Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Dideral 40 mg Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

Dideral 40 mg Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?
Dideral 40 mg Nedir? Yan Etkileri Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Dideral

Etken Maddesi: Propranolol

Grubu: Beta bloker

Kullanım Alanı: Tansiyon

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

DIDERAL 40 MG 50 TB. 868234017900842.06 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Dideral 40 mg’lık 50 tane tablet şeklinde satılan bir ilaçtır. Bir çok kalp ve damar hastalığında, çarpıntı gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Sempatik sistem denilen kalbin hızlanmasını, nefes alış verişin artmasını sağlayan mekanizmalar üzerinde etkilidir. Doktor tarafından reçete edilerek kullanılır aşırı dozdan kaçınılmalıdır.

SGK tarafından karşılanma durumu ve güncel fiyatı tablomuzda yer almaktadır. En sık görülen yan etkisi yorgunluk, sersemliktir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu ilacın etki mekanizmasından, diğer yan etkilerinden ve ne gibi durumlarda kullanılması gerektiği gibi konulardan bahsedeceğiz.

dideral 40 mg
Dideral 40 mg

Dideral 40 mg Nedir?

Dideral 40 mg, kalbin hızla atmasını, nefes alış veriş sayısında artışı sağlayan sempatik sistem üzerinde etkili bir ilaçtır. Etken maddesi olan propranolol bir beta blokerdir. Beta blokerler az önce bahsettiğimiz sempatik sistemdeki nöronlar üzerinde etkilidir. Bu grup ilaçlar son derece yaygın şekilde kalp hastalıklarında kullanılırlar. 40 mg’lık tabletler halinde 50 tanesi bir kutu olacak şekilde eczaneden alınabilirler. Doktor tarafından reçete edilirler.

Dideral 40 mg Nasıl Kullanılır?

Dideral 40 mg tabletler halinde bulunan bir ilaç olduğu için bol su ile beraber içilmesi tavsiye edilir. Tabletler suda çözündürülmemeli ya da çiğnenerek kullanılmamalıdır. İlacın en fazla etkisi yutularak sağlanır. Ancak ilaçtan en fazla verimin alınması için doktorun reçete ettiği şekilde kullanılması tavsiye edilir.

Yemekten önce veya sonra kullanımında herhangi bir farklılık bulunmamıştır bu nedenle doktor ne zaman reçete ettiyse o zaman kullanılması daha yararlı olacaktır. Doktor doz ayarını sizin hastalığınıza göre yapacaktır. Bu nedenle fazladan doz alınmamalı ve eğer belirtilerde bir düzelme varsa bile doktorun belirlediği doz azaltılmamalıdır.

Eğer Reçete Edilen Zamanda İlacı Kullanmadıysanız

Eğer doktorun size reçete ettiği şekilde ve zamanda ilacı kullanmadıysanız bir sonraki kullanışınızda iki dozu beraber kullanmayın. Unuttuğunuz veya kullanmadığınız dozu yerine koymak yerine doktorun reçete ettiği şekilde kullanmaya devam edin.

İlacın Etkisi Ne Zaman Başlar?

İlacın etkileri rahatsızlıklara göre değişmektedir bunula birlikte aşağıdaki tabloda detaylıca bu süreleri ele alalım.

RahatsızlıkEtki Süresi
Heyecan, aşırı endişe durumlarıOrtalama 30 dakika – 1 saat
Kalp yetmezliği, yüksek tansiyon1 haftaya kadar uzayabilir
Migren, baş ağrısı durumları1.5 – 2 haftada etki gösterir
Dideral 40 mg Etki Süresi

Bu ilacın etkisi yukarıda da gösterdiğimiz şekilde hemen ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle eğer istenen etki hemen ortaya çıkmazsa ilaç kesilmemelidir. İlacın doktorun reçete ettiği şekilde kullanımıyla istenen etkiler bir süre sonra ortaya çıkacaktır.

İlacın Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Bu ilaç oldukça etkili olduğu için doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar olabilir. Bu durumları aşağıdaki listemizde ele alalım.

 • Tansiyonu ve kalp atışını çok hızlı bir şekilde düşürebileceği için düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır.
 • Şeker (diabetes mellitus) gibi rahatsızlıkları olan kişilerde kan şekerini hızla değiştirebildiği için mutlaka düzenli bir şekilde şeker ölçümü yapılmalıdır.
 • Uykululuk, dikkat dağınıklığı ve sersemlik gibi hisler oluşturabileceğinden bu ilaç kullanımından sonra araç kullanılmamalıdır.
 • Daha sonra bir doktora görüneceksiniz mutlaka bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyin

Aşağıdaki ilaçlarla benzer etkiler oluşturabileceğinden ya da ilacın etkisini azaltacağından bu ilaçların kullanılma durumları doktora söylenmelidir. Doktorun duruma göre doz ayarlaması yapabilir veya kullanılan ilacı değiştirebilir.

 • Enapril gibi anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü ilaçlar,
 • Kalp hastalıklarında kullanılan kalsiyum kanal blokerleri
 • Şeker hastalarında sürekli ve düzenli olarak kullanılması gereken insülin gibi ilaçlar

Dideral 40 MG Ne İşe Yarar?

Dideral 40 mg kalp hızının yavaşlatılmasını sağlayarak kalp rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. İlaç sempatik sistem üzerinde etkili olan beta hızlandırıcı (adrenerjik) sinir hücreleri üzerinde engelleyici etki gösterir. Böylece kalp hastalıklarında, migren hastalığında, kronik yüksek tansiyon tedavisinde, anksiyete ve endişe tedavisi gibi çeşitli durumlarda kullanılabilir.

Kronik Yüksek Tansiyon Tedavisinde

Bu ilaç doktor tarafından reçete edilerek kronik yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Kalbin çalışma hızını yavaşlatarak, belirli bir sürede kalpten çıkan kan miktarını azaltır. Böylece damarların içindeki kanın damar duvarına vereceği hasarı azaltır ve tansiyonu da düşürmüş olur. Ayrıca böbrekten salınan renin adlı yüksek tansiyona neden olabilen hormonun salınımını da böylece azaltmış olur.

Göğüs Ağrısı Tedavisinde

Ani başlayan, halk arasında göğse öküz oturmuş hissi olarak tarif edilen ”angina pektoris” ağrısında kullanılabilir. Bu ağrı kalp krizinin ilk belirtilerinde olabileceği için doktor bir çok ilaçla bu ilacı kombine ederek kullanılabilir. Bu ilaçlar anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri, anjiyotensin reseptör bloker grubu ilaçlardır

Kalp Ritim Bozuklukları Tedavisinde

Kalbin elektriksel ve yapısal bozuklukları nedeniyle oluşan düzensiz atımlarına ritim bozukluğu denir. Beta bloker grubu ilaçlar ritim bozukluğu tedavisinde oldukça sık kullanılan ilaçlardır. Kalbin atım sayısının azalarak düzene girmesini sağlarlar. Böylece çarpıntı hissi ortadan kalkar.

Dideral 40 mg Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ayrıca diğer beta bloker grup ilaçların kullanılamadığı ancak dideral 40 miligramın kullanılabildiği belirli özel durumlar vardır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir.

Ellerin Titremesi Tedavisinde

Nedeni tam olarak bulunamayan bu el titremelerine ayrıca esansiyel tremor da denilmektedir. Bu durumdan müzdarip olan kişilerin vücutlarında istemsiz şekilde titremeler meydana gelir. Özellikle gönüllü hareketlerde (örneğin bardağa uzanmak) ortaya çıkar. Dinlenme ve bu ilacın kullanımıyla tedavi edilebilir.

Migren Atağının Önüne Geçilmesi İçin

Migren toplumun büyük bir kısmında (özellikle kadınlarda) görülen bir baş ağrısı nedenidir. Tam olarak bir nedeni ve tedavisi yoktur. Ağrı ataklar şeklinde gelir. Ortalama 4 ile 72 saat arasında süren atakların şiddeti ışık ve sesle beraber artar. Tedavisi kesin olmadığı için atak başlamadan önüne geçilmeye çalışır. Bu nedenle sık migren atağı geçiren kişilere doktor tarafından bu ilacın kullanımı önerilebilir.

Tiroid Hormon Fazlalığı Tedavisinde

Tiroid bezi vücudun metabolizmasını düzenleyen oldukça önemli hormonları salgılar. Bu hormonlar çeşitli nedenlerle fazla miktarda salgılanabilir. Bu hormonların fazla salgılanması sempatik sistemi aktive eder ve metabolizmayı hızlandırır. Sempatik sistem çarpıntı hissi, sürekli terleme gibi belirtiler ortaya çıkarır. Tiroid bezi için uygulanacak tedavilerin yanı sıra sempatik sistemin etkilerini dindirmek için beta blokerler kullanılabilir.

Endişe ve Anksiyete Tedavisinde

Toplumda oldukça sık görülen sahne korkusu, kaygı bozukluğu gibi durumlarda doktor tarafından reçete edilebilir. Genelde bu durumların tedavisi için psikolojik destek alınması daha uygun olabilir. Eğer doktorunuz gerek görürse ek ilaçlarla birlikte beta bloker tedaviye başlayabilir.

Dideral 40 MG Yan Etkileri Nelerdir?

Dideral 40 mg ilacının yan etkileri dahil olduğu grup olan beta bloker ilaçlara oldukça benzerdir. Genel olarak bu yan etkiler kalp atımının aşırı azalması ve doz aşımı durumlarında görülür. Ayrıca bazı yan etkiler görülürse hemen bu ilacın kullanımı kesilmelidir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dudak, yüz üzerinde çeşitli boyutlarda şişmelerin oluşması
 • Boğaz içerisinde şişlikler ve nefes darlığı gelişmesi durumları
 • Deride kaşıntılı döküntüler

Ayrıca sıkça görülen ancak ilacın kesilmesinin gerekmediği yan etkiler şunlardır:

 • Yorgunluk, sersemlik hissi, uyku halinin oluşması
 • Bulantı, kusma hali
 • Aşırı yavaşlamış kalp atışı
 • İshal ve kabızlık gibi bağırsak alışkanlıklarında değişmeler
 • Cinsel isteksizlik veya iktidarsızlık

Dideral 40 MG Fiyat ve Muadilleri Nelerdir?

Dideral 40 mg fiyat olarak 42.62 TL’den reçete edilerek eczanelerde satılmaktadır. Tabloda daha detaylı olarak güncel bilgi yer almaktadır. Bu ilacın ülkemizde satılan Dideral 40 mg muadili ilaç olarak yalnızca Hemangiol 3.75 mg bulunmaktadır.

Dideral Alkol İle Birlikte Kullanılabilir Mi?

Dideral etken maddesi propranolol olan bir ilaçtır ve asla alkol ile birlikte kullanılmamalıdır. Eğer alkol ile kullanılırsa aşırı tansiyon düşmesine neden olabilir.

Dideral Bağımlılık Yapar Mı?

Dideral ialcının içerisinde herhangi bir bağımlılık yapacak bir madde yoktur. Doktor tarafında reçete edildiği şekilde ve yan etkisi ortaya çıkmadığı sürece rahatlıkla kullanılabilir.

Kaynak : Prospektus