktur. Emziren annelerde meme başı çatlağı için kullanırken kremi her emzirmeden sonra uygulayabilirsiniz.

hametan pomad

Kullanmadan önce kremi süreceğiniz cilt bölgesini temizlemelisiniz. Kremi sürerken ellerini kullanan kişi sürmeden önce mutlaka ellerini sabun ve su ile yıkamalıdır. Cildinizde açık yara varsa enfeksiyonu önlemek adına temizliğe çok dikkat edilmelidir.

İlacın mavi renkli kutusu pomad içerikli sarı kutusu ise krem formudur.

Diğer ilaçlarla kullanılırken herhangi bir etkileşimi bulunduğuna dair bir araştırma yoktur. Tükettiğiniz besinler ile bir bağlantısı yoktur. Yani bu ilacı kullanırken ayrı bir beslenme düzenine uyumanıza gerek yoktur. Besinlerle herhangi bir etkileşimi söz konusu değildir.

Hametan Pomad Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kullanırken gözlerinize temas ettirmemeye dikkat ediniz. Gözlere temas etmesi durumunda gözlerinizi bol su ile yıkayınız. İçeriğinde bulunan setil alkol ve sorbik asit nedeniyle çok düşük ihtimal de olsa alerjik reaksiyon gelişebileceğinden dolayı bu maddelere karşı duyarlılık gösteren kişiler kullanmamalıdır. kremi uyguladıktan sonra Yangı artıyor ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız

Hametan Ne İçin Kullanılır?

Hem cilt problemini tedavi etmede hem de cilt rahatsızlıklarına bağlı semptomların hafifletilmesinde etkilidir. Ciltteki problemlerin pek çoğunda kullanılabilir.

hametan pomad
Sivilce izlerinde kullanılır.
 • Sivilcelerde: İltihaplı sivilcelerde iltihabı kurutarak sivilcenin daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • İz Tedavisinde :Sivilce ve yara izlerini geçirir. Ciltteki hücre yenilenme hızını arttırır.
 • Güneş Yanıklarında: Yüksek ısı ve ışın sebebi ile oluşan yanıklarda yanık acılarını dindirir, yanıkları iyileştirir.
 • Lekelerde: Ciltte daha önceden oluşmuş lekeleri azaltarak cilt tonunu eşitler.
 • Nemlendirici: İçeriğindeki maddeler cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar.
 • Sinek ve Böcek: Isırıklarında Isırıklar sonucunda oluşan ödemi ve iltihabı alır, kaşıntıyı azaltır.
 • Ameliyat Yaralarında: Yaranın çabuk iyileşmesini sağlar, iz oluşumunu engeller, kanamayı önler.
 • Yanıklarda: 1. ve 2. derece yanık tedavisinde kullanılır.
 • Çizik ve Kesiklerde: Kesik gibi durumlarda pıhtılaşmayı hızlandırarak kanamayı yavaşlatır.
 • Bebeklerde Pişik Tedavisinde: Bebeklerde huzursuzluğa sebep olan bezlere bağlı pişiğin tedavisinde kullanılır
 • Çatlaklarda :Aniden kilo veren kişilerde oluşan deri çatlaklarında kullanılır.

Hametan Pomad Yan Etkileri Nelerdir?

Deri üzerine uygulanan bir ilaç olduğu için yan etkileri çoğunlukla dermatolojik etkilerdir. Bu ilaca karşı yan etki bildiren insan sayısı oldukça düşüktür. Fakat bazı durumlarda içeriğindeki maddelere karşı hassasiyet gösteren kişilerde yan etkiler oluşabilmektedir.

 • Yüz, dudaklar, dil ya da gırtlakta şişme
 • Deri döküntüleri

Bunlar çok ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkiler oluştuğunda mutlaka bir sağlık kuruluşunun acil bölümüne başvurmalısınız.

Hametan Pomad Fiyat Nedir ve Muadilleri Nelerdir?

Hametan pomad kremi 48.70 TL olarak eczanelerden satın alabilirsiniz. Güncel olarak SGK tarafından ödeme listesinde olup olmadığı yukarıdaki tabloda yer almaktadır. Ülkemizde satılan ilacın muadilleri şu şekildedir:

 • Hamazinc krem
 • Hamaderm plus
 • Hametan pomad
 • Yessi krem

Hametan Pomad Kullananlar Yorumlar

Bu ilacı kullanıyorsanız yorumlar kısmına yorum yazmanızı bekliyoruz. Cilt yağlanması, yara tedavisi gibi konularda diğer kullanıcılarımızın merak edebileceği konular hakkındaki deneyimlerinizi bizimle paylaşınız.

Nurofen Cold Flu yazımız dikkatinizi çekebilir.

Hametan Krem Her Cilt Tipine Uygun Mudur?

Çok yağlı ciltlerde nemlendirme için çok önerilmese de cildinize herhangi bir zarar vermez sadece yağlanmayı arttırabilir. Yara için kullanımda cilt tipi önemli değildir .

Hametan Krem Açık Yaraya Uygulanır Mı?

Evet hem açık yarada hem de ameliyat yaralarında uygulanır. Yaranın enfeksiyon kapmasını önler, pıhtılaşmayı hızlandırarak kanamayı azaltır.

Roactan ile Beraber Neden Hametan Kullanılır?

Roactan ilacı ile sivilcelerin kurumasını, kuruyan sivilcelerin izlerinin geçmesini sağlar. Roactan kullanımına bağlı olarak cildin nem dengesini bozulur, Hametan ise kuruyan cildin nem dengesini düzenler.

Kaynak: Prospektus