Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Beloc Zok 50 mg Ne İçin Kullanılır? Muadilleri Nelerdir?

Beloc Zok 50 mg Ne İçin Kullanılır? Muadilleri Nelerdir?
Beloc Zok 50 mg Ne İçin Kullanılır? Muadilleri Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Beloc Zok

Etken Maddesi: Metoprolol

Grubu: Beta bloker

Kullanım Alanı: Tansiyon

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

BELOC ZOK 100 MG 20 FTB. 8699786030374110.71 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
BELOC ZOK 25 MG 20 FTB. 8699786030114137.47 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
BELOC ZOK 50 MG 20 FTB. 869978603036773.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Beloc Zok 50 mg ne için kullanılır ve muadilleri nelerdir gibi ilaç ile ilgili tüm soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Beloc beta bloker grubundan bir kalp ilacıdır. Kalp hızının düşürülmesi amacına ek olarak migren hastalarında da kullanılabilir. Ülkemizde 25 mg, 50 mg, 100 mg, 200 mg’lık tabletler ve 5 mg/5 ml enjeksiyonluk çözelti şeklinde bulunmaktadır. İlacın fiyatı ve muadilleri bilgilerini yazımızda bulabilirsiniz.

Beloc Zok 50 mg Nedir?

Beloc Zok 50 mg etken maddesi metoprolol olan bir ilaçtır. Metoprolol, stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltan beta blokör grubu bir ilaçtır. Bu etkisi sayesinde, fiziksel ve zihinsel yük altındayken kalbin çok hızlı atmasını önler.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuBeta bloker
Etkisi Kalp hızını azaltır
Yan EtkisiYorgunluk
Maksimum Doz450 mg
Fiyat73.75 TL
Beloc Zok 50 mg
Beloc Zok 50 mg
Beloc Zok

Beloc Zok 50 mg Nasıl Kullanılır?

Beloc Zok 50 mg tabletler bir bardak su ile ağızdan alınarak kullanılır. Aç veya tok karnına alınabilir. Tabletler ezilmemelidir ve çiğnenmemelidir. Kullanılan doza göre tabletler bölünebilir. Beloc gün boyu etki sağlayan bir ilaçtır ve günde 1 tane alınmalıdır.

Beloc Zok 50 mg Etkisi Ne Zaman Başlar?

Beloc Zok 50 mg tabletlerin etkisi alındıktan sonra 1-2 saat içinde başlar.

Beloc Zok 50 mg Kimler Kullanmamalı?

 • İçerisindeki bir maddeye alerjiniz varsa kullanmamalısınız.
 • Kalpte ritim bozukluğu olanların kullanması sakıncalıdır.
 • İleri derecede böbrek yetmezliği olanların kullanımı sakıncalıdır.
 • Astım hastalarında, böbrek üstü bezi hastalığı olanlarında kullanırken dikkatli olunmalıdır.
 • Ağır kalp yetersizliği hastalarında kullanımı uygun değildir.

Beloc Zok Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Kullanılır mı?

Zorunlu durumlar haricinde hamilelikte Beloc Zok kullanılmaz. Etken madde metoprolol de dahil olmak üzere beta blokör grubu ilaçlar anne karnındaki bebeğe zarar verebilir ve erken doğuma neden olabilir.

Yine zorunlu durumlar haricinde emzirme döneminde Beloc Zok kullanılmaz. Çünkü anne sütü ile bebeğinize geçer ve bebeğinizi etkileyebilir.

Beloc Zok Çocuklarda Kullanılır mı?

Beloc Zok 6-18yaş arası çocuklarda kullanılır. Bu yaş grubundaki kullanım amacı yüksek tansiyon tedavisidir. 6 yaşından küçük çocuklarda ise kullanılmaz.

Beloc Zok 50 mg Ne İçin Kullanılır?

Beloc Zok, kalbin atım hızını yavaşlatmak ve iş yükünü azaltmak için kullanılır. Bu etkisini nasıl gösterdiğini anlamak için önce stres hormonlarının kalbimiz üzerindeki etkisini inceleyelim:

Fiziksel efor gerektiren koşma gibi aktivitelerde ve zihinsel olarak uyarılmış durumda olmamız korku, endişe gibi hallerde (örneğin köpekten korkan birinin köpek görmesi) böbrek üstü bezlerimizden kanımıza stres hormonları salınır. Bu hormonlar başlıca adrenalin (epinefrin) ve noradrenalindir (norepinefrin). Bu hormonlar kalp, akciğerler ve göz gibi birçok farklı dokuda etki göstererek bizi fiziksel ve zihinsel stres durumlarına hazır hale getirir. Bir diğer deyişle, vücudumuzu kaçmamız veya savaşmamız için uyarır.

Stres hormonları bu etkilerini dokulardaki reseptörlere (alıcılara) bağlanarak gösterirler. Beta blokör dediğimiz gruptaki ilaçlar, bu alıcıları engelleyerek stres hormonlarının etki göstermesini engeller. Beloc Zok etken maddesi olan metoprolol de beta blokör grubundan bir ilaçtır.

Stres hormonlarının kalbimiz üzerindeki etkisi kalbin atım hızında ve kasılma gücünde artıştır. Fakat kalbimizin kendisi, kalp atımlarının arasında beslenir. Yani kalbimiz çok hızlı atarsa, kalp atımlarımızın her birinin arasındaki süre kısalır ve kalbimizin beslenmesi için yeterli zaman kalmaz. Aynı zamanda kalbimiz çok çalışırsa normalden daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyacaktır. Beloc Zoc, kalbimizi yavaşlatarak ve kasılma gücünü azaltarak kalbimizin iş yükünü azaltır ve daha iyi beslenmesini sağlar.

Beloc Zok kullanılan başlıca hastalık ve durumlar şunlardır:

1 – Yüksek Tansiyon

Beloc Zok 50 mg

Normal kan basıncı değerleri büyük tansiyon için 120 ve küçük tansiyon için 80 milimetre civadır. Kan basıncınızı ölçerseniz ve bu değerlerden daha yüksek değerler görürseniz doktora başvurmalısınız.

Yüksek kan basıncı tedavisinde erken evrelerde beslenme ve egzersiz tavsiyeleri verilir. Genelde 140/90’ı geçen değerlerde ise ilaç tedavisi de başlanır. İlaç tedavisinde Beloc ilk aşamada tercih edilmez. Diğer ilaçların etki etmediği veya yetersiz kaldığı durumlarda tedaviye eklenir. Kalbin kasılma gücünü azaltıcı etkisiyle kan basıncını düşürmeye yarar. Önerilen doz günde 50 – 100 miligramdır.

2 – Göğüs Ağrısı

Beloc Zok 50 mg

Kalp damarlarında daralma veya tıkanmalar göğüs ağrısına neden olabilir. Bu tip göğüs ağrısı sanki göğüsün üstüne bir ağırlık konmuş gibi baskı tarzındadır. Hareketle veya pozisyonla değişmez, merdiven tırmanma veya koşma gibi fiziksel efor gerektiren etkinlikler sırasında artar, dil altı olarak bilinen ilaç kullanımında ise azalır.

Beloc, kalp nedenli göğüs ağrısı tedavisinde ilk tercih edilen ve en etkili ilaçlardan biridir. Kalbin hızını yavaşlatarak oksijen ihtiyacını, dolayısıyla da göğüs ağrısını azaltır. Önerilen doz günde 100 – 200 miligramdır.

3 – Kalp Yetmezliği

Beloc Zok 50 mg

Kalp yetmeliği, kalbin yeteri kadar kanı vücuda pompalayamaması durumudur. Kalbe bağlı olan veya olmayan birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Kalp yetmezliği durumunda, stres hormonları bol miktarda salgılanır. Bu nedenle kalbin iş yükü ve oksijen ihtiyacı çok artar. Beloc, bu etkileri engellemesi sayesinde kalp yetmezliğinde tedavi seçenekleri arasındadır. Önerilen doz başlangıçta 12,5 – 25 miligramdır. 200 miligrama kadar artırılabilir.

4 – Kalp Krizi Sonrası

Beloc Zok 50 mg

Kalbi besleyen damarların tam veya tama yakın tıkanması sonucunda kalp krizi gelişir. Kalp krizinin en tipik belirtisi, göğüste baskı veya sıkışma şeklinde çok şiddetli göğüs ağrısıdır. Bu ağrı sol kola veya çeneye doğru yayılabilir. Ağrıya terleme, bulantı-kusma ve nefes darlığı da eşlik edebilir.

Kalp krizinde kalbin yeteri kadar beslenemeyen bölgeleri hasar alır. Artan stres hormonlarının etkisiyle kalbin beslenme ihtiyacı daha da artacağı için bu durum kötüleşir. Beloc, stres hormonlarını engelleyerek kalbin beslenme ihtiyacını azaltır. Bu sayede kalpteki hasarı sınırlar, tekrarlayan kalp krizlerini önler ve uzun vadede hayatta kalma şansını artırır. Önerilen doz günde 200 miligramdır.

5 – Kalp Ritim Bozuklukları

Normalde kalbimiz düzenli aralıklarla ve dakikada 60 – 100 kez atar. Bu ritmin bozulduğu durumlarda kalbimizin bölümleri arasındaki uyum bozulur, kalbimiz verimli çalışamaz. Bu nedenle ritim bozukluklarında kalbimiz çok hızlı atabilir.

Beloc, kalp hızını yavaşlatıcı etkisi nedeniyle ritim bozukluklarında kullanılır. Bu sayede çarpıntı, baygınlık hissi gibi belirtileri ortadan kaldırır. Önerilen doz günde 100 – 200 miligramdır.

6 – Migrenden Korunma

Migren, şiddetli baş ağrılarına neden olan nörolojik bir bozukluktur. Ataklar şeklinde olur. Baş ağrılarına sıklıkla mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese karşı hassasiyet, sersemlik hissi eşlik eder. Migren hastanın günlük yaşamını, işini ve sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Migren ataklarının tedavisinde ve ataklardan korunmada birçok farklı tedavi seçeneği vardır. Beloc, migren ataklarının önlenmesinde kullanılır. Bu etkisini, beyindeki dolaşımı ve elektriksel ileti hızını düzenleyerek gösterdiği tahmin edilmektedir. Nasıl etki ettiği tam olarak bilinmese de etkinliği kanıtlanmış ve sık tercih edilen bir ilaçtır. Önerilen doz günde 100 – 200 miligramdır.

Beloc Zok Yan Etkileri Nelerdir?

Beloc yan etkisi yorgunluktur. Bunun dışında sık görülen yan etkiler aşağıdaki gibidir:

 • Sersemlik
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Ellerde ve ayaklarda soğukluk
 • Nefes darlığı
 • Karın ağrısı, bulantı, kusma

Beloc Zok 50 mg Fiyatı ve Muadilleri

 • Beloc Zok 25 mg 20 tablet: 137.47 TL
 • Beloc Zok 50 mg 20 tablet: 73.75 TL
 • Beloc Zok 100 mg 20 tablet: 110.71 TL
 • Beloc Durules 200 mg 20 tablet: 73.75 TL
 • Beloc 5mg/5 ml IV enjeksiyonluk çözelti: 19.40  TL

Beloc Zok SGK tarafından ödenir. Beloc Zok muadilleri şunlardır: Betablok, Cardovol, Lopresor, Mecorlong, Mepolex, Metloc, Normolol, Problok, Saneloc, Tanelor.

Beloc Zok Kullananlara Genel Tavsiyeler

 • Beloc kullanmayı aniden kesmemelisiniz. Çünkü ilacı kullanırken vücudunuz ilaca alışır. İlacı birden keserseniz hastalığınız daha da kötüleşebilir. Beloc tedavisi kademeli olarak azaltılarak sonlandırılır.
 • Beloc sertleşme problemi yapabilir. Bu yan etki nadiren görülmektedir ve tedaviden sonra düzelir.
 • Beloc tepkilerde kötüleşmeye neden olabilir. İlacın kullanımı sırasında baş dönmesi ve halsizlik gözlenebilir. Bu sebeple araç ve makine kullanmayınız.
 • Kullanmayı unutursanız, unutulan dozu dengelemek için çift doz almayınız.

Kapril Nedir? yazımıza dikkatinizi çekebilir.

Beloc Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?

Beta blokör grubundan bir ilaçtır. Kalbin fazla çalışmasını azaltmak için kullanılır.

Beloc Zoc 50 mg Ne Zaman İçilir ?

Hekimin uygun gördüğü kişilerde sabahları günde 1 defa içilmesi uygundur.

KAYNAK: Prospektus