Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Fucicort Krem 2023 Güncel Fiyat Ne Kadar? Ne İşe Yarar?

Fucicort Krem 2022 Güncel Fiyat Ne Kadar? Ne İşe Yarar?
Fucicort Krem 2022 Güncel Fiyat Ne Kadar? Ne İşe Yarar?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Fucicort

Etken Maddesi: Fusidik asit

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Krem

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

FUCICORT %2+0.1 30 GR KR. 8699514350088156.47 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Fucicort krem romatolojik deri hastalıkları ile egzamalarda kullanılan kremdir. Etkisini esas olarak içerisindeki kortikosteroid sayesinde gösterir. Buna ek olarak antibiyotik özelliği de vardır.

Fucicort krem topikal kortikostreoid ve topikal antibiyotik içeren, 30 g’lık tüplerde sunulan beyaz bir kremdir. Antibiyotik içeriği ile bakterilerin üremesini engellerken kortikostreoid içeriği ile iltihabı azaltır. Fucicort krem inflamasyonlu deri hastalıklarında kullanılır. Reçetesiz alınamaz. Çeşitli egzamaların tedavisinde kullanılır.

Fucicort Krem Nedir?

Etkin madde olarak fusidik asit(antibiyotik) ve betametazon valerat(kortikosteroid) içeren kremdir. Fusidik asit bir antibiyotiktir ve bakteri üretimine engel olur. Bakteri sebepli oluşabilecek ağrıları önler. Betametazon ise i̇nflamasyonun sebep olduğu kızarıklık, kaşıntı, şişkinlik gibi belirtileri engelleyen güçlü bir kortikostreoid*dir.

Fucicort Krem Nasıl İşe Yarar?

Fucicort kremin içindeki betametazon, prostaglandin ve lökotrein gibi vücut savunmasında görevli hücrelerin üretilmesini engeller. Ayrıca genişlemiş damarlar i̇nflamasyon hücrelerinin deriye geçmesine sebep olarak inflamasyon cevabını arttırır.  Betametazon damarları daraltıp kasarak inflamasyon semptomlarını azaltır.

Kremin içindeki  fusidik asit ise bakteriyal protein sentezini engelleyerek bakterilerin çoğalmasını durdurur ancak bakterileri öldürmez. Fucidik asit hem yağda hem suda çok iyi çözündüğünden deri tarafından kolayca emilir ve enfeksiyon bölgesine etki eder. Bu nedenle çok etkili topikal bir antibiyotiktir.

Fucicort Krem Ne İçin Kullanılır?

Egzama ya da dermatit gibi deride i̇nflamasyon olan durumlarda ve bakteri enfeksiyonu olduğu durumlarda kullanılır. Bu şekilde seyreden çeşitli hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Atopik egzama
 • Diskoid egzama
 • Staz egzaması
 • Seboreik dermatit
 • Kontakt dermatit
 • Kronik liken simpleks
 • Psoriasisi(sedef hastalığı)
 • Sistemik lupus eritematozus gibi inflamatuvar dermatozlarda(inflamasyonlu deri hastalıları)

Fucicort Krem Nasıl Kullanılır?

Lezyonlara ince bir katman olacak şekilde günde 2-3 kez uygulanır. Yara ellerde değilse krem cilde sürüldükten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Hastalık iyileşir iyileşmez krem kullanımı durdurulmalıdır. Tedavi tekrar değerlendirme olmadan 2 haftadan uzun sürmemelidir.

Hastalıklara Göre Kullanımı Nasıldır?

Fucicort krem bakteriyal enfeksiyonların söz konusu olduğu inflamatuvar dermatozların tedavisinde kullanılabilir. İnflamatuvar dermatoz genellikle yağlı deri bölgelerine yerleşen yangılı ve kaşıntılı hastalıkları içerir.

fucicort krem
 • Atopik Egzama: Genellikle kalıcı cildin kaşıntılı, pullu görünümde ve bazen kabarcıkları olan yama tarzında lezyonları olan cilt hastalığı.
 • Diskoid Egzama: Aynı zamanda numuler egzama olarak da bilinir. Ciltte bozuk para şeklinde kaşıntılı ve kabartılı lekeler vardır.
 • Staz Egzaması: Venöz egzama ya da çekimsel dermatit olarak da bilinir. Dolaşımda kanın yukarı akmasında sorun oluşması nedeniyle damarlardan cilde sıvı sızması olur. Genelde alt bacaklarda görülür.
 • Seboreik Dermatit: Kafa derisi, yüz ve göğüs gibi yağlı vücut bölgelerinde görünür. Ciltte pullanmaya, kızarmaya ve kafa derisinde kaşıntılı kepeğe neden olur.
 • Kontakt Dermatit: Alerjen bir maddeye yoğun temas sonucu oluşur. Genelde alerjenin değdiği bölge ile sınırlıdır. Parfüm, saç boyaları, deterjan gibi kimyasal içeren maddelerden kaynaklanır.
 • Kronik Liken Simpleks: Nörodermatit olarak da bilinir. Kuruluk, kaşıntı, kızarıklık, lekelenme ve cildin pul pul olması ile kendini gösterir. Genellikle aynı vücut bölgesi kaşınır.
 • Sistemik Lupus Eritematozus: Halk arasında kelebek hastalığı olarak da bilinir. Romatizmal ve otoimmün bir hastalıktır. Yüzde kırmızı kelebek şeklindeki döküntülerle karakterizedir.

Fucicort Kreminin Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

 • Akne rozase: Gül hastalığı olarak da bilinir. Özellikle yüzün orta hattını tutan kılcal damarların genişlediği, kızarıklık ve iltihaplı sivilcilerin eşlik ettiği cilt hastalığıdır.
 • Ağız çevresi dermatitinin eşlik ettiği inflamasyonlar
 • Ergenlik sivilcesi olan ya da akneli alanların tedavisinde
 • Sistemik mantar  enfeksiyonu olduğunda
 • 1 yaşının altındaki çocuklarda görülen cilt hastalıklarında (bebek bezi pişiği dahil)
 • Tüberküloz(verem), sifilis(frengi), uçuk, zona ve suçiçeği olan durumlarda

Fucicort Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Fucicort cilt üzerine uygulandığı için çoğu istenmeyen etki kremin uygulandığı alanlarda görülür. Bu yan etkilere örnek olarak aşağıdaki yakınmalar sayılabilir:

 • Yanma
 • Kaşıntı
 • Tahriş
 • Kuruluk
 • Ciltte incelme

Eğer ilacı uzun sürelerdir kullanmışsanız böbrek üstü bezlerinizin fonksiyonları etkilenebilir. İlacın içerisindeki kortikosteroid adlı madde burada doğal olarak üretilmektedir. Uzun süre dışardan ek olarak alındığı zaman, vücuttaki üretim düzeni bozulabilmektedir. Bu da çeşitli rahatsızlıklara sebep olur.

Her ilaçta olduğu gibi (ihtimal daha az da olsa) alerjik belirtiler görülebilir. Alerji oluşması için etken maddelere ek olarak koruyucu ek maddelere de duyarlı olmak yeterli olabilir. Bunun haricinde herhangi bir yan etki gördüğünüzde hekiminize danışmalısınız.

Fucicort Krem Fiyat ve Muadilleri

Fucicort 30 g Krem güncel fiyatı 156.47 TL dir.

Fucicort Muadilleri arasında BELOGENT, FUCİTEC PLUS, FUSİX DERMACORT, STAFİNE CORT, TİRECORT vardır.

Fucicort Krem Kullananlara Yönelik Genel Bilgiler

Fucicort Uçuk tedavisinde kullanılmaz. Uçuğun sebebi virüslerdir. Kremin içerisinde ise antibiyotik vardır ve virüse etki etmez.

İçerisinde kortizon olduğu için uzun süreli kullanımı uygun değildir.

Azelderm krem ilginizi çekebilir.

Fucicort Krem Yüzde Çıkan Sivilceler ve Lekeler İçin Kullanılır mı?

Fucicort kremin ergenlik kaynaklı sivilcelere ve akneli alanlara sürülmemesi gerekir. Sivilceler için kullanılması durumu kötüleştirebileceğinden dermatoloğa danışmadan sivilce tedavisi için kullanılmaması gerekir. Kortizon ve antibiyotik içerdiğinden leke tedavisi için uygun değildir.

Fucicort Krem Açık Yaraya Sürülür mü?

Fucicort krem açık yaraya sürülmez. Ayrıca deride ülser (derin yara) durumlarında da kullanılmaz.

Fucicort Krem Genital Bölgede Kulanılır mı?

Anal bölge çevresinde ve genital bölgede kaşıntı ve yanma durumunda sadece çok kısa bir süreliğine fucicort krem kullanılabilir.

Kaynakça: Prospektus