Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Kaptoril 25 mg Ne İşe Yarar ve Muadili

Kaptoril 25 mg Ne İşe Yarar ve Muadili
Kaptoril 25 mg Ne İşe Yarar ve Muadili

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Kaptoril

Etken Maddesi: Kaptopril

Grubu: ACE(Anjiotensin Dönüştürücü Enzim) inhibitörleri

Kullanım Alanı: Tansiyon

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: D

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

KAPTORIL 25 MG 50 TB. 869952501079773.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
KAPTORIL 50 MG 50 TB. 869952501080373.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Kaptoril 25 mg tablet başlıca kan basıncını kontrol altına almakta kullanılır. İçeriğindeki etken maddesi kaptropril damar genişletici bir maddedir. Kişinin yaşına, ek hastalıklarına ve hastalığının tipine göre doz ve kullanım değişmektedir. Tek muadili yani eşdeğer ilacı Kaprildir.

Kaptoril damar genişletici etkisiyle yüksek kan basıncı olan hastaların yanında başka birçok hastalığı hafifletmek ve yan etkilerini gidermek için kullanılmaktadır. Ancak bu etkisi ile kan basıncında ani düşmelere sebep olabilmektedir. Yan etkilere karşı dikkatli olunmalı ve tavsiye edilen doz aralığının dışına çıkılmamalıdır.

Kaptoril 25mg Nedir?

Kaptoril 25mg beyaz, yuvarlak ve ortadan çentikli(bölünerek kullanılabilen) bir ilaçtır. Etken maddesi olarak kaptopril içermektedir.

Kaptopril yüksek kan basıncı olan hastalarda ve bazı kalp hastalıklarında kullanılan ACE inhibitörü (Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim* İnhibitörü) grubu bir ilaçtır. Vücutta damar kasılmasını önleyerek sistemik damar genişletici etki yaratmaktadır. Bu etkisi sayesinde sistemik yan etkiler ve kalp yükünün artışı engellenebilir.

Kaptoril 25 mg Nasıl Kullanılır?

Kaptoril 25 mg tablet bir bardak su ile ağızdan alınır. Yemeklerden 1 saat önce alınmalıdır. Tablet ezilmemelidir ve çiğnenmemelidir.

Yüksek Kan Basıncında;

Kaptoril tablet günde 2 veya 3 tablet şeklinde başlanır.2 hafta içinde yeterli cevap alınmazsa günde 100-150 mg’ a kadar doz arttırılmalıdır. Tek başına kullanılabilir veya diğer hipertansif ajanlarla birlikte kullanılır.

Kalp yetmezliğinde;

Tedaviye başlamadan önce hastanın herhangi bir diüretik* kullanıp kullanmadığı sorgulanmalıdır. Diüretik kullanan hastada günde 2-3 defa 6.25 mg veya 12.5 mg verilerek başlanması gerekir. Böylece hipotansiyon riski minimum düzeye inecektir.

Böbrek Yetmezliğinde;

Kaptopril temel olarak böbreklerden atılması sebebiyle böbrek fonksiyonları bozuk olan hastalarda doz aralığının arttırılması veya dozun azaltılması gerekmektedir.

Çocuklarda;

Hipertansiyonda çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Ancak hekim görüşü alınarak çocuğunuzun kilosuna uygun olan düşük dozlarda Kaptoril tablet başlanabilir. Çocuklarda başlangıç dozu kilogram başına 0.3 mg’dır. Eğer böbrek fonksiyonu bozukluğu var ise kilogram başına 0.15 mg ile başlanmalıdır.

Kaptoril 25 mg Tablet Kimlere Verilmemelidir:

Hamileler ile birlikte bazı ek hastalığı olanların bu ilacı kullanması sakıncalıdır. Aşağıda tabletin verilmemesi gereken kişiler sıralanmıştır:

 • Etken madde kaptoprile ve diğer ACE inhibitörü grubu ilaçlara karşı alerjisi olan kişilere
 • Şeker hastalığı veya böbrek yetmezliği olup aliskiren etken maddesini içeren ilaçları kullanan kişilere
 • Ellerde, dudaklarda, yüzde ve dilde şişme ile kendini gösteren (anjiyo-ödem) kişilere verilmemelidir.

Kaptoril 25 mg Yan Etkileri Nelerdir?

Kaptoril 25 mg’ın en sık yan etkisi kuru öksürüktür. Ortaya çıkabilecek diğer yan etkiler şunlardır:

 • Uyku bozuklukları
 • Tat Alma Bozukluğu
 • Baş Dönmesi
 • Baş Dönmesi
 • Nefes Darlığı
 • Bulantı-Kusma
 • İshal-Kabızlık
 • Döküntü

Kaptoril 25 mg Ne İşe Yarar?

Kaptoril 25 mg kan basıncını düzenlemede kullanılan bir ilaçtır. Etkisini ACE  (Anjiotensin Dönüştürücü Enzim) ismindeki enzimi etkisiz hale getirerek gösterir. Bu enzimi etkisiz hale getirmesi sonucunda “Anjiotensin-II” oluşumu engellenir ve damarlarda genişleme meydana gelir, böylece kan basıncı düşürülür. Başlıca şu durumlarda kullanılır:

Yüksek Kan Basıncı:

Kan basıncı aslen kanın damar duvarlarına yaptığı basınçtır. Normal değerleri sağlıklı bir insanda ortalama 120/80 (Büyük kan basıncı/Küçük kan basıncı) değerlerindedir. Bu ortalama değerin üstüne çıkılan durumlarda öncelikle egzersiz, beslenme düzenlemeleri gibi yaşam tarzı değişiklikleri önerilir. Ancak kan basıncını değerinin 140/90’ı geçmesi genellikle yüksek kan basıncı olarak tanımlanır ve ilaç kullanımına başlanır.

Kaptoril etki mekanizması
Damarları genişleterek tansiyonu azaltır.

Eğer kan basıncınızın yüksek olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Kaptoril yüksek kan basıncı tedavisinde sıklıkla kullanılır ve ortalama 50-75 miligram dozlarında kullanılır. Fakat doz ayarlaması bir hekim tarafından yapılmalıdır.

Kalp Krizi Sonrası:

Kalp krizi aslen kalbin hasar gördüğü bir klinik durumdur, kalp krizinden sonra bile kalp hasarı devam eder. Bu yüzden kalp üzerindeki yükü azaltmak önemlidir. Kaptoril damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını düşürür ve kalbin yükünü azaltır. Kalbin daha fazla hasar görmesinin önüne geçilir ve hastaneye yatışlar hatta ölümler önemli ölçüde azaltılmış olur. Kalp krizi sonrası başlangıç dozu 6.25 miligramdır, zamanla doktor takibiyle doz arttırılabilir.

Kalp Yetmezliği:

Kalp yetmezliği kalbin kendisinden veya çevre doku ve organlardan kaynaklı kan pompalama işlevini yerine getirmemesidir. İlerleyici bir hastalık olması sebebiyle kalbin işlevini yerine getirilmesi için atılacak her adım elzemdir. Öncelikle hastanın yaşam tarzında (ör. Beslenme, egzersiz) değişiklikler yapılmalıdır.

Ancak belirti göstermeye başlayan hastalarda ilaç kullanımı gereklidir. Kaptoril damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncını düşürür ve kalbin kanı vücuda pompalamasındaki direnci azaltmış olur. Böylece kalbin işlevini yerine getirmesinde yardımcı olur. Genellikle başlangıç dozu 12.5-37.5 miligramdır. Bu dozlar her zaman hekim takibinde olmalıdır ve zamanla arttırılabilir.

Şeker Hastalarında Böbrek Fonksiyon Bozukluğunda:

Şeker hastalarında kanda bulunan yüksek miktarda şeker miktarı sebebiyle normalde şeker bulunmayan idrara şeker geçer. Bu geçiş sırasında böbrekte zamanla hasar meydana gelir ve böbreğin kanı süzme fonksiyonu bozulmaya başlar. İlerleyici olarak devam eden bu hasarlanma sonucunda böbrekten protein kaçağı meydana gelmeye başlar.

Bu hasarlanmanın önüne geçmek veya ilerlemesini durdurmak amacıyla Kaptoril kullanılarak kan basıncı düşürülür. Protein kaçağı azaltılır ve böbrek hasarlanması önemli ölçüde önlenir. Başlangıç dozu genellikle 75-100 miligramdır.

Doz Aşımı ve Tedavisi

Aşırı doz sonucu oluşabilecek belirtiler şok, bradikardi, stupor, elektrolit bozuklukları, şiddetli hipotansiyon ve böbrek yetmezliğidir. Eğer doz aşımı yakın zamanda gerçekleşmiş ise emilimi engellenmeye (ör. mide yıkanması) çalışılır. Tansiyonun normal değerlerin altına düşmesi, kalp hızının yavaşlaması gibi semptomlar tespit edilirse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kaptoril 25 mg Ne Kadar ve Muadili

Kaptoril 25 mg tablet SGK tarafından karşılanmaktadır. Güncel fiyatına sayfanın başındaki tablodan ulaşabilirsiniz. Farklı dozlardaki piyasa ücretleri ve muadil isimleri aşağıdaki gibidir;

 • İlacın 25 mg 50 tablet fiyatı : 73.75 TL
 • İlacın 50 mg 50 tablet fiyatı : 73.75 TL

Kaptoril tabletin Kapril isimli muadili de bulunmaktadır.

Hipokort Krem hangi hastalıklarda kullanılabilir? Ne gibi istenmeyen etkiler görülebilir?

Kaptoril Tableti Zamanında Almayı Unutunca Ne Yapılmalıdır?

İlacı kullanırken unutulan dozu telafi etmek için çift doz almayınız, doktorunuz ile görüşmeden dozu değiştirmeyiniz. Unutulan doz eğer bir tane ise ilacı normal seyrinde kullanmaya devam edebilirsiniz, dozu telafi etmeye çalışmayınız.

Kaptoril 25 mg Dil Altı Hapı Mıdır?

Kan basıncının ani yükselmesi durumunda doktor kontrolünde dil altı hapı olarak da kullanılabilir. Ancak kesinlikle doktor gözetimi olmaksızın dil altı olarak kullanılmamalıdır. Ani kan basıncı düşüşlerine yol açabilir.

Kaptoril 25 mg Günlük Yaşamı Etkiler Mi?

Yeni kullanmaya başlanan veya doz ayarlaması yapılan durumlarda sersemlik ve baş dönmesi yapabilir. Yan etkileri fark ediyorsanız araç ve makine kullanmamalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak: Prospektüs