Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Muscoril 4 mg Tablet Ne İşe Yarar? Muadili Nelerdir?

Muscoril 4 mg Tablet Ne İşe Yarar? Muadili Nelerdir?
Muscoril 4 mg Tablet Ne İşe Yarar? Muadili Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Muscoril

Etken Maddesi: Tiyokolşikosid

Grubu: Kas Gevşetici

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Tablet, Ampul

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: X

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

MUSCORIL 4 MG 2 ML 6 AMP. 869980975912155.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
MUSCORIL 4 MG 20 CAP. 869980915672255.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
MUSCORIL 8 MG 10 CAP. 869980915670855.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Kas yorgunluğu, aşırı kas kullanımı, yaralanmalar sonucu kas kasılmasıyla oluşan ağrılar günlük hayatta aktivitelerimizi kötü etkileyebilir, uykuyu bölecek ağrılara yol açabilir bu nedenle günümüzde kas gevşetici kullanımına eğilim artmıştır. Yazımızda ise sizin kas gevşeticilerden en çok tercih edilenlerden biri olan ‘Muscoril 4 mg ’le ilgili merak ettiklerinizi cevaplayacağız.

Muscoril Nedir?  

Muscoril, kapsül ve ampul formun bulunan bir ilaçtır. Etken madde olarak ‘tiyokolşikosid’ içerir. 10, 14 ve 20 adet kapsüller içeren tabletlerde satılır.

Tiyokolşikosid kas gevşetici olarak farmakolojik etkiye sahip yarı sentetik bir sülfürlenmiş kolşikosid türevidir. Merkezi sinir sistemimizi etkileyen ve kasları rahatlatan, gevşeten özellik gösteren beyaz-sarı renge sahip kristal bir tozdur. Yalnızca belirli reseptörlere (hücre sinyal alıcılarına) bağlanır ve antagonist* görev yapar.

Muscoril 4 mg Ne İçin Kullanılır?

Muscoril 4 mg esas olarak kas gevşetici etkinliği sebebiyle 16 yaş üstü ergenlerde ve yetişkinlerde aniden çıkan omurilik kaynaklı güçlü ağrıları dindirmek amacıyla kullanılır. Bel ağrısı, sırt ağrısı ve boyun tutulması tedavisinde de kullanımı yaygındır

Muscoril 4 mg Tablet Nasıl Kullanılır?

Muscoril 4 mg , tablet formunda bir ilaçtır ağız yoluyla çiğnenmeden bol su ile yutulmalıdır. Doktor tavsiyesiyle alınması gereken tabletin günde en fazla iki kez kullanılabilir. Ancak doktor tavsiyesi bu noktada çok önemlidir. Çünkü doktorunuz günde sadece bir tane almanızı uygun görebilir.

muscoril 4 mg

Tedavi süresi önemlidir doktor tavsiyesinden uzun süre kullanımı sakıncalıdır. Normal şartlar için Muscoril 4 mg tablet kullanım süresi 5-7 gün civarıdır. Doktor izni olmadan bu süreler aşılmamalıdır. İlacın sindirim sistemine zarar vermesini önlemek için mide koruyucu ilaçlarla birlikte kullanımı uzmanlar tarafından öneriliyor. Fizik tedavi seansları öncesi kullanılıyorsa ilacın etki göstermesi ve kasların gevşemesi için seanstan 1-2 saat önce ilacı kullanmak gerekmektedir.

MUSCORİL 4 mg TABLETİN KULLANILMASININ SAKINCALI OLDUĞU DURUMLAR NELERDİR?

Aşağıda sıraladığımız durumlarda Muscoril 4 mg tableti kullanmanız sakıncalı olabilir:

 1. Kas ve kasların görev yapamadığı durumlarda (kasların kasılamadığı durumlar)
 2. İlacın için etken ve yardımcı maddelere karşı duyarlılığınız mevcut ise.
 3. Emzirme ve gebelik dönemi bulunuyorsanız.
 4. Gebe kalma ihtimaliniz varsa ya da etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmıyorsanız.
 5. 16 yaşınızın altındaysanız. (yaşlılarda kullanımı henüz incelenmemiştir.)

Ayrıca yüksek dozlarda kullanıldığında hücrelerde hasara özellikle anormal kromozom* sayısına yol açabilir bu da kanser için önemli bir risk oluşturabilir. Yiyecekler ve içeceklerle kullanımında herhangi bir etkileşim ve sakıncası tespit edilmemiştir.

Muscoril 4 mg Tabletin Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar

 1. Sara hastası ve sara nöbeti yaşama riskiniz var ise
 2. Tedavi sırasında karaciğerle ilgili sorunlar çıkması durumunda. (Bu durumda doktorunuza danışıp onun önerdiği kullanım talimatlarına uyunuz.)
 3. Muscoril 8 mg kapsülünde laktoz  içermektedir bu nedenle laktoz intoleransınız var ise kullanım konusunda doktorunuza danışmalısınız.
 4. Reçeteli ve reçetesiz herhangi bir başka ilaç kullanıyorsanız ya da yakın zamana kullandıysanız doktorunuza bildiriniz.
 5. Karın bölgesinde ağrı, gözde/ciltte sarılık, idrar rengi koyulaşması, kaşıntı ve bunlara ek olarak aşırı ağrı ve halsizlik durumunda derhal doktorunuza bildirmelisiniz. (Bunlar karaciğer sorunlarının belirtileri olabilir.)

Muscoril Yan Etkileri

Aşağıda belirttiğimiz yan etkileri gördüğünüzde derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bunlar ciddi yan etkilerdir ve ilaca karşı alerjiniz olduğunu gösterir.

muscoril 4 mg
Ayaklarda şişme, ödem
 • El, ayak hatta boğaz şişmesi ve boğazın şişmesi sonucu nefes darlığı yaşanması, yutmanın zorlaşması
 • Anjiyonörotik ödem (Kaşıntı, deri ve mukozada şişlikler)
 • Anaflaktik şok ( ileri derecede alerjik reaksiyonlar)
 • Ürtiker (kurdeşen)
 • Bayılmak
 • Bilinç Bulanıklığı
 • Hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)

Hafif yan etkileri arasında en yaygın olarak; ishal, mide ağrısı görülebilir. Daha az ve seyrek yaygınlıkta ise ; bulantı, kusma, alerjik cilt reaksiyonları, cilt tahrişi, mide yanması. Bu yan etkiler ilaç dozu azaltıldığında veya ilaç kullanımı kesildiğinde kaybolacak yan etkilerdir. Bu durumda doktorunuza danışınız.

Muscoril Tablet Güncel Fiyatı ve Muadilleri

Muscoril tablet 8 mg 10 kapsüllük ambalaj fiyatı 55.52 TL’dir. Sadece eczanelerden reçete ile alınır. SGK tarafından karşılanmayan bir ilaçtır.

Muscorile eşdeğer ilaçlar:

 • Muscoflex
 • Muscal
 • Musfixa
 • Tyoflex
 • Muscomed
 • Adeleks
 • Kenfix
 • Recoside
 • Thiospa
 • Maxthio Odt
 • Myal Fort
 • Tiorelax

Yazz doğum kontrol hapı yazımız dikkatinizi çekebilir.

Muscoril İlaçla Birlikte Kullanılmaması Gereken İlaçlar Nelerdir?

İskelet ve kas sistemine gevşetici gösteren benzer başka ilaçlarla birlikte kullanımı birbirinin etkisini fazla arttıracağından dolayı sakıncalıdır.

Kas Gevşetici İlaç Yerine Kullanabileceğim Doğal Yöntemler Var mı?

Bazı yayınlar biberiye çayı, papatya çayı, lavanta çayı, nane çayı, kediotu çayı, kiraz yaprağı çayı, yeşil çay olarak örnek verebileceğimiz bazı bitki çaylarının doğal kas gevşetici etkisi olduğunu belirtmektedir.

Kas Gevşetici İğne Etkisini Ne Kadar Sürede Gösterir?

Hızla etkilidir, ortalama (intravasküler, damariçi) 3 dk sonra etkisi görülmeye başlar.15-20 dk’da beklenen etkiye ulaşılır. Yaklaşık 45 – 90 dk. Etkisini göstermeye devam eder.

Kas Gevşetici İlaç Kaç Saatte Bir İçilir?

Önerilen günlük doz 12 saat aralıkla günde 2 defa toplam 2 kapsül muscoril 8 mg kapsül (8 mg tiyokolşikosid) alınması iken günde 16 mg tiyokolşikosidden fazla kullanmamalısınız.

Kaynak: Prospektüs