Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Azelderm Krem Ne İçin Kullanılır? Cilt Tedavisi 2023 Fiyatı

Azelderm Krem Ne İçin Kullanılır? 2022 Güncel Fiyatı
Azelderm Krem Ne İçin Kullanılır? 2022 Güncel Fiyatı

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Azelderm

Etken Maddesi: Azelaik asit

Grubu:

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Krem

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

AZELDERM %20 30 GR KR. 8699561350123222.81 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
>

Azelderm krem temel olarak sivilce ve cilt lekesi tedavisinde kullanılan bir kremdir. Etken maddesi tahıllardan elde edilen bir organik asit olan azelaik asittir. Azelaik asit cildi soyucu etki gösterir, böylece ciltten ölü hücrelerin uzaklaştırarak sivilceleri ve cilt lekelerini geçirir. Cildi soyucu etkilerinden dolayı ciltte kızarıklık, hassasiyet, tahrişe benzeri yan etkiler görülebilir.

Cilt lekelerine karşı kullanılan etken maddesi azelaik asit olan kremin ne için kullanıldığını ve nasıl kullanılması gerektiğini sizler için araştırdık. Ayrıca 2023 güncel fiyat listesi tablo olarak verilmektedir.

Azelderm Krem Nedir?

Azelderm krem 30 mg tüp içerisinde satılan beyaz renkli bir kremdir. Çeşitli hastalıklarda derilerde oluşan lekelere karşı kullanılmaktadır.

Azelderm etken maddesi azelaik asit olan bir kremdir. Azelaik asit sivilceye neden olan bakterileri azaltır, cildin bir miktar soyulmasını sağlayarak cildi ölü hücrelerden arındırır, derideki kahverengi lekeleri azaltarak cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur.

azelderm krem
Azelderm Krem

Azelderm Krem Ne İçin Kullanılır?

Azelderm krem akne(sivilce), melazma ve rozase( gül hastalığı) tedavisinde kullanılır.

1)Akne

akne izleri
Akne İzleri

Akne derideki gözeneklerin tıkanmasıyla ortaya çıkan yaygın görülen bir cilt problemidir. Normalde cildimizdeki yağ bezleri sebum adı verilen yağsı bir madde üreterek cildi nemlendirir. Bu yağ bezleri salgılarını deride kıl foliküllerini içeren gözeneklere yapmaktadır. Bu gözeneklerin sebum ve ölü deri hücreleriyle tıkanması sonucu akne oluşur.

Azelderm krem akneye sebep olan bakterilerden propniobacterium acneye karşı etki göstererek, ayrıca cildin soyulmasını ve ölü hücrelerden temizlenmesini sağlayarak sivilceleri azaltmaya yardımcı olur. Tedavinin etkisini tam olarak gösterebilmesi için 1 aylık kullanım gerekmektedir.

2)Melazma

Melazma basitçe ciltteki kahverengi-koyu lekeler olarak tanımlanabilir. Melazma kadınlarda daha sık görülür. Gebelik, doğum kontrol hapı, hormon tedavisi, güneş ışığı maruziyeti melazmaya neden olabilir. Cildin renginin koyulaşması melanosit denen hücrelerin deriye renk veren pigmentleri üretmesiyle gerçekleşir.

Azelaik asit melanositlerin büyümesini ve yaşamını kısıtlayarak cilt lekelerini azaltır. Etkin bir tedavi için 3 ay süreyle kullanım gerekmektedir.

3)Rozase

Rozase yüzde kızarıklık, belirginleşmiş damarlar, sivilce benzeri kabartılarla kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Daha çok orta yaşlı kadınlarda görülür.

Rozase hastalığının medikal tedavisi bölgesel kremlerle ya da ağızdan alınan haplarla yapılabilmektedir. İçerisinde azaleik asit olan Azelderm, hastalığın bölgesel tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir.

Azelderm Krem Nasıl Kullanılır?

Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanılır. Krem kullanılmadan önce cilt iyice yıkanıp kurulanır. Yaklaşık olarak bir nohut tanesi büyüklüğünde krem tüm yüz için yeterlidir. Akneye etkisinin görülebilmesi için en az 1 ay, melazma içinse en az 3 ay kullanılması gerekmektedir. İlacın 12 aydan fazla kullanılması önerilmez.

Azelderm kullanırken mutlaka yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanılmalıdır.

Kremi sadece cildinize uygulamalısınız. Eğer göze temas ederse bol suyla yıkayınız. Ancak azeldermi cildinize uygularken aynı anda başka bir maddeyi cildinize sürmeyiniz. İlaç uygulandıktan sonra ellerin iyice yıkanması da bir diğer önemli konudur. Yoksa parmaklarda tahrişe ve soyulmaya neden olabilir.

Azelderm Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Azelderm kullananlarda da istenmeyen etkiler görülebilir. Genellikle uygulama alanı üzerinde görülür. En yaygın görülen yan etkiler:

  • Uygulanan bölgede yanma hissi
  • Kaşıntı, kızarıklık
  • Ciltte soyulma
  • Kuruluk
  • Tahriş hissi

Eğer azelderm krem kullanırken ciltte döküntü, nefes almada zorluk, ciddi baş dönmesi, ağızda, dilde, dudakta kaşıntı ve şişlik fark ederseniz mutlaka doktora başvurunuz. Bunlar ciddi alerjik reaksiyonlardır ve acilen müdahale gerektirir.

Azelderm Kremin Fiyatı ve Muadilleri

Kremin güncel fiyatı 222.81 Türk Lirasıdır. SGK ilacı karşılamamaktadır.

Azelderm kremin iki tane muadili vardır. Bunlar fiyatlari ile birlikte şu şekildedir.

  • FINACEA (185 TL)
  • SKINOREN (260 TL)

Azelderm Krem Kullananlara Genel Tavsiyeler

Azeldermin peeling yani cildi soyucu etkisi vardır. Bu nedenle kullanım sırasında cilt bariyeri incelmekte ve güneşe karşı hassas hale gelmektedir. Azelderm kullananların mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanması da gerekmektedir.

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanımı Güvenli midir?

Hamilelikte azelderm kullanımıyla ilgili yüksek risk bulunmasa da hamilelikte azelderm kullanımının güvenli olduğunu gösteren yeterince kontrollü çalışma bulunmamaktadır. Tedaviniz esnasında hamile kaldığınızı fark ederseniz mutlaka doktorunuza danışınız.

Beklazon yazımız dikkatinizi çekebilir.

Azelderm Lekelere İyi Gelir mi?

Evet, azelderm hem kahverengi lekelerin (melazma) renginin açılmasını sağlayarak hem de cilt soyucu etkisi nedeniyle leke tedavisinde kullanılmaktadır.

Azelderm Krem Cildi Yakar mı?

Cildi soyucu etkisi nedeniyle cildi daha hassas hala getirmektedir bu nedenle tahriş hissine, yanma hissine, kızarıklığa neden olabilir.

Azelderm Kaç Günde Etkisini Gösterir?

Sivilceler için yaklaşık 3-4 hafta, cilt lekeleri için 6-8 hafta içerisinde kremin etkileri görülmeye başlar. En iyi sonuç için en az 3 ay kullanılmalıdır.

Kaynak: Prospektus